Αποστολέας Θέμα: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)  (Αναγνώστηκε 6688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 11:35:46 μμ »
Μάριε καλησπέρα,
αρκετά όμορφο το μοντέλο σου. Να μην απογοητεύεσαι και να μην φοβάσαι καθόλου.
Το συγκεκριμένο κιτ , είναι ιδιαίτερα απαιτητικό και η τεχνική πετσώματος που ακολούθησες ... επιτυχημένα , σου δίνει το δικαίωμα με προσεκτικές επιλογές και κινήσεις να γίνεις εξαιρετικός ναυτομοντελιστής.
Καλή αρχή και καλύτερη συνέχεια .Μπράβο σου  ::salut:: ::salut:: ::salut::
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 12:19:32 πμ »
Ευχαριστώ πολύ......!!! Εύχομαι να γίνω καλός μοντελιστής...!!!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 12:13:24 μμ »
Καλημέρα Μάριε,

Όλοι μας ξεκινήσαμε από την αρχή σαν μοντελιστές και πολλοί από μας ίσως το πρώτο τους μοντέλο να το έχουν ακόμα σαν πειραματόζωο.
Δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην γίνεις καλός μοντελιστής, εάν αγαπάς κάτι το συνεχίζεις παρόλα τα προβλήματα που μπορείς να αντιμετωπίσεις. Είναι μόλις το πρώτο σου μοντέλο στο οποίο όπως σου έχω πει τα έχεις πάει πολύ καλά, αν και όπως λέει και ο Μπάμπης έχεις διαλέξει ένα κάπως πιο απαιτητικό μοντέλο στο θέμα του πετσώματος για πρώτη κατασκευή. Τα λάθη είναι μέσα στο πρόγραμμα και από αυτά μαθαίνουμε. Αυτό που σου προτείνω να ακολουθήσεις είναι η υπομονή, η επιμονή, όχι βιασύνες για να τελειώσεις κάτι γρήγορα  και το διάβασμα διαφόρων τεχνικών. Κανείς δεν είναι τέλειος και πάντα θα υπάρχει το καλύτερο.
Επίσης δεν θεωρώ σωστό κάποιος να πει τα παρατάω με την πρώτη δυσκολία, λαμβάνοντας υπόψη ότι θα έπρεπε να φτιάξει κάτι τέλειο την πρώτη του φορά, αυτό για μένα δεν γίνεται, το τέλειο (αν βεβαίως υπάρχει) θα έρθει με το πέρασμα του χρόνου.
Το επόμενο μοντέλο σου σαφώς και θα είναι καλύτερο από το προηγούμενο, έχοντας μάθει ορισμένα από το πρώτο.
Το μοντέλο δεν το φτιάχνεις για τους άλλους, το φτιάχνεις πρώτα απ' όλα για σένα, σε πολλούς μπορεί να αρέσει και το αντίστροφο.
Επειδή έχω παρευρεθεί σε διάφορες εκθέσεις και έχω δει μοντέλα που σύμφωνα με τα δικά μου μάτια ήταν πάρα πολύ καλά σε πληροφορώ ότι δεν πήραν ούτε έπαινο.
Γι' αυτό Μάριε όχι βιασύνη και το κάθε σου βήμα να είναι μελετημένο έχοντας πάντα στο μυαλό σου το επόμενο.
Όλα αυτά που γράφω είναι οι προσωπικές μου απόψεις και μακάρι όπως έχω γράψει σε άλλο μήνυμα τα παιδιά μου να σπαταλούσαν λίγο από τον ελεύθερο χρόνο τους στον μοντελισμό.
Συνέχισε λοιπόν έχοντας μεράκι γι' αυτό που κάνεις. ::salut::

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 05:37:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη...!!!
Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις και με το παραπάνω...!!!

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 01:01:02 μμ »
Έχω κάνει μια πατάτα.....Πριν περάσω το βερνίκι στο καράβι, δεν είχα το είχα τρίψει...και το σκέφτηκα τώρα.                                                             Έπρεπε να τρίψω τις σανίδες του πετσώματος ή όχι; Δεν είχαν ούτε 1 χιλιοστό πάχος ( 0,8 mm για την ακρίβεια).
Τις σανίδες που χρησιμοποιούνται για καθίσματα τις έτριψα τώρα και είδα πόσο καλύτερες είναι.

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 04:13:36 μμ »
  Μάριε καλησπέρα και από μένα κανονικά για να έχεις πιο καλό φινίρισμα καλό θα ήταν να τις έχεις τρίψει , τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό το τρίψιμο .
 Καλή συνέχεια  ::salut::
 Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 05:40:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Αντώνη...!!!

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 05:15:00 μμ »
Η κατασκευή συνεχίζεται..όμως το κατάστρωμα μου τα δίνει έτσι
 
θα τα κόψω ανάμεσα στις μαύρες γραμμές και θα τα ξανά κολλήσω ή έτσι όπως είναι θα τοποθετηθούν.;;

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 05:18:06 μμ »
Μάριε που θα πατήσουν τα κομμάτια του καταστρώματος; Πρέπει να τα κυρτώσεις αν τα κολλήσεις μονοκόμματα ή είναι επίπεδο το κατάστρωμα;

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 05:54:17 μμ »
Στα τοιχώματα εσωτερικά του μοντέλου έχουν τοποθετηθεί οριζόντια ξύλα ώστε να στερεωθούν τα κομμάτια του καταστρώματος
Εκεί που είναι το κόκκινο βέλος στη φωτογραφία


Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 06:00:14 μμ »
Ερώτηση: Αν τα χωρίσεις σε κομμάτια τα καταστρώματα, που θα πατάνε τα εσωτερικά κομμάτια, (τα εξωτερικά θα πατάνε εκεί που έδειξες); Θα στηρίζονται πουθενά;

Αποσυνδεδεμένος xristos2

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
  • Τόπος: peiraias
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 06:36:05 μμ »
εδω ειναι ενα καλο pdf http://www.billingboats.com/instructions/BB703%20Roar%20Ege%20_Instruction.pdf
τα σανιδια ειναι επιπεδα σε αυτο το μερος μαλλον γιατι δεν αποτελουν καταστρωμα επομενως δεν υπαρχει λογος να ειναι κυρτα. αυτο καταλαβα
νομιζω οτι δεν πρεπει να τα κοψει ανα σανιδα αλλα μονο το περιγραμμα. εκει που εχει τα ορια των διαφορων σανιδων μπορει να βαλει ενα χαρακακι και με πολυ προσεχτικες κινησεις να κανει με το ξυραφακι μικρες τομες, ωστε οταν βερνικωθει θα δειχνει σαν να ειναι πολλες σανιδες ενωμενες

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 06:40:38 μμ »
ΟΚ... Ευχαριστώ...!!!

Αποσυνδεδεμένος xristos2

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
  • Τόπος: peiraias
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 07:22:14 μμ »
δεν κοβεις ενα κομματι πχ το 42F  Η ΤΟ 41F να δεις  αν χωραει στο κενο;;
μου κανει εντυπωση που εκει που εχει τα ορια των σανιδων εχει δυο γραμμες, δεν καταλαβαινω γιατι αλλα και στην μεταφραση που εκανα με το γκουγκλ δεν ειδα να λεει κατι...

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:51:09 πμ »
Γι'αυτό λέω....στις οδηγίες δεν γράφει κάτι, ούτε στο pdf που μου έστειλες.
στη δοκιμή που έκανα μερικά χωράνε και μερικά δεν χωράνε ακριβώς, αλλά αυτά που δεν χωράνε είναι για λίγα χιλιοστά...αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι αυτό που είπες κι εσύ, γιατί έχει δυο γραμμές και ένα μικρό κενό ανάμεσα στις "σανίδες"; (κόκκινο βέλος π.χ.)

Λογικά χαράζω ανάμεσα όπως μου είπες και πιο πάνω, για να φαίνεται σαν ξεχωριστές σανίδες

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 05:14:14 μμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά...!!!
Μετά από ενάμιση μήνα είπα να συνεχίσω τη δουλειά....
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πανί...υπάρχει κάποιος οδηγός για το πώς να το ράψω..;;
Επίσης το πανί έχει γραμμές για να σου δείξει από πού θα περνάει η κλωστή. Οι γραμμές αυτές είναι μπλε και φαρδιές, άρα θα φαίνονται ακόμα και όταν περάσει από πάνω η κλωστή

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:30:04 πμ »
Καλησπέρα,
αν θέλεις δείξε μας το πανί για να δούμε το χρώμα καθώς και τις "μπλε" γραμμές.
Η καλύτερη λύση , θα ήταν να αντικαταστήσεις το πανί με ένα πιο λεπτό ( των κιτ συνήθως είναι χοντρό) και ίσως χρειαστεί να το βάψεις ( με τσάι βουνού) και στην συνέχεια να σημαδέψεις τις γραμμές με ένα μαλακό μολύβι.
Στην συνέχεια ή θα το ράψεις στο χέρι ( θα είναι αρκετά όμορφο ) ή θα ζητήσεις από μητέρα - γιαγιά να σου το γαζώσει.
Ρίξε κι εδώ μία ματιά  http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=173:2010-01-09-20-06-32&catid=99&Itemid=487&lang=el   για να πάρεις μία ιδέα.
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 12:44:30 μμ »
Οι γραμμές τελικά δεν είναι μπλε είναι μαύρες....

Δεν έχω φτάσει ακόμα στο σημείο της κατασκευής του πανιού, αλλά με αγχώνει λίγο το θέμα..
Επίσης είναι λογικό που στις οδηγίες δεν μου λέει τίποτα για την κατασκευή του πανιού;;

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 25, 2023, 02:22:02 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα μετά από σχεδόν 10 χρόνια..!!
Το είχα παρατήσει τόσα χρόνια λόγω σχολής, δουλειάς, μετακομισεων κτλ.
Επανήλθα όμως και είπα να το ξεθαψω το καράβι μου και το συνεχίσω. Έλα όμως που η μοίρα μου επιφύλασσε μια έκπληξη... Η μητέρα μου σε μια από τις ανακαινίσεις του σπιτιού έχασε κάποια κομμάτια και τις οδηγίες (τις οποίες και κατέβασα ονλαιν βέβαια). Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω ένα καινούργιο και εννοείται πάλι για πολύ αρχάριους, αλλά λέω μήπως "ολοκληρώσω" όπως όπως αυτό που έχω ήδη. Δηλαδή να βάλω έστω το κατάρτι και το πανί. Να λέω ότι αν και λείπουν διάφορα ας έχει μια ωραία εικόνα και να το τιμήσω ως το πρώτο μου.
Στη συνέχεια λέω να πάρω είτε τη σωστικη λέμβο του Elcano, είτε το HMS Bounty Jolly Boat, 1/25 (που λόγω τιμής θα προτιμούσα το δεύτερο). Σκέφτηκα το Mare nostrum που όλοι λένε ότι είναι καλό για αρχάριους αλλά δεν υπάρχει πια το παλιό Κιτ και το καινούργιο δεν μου αρέσει πολύ που είναι γαλανολευκο και κάνει και 100 ευρώ.
Ελπίζω να μην με σνομπαρετε ως προδότη της κοινότητας 😜 και εννοείται και άλλες προτάσεις δεκτές.

Ευχαριστώ πολύ !!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 25, 2023, 07:21:46 μμ »
Καλώς ξέθαψες το κοπίδι του μοντελισμού και καλή επανεκκίνηση.
Τι κομμάτια σου λείπουν; Πιθανώς να μπορείς να τα αντικαταστήσεις με ιδιοκατασκευή.


To Elcano και το Bounty Jolly Boat ίδια τιμή δεν έχουν; Για την Artesania Latina μιλάμε. Έχω φτιάξει το πρώτο όπως και το Titanic Lifeboat. Έχουν ολόιδιο σκελετό και διαφέρει το σανίδωμα και τα εξαρτήματα (μούφα της εταιρείας πιστεύω για μείωση του κόστους). Πρώτο μου το Titanic, μετά το Elcano και τρίτο ιδιοκατασκευή αφού αντέγραψα σε κόντρα πλακέ μοντελισμού το σκελετό. Εύκολη κατασκευή που συγχωρεί τα λάθη σε αρχάριο. Βγαίνει όμορφο αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις αλλά μάλλον είναι αλλά αντί άλλων σε σχέση με το πρωτότυπο.

Καλή συνέχεια και βάλε φωτογραφίες από την πρόοδο.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: BILLING BOATS 703, Roar Ege Viking Ship ( Το πρώτο μου)
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 25, 2023, 08:08:54 μμ »
Καλώς ξέθαψες το κοπίδι του μοντελισμού και καλή επανεκκίνηση.
Τι κομμάτια σου λείπουν; Πιθανώς να μπορείς να τα αντικαταστήσεις με ιδιοκατασκευή.


To Elcano και το Bounty Jolly Boat ίδια τιμή δεν έχουν; Για την Artesania Latina μιλάμε. Έχω φτιάξει το πρώτο όπως και το Titanic Lifeboat. Έχουν ολόιδιο σκελετό και διαφέρει το σανίδωμα και τα εξαρτήματα (μούφα της εταιρείας πιστεύω για μείωση του κόστους). Πρώτο μου το Titanic, μετά το Elcano και τρίτο ιδιοκατασκευή αφού αντέγραψα σε κόντρα πλακέ μοντελισμού το σκελετό. Εύκολη κατασκευή που συγχωρεί τα λάθη σε αρχάριο. Βγαίνει όμορφο αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις αλλά μάλλον είναι αλλά αντί άλλων σε σχέση με το πρωτότυπο.

Καλή συνέχεια και βάλε φωτογραφίες από την πρόοδο.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!!
- Λείπουν όλα εκτός από τα καταστρώματα. Νομίζω θα είναι δύσκολο να τα φτιάξω μόνος (ιδιοκατασκευή) μιας και δεν έχω εμπειρία σε απλά κιτ ακόμα.
- Ναι, ίδια τιμή έχουν και γι'αυτό σκέφτομαι να πάρω το Bounty Jolly, γιατί είναι πιο ωραίο. Εκτός αν είναι δυσκολότερο το ένα από το άλλο.
- Η λέμβος του Τιτανικού νομίζω έχει εξαντληθεί, γιατί δεν την βρίσκω πια.


Tags: