Αποστολέας Θέμα: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;  (Αναγνώστηκε 8249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STARFIGHTER

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1808
  • Age: 49
  • Τόπος: Αθηνα
  • Ελληνικη Ομαδα Διασωσης Αττικης
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;...εξτρα αποριες
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 22, 2008, 12:44:15 μμ »
...εξτρα αποριες
...αγοραζοντας το F-16 BLOCK 52+ της HASEGAWA,αποφασισα ενα παλαιοτερο F-16Β που ειχα κατασκευασει κατα προσεγγιση ελληνικο να το μετατρεψω σε ισραηλινο...
υιοθετωντας την πρακτικη του καθαριστικου φουρνου..οι αποριες ειναι οι εξης....
1...πως θα αποκολλησω μερη που δεν χρειαζονται εκ νεου βαψιο (πυλωνες βληματων με τα οπλα τους/δεξαμενες/LANTIRN/καλυπτρα/συστημα προσγειωσης)  χωρις να τα σπασω η να κανω ζημια?
2...πως θα καταφερω να προστατευσω το κοκπιτ απο την δραση του καθαριστικου?(..διοτι μετα δεν θα μπορω να το ξαναβαψω)
3...τα σηματα να κανω τον κοπο να τα βγαλω απο πριν?
...αυτα τα ολιγα....
ΧΑΙΔΕΜΕΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
πατησια/αθηνα

Αποσυνδεδεμένος Greg Filos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2873
  • Age: 49
  • Τόπος: THESSALONIKI
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 22, 2008, 12:49:38 μμ »
Επειδή ξέβαψα πρόσφατα ενα βαμμένο έτοιμο άρμα στην 1/35 με καθαριστικό φούρνου...

1. Αν είσαι τυχερός θα ξεκολλήσουν μόνα τους.. Σε εμένα ξεκόλησαν τουλάχιστον 30 κομμάτια (κολλημένα καποια με κυανοακρυλική)

2. Δεν νομίζω να μπορεσεις να το γλυτώσεις το κοκπιτ, ο αφρός εισχωρεί παντού (αν καποιος αλλο εχει λύση  :roll: )

3. Μην κάνεις τον κόπο για τα σήματα.. Θα φύγουνε ΠΑΡΑ πολύ ευκολα μετά το μπάνιο στο καθαριστικό..


 May the force be with you..

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 22, 2008, 05:50:46 μμ »
Οταν ειχα ξεβαψει το F-4 για το Group Build μετα απο 3-4 χερια φορνετ πηρα μια παλια οδοντοβουρτσα και αρχισα τριψιμο κατω απο τη βρυση με νερο μαζι. Καποια κομματια ειχαν ξεκολλησει μονα τους απο το φορνετ (τροχοι, οπλισμος) Στα υπολοιπα εβαλα κι εγω το χερακι μου με το κοπιδι. Εκανα χαρακιες στις κολλημενες ενωσεις και σιγα σιγα ανοιγανε και ξεκολλουσαν τα κομματια. Προσοχη βεβαια με το κοπιδι και την πιεση που ασκεις με αυτο στο μοντελο γιατι εγω εκανα μια χαρακια στο χερι και ετρεχε το αιμα ποταμι.

 ::arrowred::Το κοκπιτ δεν νομιζω να σωθει, γι'αυτο καλυτερα προσπαθησε να ανοιξεις την ατρακτο και να το ξαναβαψεις.

 ::arrowred::Οι φορεις οπλισμου ισως να ξεκολλησουν αν βαλεις λιγη πιεση με το χερι σου (προσεχε μη σπασουν, το εχω κανει με οχι 100% αποτελεσματα) αλλιως με το φορνετ, αν δεν ξεκολλησουν μονοι τους, θα αποκκοληθουν με τον παραπανω τροπο πιο ευκολα

 ::arrowred::Η Καλυπτρα με λιγη πιεση και παλι βγαινει, ειδικα αν εχει κολληθει με ατλακολ

 ::arrowred::Τα σηματα οπως ειπε και ο Greg θα φυγουν με το φορνετ. Ετσι κι αλλιως θα ειναι ακαταλληλα προς χρηση ξανα.

Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Dantelas

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Age: 42
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 31, 2008, 06:29:15 μμ »
όπως έγραψα και σε ένα άλλο ποστ ... κατα την διάρκεια του ξεβάματος όντας άγαρμπος κατέστρεψα το α/φ καθώς το έτριβα.... (διπλάνο γαρ).όμως κατάφερα και άφησα το κοκπιτ άθικτο. ψέκαζα από σχετικά κοντα και σε μικρές δόσεις το φορνέτ. σταμάταγα το ψέκασμα μερικα εκατοστά από το "χείλος" του κόκπιτ και μετά με το δάχτυλο το έσπρωχνα μέχρι εκεί που ήθεκα χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαι στο πλύσιμο μετά δεν το έκανα και λούτσα. άφηνα την βρύση να τρέχει λίγο νερο και σιγά σιγά με μια οδοντόβουρτσα το ξέβαφα. (όπου ξεβαφα με χέρι και μανιωδώς -τρομάρα μου- έσπαγε
Αγκάλιασε τη ζωη και πήδα στο κενό
στη θάλασσα που απλώνεται μπροστά σου
στη θάλασσα που είναι ένα όνειρο τρελλο
στ'ασπρόμαυρο να βρείς τα χρώματα σου

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 05:54:44 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,
Θέλω να ξεβάψω ένα μοντέλο που μου τα ψιλοχάλασε στο βερνίκωμα. Είναι εξ ολοκλήρου βαμμένο με ακρυλικά (Gunze και βερνίκια Tamiya & Humbrol) και έχει πολλά και μικρά photoetched, τα οποία θα προτιμούσα να μείνουν στη θέση τους, δεδομένου του πόσο με παίδεψαν στη συναρμολόγηση.
Ερωτώ λοιπόν, τί μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε να ξεβάψω με ασφάλεια το μοντέλο;
1. Modelstrip, το οποίο έχω δοκιμάσει με εξαιρετικά αποτελέσματα σε σμάλτα (αλλά όχι σε ακρυλικά);
2. Ισοπροπυλική αλκοόλη;
3. Καθαριστικό αερογράφου; (Μπορώ να βρω Gunze)
4. Azax για τα τζάμια, και αν ναι με τί πίεση στον αερογράφο;
Eυχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια στο θέμα.
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 06:03:27 μμ »
Θα σου πρότεινα αυτό,
https://hobbycolours.com/products/eco-paint-remover-40ml

Τώρα για τα photo etch, αν αφήσεις το υγρό πάρα πολύ ίσως ξεκολλήσουν.

Αποσυνδεδεμένος dominion

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Age: 43
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 07:07:35 μμ »
Προ 20 ημερών  σε humbrol enamel με  fornet κ' βούρτσισμα, white spirt κ' κοπίδι. Όπου το χρώμα επέμενε, επανέλαβα.


Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 07:22:16 μμ »
Εγω με τη σειρα μου θα προτεινα φωτιστικο οινοπνευμα (μπλε οινοπνευμα) εχω ξεβαψει μεχρι και μοντελο χωρις το παραμικρο προβλημα φτιαγμενο το 90 βαμμενο με εναμελ

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 09:13:49 μμ »
για μένα το mr. muscle είναι κορυφή ,πολύ καλύτερο από το fornet δεν μένει τίποτα στο μοντέλο όσο αφορά το χρώμα...



Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 09:41:05 μμ »
Προ 20 ημερών  σε humbrol enamel με  fornet κ' βούρτσισμα, white spirt κ' κοπίδι. Όπου το χρώμα επέμενε, επανέλαβα.


για μένα το mr. muscle είναι κορυφή ,πολύ καλύτερο από το fornet δεν μένει τίποτα στο μοντέλο όσο αφορά το χρώμα...


Το θέμα είναι να μη διαλυθεί το μοντέλο στα εξ ων συνετέθη. Για το λόγο αυτό, τα fornet και Μr. Muscle μάλλον αποκλείονται.

Εγω με τη σειρα μου θα προτεινα φωτιστικο οινοπνευμα (μπλε οινοπνευμα) εχω ξεβαψει μεχρι και μοντελο χωρις το παραμικρο προβλημα φτιαγμενο το 90 βαμμενο με εναμελ

Καλό μου ακούγεται. Δώσε λεπτομέρειες για τη χρήση του παρακαλώ.

Θα σου πρότεινα αυτό,
https://hobbycolours.com/products/eco-paint-remover-40ml

Τώρα για τα photo etch, αν αφήσεις το υγρό πάρα πολύ ίσως ξεκολλήσουν.

Δεν θα το έχω στα χέρια μου τη Δευτέρα, οπότε και αυτό βγαίνει εκτός.
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 02:09:47 πμ »
Δοκίμασε Azax το κλασσικό οχι το σπρευ.Απ τη στιγμή που έχεις βάψει με gunze,tamiya,humbrol-υποθέτω το βερνίκι humbrol ήταν ακρυλικο-τότε η αμμωνία που έχει μεσα τα διαλύει.Με αυτό καθαρίζω κ τον αερογραφο μετα απο ψεκασμα των παραπάνω.Αλλιώς αμμωνία καθαρή από το φαρμακείο.Το καθαριστικό αερογραφου της gunze αν εννοείς το Mr.tool cleaner μαυρο-κοκκινο μπουκαλι ξέχασε το.Λιώνει τα πλαστικά,είναι σαν είδος Μ.Ε.Κ  κ η μυρωδιά του είναι σχεδόν ίδια.Το έχω κ όντως μαμει κ δέρνει για καθάρισμα όταν κάτι επιμένει είτε σμαλτο είτε ακρυλικο η λακερ.Αλλά το γράφει κ επάνω κιόλας μακριά από πλαστικά.Δοκιμη στο πάτο του άρματος αν έχεις βερνικωσει κιόλας εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 03:03:42 πμ »
Δοκίμασε Azax το κλασσικό οχι το σπρευ.Απ τη στιγμή που έχεις βάψει με gunze,tamiya,humbrol-υποθέτω το βερνίκι humbrol ήταν ακρυλικο-τότε η αμμωνία που έχει μεσα τα διαλύει.Με αυτό καθαρίζω κ τον αερογραφο μετα απο ψεκασμα των παραπάνω.Αλλιώς αμμωνία καθαρή από το φαρμακείο.Το καθαριστικό αερογραφου της gunze αν εννοείς το Mr.tool cleaner μαυρο-κοκκινο μπουκαλι ξέχασε το.Λιώνει τα πλαστικά,είναι σαν είδος Μ.Ε.Κ  κ η μυρωδιά του είναι σχεδόν ίδια.Το έχω κ όντως μαμει κ δέρνει για καθάρισμα όταν κάτι επιμένει είτε σμαλτο είτε ακρυλικο η λακερ.Αλλά το γράφει κ επάνω κιόλας μακριά από πλαστικά.Δοκιμη στο πάτο του άρματος αν έχεις βερνικωσει κιόλας εκεί.

Mάλλον αυτό θα κάνω. Θα το βουτήξω το ρημάδι στο Azax και θα το αφήσω μέχρι να φύγει το χρώμα. Και ναι το βερνίκι humbrol ήταν ακρυλικό και μ' αυτό έγινε η ζημιά.

Ευχαριστώ!
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:35:45 μμ »
Το θέμα είναι να μη διαλυθεί το μοντέλο στα εξ ων συνετέθη. Για το λόγο αυτό, τα fornet και Μr. Muscle μάλλον αποκλείονται.

Καλό μου ακούγεται. Δώσε λεπτομέρειες για τη χρήση του παρακαλώ.

Δεν θα το έχω στα χέρια μου τη Δευτέρα, οπότε και αυτό βγαίνει εκτός.

Τα δικα μου τα ξεβαψα ποτιζοντας τα μεσα σε μπλε οινοπνευμα, σε μια λεκανιτσα ή με βαμβακι, μετα απο λιγο η μπογια εφευγε ευκολα

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 02:34:32 μμ »
Τα δικα μου τα ξεβαψα ποτιζοντας τα μεσα σε μπλε οινοπνευμα, σε μια λεκανιτσα ή με βαμβακι, μετα απο λιγο η μπογια εφευγε ευκολα

Ωραία. Οπότε καταλήγουμε στο μπλε οινόπνευμα ή στο Azax. Ό,τι βρω διαθέσιμο στο σπίτι.
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 07:06:21 μμ »
Για ακρυλικά, Azax δαγκωτό. Μπλούμ 5-10 λεπτά και είσαι έτοιμος. Για Enamel, Mr Muscle ψεκαστό και για κάνα δίωρο κλειστό σε σακούλα. Γ@μεί & δέρνει τα χρώματα ενώ δεν πειράζει το μοντέλο :wink:

Και το Eco remover είναι πάρα πολύ καλό, αλλά κοστίζει παραπάνω :roll:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:35:02 μμ »
Χ1000 κορυδαλλός!!! :mrgreen: :wink:


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: Πως ξεβαφουμε ενα μοντελο;
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 02:06:09 πμ »
Τελικά το Azax έκανε το θαύμα του. Σε ελάχιστο χρονικό διάστημα είχα ένα πεντακάθαρο μοντέλο.
Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθειά σας.
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Tags: ΞΕΒΑΜΑ fornet