Αποστολέας Θέμα: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft  (Αναγνώστηκε 36923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« στις: Νοέμβριος 19, 2012, 04:51:57 μμ »
Όπως ανέφερα και στο νήμα με το Τρεχαντήρι θα γίνει ταυτόχρονη κατασκευή με το H.M.S. Victory της Caldecraft.

Θα τα πηγαίνω εναλλάξ, δηλαδή ένα ή δύο μήνες το ένα και μετά τον επόμενο-επόμενους μήνες το άλλο.

Ας μιλήσω λοιπόν για το H.M.S. Victory.

Το μοντέλο είναι σε κλίμακα 1:72 και είναι το πιο ολοκληρωμένο και πιο μεγάλο σε διαστάσεις μέχρι στιγμής κιτ που κυκλοφορεί.

Ολικό μήκος 1.385 χιλιοστά.

Ολικό ύψος 940 χιλιοστά.

Ολικό πλάτος 525 χιλιοστά.

Το κιτ κοστίζει περίπου 710 Αγγλικές λίρες χωρίς μεταφορικά, είναι όντως ένα πολύ ακριβό κιτ. Πιστεύω όμως ότι αξίζει τα χρήματά του γιατί κατά την γνώμη μου είναι το πιο ολοκληρωμένο που κυκλοφορεί στην αγορά αυτή την στιγμή.

Μερικές φωτογραφίες από το ξεπακετάρισμα.

Βασίλης

















Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Hoichi

  • Το πρώτο πράγμα που δημιούργησε ο Θεός ήταν το Ταξίδι, μετά την Αμφιβολία και τέλος τη Νοσταλγία
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Νίκος
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 07:10:59 μμ »
Ε ρε τι εχουνε να δουν τα ματια μας παλι !!!!!

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 07:29:23 μμ »
Manual - από τα μανουάλια  :lol: - και ξερό ψωμί.
Από τα πιο ωραία σκαριά. Καλή αρχή.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 07:55:38 μμ »
Γεια σας
Άριστη  η επιλογή σας.
Εύχομαι τα καλύτερα και για τα δυο σκάφη.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 08:03:08 μμ »
Ακόμα δεν έχω συνέλθει   :wink: και θα με αρρωστήσετε πάλι... και πως θα σας στείλω το πακέτο;
Μπράβο για την επιλογή σας... καλό ξεκίνημα...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:52:26 μμ »
Ευχαριστώ όλους θερμά,

Θα το ξεκινήσω πρώτο, ήδη έχω βγάλει μερικά κομμάτια που αποτελούν τον σκελετό.

Ποιότητα υλικών κορυφαία, με μια πρώτη εφαρμογή ενός νομέα πάνω στην καρίνα οι εντυπώσεις μου άψογες, εφαρμογή σφιχτή ( χρειάστηκε μέχρι και τάκος με σφυρί για να πατήσει ο νομέας στην θέση του) και όχι χαλαρή.

Ένα προβληματάκι που ισχύει τουλάχιστον σε εταιρείες που έχω φτιάξει εγώ είναι η μη ίση καρίνα στο κάτω μέρος (πιστεύω ότι ισχύει σε όλες τις εταιρείες και δεν γνωρίζω τον λόγο). Κοιλιάζει ελαφρώς (στρέψη προς τα αριστερά), αλλά αυτό λύνεται εύκολα και μόλις δέσει η κατασκευή θα έρθει στην θέση της όπως έχουν έρθει και τα υπόλοιπα που έχω φτιάξει.

Οδηγίες αναλυτικές μιας και υπάρχουν ξεχωριστά manual (πολυσέλιδα και μάλιστα με την σωστή Αγγλική γλώσσα) για την κατασκευή του κύτους, τα κατάρτια και την ιστιοφορία, σχέδια 18 και αναλυτικότατα.

Παρόλα αυτά όμως παραμένει μια δύσκολη κατασκευή με κρυφά σημεία τα οποία πρέπει να προσέξει κάποιος, μελετώντας το κάθε βήμα του προσεκτικά.

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:55:11 μμ »
Ένα λινκ για τα κρυφά σημεία που έλεγες: http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=59&t=99050

Από βιβλιογραφία πώς πας; Θέλεις κάτι;

Καλή συνέχεια, φωτιές μας ανάβεις Βασίλη, φωτιές...  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 10:04:09 μμ »
Ένα λινκ για τα κρυφά σημεία που έλεγες: http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=59&t=99050

Από βιβλιογραφία πώς πας; Θέλεις κάτι;

Καλή συνέχεια, φωτιές μας ανάβεις Βασίλη, φωτιές...  :wink: ::salut::

Νίκο ευχαριστώ, ωραίο το link, βιβλιογραφία έχω το Anatomy of the Ship - The 100-Gun Ship Victory.
Επίσης έχω πολλές φωτογραφίες από το αληθινό πλοίο από δύο επισκέψεις που έχω κάνει και η μία μάλιστα πρόσφατα.

Τι φωτιές ανάβω; :lol:

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 10:17:27 μμ »


Τι φωτιές ανάβω; :lol:

Βασίλης

π.χ. εμένα με έχει πιάσει μιά τρελή μανία να φτιάξω τα τρία πλοία του Κολόμβου ή το GORCH FOCK
(πσσσσ!!!! τι πίνω και δεν σας δίνω)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 10:38:50 μμ »
Νίκο το έχω φτιάξει το Gorch Fock πριν από χρόνια.

Εάν είναι να το φτιάξεις σε ξύλινο να προτιμήσεις αυτό της OCCRE και όχι της Mantua, έχει πιο πολλή λεπτομέρεια.

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος blackglaze

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 126
  • Τόπος: Χριστουπολη - Πορτο...πηγαινε ελα.
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:21:35 μμ »
προβλεπεται καυτος χειμωνας...με το καλο Βασιλη! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:30:47 μμ »
Βασίλη μπράβο για την επιλογή σου φίλε ,ίσως το πιό Ιστορικό καράβι στην Ιστορία των Ιστιοφόρων ,εύχομαι φίλε καλή αρχή ,είμαι σίγουρος οτι θα δούμε άλλο ένα ποίημα από τα χέρια σου!
Και στην 1/72 μέχρι και φιγούρες βάζεις ακόμα και το Νέλσωνα !!!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος stelios 3

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • modelclub.gr
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 12:01:18 πμ »
Καλή επιτυχία και από 'μένα Βασίλη και στις 2 κατασκευές.

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 01:56:11 πμ »
 Βασίλη καλησπέρα και εδώ . Καλή αρχή και καλό κουράγιο . Θα μας επιτρέψεις λίγη ζήλια έτσι ;
 Καλή συνέχεια  ::salut:: ::salut::
 Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 07:38:43 πμ »
Kαλή αρχή Βασίλη και Μαρία,είμαι σίγουρος ότι θα δούμε στο τέλος ένα μοντέλλο άξιο της Ιστορίας του πραγματικού.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:17:04 πμ »
Μπάμπη, Σταμάτη, Στέλιο, Αντώνη και Jim-eta σας Ευχαριστώ όλους.

Το ιστιοφόρο αυτό είναι όντως εντυπωσιακό (το πραγματικό) και αξίζει κανείς να το επισκεφτεί και από κοντά. Τουλάχιστον κάποιες Χώρες κρατάνε την ιστορία που έχουνε.

Το κιτ είναι και αυτό εντυπωσιακό, πιστεύω ότι η Caldercraft έχει κάνει ωραία δουλειά, ήδη το είχα στο κουτί του μερικά χρόνια και να σας πω την αλήθεια με έτρωγε συνέχεια κάτι μέσα μου να το φτιάξω νωρίτερα, δεν τολμούσα όμως, γιατί είχα σταματήσει κάποια χρόνια τον μοντελισμό λόγω δουλειάς. Ξαναξεκίνησα αρχές του 2007 τον μοντελισμό (στατικό και παράτησα τον τηλεκατευθυνόμενο)
Πιστεύω να μην κάνω πολλά λάθη και να βγει καλό.

Σταμάτη φιγούρες υπάρχουν αρκετές για βάψιμο στην ίδια κλίμακα, αρκεί η Φρεντερίκα να βρει χρόνο να τις βάψει κάποια στιγμή, γιατί εγώ δεν τις μπορώ τις φιγούρες.

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 12:55:07 μμ »
Εξαιρετικό θέμα!!! Καλή αρχή!!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 04:43:30 μμ »
Alex Ευχαριστώ θερμά και σένα.

Προχωράω λίγο βγάζοντας κομμάτια.

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:30:05 μμ »
BHMA 1

Έκοψα και καθάρισα όλα τα κομμάτια που αποτελούν τον σκελετό του πλοίου.

Μετά τοποθέτησα τα κομμάτια πρόχειρα για να δω πως πατάνε.

Αποτέλεσμα άψογο μέχρι εδώ με πάρα πολύ καλή εφαρμογή. Μόλις τοποθετήθηκαν και τα δεσίματα των νομέων με τα κομμάτια νούμερο 22 (ένα τον αριθμό) και νούμερο 39 (τέσσερα στον αριθμό) εξαφανίστηκε και η ελαφρά στρέβλωση που είχε η καρίνα. Αυτό επιτεύχθηκε με τα κομμάτια νούμερο 39 τα οποία μπαίνουν λίγο με δυσκολία, αλλά κάνουν τέλεια την δουλειά τους. Τα κομμάτια 39 εκτός από την ευθυγράμμιση της καρίνας , αργότερα πάνω σε αυτά θα πατήσουν κανόνια.

Μπορώ να κολλήσω και έτσι όλα τα κομμάτια (νομείς κ.λ.π.) με κύανο κόλλα, αλλά δεν θα το ριψοκινδυνεύσω, πρώτα θα τα βγάλω όλα, μετά θα κολλήσω κάτι κομμάτια καρυδιάς, θα φτιαχτεί σύμφωνα με τις οδηγίες η Bearding Line , στη συνέχεια θα τοποθετήσω την καρίνα σε μια κατασκευή ώστε να είναι πλήρως ευθυγραμμισμένη και τέλος θα κολλήσω τα κομμάτια ώστε να σχηματιστεί ο σκελετός.

Την κατασκευή θα την πηγαίνω βήμα-βήμα, αναφέροντας με κόκκινα γράμματα στην αρχή κάθε βήματος πιο βήμα είναι.

Απολαύστε το μικρό θηρίο

Βασίλης

 





Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 09:32:34 πμ »
Βασίλη καλημέρα. Εύχομαι καλή διασκέδαση.
Το θηρίο είσαι εσύ και όχι το HMS Victory. Άντε θα μας κολλήσεις πάλι μπροστά στις οθόνες των υπολογιστών μας.
Καλό χειμώνα.
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 10:14:47 πμ »
Βλέπω πήρες φόρα  :mrgreen: με πολύ προσεχτική και καθαρή δουλειά όπως πάντα.
Καλή συνέχεια. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 02:46:24 μμ »
Το Victory θα είναι το επόμενο μου (αν και 3ο στη σειρά της μοντελιστικής μου καριέρας), όπως ξέρεις.
Σε παρακολουθώ στενά.... ::077devil::
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 07:34:33 μμ »
Μπάμπη Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την καλή διασκέδαση, σίγουρα είναι μια κατασκευή που χαίρεται κανείς να την κάνει.


Συμεών Καλησπέρα,

Είναι πολύ ακριβό κιτ και πρέπει πρώτα να δοκιμάσω πολλά κομμάτια εκτός από αυτά που ήδη έχω δοκιμάσει, γιατί παρακολουθώντας διάφορες κατασκευές σε ξένα φόρουμ έχω δει πολλά και δεν θέλω τουλάχιστον να κάνω κάποιο ίδιο λάθος που έχει κάποιος άλλος. Πριν αρχίσει το πέτσωμα εάν τοποθετήσεις κάτι σε λίγο λάθος θέση απ' ότι πρέπει θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με την συνέχεια της κατασκευής και αυτό είναι κάτι που δεν διορθώνεται μετά. Ειδικά το πίσω μέρος του πλοίου είναι κατασκευαστικά περίεργο απ' ότι βλέπω στα κομμάτια.
Είμαι στο σημείο να σκέφτομαι εάν θα πρέπει να φτιάξω rabbet line ή όχι, κάτι που ο κατασκευαστής δεν αναφέρει πουθενά, απλά μειώνει το πάχος της καρίνας στο πίσω μέρος (σχετική διαδικασία στα πλοία της Caldercraft και όχι μόνο). Θα σκεφτώ όμως πολύ καλά και αν δω ότι με βολεύει περισσότερο ο τρόπος της εταιρείας θα ακολουθήσω αυτόν.


Στέργιε Καλησπέρα και σε σένα,

Επέτρεψέ μου να πω την άποψή μου δημόσια.
Η άποψή μου είναι λοιπόν, και χωρίς να θέλω να μειώσω τις μοντελιστικές σου ικανότητες είναι ότι κανονικά πρέπει να ξεκινάμε βήμα - βήμα τις κατασκευές μας.
Δηλαδή κάθε εταιρεία έχει μοντέλα για αρχάριους, για έμπειρους αρχάριους, για προχωρημένους και για πιο προχωρημένους.
Εσύ ξεκίνησες με το πρώτο της Artesania Latina, συνέχισες στο επόμενο στάδιο φτιάχνοντας το Snake και θα πρέπει να προχωρήσεις στο αμέσως επόμενο που είναι μια κλάση κατώτερη του Victory.
Η δυσκολία δεν είναι τόσο το πέτσωμα, ειδικά όταν ένα πλοίο έχει πολλές βαφόμενες επιφάνειες. Η δυσκολία είναι πιστεύω μεγαλύτερη όσο περνάμε στο ζουμί της κατασκευής και τα πλοία της κατηγορίας του Victory είναι απλά πόλύ πιο δύσκολα από αυτά της προηγούμενης κατηγορίας.
Όσο προχωράς τα στάδια διαπιστώνεις ότι τελειώνοντας ένα μοντέλο μεγαλύτερης δυσκολίας σου έχουν μείνει στο μυαλό σου αλλά και σε μοντελιστική ικανότητα περισσότερα στοιχεία και όσο προχωράς μαθαίνεις όλο και πιο πολλά. Η προσπάθεια να τα μάθεις όλα με την μία νομίζω ότι είναι λάθος.
Προσωπικά θα πρότεινα η επόμενη κατασκευή σου να είναι ένα βήμα πιο πάνω από το Snake.
Θέλω να σου πω ότι έχεις βελτιωθεί κατά πολύ μαθαίνοντας καινούργια πράγματα που δεν ήξερες στην προηγούμενη κατασκευή σου.
Όλα τα παραπάνω τα γράφω πρώτα απ' όλα και κυρίως Φιλικά και μετέπειτα μοντελιστικά. Απλά να βοηθήσω θέλω και όχι να δημιουργήσω προβλήματα.
Το δια ταύτα είναι ότι εσύ θα αποφασίσεις και κανείς άλλος για την επόμενη κατασκευή σου και είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε, τουλάχιστον όσο μπορούμε.

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 11:48:32 μμ »
Αγαπητέ Βασίλη
σε κάθε περίπτωση συμφωνώ και σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου. Από τη μια σαφώς και δεν αισθάνομαι πως μπορώ ή είμαι έτοιμος να συνεχίσω με το Victory ως τρίτο σκάφος της καριέρας μου, αλλά θα το κάνω.
Από την άλλη θα ήθελα να ξέρω πόσες εργατώρες απαιτούνται κατά μ.ο. για την κατασκευή του κι αναρωτιέμαι αν μπορώ να τις μοιράσω σε Σ/Κ και μόνο
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: H.M.S. Victory 1:72 Caldercraft
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 12:29:58 μμ »
Αγαπητέ Βασίλη
σε κάθε περίπτωση συμφωνώ και σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου. Από τη μια σαφώς και δεν αισθάνομαι πως μπορώ ή είμαι έτοιμος να συνεχίσω με το Victory ως τρίτο σκάφος της καριέρας μου, αλλά θα το κάνω.
Από την άλλη θα ήθελα να ξέρω πόσες εργατώρες απαιτούνται κατά μ.ο. για την κατασκευή του κι αναρωτιέμαι αν μπορώ να τις μοιράσω σε Σ/Κ και μόνο

Καλημέρα Στέργιε και Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά είμαστε ταξίδι στην Αγγλία.

Θέλω να σου πω το αν είσαι έτοιμος ή όχι εσύ θα το κρίνεις, απλά είναι ένα από τα ακριβότερα κιτ ξύλινων πλοίων και σαφώς με τον τελευταίο βαθμό δυσκολίας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να το αγοράσει και να το φτιάξει. Πάντως δεν θα σου το πρότεινα γιατί πρέπει (γνώμη μου) να βαδίζουμε βήμα-βήμα τα στάδια και όχι απότομα.

Όσον αφορά τις εργατοώρες δεν μπορώ να ξέρω, πιστεύω ότι εάν κάποιος ασχολείται μαζί του καθημερινά 4 με 5 ώρες να καταφέρει να το τελειώσει σε 1 χρόνο.
Με τους δικούς σου ρυθμούς βάλε 2 και πλέον έτη.

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube