Αποστολέας Θέμα: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72  (Αναγνώστηκε 13790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« στις: Οκτώβριος 10, 2012, 11:17:57 μμ »
Οσο και να μην είναι σωστό, να ξεκινώ ένα θέμα χωρίς φωτογραφίες, εντούτοις είναι μία δέσμευση να προχωρήσω γρηγορότερα την κατασκευή του εν λόγω αεροσκάφους. Δεσμεύομαι ότι αύριο θα ανεβάσω τις πρώτες φώτο, οπότε δώστε μου μία μικρή πίστωση χρόνου.
Το κιτ είναι το γνωστό της Hasegawa στην 1/72, με όλα τα γνωστά προτερήματα (σωστό σχήμα, άψογη εφαρμογή, λεπτό και καλής ποιότητας πλαστικό) και μειονεκτήματα (υπερυωμένη γράμμωση, λιτό cockpit, θυρίδες χωρίς βάθος και λεπτομέρεια)
Γι αυτό προμηθεύτηκα το set της Pavla, με πολύ καλό πίνακα οργάνων, εξαιρετικό κάθισμα και μέτριες πλαϊνές κονσόλες, καθώς και μία καρτέλα σημάτων της Icarus, ώστε το μοντέλο να αναπαριστά το αεροσκάφος του Νίκου Σιαλμά που χάθηκε τον Ιούνιο του 1992.
Η προσπάθεια να γίνει το μοντέλο ξεκίνησε τον Ιούνιο, όμως μία σειρά από αναποδιές (το μοντέλο που αγόρασα είχε "μισοχυμένη" καλύπτρα, επιχείρησα την επαναχάραξή του με συνέπεια κακός υπολογισμός να καταλήξει σε ασυμφωνία γράμμωσης δεξιάς - αριστερής ατράκτου, άνοιγμα θυρίδων που τελικά δεν κατέστη εφικτό να γεμίσουν με την δέουσα λεπτομέρεια και τέλος απώλεια κατά τη διάρκεια διακοπών του δεξιού σκέλους προσγείωσης στο εξοχικό). Ολα ήταν εναντίον μου.
Ομως όπως έχω πει είμαι αρκετά πεισματάρης. Το μοντέλο επαναγοράστηκε και εδώ και λίγες ημέρες - παράλληλα με την κατασκευή του F-5, ξεκίνησε εκ νέου το Mirage. Ηδη έχει ολοκληρωθεί το cockpit, επαναχαράκτηκαν οι πτέρυγες, τα ουραία πηδάλια, η κοιλιακή δεξαμενή και τμήμα της δεξιάς ατράκτου. Αγοράστηκε το set οπλισμού της Hasegawa, ώστε να προστεθούν δύο ΑΙΜ-9 στα ακροπτερύγια και να αντικατασταθούν οι δύο magic που δίνει το κιτ.
Αυτά για το ξεκίνημα κι ενώ στεγνώνει το 2ο χρώμα της παραλλαγής του F-5, http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,23913.0.html εγώ είμαι με το χαρακτικό στο χέρι και προσπαθώ για 2η φορά, πιο έμπειρος πλέον, να αποδώσω όσο σωστότερα γίνεται αυτό το εξαιρετικό αεροσκάφος, σαν φόρο τιμής στο Νίκο Σιαλμά.
Καλό βράδυ και αύριο με το καλό θα υπάρχουν και φώτο.

Αποσυνδεδεμένος Μιχαλης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 243
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Mirage F1 FG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 11:42:13 μμ »
Επιτέλους βρήκα κάποιον για να παρηγορηθώ,σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατι εχω και εγω το αντίστοιχο κιτ της revell και είμαι στην φάση της επαναχάραξης!!!Καλή συνέχεια και περιμένω με ενδιαφέρων τις φώτο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F1 CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 11:50:31 μμ »
Μιχάλη, μάλλον πρόκειται για το ίδιο κιτ. Χρειάζεται πολύ υπομονή και σωστά εργαλεία. Την πρώτη φορά που επιχείρησα την επαναχάραξη χωρίς σωστή οργάνωση, ήταν πλήρης αποτυχία.

Αποσυνδεδεμένος Μιχαλης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 243
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Mirage F1 CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 12:48:49 πμ »
Ναι είναι το ίδιο κιτ,αλλα θα συμφωνήσω μαζί σου οτι χρειάζονται τα σωστά εργαλεία αλλά προπαντός υπομονή και μεράκι ετσι το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακότατο,καλή επιτυχία λοιπόν 8)

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F1 CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 05:15:59 μμ »
Οπως υποσχέθηκα χθες, μόλις επέστρεψα από τη δουλειά, φωτογράφηση και άμεση ανάρτηση φωτογραφιών.

Σε πρώτο πλάνο φωτογραφίες από το cockpit της pavla, που ψεκάστηκε με μαύρο στο οποίο προστέθηκαν λίγες σταγόνες λευκού. Στη συνέχεια έγινε drybrush με ανοιχτόχρωμη απόχρωση της αρχικής, στη συνέχεια οι ακμές περάστηκαν με αχνό silver και τελικά wash με raw umber. Τα όργανα του πίνακα καθώς και οι διακόπτες των πλαϊνών του πιλοτηρίου δεν δίνονται ανάγλυφα. Αυτό διευκολύνει το βάψιμο στον κύριο πίνακα, είναι εφιάλτης για τις κονσόλες. Ετσι αφού οι κονσόλες περάστηκαν με γυαλιστερό ακρυλικό βερνίκι, που αφέθηκε να στεγνώσει για 3 ημέρες, στη συνέχεια βάφηκαν λευκές και αμέσως σκουπίστηκαν με νωπό πινέλο, αναδεικνύοντας τελικά τους διακόπτες. Μία λεπτομέρεια που δεν φαίνεται στις φωτογραφίες είναι το βάψιμο της οθόνης του radar στα δεξιά με clear green. Οι διακόπτες του χειριστηρίου τονίστηκαν με κόκκινο, ενώ προστέθηκε μία κίτρινη λεπτομέρεια στη δεξιά κονσόλα, που δημιουργεί μία ενδιαφέρουσα αντίθεση.
Η διαδικασία που εφαρμόστηκε στο πιλοτήριο ακολουθήθηκε και για το κάθισμα. Τα μαξιλαράκια βάφηκαν με khaki green, και οι ζώνες με khaki drab. Απομένει να προστεθούν οι χειρολαβές εκτίναξης (ελπίζω)
Στην προσπάθεια να φανούν οι λεπτομέρειες, οι φωτογραφίες τραβήχθηκαν από πολύ κοντά και ίσως υπάρχει κάποια παραμόρφωση. Βασίζομαι στην επιείκειά σας.

 Στη συνέχεια επαναχαράχθηκαν οι πτέρυγες, τα ουραία πηδάλια η κοιλιακή δεξαμενή και τμήμα της ατράκτου προς το παρόν. Χρησιμοποιήθηκαν διάφορα εργαλεία και στένσιλς της Lion Roar και της Eduard, όμως αυτό που πραγματικά κάνει τη διαφορά είναι το scribe R της RB Productions. Εκπληκτικό εργαλείο για απαιτητικές εργασίες τέτοιας υφής.

Αυτά προς το παρόν. Δυστυχώς μέχρι και το απόγευμα του Σαββάτου, οι δουλειές είναι απίστευτες, οπότε "φρέσκα κουλούρια", μετά την Κυριακή. μέχρι τότε, να είστε όλοι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 12:35:01 πμ »
Το μεγαλύτερο μέρος του ελεύθερου χρόνου μου κατέλαβε το F-5E, που παρουσιάσα σε προηγούμενη ανάρτηση. Οταν το έφερα σε διαχειρίσιμο σημείο, καθώς απομένει μόνο το wash και οι τελευταίες συναρμολογήσεις, πιέστηκα να φέρω και το Mirage σε φάση ολοκλήρωσης. Ετσι από το βράδυ της Παρασκευής δε σήκωσα κεφάλι και ήμουνα συνεχώς με τα χαρακτικά, τα στένσιλς και τη dymo tape στο χέρι. Το μοντέλο επαναχαράχθηκε κατά 99%, μένουν μόνο κάτι μικροδιορθώσεις και στη συνέχεια η εγχείρηση της ατράκτου, ώστε να φιλοξενήσει το cockpit της Pavla. Το Mirage είναι αρκετά δύσκολο στην επαναχάραξη, γεμάτο panels και καμπύλες, αλλά σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος για την κλίμακα. Σύντομα θα ανεβάσω και φώτο.
Η αλήθεια είναι όμως ότι καθώς κυτούσα τα σχέδια βάσει των οποίων χαράχθηκε το μοντέλο, μου επανήλθε μία εμμονή. Μήπως να πριτσίνωνα τουλάχιστον τις πτέρυγες, όπως είδα κάποιες φώτο ενός Τ-2 σε 1/72 της Matchbox που έφτιαξε ένας συμφορουμίτης, αλλά και συζητούσα με φίλους. Οι τελευταίοι μου είπαν "....άσε τα πριτσίνια σε 72άρια και τέλειωνε.....", αλλά εμένα με τρώει το χέρι μου. Τι να κάνω γιατρέ μου? 

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 08:20:55 μμ »
Thomas καλησπερα,

Ωραια η δουλεια σου μέχρι τώρα.

Ηθελα να σε ρωτησω απο που προμηθευτικες τα εργαλεια - στενσιλς που παρουσιαζεις τις φωτογραφίες σου;

Sernak
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 07:23:04 πμ »
Φίλε Sernak καλησπέρα. Ευχαριστώ για τα θετικά σχόλια. Το να χαράξει τελικά - σύμφωνα με τη μέχρι τώρα εμπειρία μου - κανείς ένα μοντέλο, μπορεί να γίνει με τη βοήθεια βασικών εργαλείων. Βέβαια στον καθένα δουλεύει ξεχωριστά, όμως εάν κάτι σου πάει στο χέρι, τότε δύσκολα το αντικαθιστάς με κάτι άλλο.
Προμηθεύτικα πολλά εργαλεία, όμως η όλη δουλειά έγινε με απλά μέσα. Αναντικατάστατο είναι τόσο το scribe R (το πρώτο από αριστερά με τη μεταλλική λαβή, http://www.radubstore.com/), ενώ πολύ καλή δουλειά κάνει και το χαρακτικό της Trumpeter, αυτό με τη μαύρη λαβή (Hobby gallery Θεσ/νίκη). Από το τελευταίο προμηθεύτικα και το pin vice, όπου προσάρμοσα καρφίτσες διαφορετικών διαμέτρων, χωρίς τις οποίες δύσκολα θα χρησιμοποιήσεις τα stencils.
Τα τελευταία είναι της Lion Roar, και της Eduard και τα προμηθεύτικα από το Lucky Models σε πολύ καλές τιμές και δωρεάν αποστολή. Ανεκτίμητη είναι η βοήθεια ενός εύκαμπτου μεταλικού χάρακα καθώς και της dymo tape που θα βρεις σε βιβλιοπωλεία (θα τη ζητήσεις με αυτό το όνομα). Τέλος ιδιαίτερα χρήσιμη ήταν η γαλάζια ταινία μασκαρίσματος από βινύλιο, 1mm, από το hobby gallery.
Τα stencils σε γενιικές γραμμές ήταν δύσχρηστα και χρονοβόρα, αλλά απαραίτητα σε στρόγγυλα και μικρά τετράγωνα, όμως ήταν δύσκολη η στερέωση πάνω στην άτρακτο. Στις πτέρυγες τα πράγματα ήταν πιο απλά. Πάντως μόλις "σπάσει" το χέρι και αποκτήσεις εμπιστοσύνη, το pin vice με την καρφίτσα κάνει όλη τη δουλειά και ανοίγει το δρόμο για τα χαρακτικά ακόμη και με ελεύθερο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:47:22 πμ »
Thomas καλημέρα κί σε ευχαριστώ για την πολύ κατατοπιστική σου απάντηση.

Όντως όλα αυτά τα εργαλεία είναι πολύ χρήσιμα ειδικά σε μοντέλα προηγούμενων ετών καί δεκαετιών.

Προσωπικά με ενδιαφέρουν τα στενσιλς. Εχω αρκετα μοντελα όπου διάφορα πάνελς είτε λόγω κακης ποιοτητας του καλουπιού είτε επειδή είχα στοκάρει καί "χαθήκανε", χρειάζονται επαναχάραξη. Και αναρωτιέμαι τόσα μοντελιστικά καταστήματα πως και δεν έχουν σκεφτεί να τα εισάγουν; Είναι από τα πιό βασικά εργαλεία του χόμπυ μας.

όσο για τις καμπύλες ενός μοντέλου έχεις δίκιο - είναι τα δυσκολότερα σημεία είτε για να επαναφέρεις γραμμώσεις είτε για να χαράξεις καινούργιες.

Καί παλι σε ευχαριστώ.

Sernak
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 01:27:50 μμ »
[..] Μήπως να πριτσίνωνα τουλάχιστον τις πτέρυγες, όπως είδα κάποιες φώτο ενός Τ-2 σε 1/72 της Matchbox που έφτιαξε ένας συμφορουμίτης, αλλά και συζητούσα με φίλους. Οι τελευταίοι μου είπαν "....άσε τα πριτσίνια σε 72άρια και τέλειωνε.....", αλλά εμένα με τρώει το χέρι μου. Τι να κάνω γιατρέ μου?

Αφού το είπαμε Θωμά... Rivet R και Άγιος ο Θεός!!! (+Rivet-R mini, +Rivet-R 0.55/0.65)  :mrgreen:

Όσο για τα stensils, για τα δύσκολα σημεία, αλλά και για την ευκολία σου, καλό θα ήταν να "χωρίσεις" (κόψεις) το σετ, σε υπο-σέτ αναλόγως σχήματος. Μικρότερο stensil panel= μεγαλύτερη ευελιξία  8)
Καλή συνέχεια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 02:31:46 μμ »
Δημήτρη, από τη μια θέλω να κλείσω το μοντέλο, από την άλλη όσο το βλέπω να προχωρά καλά το scribing, λέω από μέσα μου ας προσθέσω και κάτι ακόμη, κι όλο παει πίσω η χαρά του μοντελιστή : ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ! Επίσης το Riveting είναι μία ακόμη πρόκληση και πιστεύω ότι θα δείξει φανταστικά με το wash. Το αποφάσισα. Παραγγελία στον Rabu μόλις επιστρέψω από Θεσ/νίκη και στο ενδιάμεσο, μέχρι να έρθουν τα εργαλεία κλέινω το F-5 που περιμένει χωρίς τροχούς και καλύπτρα.
Οσο για τα stencils, εάν τα κόψεις, καταλήγεις με χίλια δυο κομματάκια να τρέχουν δεξιά κι αριστερά. Την πάτησα με τα stencils της Eduard που ψάχνω κάθε ένα για την περίσταση.

Υ.Γ. Η παραγγελία έγινε. Αντε να δούμε και τα πριτσινώματα...

Αποσυνδεδεμένος φιλιππος κανετος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 127
  • Age: 43
  • Τόπος: βουλα
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 05:10:55 μμ »
 Φιλε sernak ολα σχεδων τα εργαλεια απο τις φωτο τα εχει ο Γρηγορης στην Αργυρουπολη και τα στελνει παντου(δεν ξερω αν μενεις Αθηνα)

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 08:09:33 μμ »
Φίλιππε σε ευχαριστώ για τα καλά νέα.

Sernak
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:18:13 πμ »
Λοιπόν φίλοι, κάπως έτσι δείχνει η άτρακτος του Mirage, μετά την επαναχάραξη. Ελπίζω οι φωτογραφίες να είναι κατατοπιστικές, καθώς δεν έτριψα αρκετά τις γραμμώσεις ώστε να μη χαθούν και πρέπει να τις επαναχαράξω. Περιμένω και τα εργαλεία για το πριτσίνωμα των πτερύγων και τμημάτων της ατράκτου.







Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 08:03:57 μμ »
Λοιπόν, όπως είχα απειλήσει, προμηθεύτηκα τα κατάλληλα εργαλεία και ξεκίνησα το πριτσίνωμα του δύστυχου F1. Ο χρόνος μου αυτή την περίοδο είναι περιορισμένος, όμως ευελπιστώ στις γιορτές που έρχονται να μπορέσω να ασχοληθώ περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση, το πριτσίνωμα θα επεκταθεί στις πτέρυγες, το  ουραίο κάθετο και τα ουραία πτερύγια. Η υπόλοιπη άτρακτος έχει επαρκή γράμμωση και τα νεύρα μου δεν θα αντέξουν να προστεθούν και τα άπειρα πριτσίνια. Προς το παρόν κατάφερα να τελειώσω τις πτέρυγες. Προκειμένου να γίνουν πιο ορατά τα πριτσίνια πέρασα στα κομμάτια ένα απαλό wash.

Πάνω επιφάνεια πτερύγων



και κάτω επιφάνεια




Σας εύχομαι καλή εβδομάδα

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 10:13:31 μμ »
εργαλειο για πριτσινωμα .... τι , που , πόσο ??? καλή συνέχεια ...

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 10:43:22 μμ »
Οτι και να πάρεις από εδώ είναι άψογο, έχω αγοράσει σχεδόν τα πάντα. http://www.radubstore.com/index.php?main_page=product_info&cPath=77_110&products_id=300

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:04:50 πμ »
Το πας για υπερπαραγωγή το μιραζάκι.
Περιμένω τη συνέχεια. :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:28:27 πμ »
Σκέφτομαι να ανοίξω και τις φωλιές του κυρίως συστήματος προσγείωσης, ώστε να προστεθεί κάποια λεπτομέρεια. Αν και σε όσες φωτό είδα, ελάχιστα έχουν ανοιχτές θυρίδες. Αν και το πιθανότερο είναι να καταφύγω σε κάποια λύση, παρόμοια με αυτή http://i48.servimg.com/u/f48/16/08/50/12/dscn5520.jpg Θα εξαρτηθεί από τη διάθεση και την υπομονή. Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα σχόλια

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 01:48:00 μμ »
Ευχαριστώ φίλε για την πληροφορία για τον πριτσιναδορο ..

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 01:49:37 μμ »
Και μια ακομα ερωτηση ... ο πριτσιναδορος κανει δουλεια πανω απο στοκο ??? εχω βαλει στοκο της humbrol .

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 01:58:39 μμ »
Δεν έχω εμπειρία, πως συμπεριφέρεται στο στόκο, εάν αναφέρεσαι σε μεγάλη επιφάνεια και όχι στο γέμισμα ενώσεων. Προσωπικά έχω καταργήσει το στόκο και χρησιμοποιώ, είτε πλαστικό λιωμένο σε κόλλα πολυστερίνης, ή κυανοακρυλική. Τέλλος πάντων, η εμπειρία μου  με το χαρακτικό είναι πως ο στόκος είτε θα υποχωρήσει, ή θα φύγει από τη θέση του, ή θα σχηματίσει ένα "σκαλοπατάκι" σε σχέση με το παρακείμενο πλαστικό. Είναι λίγες οι πιθανότητες να συμπεριφερθεί σωστά. Δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρεται ο εποξικός στόκος. Γενικά, καλό είναι να τον πειράζεις όσο γίνεται λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 04:25:41 μμ »
SHIT αν ειναι ετσι την εκατσα την βαρκα , εχω στοκαρει ολη την παλια γραμμωση και καποιες ακομα λαθος που εκανα .... καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω εκτος απ το να αγορασω καινουργιο μοντελο .......... Βαση ποιον σχεδιων κανεις την γραμμωση γιατι εχω και εγω ενα F1 που καποια στιγμη θα βαλω μπρος .....

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 04:48:58 μμ »
Δεν κάνω τον ειδικό, απλά σου μεταφέρω την εμπειρία μου. Με μία καρφίτσα προσαρμοσμένη στο pin vice, αφαίρεσε τον στόκο. Κλείσε τη γράμμωση με κυανοακρυλική, ή διόρθωσε τα λάθη με τον ίδιο τρόπο. Περίμενε να τραβήξει καλά για μία περίπου ημέρα. Στη συνέχεια τρίψε την κόλλα διαδοχικά, με ντουκόχαρτα διαφόρων βαθμών, μέχρι να φθάσεις σε λεία επιφάνεια. Τότε δοκίμασε την επαναχάραξη και θα διαπιστώσεις ότι είναι ευκολότερη.
Διάβασε και τα παρακάτω και κράτησε ότι σου ταιριάζει
http://www.clubhyper.com/reference/rescribingda_1.htm
http://mikeashey.com/AIRCRAFT%20ARTICLE%20%20PDF%20FILES/SCRIBING-AIRCRAFT-PANEL-LINES.pdf
http://www.ipmsstockholm.org/magazine/1999/11/stuff_eng_tech_scribing.htm
Τα σχέδια του Mirage τα βρήκα εδώ:
http://www.airwar.ru/other/draw_fn.html#3
Καλή τύχη κι εδώ είμαστε

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Mirage F.1CG Hasegawa 1/72
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 05:18:35 μμ »
θεούλης είσαι ευχαριστώ .....

Tags: mirage f.1