Αποστολέας Θέμα: War Movies...  (Αναγνώστηκε 17033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sjmygian

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • modelclub.gr
Απ: War Movies...
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 01:03:48 μμ »
Πληροφοριακά, τον Απρίλιο "έρχεται" στο πακέτο Nova η καινούργια mini σειρά "Pacific"......δια χειρός Spielberg + Tom Hanks  8) 8) 8)

Αν είναι σαν το Band of brothers (το έχω δει 3 φορές :lol:), τότε θα σκίσει

Είχα ακούσει για νέα σειρά Band of Brothers που θα εκτυλίσεται στον Ειρηνικό. Αυτή είναι;
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια
--------------------------------------------------
clopy & paste
επειδή και η αντιγραφή θέλει μυαλό

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: War Movies...
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 01:08:12 μμ »

Ναι αυτή είναι Μύρων ::icon_thumright::

Spoiler (hover to show)
Ψυχή βαθιά!

Αποσυνδεδεμένος nasos spt

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: War Movies...
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 08:58:36 μμ »
μηπως γνωριζει καποιος φιλος [απο τους μεγαλυτερους ] μια ταινια         που εχει ως θεμα ενα φανταστικο πραξικοπημα και εξελισεται σε μια χωρα της  ευρωπης νομιζω βελγιο η ολλανδια και εχει συνεχεια σκηνες απο sentourion  Μ113, Μ38    Α/Φ T33, C130.  περιπου γυρισμενο το 1984 και λεγοταν ο ελληνικος τιτλος, Η ΣΥΝΟΜΟΣΙΑ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ, [αν γνωριζει καποιος τον ακριβη τιτλο η που να το κατεβασω]

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: War Movies...
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 09:46:50 μμ »
Μιας και άνοιξε ξανά το πόστ, μία ταινία που είδα πρόσφατα και μου άρεσε είναι αυτή http://www.imdb.com/title/tt0386064/
αγγλιστή "Brotherhood" υπάρχει σε torrent  :wink:
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: War Movies...
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 09:35:57 μμ »
http://www.imdb.com/title/tt0120070/

top scene [ Invalid YouTube link ]
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: War Movies...
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 02:48:15 μμ »
Αφού μονοπολώ το θέμα  :mrgreen: βάζω και μία Τούρκικη ταινία που ακόμη δεν έχει παιχτεί, για την Άλωση της Κωνσταντινούπολης με εκπληκτικές (!) σκηνές της μάχης όπως φαίνεται στο τρέιλερ. Βέβαια πώς μπλέκεται πάντα και μια ερωτική ιστορία είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στο σινεμά!  8)
Στα σχόλια πιο κάτω και η κλασσική ατέρμονη συζήτηση γιατί δεν δείχνει τις σφαγές των Τούρκων, και μείς τα ίδια κάναμε  κτλ. κτλ.
Πάντως άν και μου τη σπάει η τουρκική γλώσσα (απορώ πως βλέπουν τα σήριαλ) η μάχη φαίνεται εντυπωσιακή

http://news247.gr/ellada/eidiseis/toyrkikh_tainia_gia_thn_alwsh_ths_kwnstantinoupolhs.1570920.html
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: War Movies...
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 01:06:40 πμ »
ναι ξαναποστάρω  :mrgreen:

Αν και είναι ντοκυμαντέρ (και όχι ταινία) η σειρά Deadliest Warrior βάζει αντιμέτωπους 2 πολεμιστές απο διαφορετικές περιόδους της ιστορίας

[ Invalid YouTube link ].1.7l8l0

αν και έχουμε το εξής χαζό δηλ. Apache vs Gladiator (!) ή Spartan vs Ninja (!!) ή πρόσωπα Alexander the Great vs Attιla (!!!) -και χάνει κιόλας μή χέσω ο Αλέξανδρος- και άλλα τέτοια θεόκουφα, εντούτοις στο 45λεπτο βίντεο (υπάρχουν σε τόρεντς) αναλύονται οι τεχνικές και τα όπλα απο ειδικούς. Αξίζει μια ματιά
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: War Movies...
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 08, 2012, 11:49:59 μμ »
είδα το Red Tails http://www.imdb.com/title/tt0485985/  τίγκα στο ψηφιακό εφέ, καλές αερομαχίες καλούτσικο όμως σαν ταινία και λογική
 η βαθμολογία
πολύ καλύτερη ταινία (για μαύρους στο στρατό) αυτή http://www.imdb.com/title/tt0097441/ όποιος δεν την έχει δεί είναι must  :wink:
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: War Movies...
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 09, 2012, 07:55:33 πμ »
Την είδα και εγώ αλλά δεν τρελάθηκα. Την περίμενα καλύτερη. Αλλά τέσπα........

Αποσυνδεδεμένος xmant

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: War Movies...
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 12, 2012, 04:16:50 μμ »
Τελικά το red tails δεν ήρθε στην Ελλάδα. Κρίμα θα πρέπει να ήταν εντυπωσιακό σε 3D.

Αποσυνδεδεμένος Sjmygian

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • modelclub.gr
Απ: War Movies...
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 13, 2012, 08:00:00 πμ »
Τελικά το red tails δεν ήρθε στην Ελλάδα. Κρίμα θα πρέπει να ήταν εντυπωσιακό σε 3D.

Πρέπει να έχει έρθει, γιατί κυκλοφορεί σε τορρεντ με ελληνικούς υπότιτλους (μάλλον από κάμερα μέσα σε κινηματογράφο)
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια
--------------------------------------------------
clopy & paste
επειδή και η αντιγραφή θέλει μυαλό

Αποσυνδεδεμένος Cpt.Morgan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 35
  • Τόπος: Λαρισα
  • "Only the dead have seen the end of the war"
Απ: War Movies...
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 13, 2012, 11:24:46 πμ »
Πρέπει να έχει έρθει, γιατί κυκλοφορεί σε τορρεντ με ελληνικούς υπότιτλους (μάλλον από κάμερα μέσα σε κινηματογράφο)
Υπαρχει τορρεντ με ελληνικους υποτιτλους αλλα αυτο που ειδα δεν ηταν μεσα απο κινηματογραφο....Μπορει να ειδες κατι με ενσωματομενους ελληνικους υποτιτλους....
Καλουτσικη παντως η ταινια δεν με εντυπωσιασε πολυ το στορι της...

Αποσυνδεδεμένος Sjmygian

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • modelclub.gr
Απ: War Movies...
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 14, 2012, 07:08:42 μμ »
Υπαρχει τορρεντ με ελληνικους υποτιτλους αλλα αυτο που ειδα δεν ηταν μεσα απο κινηματογραφο....Μπορει να ειδες κατι με ενσωματομενους ελληνικους υποτιτλους....
Καλουτσικη παντως η ταινια δεν με εντυπωσιασε πολυ το στορι της...

Θυμάμαι ότι σταμάτησα γύρω στο μισάωρο να την βλέπω, γιατί ήταν τόσο ενοχλητική η εικόνα από κουνήματα κλπ. και κομμένη λίγο στις άκρες, που μόνο αν ήταν μέσα από κινηματογράφο εξηγειται.
Θα κοιτάξω στο σπίτι, αν δεν την έχω σβήσει, να το σιγουρέψω, μάλλον όμως μιλάμε για δύο διαφορετικά τορρεντ
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια
--------------------------------------------------
clopy & paste
επειδή και η αντιγραφή θέλει μυαλό

Αποσυνδεδεμένος than.fot

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • modelclub.gr
Απ: War Movies...
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 10:40:12 μμ »
οποτε πεφτει στο ματι μου πολεμικη ταινια την βλεπω ( εκτος κι αν προκυψει τρελη πατατα, που δυστυχως εχω πετυχει πολλες...)
συμφωνω με ολες τις κλασικες που εχετε ηδη πει
σαν σειρες το Band of Brothers και το Pacific ειναι παρα πολυ καλες....απο ταινιες εχω να σας προτεινω α ν ε π ι φ υ λ α κ τ α το Stalingrad (το παλιο ομως, πρεπει να ειναι εργο του 90κατι), το Das Boot (που ειδα το ειπαν κι αλλοι), το "Happy Christmas" (που εχει θεμα την ανεπισημη ανακωχη των Χριστουγεννων στον 1ο ΠΠ), οπως και 1 παλια ταινια, δεκαετιας 80 που ισως στα ελληνικα λεγοταν "Η γεφυρα του Αρνεμ" ή κατι παρομοιο...

Αποσυνδεδεμένος μιχαλης τζομπανακης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 235
  • Age: 26
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ,ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
  • modelclub.gr
Απ: War Movies...
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 10:47:54 μμ »
υπαρχει και η ταινια ΟΠΟΥ ΤΟΛΜΟΥΝ ΟΙ ΑΕΤΟΙ με τον ανεπαναληπτο Clint Eastwood.
καλη αλλα μεγαααααλη ταινιουλα διομιση ωρων!
su-27/30/33/34/35/37/47/50 rulezzzz

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: War Movies...
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 12:12:29 πμ »
Μιχάλη σε γλυτώνει το νεαρό της ηλικίας σου. Στο όπου τολμούν οι αετοί πρωταγωνιστούσε ένας πολύ αξιόλογος ηθοποιός, ο Ρίτσαρντ Μπάρτον. Οσο για την H γέφυρα του Aρνεμ  είναι γυρισμένη λίγο πιό παλιά ->το 1977. Eχει προαναφερθεί, όπως και η γέφυρα του Ρεμάγκεν και η γέφυρα του ποταμού Κβάι. Τι έχει απομείνει από γέφυρες και πολέμους? Μα οι γέφυρες του Τόκο-Ρι !!
Πάντως η καλύτερη πολεμική ταινία που έχω δεί τον τελευταίο καιρό είναι μια αυστραλέζικη με τίτλο "Κάτω από τον λόφο 60. Και μιλώντας για αυστραλιανό κινηματογράφο, θυμήθηκα την εξαιρετική "Καλλίπολη"

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: War Movies...
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 12:42:22 πμ »
Θα προτείνω κάτι διαφορετικό, ίσως να θεωρούνται αντιπολεμικές, όμως έχουνε θέμα τον πόλεμο και είναι ταινίες με βάθος.

1) Savior (απλά κορυφή)
2) Underground (το γνωστό έργο του Emir Kusturica)
3) På fremmed mark (ή "Foreign fields). Δανέζικη παραγωγή, την είδα καταλάθος κατά την διάρκεια διαβάσματος για εξεταστική  ::glossa:: πριν απο πολλά χρόνια στο Filmnet, με τον τίτλο "Ανθρωποκυνηγητό στα Βαλκάνια". Αξίζει να την βρείτε και να την δείτε)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis 07

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 580
Απ: War Movies...
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 12:52:06 πμ »
The Caine Mutiny
The Dam Busters
Twelve O'Clock High

Old time classics  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: War Movies...
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 01:10:46 πμ »
Θα προτείνω κάτι διαφορετικό, ίσως να θεωρούνται αντιπολεμικές, όμως έχουνε θέμα τον πόλεμο και είναι ταινίες με βάθος.
1) Savior (απλά κορυφή)

είσαι σωστός φίλε, πιο πάνω έχω βάλει λίνκ της ταινίας, επειδή είναι απο τις αγαπημένες μου τη συστήνω ανεπιφύλακτα!


επίσης ωραία (με το ίδιο θέμα) και το ψυχεδελικό "Ομορφα χωριά, όμορφα καίγονται"

Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: War Movies...
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 01:19:28 πμ »
οπως και 1 παλια ταινια, δεκαετιας 80 που ισως στα ελληνικα λεγοταν "Η γεφυρα του Αρνεμ" ή κατι παρομοιο...

"A bridge too far" του 1977 με τους:Sean Connery, Ryan O'Neal,Michael Caine,Dirk Bogarde,Gene Hackman,Anthony Hopkins,James Caan,Maximilian Schell και...δε θυμάμαι ποιούς άλλους.Ίσως οι περισσότεροι αστέρες που μαζεύτηκαν ποτέ σε ταινία.Πραγματικά εξαιρετική!!!
   
   

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: War Movies...
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 02:03:08 πμ »
Όντως ήταν πολύ καλές ταινίες..Πάντως πιστεύω στην ταινία "Η μεγαλύτερη μέρα του πολέμου", επική ταινία κατά τη γνώμη μου, υπήρχαν περισσότεροι αστέρες!! :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: War Movies...
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 02:10:44 πμ »
Αλήθεια την ταινία "Οι τελευταίες μέρες του Χίτλερ" την έχετε δει;Για μένα ο ηθοποιός που υποδύεται τον Χίτλερ δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας!!Ίδιος είναι στις κινήσεις εκφράσεις τα πάντα..Και η ταινία είναι πιστή μεταφορά όσων συνέβησαν τις τελευταίες μέρες στο καταφύγιο της καγκελαρίας. Λογικό αφού την ιστορία της ταινίας την αφηγείται η εν ζωή, όταν γυρίστηκε, γραμματέας του Χίτλερ!!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: War Movies...
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 03:55:19 πμ »
υπαρχει και η ταινια ΟΠΟΥ ΤΟΛΜΟΥΝ ΟΙ ΑΕΤΟΙ με τον ανεπαναληπτο Clint Eastwood.
καλη αλλα μεγαααααλη ταινιουλα διομιση ωρων!

Αν και έχει δώσεις υπερβολής, όπως το ΜΡ40 του Eastwood που έχει έναν γεμηστήρα με 1.500 σφαίρες, είναι πολύ ωραία ταινία. Εχει και μοντελιστικό ενδιαφέρον μιας και εμφανίζεται ένα Ju52 με πολύ ωραίο βάψιμο, ένα Bell 47 με γερμανικά σήματα και ένα Opel Blitz λεωφορείο με φτυάρι για το χιόνι. ;)

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: War Movies...
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 08:06:25 πμ »
Αν και έχει δώσεις υπερβολής, όπως το ΜΡ40 του Eastwood που έχει έναν γεμηστήρα με 1.500 σφαίρες, είναι πολύ ωραία ταινία. Εχει και μοντελιστικό ενδιαφέρον μιας και εμφανίζεται ένα Ju52 με πολύ ωραίο βάψιμο, ένα Bell 47 με γερμανικά σήματα και ένα Opel Blitz λεωφορείο με φτυάρι για το χιόνι. ;)

Όντως, αλλά δεν έχει σημασία πόσο μεγάλες δόσεις υπερβολής έχει, αφού πρόκειται περί μυθοπλασίας άλλωστε. Είναι από τις ταινίες "μύθους" (για εμένα, το παραδέχομαι) από αυτές που μεγαλώσαμε μαζί τους. Η φράση "Broadsword calling Danny Boy" αντηχεί στ'αυτιά κάθε φορά που αναφέρεται ή προβάλλεται η ταινία. :mrgreen:

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο που αναφέρεται στο Special Edition DVD της ταινίας "A Bridge Too Far" είναι οι αρνητικές κριτικές που έλαβε η ταινία όταν προβλήθηκε, επειδή θεωρήθηκε ότι εκτός της μεγάλης της διάρκειας, περιέγραφε απίθανα, φανταστικά γεγονότα! Οι κριτικοί δεν ήθελαν να δεχθούν ότι οι Σύμμαχοι έκαναν τόσα και τέτοια λάθη και ότι συνέβησαν τόσο απίστευτα μεμονωμένα περιστατικά, όπως αυτά που παρουσιάζονται στην ταινία, παρά την ενδελεχή έρευνα και τις εμπειρίες και συμβουλές που δόθηκαν από αυτόπτες μάρτυρες και πρωταγωνιστές!
http://www.bbc.co.uk/films/2004/05/19/a_bridge_too_far_SE_1977_dvd_review.shtml

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: War Movies...
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 12:00:35 μμ »
και η μοντελιστική πλευρά του "Α bridge too far":



Ο Michael Caine όρθιος στο Humber Scout Car Mk.I της Bronco όπως εμφανιζόταν στη θρυλική ταινία  :wink:

Tags: