Αποστολέας Θέμα: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή  (Αναγνώστηκε 16321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 22, 2014, 10:24:29 μμ »
Διονυση πανεμορφη η συλλογη σου!!! Πολύ ομορφες κατασκευες ολες!! Θα βαλεις και Seahawk θα βαλεις στο τελος? Βλεπω κατεβασμένα καγκελα  8)  ::thumbleft:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Καλησπέρα τι κάνεις;
Κοίταξε βασικά ηθελα να δω πως φαίνονται τα πλοια του ΠΝ με τα καινούρια χρώματα Θα βάλω τις δυο φρεγάτες (Λημνος & Ψαρά) (η Σπέτσες θα πάει στο ebay) μαζί και θα έχει η μια τα διχτυα μαζεμένα και η άλλη κάτω.  Να σου πω την αλήθεια γενικά μου αρέσουν να φτιάχνω τα πλοία με κατεβασμένα τα δίχτυα φαίνεται πιο ωραίο το ελικοδρόμιο.
 Προβληματίζομαι εαν θα βάλω ελικόπτερο η όχι για ένα λόγο Το κιτ με τον οπλισμό της Pitroad που έχω πάρει δίνει τα seahawk λαθος (πιο λεπτά) σε σχ'εσει με τα παλιά σετ της εταιρίας που τα έδιναν αρκετά ικανοποιητικά Λέω σε πρώτη φάση να μην  βάλω και εαν αργότερα βρω κάποιο σωστότερο να μου φτιάξουν και σήματα τα παιδιά της LM DECALS και να το προσθέσω 

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 23, 2014, 09:16:33 πμ »
Φανταζομαι εννοεις ως νεοτερα, τα seahawk της dragon (καλουπι Pitroad) τα οποια νομιζα ως τωρα οτι ηταν αρκετα σωστα. Τωρα με εβαλες σε προβληματισμο για να το τσεκαρω.
Να σε δω να βαζεις χαλκομανιες σε 700αρι ελικοπτερο να τρελαθω!! Καλη συνεχεια  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 23, 2014, 10:03:12 πμ »
Διονύση Φανταστική συλλογή... εγώ έχω την ADAMS (το μοναδικό πλοίο που έχω) της Dragon 1/700 με Ελληνικά σήματα κ ψάχνω μία S για να γίνει "Κουντουριώτης" αφού έκεί είχα υπηρετήσει κ ψάχνω κ μία Knox για να την κάνω "HPEIROS".

Είναι τα πλοία που όταν εγώ υπηρετούσα (98-2000) ήταν στην πρώτη γραμμη... Που μπορώ να βρώ "S"???

Θερμα συγχαρητήρια....
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 23, 2014, 11:21:11 πμ »
Φανταζομαι εννοεις ως νεοτερα, τα seahawk της dragon (καλουπι Pitroad) τα οποια νομιζα ως τωρα οτι ηταν αρκετα σωστα. Τωρα με εβαλες σε προβληματισμο για να το τσεκαρω.
Να σε δω να βαζεις χαλκομανιες σε 700αρι ελικοπτερο να τρελαθω!! Καλη συνεχεια  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Στη φωτογραφία που σου στέλνω (ελπίζω να μπορεις να διακρίνεις πίσω από το plexiglass) το ελικόπτερο στα αριστερά είναι από τα περισεύματα του Adams της revell Το δέντρο με τους οπλισμούς  του όμως το πούλαγε και ξεχωριστά η Pitroad-skywave ως οπλισμό σύγχρονων πλοίων ΄Το δεξί είναι απο το equipment for modern ship V της pit road Όπως θα παρατηρήσεις το αριστερο ελικόπτερο είναι πολυ πιο σωστό κοντόχοντρο σαν το πραγματικό ενώ το δεξί της Pitroad και οπτικά "κλωτσάει" δείχνει πιο λεπτό Γενικά πάντως έχω παρατηρήσει ότι αυτή η σειρά με τους οπλισμούς δεν είναι και ότι καλύτερο. Οι Harpoon που έχω βάλει αναγκαστικά και στη φρεγάτα είναι λίγο χοντρύτεροι απο τους παλιούς της Pitroad-skywave ενω οι τριπλοι εκτοξευτές τορπιλών δείχνουν να είναι εκτός κλίμακας τόσο που στις τελευταίες φρεγάτες που έφτιαξα τους έκανα από την αρχή με πλαστικό
Για τα σήματα στα ελικόπτερα μη το γελάς καθόλου Στην πρώτη φρεγάτα "S" που έκανα απο ένα πολυεστερικό μοντέλο που κυκλοφορούσε το 90 (τότε που βοηθούσαν και τα μάτια μου) τα σήματα τα έκανα με πινέλο 10/0  :D :D. τώρα με τα σήματα των παιδιών θα είναι Piece of cake 


Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 02, 2014, 03:02:13 μμ »
Φ/Γ ΣΠΕΤΣΑΙ
Απο το αυτί και στο ebay   ::pc024:: $$$$$$$






Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:59:55 μμ »
ας τα δούμε και δίπλα δίπλα  για να φανεί η διαφορά της παλιάς και νέας παραλλαγής




Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:28:09 πμ »
Η "Πεντάμορφη" και το "Τέρας"  :)




Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 01:45:08 μμ »
και μια τελευταια προσθηκούλα   :)



Αποσυνδεδεμένος nikpap7

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Age: 38
  • Τόπος: kalamata
  • modelclub.gr
Απ: Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ 1/700 - Η κατασκευή
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:33:49 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!Πολύ ωραίο θέμα και η δουλειά!Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω μια Φρεγατα ΜΕΚΟ 200 ΗΝ.....