Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze  (Αναγνώστηκε 1897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« στις: Οκτώβριος 13, 2012, 07:25:29 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα ματ βερνικί καί θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω βάψει το κόκπιτ ενός P-47, έχω κάνει τα απαραίτητα wash - weathering, καί είπα να τα "κλείσω" όλα με το ματ βερνικί της Gunze.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, όσες φορές κι αν προσπάθησα (δοκίμασα 50/50 αναλογία, 70/30 βερνίκι-διαλυτικό, ακόμα καί 100% βερνίκι) δεν λέει να γίνει ματ.

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου εξηγήσει το γιατί συμβαίνει αυτό όπως επίσης, καί το τι μπορώ να κάνω. Για παραδειγμα, έχω το Flat Base της Gunze καί σκεφτόμουν να βάλω λίγο μέσα στην ποσότητα βερνίκι που θα χρησιμοποιήσω στην επόμενη μου προσπάθεια μπας και γίνει επιτέλους ματ.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 08:10:01 μμ »
με τι αραιώνεις;  :roll:

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 08:35:31 μμ »
Αραιώνω με το Mr Color Leveling Thinner.

Την τελευταία φορά όμως δεν έβαλα καθόλου thinner στο βερνίκι.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Thunderbolt

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 08:56:25 μμ »
Το Mr Color Leveling Thinner είναι κυρίως για Laquer/Enamel χρώματα, περιέχει Retarder και αυξάνει τη γυαλάδα του χρώματος! Το αντίθετο δηλαδή από αυτό που θέλεις.
Προφανώς έχεις το Flat Clear της Gunze που είναι ακρυλικό/υδατοδιαλυτό και αραιώνεται κατά προτίμηση με το επίσης ακρυλικό Ηobby Color Thinner της MrHobby/Gunze. Flat Base μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε μικρή ποσότητα για να γίνει πιο ματ αλλά θέλει εξαιρετικά καλό ανακάτεμα και να μήν έχει υγρασία εκεί που βάφεις. Σαφώς και θα κάνεις τέστ όχι πάνω στο κόκπιτ σου αλλά πρώτα σε ένα παλιό σου μοντέλο μέχρι να βρείς τις αναλογίες.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 09:13:42 μμ »
Είσαι σίγουρος; Γιατί εγώ για τα χρώματα της Gunze to είχα πάρει για να τα αραιώνω.

Πάντως, από τα λεγόμενα σου έκανα κοτσάνα. Καί άντε τώρα να τρέχω Καλφάκη για να πάρω το σωστό διαλυτικό!! Καί όχι τιποτε άλλο αλλά ήθελα μέσα στο ΣΚ να έκλεινα άτρακτο και να κόλαγα φτερά για να μπορούσα άνετα να το τελείωνα μέσα στην εβδομάδα.

Όποτε τώρα το μόνο που μου απομένει σύμφωνα με τα λεγόμενα σου είναι να βάλω λίγο flat base καί να δοκιμάσω. Παράξενο όμως δεν νομίζεις πως είναι βερνίκι ματ να βγαίνει γκλος;

Eίπα πάνω στην απελπισία μου να χρησιμοποιήσω Humbrol  ::eusa_naughty:: alla έχω άσχημες εμπειρίες - τουτέστιν μου έκανε ασπράδες kai σταμάτησα να το χρησιμοποιω. Απ' την άλλη είχα ακούσει τα καλύτερα για της Winsor&Newton το ακρυλικό βερνίκι αλλά δυστυχως το Πλαίσιο έχει σταματησει να το φέρνει εδω καί αρκετο καιρό.

Καί πάλι σε ευχαριστώ για την βοηθεια σου

Sernak
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 09:29:59 μμ »
Φίλε δοκίμασε να το αραιώσεις με καθαρό οινόπνευμα...αλλίως αν θές να χρησιμοποιήσεις το matt της Humbrol αραίωσε το 50-50 με white spirit..
Βέβαια το χαμπρολάκι θα σου βγεί καρα μάτ του θανατά!!!!!!!!!!

Για το οινόπνευμα επειδή έχω δοκιμάσει μου το αραίωσε καλά...αλλά ματ ματ δεν το έβγαλα...
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 09:37:35 μμ »
Φίλε Sernak τ' οτι το αραιώνεις με lacquer thinner ή οχι δεν παίζει ρόλο στο "ματάρισμα". Χρησιμοποίησε το Η-20 Flat Base και θα έχεις ματ αποτέλεσμα 100%  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 09:43:10 μμ »
Συνάδελφε, ο φίλος Thunderbolt έχει απόλυτο δίκιο. Με το Hobby Color Thinner της Gunze ή το X-20A της Tamiya βγαίνει απολύτως μάτ.
Είναι ίσως το πιο μάτ, μάτ βερνίκι που έχω δουλέψει. Θα πρέπει να είναι καθρέφτης η επιφάνεια από κάτω για να αρχίσει λίγο να φέρνει προς το σατινέ το τελικό αποτέλεσμα. Εσένα λογικά πρέπει η από κάτω επιφάνεια να είναι τώρα σατινέ. Διέλυσε το με Hobby Color Thinner και θα ματάρει άμεσα :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος karolos h.

  • ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Σ.Σ.Μ.Η)
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 470
  • Age: 45
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
  • ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 10:03:26 μμ »
Φίλε Sernak καλησπερα.Συγνωμη για το spam.Εγω το συγκεκριμενο βερνικι το περναω 2 φορες και δουλευει αψογα!!!!!Εννοειται ομως οτι το εχω αραιωσει με απλο λευκο οινοπνευμα (3-4 σταγονες μονο)και οτι αυτο που θελω να ματαρω ειναι βαμμενο με χρωματα σμαλτου.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 10:57:48 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πρός το παρόν έχω σταματήσει την κατασκευή, γιατί πιστεύω πως με το φως της ημέρας θα μπορώ να τσεκάρω πιο καλά το αποτελέσμα. Απλά δεν θέλω να το περάσω πολλά χέρια βερνίκι μην πιάσει καί "χτίζει" πάνω στις λεπτομέρειες καί απο "καθαρές" τις κάνει χοντροκομμένες.

Μπορείτε να δείτε μερικές φωτογραφίες στο τόπικ που έχω ανοίξει στην κατηγορία "Ελικοφόρα Αεροσκάφη" - P-47 Revell 1/72, καί να μου πείτε την γνώμη σας. Οι τελευταίες φωτογραφίες είναι προτού περάσω τα διάφορα τμήματα με το βερνίκι.

Καί πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Sernak
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ με ματ βερνικί Gunze
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:20:14 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.

Θα ήθελα καί πάλι να σας ευχαριστήσω για τις χρήσιμες συμβουλές σας.

Hartmann7, τελικά έκανα αυτο που μου περιγράφεις δηλαδη, 50-50 οινόπνευμα καί βερνίκι. Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες στο σχετικό τόπικ που έχω κάνει - το P-47D Revell 1/72.

Πάντως τον Καλφάκη απο βδομάδα δεν τον γλυτώνω. Θα πάω να πάρω το Hobby Color Thinner της Gunze ή το X-20A της Tamiya.

Sernak
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Tags: gunze