Αποστολέας Θέμα: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72  (Αναγνώστηκε 2466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 11:01:35 μμ »
Η συμμετοχή μου στο Vietnam GB θα γίνει με το Β-26Κ Counter Invader της Italeri στην 1/72. Θα γίνει όπως απεικονίζεται και στο κουτί του, όπως έδρασε στην Ταϊλάνδη.



Το Α-26, αν και μπήκε αργά σε δράση ήταν ίσως το καλύτερο μέσο βομβαρδιστικό του ΒΠΠ. Είδε επίσης σημαντική δράση στον πόλεμο της Κορέας, και στο Βιετνάμ τη δεκαετία του 50 απο τους Γάλλους. Όταν οι ΗΠΑ χρειάστηκαν ένα αεροπλάνο για επιχειρήσεις ενάντια σε αντάρτες, κοίταξαν στον αποσυρμένο στόλο απο Α-26 τους (που μέτά το 1948 ονομαζόταν Β-26), και εκσυγχρόνισαν 40 αεροσκάφη για αυτό το σκοπό. Αυτά χρησιμοποιήθηκαν ως το 1969, μετανομαζόμενα σε Α-26Α καθώς η Ταϊλάνδη δεν επέτρεπε βομβαρδιστικά να δράσουν απο το έδαφος της.

Η κατασκευή θα γίνει φυσικά OOB, δεν θα το ζορίσω για να μη με ζορίσει, μπας και αν το καταφέρω σχετικά γρήγορα να παω και για 2ο!

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 12:16:39 πμ »
ΘΕΜΑΤΑΡΑ!!!!! πολλά συγχαρητήρια για την επιλογή... Θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον... ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 08:43:03 πμ »
Οντως θεματάρα! Ενα από τα λίγα αεροσκάφη που μπορεί να κατηγορηθεί για "σκοτεινή" ιστορία μιας και θα δράσει υπό τις διαταγές όχι και τόσο ξεκάθαρων αφεντικών όχι μόνο στο Vietnam αλλά και κυριολεκτικά στην άλλη άκρη του κόσμου, στο Kongo.

Καλή συνέχεια.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 11:30:52 πμ »
Πολύ ωραίο θέμα διάλεξες!
Το κιτ τι λέει από λεπτομέρεια?

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 11:13:21 μμ »
Σας ευχαριστώ  ::salut::

Είναι χαρακτηριστικό πως τα Β-26 έδρασαν στο vietnam χωρίς να φέρουν εθνόσημα, παρά μόνο διακριτικά της μοίρας. Το κιτ δίνει επίσης και σήματα για 2 αεροσκάφη της CIA που έδρασαν στο Κονγκό, όντως επίσης πολύ ενδιαφέρον.

Το κιτ έχει όμορφη χαραγμένη γράμμωση, και πολύ καλή λεπτομέρεια (με εξαίρεση μόνο τις φωλιές του ΣΠ), ενώ έχει και καλή τιμή. Απο εφαρμογή θα δούμε σύντομα.  8). Το αρνητικό είναι πως (όπως έχει επισημανθεί σε reviews) πως έχει ορισμένες ανακρίβειες σε σχέση με το πραγματικό , κυρίως στη διαρρύθμιση του κόκπτιτ. Ορισμένα reviews:
http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/it/kit_it_1249.shtml
http://www.internetmodeler.com/2006/february/first-looks/italeri_B26.php
http://kits.kitreview.com/italeri1249reviewbg_1.htm

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2013, 02:51:20 μμ »
Και ένα Update σε αυτό το ξεχασμένο θέμα μιας και έχουμε και παράταση!

Η κατασκευή προχώρησε κανονικά OOB. Το εσωτερικό βάφτηκε με interior green, ενώ οι φωλέες του ΣΠ με zinc chromate green, το οποίο προήλθε απο τη προσθήκη μαύρου στο zirc chromate yellow.


To kit είχε αρκετά θεματάκια εφαρμογής. Ορισμένα ήταν σίγουρα δικά του, όπως το χάσμα στη πίσω διαφανές τμήμα και στην ένωση των φτερών με την άτρακτο, ενώ σε ορισμένα ίσως να έβαλα και εγώ το δαχτυλάκι μου. Έγιναν 3 υποκατασκευές για ευκολία, η άτρακτος, και τα 2 φτερά, στα οποία έπεσε μπολικό στοκάρισμα, τρίψιμο, και ξανα μανά στοκοτρίψιμο, οι οποίες μετά ενώθηκαν και ακολούθησε το απαραίτητο (ναι σωστά μαντέψατε) στοκάρισμα και τρίψιμο.


Με αυτά και με κείνα, το μοντέλο ασταρώθηκε και ξεκίνησε το βάψιμο. Προς το παρόν έχει πέσει το tan της παραλλαγής και έχουν γίνει κάποια φωτίσματα με αραιωμένο μείγμα του βασικού με sand, και είμαστε κάπου εδώ...


Η συνέχεια σύντομα κοντά σας! Προς το παρόν ψάχνω κάποιο τρόπο να μασκάρω, μιας και προσπαθώ να αποφύγω το blue tac καθώς αρκετές φορές μου έχει αφήσει σημάδια στο ξεμασκάρισμα τα οποία δεν έφυγαν αργότερα με τα βερνίκια...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:56:40 πμ »
Καλή συνέχεια με το βάψιμο. Προσωπικά το bluetac δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά δεν έχω κάνει και κάποιο ιδιαίτερα δύσκολο camo. Μια ιδέα, χωρίς όμως να την έχω υλοποιήσει, είναι να ψεκάσεις το ένα χρώμα και μετά να ρίξεις ένα ελαφρύ χέρι γυαλιστερό βερνίκι η παρκετίνη και μετά να βάλεις το bluetac, δοκίμασέ το αν θές σε ένα άλλο μοντέλο πρώτα να δεις αν θα κάτσει.  ::salut::
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2013, 12:01:02 πμ »
Συνέχεια με χρώματα. gloss βερνίκι δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω αφενώς για να μη χτίσει υπερβολικά, αλλά κυρίως για να πιάνουν καλύτερα τα χρώματα σε ματ επιφάνεια. Το βάψιμο έγινε με blue tac που αφαιρούταν αμέσως μετά το ψέκασμα, αλλά και ελεύθερο χέρι σε ορισμένα σημεία. Παρά το γρήγορο του ξεμασκαρίσματος, άφησε ορισμένα ελαφριά σημάδια σε ορισμένα σημεία, τα οποία ελπίζω να εξαφανιστούν με τα βερνίκια... Έγιναν ορισμένες διορθώσεις στο overspray και μετά ανοίγματα με τον αερογράφο. Είναι η πρώτη φορά που κάνω εκτεταμένα postfading, και η αλήθεια είναι πως η βιετνάμ στην 1/72 δεν βοήθησε πολύ. Βαράτε αβέρτα, αντέχω το ξύλο.





Κατά τα λοιπά προχωράω και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω τελειώσει μέχρι το τέλος του μήνα. προβληματίζομαι σχετικά με το τι χρώμα να κάνω το wash. Συνήθως σε βιετμαν κάνω burnt umber, αλλά μιας και έχει μαύρο στις κάτω επιφάνειες ίσως καποιο burnt sienna να φαινόταν καλύτερα. Εναλλακά ίσως θα μπορούσα να κάνω διαφορετικό χρώμα wash στο μαύρο.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2013, 12:15:02 πμ »
Μην βαλεις χαλκομανιες σε τοσο ματ επιφανεια,δεν προκειτε να γλυτωσεις το silvering.
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2013, 12:58:10 πμ »
Μην βαλεις χαλκομανιες σε τοσο ματ επιφανεια,δεν προκειτε να γλυτωσεις το silvering.

Σ'ευχαριστώ. Το gloss βερνίκι θα πέσει κανονικά και εις διπλούν. Σε αυτό που αναφέρθηκα ήταν στην πρόταση του kido για βερνίκι ανάμεσα στα διαφορετικά χρώματα του καμουφλάζ για να μην αφήσει σημάδι το blue tac, αλλά όπως βλέπω και εγώ ξανά αυτό που έγραψα δεν ήταν και ιδιαίτερα σαφές!  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:27:50 πμ »
Ωραίο φαίνεται και τα σημάδια απο το bluetack πιστεύω να φύγουν με τα βερνίκια...ρε γμτ δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορώ να σου πώ με σιγουρία. :roll:
Post Fading έχεις κάνει με γκρί και μόνο στο ανοιχτό πράσινο?? Αν δε βαριέσαι, ξάνοιξε το κάθε ένα χρώμα ξεχωριστά και βάψε στα κέντρα των πάνελ.
Για τις κάτω επιφάνειες θα έκανα wash με γκρι και για τις πάνω με μαύρο
Καλή συνέχεια  ::salut::
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2013, 01:00:51 μμ »
Ωραίο φαίνεται και τα σημάδια απο το bluetack πιστεύω να φύγουν με τα βερνίκια...ρε γμτ δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορώ να σου πώ με σιγουρία. :roll:
Post Fading έχεις κάνει με γκρί και μόνο στο ανοιχτό πράσινο?? Αν δε βαριέσαι, ξάνοιξε το κάθε ένα χρώμα ξεχωριστά και βάψε στα κέντρα των πάνελ.
Για τις κάτω επιφάνειες θα έκανα wash με γκρι και για τις πάνω με μαύρο
Καλή συνέχεια  ::salut::

Απο ότι έχω καταλάβει το blue tac έχει ένα θεματάκι με τα lifecolor, τουλάχιστον 2 διαφορετικά blue tac που έχω χρησιμοποιήσει εγώ.
Στο κάθε ένα χρώμα το fading έγινε ξεχωριστά, με μείξη του βασικού με sand στο tan, με ανοιχτό πράσινο στο green, με green στο dark green, και σκούρο γκρί στο μαύρο. Πράγματι στο πράσινο φαίνεται πιο έντονα, ιδίως σε ορισμένα σημεία, ίσως απλά πρεπει να το ξανακάνω στο σκούρο πράσινο στο οποίο είναι συγκριτικά το πιο διακριτικό.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2013, 06:47:32 μμ »
Δυστηχώς αναποδιά...  ::eusa_wall:: ::eusa_wall::

Όπως φαίνεται και απο τη χαριτωμένη οδοντογλυφίδα, το ριναίο σκέλος προσωρινώς αγνοείται, παρά τη μεγάλη προσπάθεια των τελευταίων ωρών για τον εντοπισμό του... Είχε αποκοπεί αρκετό καιρό πριν απο τα πλαίσια για να ελεγχθεί αν θα μπορούσε να τοποθετηθεί στο τέλος. Η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά μεγάλο κομμάτι για να έχει πεταχθεί, επομένως ελπίζω πως θα βρεθεί σύντομα, σε ανύποπτο χρόνο για να ολκληρωθεί το μοντέλο, αλλιώς θα πρέπει να καταφύγω σε βανδαλισμό/scratch, ή να αναπαραστήσω το μοντέλο εν πτήση. Η κατάσταση του μοντέλου στις φώτο που ακολουθούν...







Ευχαριστώ  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 01, 2013, 08:13:06 πμ »
Μιά χαρά μου φαίνεται πάντως το σβήσιμο με το bluetac, δεν φαίνεται να έχει αφήσει κάποιο σημάδι. Όσο για το σκέλος, έχω φάει άπειρες ώρες στα "τέσσερα" να ψάχνω κομμάτια απο κιτ επάνω σε μοκέτες, άστα πικραμένες ιστορίες.....
Τελικά wash έκανες με μαύρο?? Μου φαίνεται πως ήθελε λίγο ακόμα να αναδείξει τις γραμμώσεις και επίσης το χρώμα στις φωλιές των κυρίων τροχών είναι αυτό, ή λέυκό??
Η όλη εικόνα του θέματος μου αρέσει πάρα πολύ, σε ένα όχι και τόσο συνηθισμένο θέμα.  ::salut::

Καλή συνέχεια με την αναζήτηση του σκέλους!!!! Αλήθεια, δεν του κάνεις και καμμια καπνιά να βρωμίσει λίγο??? :mrgreen:
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: B-26K Counter Invader, Italeri, 1/72
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 01, 2013, 05:37:49 μμ »
Ευτυχώς τα ίχνη απο το blue tac που έχουν απομείνει είναι σχεδόν αμελητέα. Η ιστορία με κομμάτια που εξαφανίζονται και εμφανίζονται δυστυχώς επαναλαμβάνεται, καθώς κάθε άλλο παρά οργανωμένο με λές.
Το wash έχει γίνει με burnt umber στις πάνω επιφάνειες και ανοιχτό γκρί στις κάτω. Το χρώμα στις φωλιές των κύριων τροχών είναι ίδιο με αυτό του μπροστινού, δηλαδή Zinc Chromate Green. Όσο για κάπνα απο του κινητήρες, σκοπεύω να κάνω, λίγες και διακριτικές...  ::salut::

Tags: b-26 invader