Αποστολέας Θέμα: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft  (Αναγνώστηκε 36957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 06:34:28 μμ »
Πριν προχωρήσω στην παρουσίαση του middle wale θέλω να σας δείξω με ποιον τρόπο στοκάρω τις ενώσεις στις σανίδες. Με το δάχτυλο βάζω μικρή ποσότητα στόκου στις περιοχές που θέλω, μετά με ένα ελαφρώς βρεγμένο σφουγγαράκι σκουπίζω στο σημείο που έβαλα τον στόκο, έτσι ο στόκος παραμένει όχι μόνο μέσα στην ραφή της σανίδας αλλά έχω και λιγότερο τρίψιμο να κάνω.



Τοποθετήθηκαν και τα middle wales. Τρίφτηκαν πρώτα με γυαλόχαρτο 220, στην συνέχεια στοκαρίστηκαν όπως αναφέρω πιο πάνω και μετά το τελικό φινίρισμα έγινε με γυαλόχαρτο νούμερο 400.







Επόμενη κατασκευή είναι τα upper wales τα οποία είναι πιο εύκολα από τα middle και lower wales.

Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 08:48:37 μμ »
Εξαιρετική λήψη και παρουσίαση.

Κάτι που θυμήθηκα κι από το δικό μου βλέποντας τις φωτο, είναι το αστάρωμα της γάστρας.
Το έχουμε συζητήσει και παλιά νομίζω, αλλά ειδικά όταν κι εφόσον μπει ο χαλκός, δεν είμαι σίγουρος μήπως το αστάρωμα της είναι κάτι που θα μπορούσε να παραληφθεί, δηλ. προσφέρει όντως σε κάτι;
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 10:36:10 μμ »
Εξαιρετική λήψη και παρουσίαση.

Κάτι που θυμήθηκα κι από το δικό μου βλέποντας τις φωτο, είναι το αστάρωμα της γάστρας.
Το έχουμε συζητήσει και παλιά νομίζω, αλλά ειδικά όταν κι εφόσον μπει ο χαλκός, δεν είμαι σίγουρος μήπως το αστάρωμα της είναι κάτι που θα μπορούσε να παραληφθεί, δηλ. προσφέρει όντως σε κάτι;

Στο μόνο που προσφέρει είναι ότι μερικές φορές ίσως θέλεις να ξεκολλήσεις κάποιες πλάκες, για να μην σου πάρει η πλάκα και ξύλο γι’ αυτό το έχω ασταρώσει. Σαφώς και μπορείς να βάλεις τον χαλκό χωρίς αστάρωμα, είναι θέμα επιλογής όπως είναι και θέμα επιλογής (εάν το ασταρώσεις ή βάψεις τα ύφαλα που θα τοποθετηθεί ο χαλκός) το χρώμα που θα το βάψεις ή ασταρώσεις. Εάν κοιτάξεις σε διάφορα forum ο καθείς το κάνει όπως νομίζει ότι είναι το καλύτερο. Με την γκρι απόχρωση θα έχεις πρόβλημα εάν οι πλάκες δεν εφαρμόζουν καλά, με το μαύρο εάν κάποιες πλάκες δεν εφαρμόζουν καλά θα έχεις πιστεύω βάθος. Σε κανένα πλοίο δεν έχω βάλει χαλκό και θα είναι το πρώτο δικό μου. Η Μαρία ξήλωσε αρκετές πλάκες στο Cutty Sark και ευτυχώς υπήρχε απόθεμα.

Δύο για παράδειγμα που έχουν βάλει γκρι.

https://modelshipworld.com/index.php?/topic/485-hms-victory-by-gil-middleton-finished-caldercraft-172/

https://modelshipworld.com/index.php?/topic/14899-hms-victory-by-charter33-caldercraft-scale-172/&page=2
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 11:33:01 πμ »
Στο μόνο που προσφέρει είναι ότι μερικές φορές ίσως θέλεις να ξεκολλήσεις κάποιες πλάκες, για να μην σου πάρει η πλάκα και ξύλο γι’ αυτό το έχω ασταρώσει. Σαφώς και μπορείς να βάλεις τον χαλκό χωρίς αστάρωμα, είναι θέμα επιλογής όπως είναι και θέμα επιλογής (εάν το ασταρώσεις ή βάψεις τα ύφαλα που θα τοποθετηθεί ο χαλκός) το χρώμα που θα το βάψεις ή ασταρώσεις. Εάν κοιτάξεις σε διάφορα forum ο καθείς το κάνει όπως νομίζει ότι είναι το καλύτερο. Με την γκρι απόχρωση θα έχεις πρόβλημα εάν οι πλάκες δεν εφαρμόζουν καλά, με το μαύρο εάν κάποιες πλάκες δεν εφαρμόζουν καλά θα έχεις πιστεύω βάθος. Σε κανένα πλοίο δεν έχω βάλει χαλκό και θα είναι το πρώτο δικό μου. Η Μαρία ξήλωσε αρκετές πλάκες στο Cutty Sark και ευτυχώς υπήρχε απόθεμα.

Δύο για παράδειγμα που έχουν βάλει γκρι.

https://modelshipworld.com/index.php?/topic/485-hms-victory-by-gil-middleton-finished-caldercraft-172/

https://modelshipworld.com/index.php?/topic/14899-hms-victory-by-charter33-caldercraft-scale-172/&page=2
Πάντως αν το ξαναέκανα, μάλλον δε θα αστάρωνα γάστρα...  8)
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum