Αποστολέας Θέμα: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες  (Αναγνώστηκε 12492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Νομιζω οτι ειναι ενα θεμα που αφορα ολους οσους κανουν χρηση χρωματων Vallejo. Οπως πιθανα εχουμε παρατηρησει, τα ακρυλικα Vallejo εχουν την ταση να διαχωριζονται ευκολα σε χρωστικη και υγρο φορεα, με αποτελεσμα να κατακαθεται το χρωμα. Σιγουρα συμβαινει στις σειρες Model και Game, δεν γνωριζω αν γινεται το ιδιο και στα χρωματα αερογραφου. Η κοινη τακτικη ειναι να τους ριχνεις ενα γερο κουνημα πριν την χρηση. Τι γινεται ομως αν εχουν μεινει καιρο αχρησιμοποιητα?
Αυτο ακριβως συνεβει σε εμενα. Λογω δουλειας και αλλων ασχολιων ειχα να καταπιαστω με φιγουρα σχεδον ενα χρονο. Αφου πλεον χρονος υπαρχει, πηγα με χαρα να βγαλω τα συνεργα μου και με τρομο διαπιστωσα οτι σχεδον ολα τα χρωματα ειχαν κατακατσει. Εχω περιπου 10 Model και ολη την σειρα  Game, οποτε αντιλαμβανεστε τον πανικο μου οταν κουνωντας τα δεν εβλεπα αποτελεσμα σε πολλα. Αφου μου εφυγαν τα χερια να κουναω αποφασισα να γραψω ενα email στην εταιρεια, ρωτωντας πως θα μπορουσα να ξαναδωσω στα χρωματα την αρχικη τους ρευστοτητα.
Το email το εστειλα αργα την νυχτα με οχι και πολλες ελπιδες ανταποκρισης. Καταλαβαινετε την χαρα μου οταν το πρωι ειχα μια ευγενεστατη απαντηση απο την Vallejo. Οι πληροφοριες λοιπον που μας αφορουν εχουν ως εξης:

Πολλες φορες λογω ζεστης μπορει να εξατμιστει μια ποσοτητα απο το υγρο των χρωματων. Για να επαναφερουμε την σωστη πυκνοτητα/ ρευστοτητα κανουμε ενα απο τα παρακατω (με σειρα αποτελεσματικοτητας)

1 Προσθετουμε αποσταγμενο νερο (αυξανει την ρευστοτητα ομως επιρρεαζει την συνοχη θεωρητικα)
2 Προσθετουμε THINNER 70.524  (αυξανει την ρευστοτητα ομως επιρρεαζει την συνοχη θεωρητικα)
3 Προσθετουμε MEDIUM 70.540 (αυξανει την ρευστοτητα χωρις ομως να επιρρεαζει την συνοχη)
4 Προσθετουμε  CRACKLE MEDIUM 70.598 (για σοβαρες περιπτωσεις απωλειας ρευστοτητας)

Δεν υπαρχει καποιος τροπος αποθηκευσης ωστε να αποφευχθει ο διαχωρισμος των χρωματων. Θεωρητικα ο καλυτερος ειναι στο πλαι. Πριν προσθεσετε οτιδηποτε δοκιμαστε να ρολαρετε τα μπουκαλακια αναμεσα στα χερια σας. Θεωρειται αποτελεσματικοτερος τροπος αναμειξης απο το κουνημα το οποιο απλα ανακατευει το διαχωρισμενο υγρο. Καποια χρωματα εκ φυσεως καθονται πιο πολυ απο αλλα.

Επειδη σε πολλες περιπτωσεις το ρολαρισμα δεν με βοηθησε (αλλωστε ειχαν κατσει για πολυ διαστημα) αποφασισα να αυτοσχεδιασω και συμφωνα με την απαντηση της εταιρειας (περιεγραφα τι εκανα), δεν εβλαψα με καποιο τροπο το προιον. Με ενα μαχαιρακι το οποιο ηταν σχετικα στομωμενο αφαιρεσα προσεκτικα το σταγονομετρο απο το μπουκαλακι. Πηρα ενα συνδετηρα και τον ισιωσα κανωντας την μια ακρη σγουρη. Προσαρμοσα το εργαλειακι στον ταχυτροχο και με μετρια προς χαμηλη ταχυτητα, αρχισα να αναδευω το χρωμα μεχρι να ομογενοποιηθει. Αν εβλεπα πως ειναι πολυ πηκτο εριχνα μερικες σταγονες thinner και συνεχιζα την αναδευση.
ΠΡΟΣΟΧΗ
Οταν ξεκουμπωσετε το σταγονομετρο να εχετε ενα δοχειο με αποσταγμενο νερο διπλα και να το πετατε μεσα αφου το καθαρισετε. Ετσι θα αποφυγετε να στερεοποιηθουν υπολειματα χρωματος μεσα τα οποια θα το φρακαρουν με συνεπεια οταν το ξανακουμπωσετε και ζουληξετε να γινει μια ωραια χρωματιστη εκρηξη. Ναι την πατησα στο πρωτο...

Τα χρωματα ετσι οχι μονο ανακατευτηκαν τελεια, οχι μονο δεν εβγαλα τα χερια μου, αλλα νομιζω πως εγιναν καλυτερα απο καινουργια. Καποια που απο την αρχη τα θεωρουσα πολυ ρευστα, με την αναδευση καταλαβα οτι απλα ηταν κακα ανακατεμενα. Λογικο απο την στιγμη που ποιος ξερει ποσο καιρο καθονταν σε καποια αποθηκη πριν την αγορα.

Κλεινοντας θα ξαναπω ποσο καλη εντυπωση μου αφησε η αμεση απαντηση της Vallejo. Οχι μονο απαντησαν αλλα μου ζητησαν την διευθυνση μου για να μου στειλουν χρωματολογια και ενημερωτικο υλικο. Προσφερθηκαν μαλιστα να μου στειλουν διαλυτικο αν δεν μπορουσα να βρω. Αισθανθηκα σαν πελατης και οχι ''πελατης'' και αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μια εταιρεια.

Παραθετω και φωτο της Μαγκαηβερ-ιας μου

Αποσυνδεδεμένος chrisk

  • Καραγιάννης Χρήστος
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 252
  • Age: 48
  • Τόπος: Κόρινθος - Σέρρες Ξεχασμένος στον νότο γεννημένος αλλού
Απ: Aποκατασταση και συντηρηση ακρυλικων Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 10:19:59 μμ »
χρησιμοτατες πληροφορίες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Aποκατασταση και συντηρηση ακρυλικων Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 10:28:43 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον! Λογικά θα δουλεύει και σε Citadel χρώματα κάπως έτσι. Μπράβο και στην Vallejo για την άμεση εξυπηρέτηση!

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Aποκατασταση και συντηρηση ακρυλικων Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 10:50:32 μμ »
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πολύ χρησιμότατη ανάλυση. Ένα θέμα που πρέπει σίγουρα να γίνει "sticky"

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Aποκατασταση και συντηρηση ακρυλικων Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 12:18:47 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον! Λογικά θα δουλεύει και σε Citadel χρώματα κάπως έτσι. Μπράβο και στην Vallejo για την άμεση εξυπηρέτηση!
Για ολα τα ακρυλικα ισχυει. Προτιμησα να χρησιμοποιησω προιοντα της ιδιας της εταιρειας γιατι μιλαμε για καμια εκατοστη χρωματα (αρα αρκετα λεφτα) και δεν ηθελα να ρισκαρω τιποτα. Ομως οποιοδηποτε ρευστο medium θεωρητικα θα μπορουσε να κανει δουλεια. Το δυσκολο ειναι οτι τα medium που βρισκονται στα ειδη ζωγραφικης εχουν πιο πυκνη συσταση γιατι προοριζοντα για χρηση με κρεμωδη χρωματα σε σωληναρια. Αν καποιος ομως εχει προσβαση σε Liquitex πχ μπορει να παρει ενα μεγαλο μπουκαλι και να το χρησιμοποιει γενικα στις αραιωσεις αντι νερου.
Τα καινουργια Citadel εχουν κυκλοφορησει το δικο τους medium αν και ειναι καρακλεφτες κατα την γνωμη μου γιατι αυτο που κοστιζει ειναι η χρωστικη οχι ο φορεας. 12 ml δεν φτανουν ουτε για ζητω και επισης δεν εχει σταγονομετρο (εχουν να γινουν ατυχηματα...)

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:21:50 μμ »
Mια απορία παιδιά,σήμερα πήγα να άνω με το white skull της citadel το χρώμα μέσα στο κουτάκια είχε πήξει πολύ και έμοιαζε με στόκο,το ανακάτεψα το αραίωσα με απεσταγμένο νερό αλλά δεν ψεκαζόταν καλά και είχε γίνει σαν αλοιφές μέσα στον αερογράφο,τσαντίλα καθάρισα τον αερογράφο και πάω να βάψω με λευκό της Vallejo τα air.Του ρίχνω μέσα και 3-4 σταγόνες από το cleaner airbrush πάλι της Vallejo για λίγω αραίωση αλλά πάλι αποτυχία στο ψέκασμα την γκαντεμιά μου.Τι στο καλό γίνεται με αυτά τα χρώματα,τι κάνω λάθος.Α ρε enamel που σας έχω εγκαταλείψει.

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:30:40 μμ »
Mια απορία παιδιά,σήμερα πήγα να άνω με το white skull της citadel το χρώμα μέσα στο κουτάκια είχε πήξει πολύ και έμοιαζε με στόκο,το ανακάτεψα το αραίωσα με απεσταγμένο νερό αλλά δεν ψεκαζόταν καλά και είχε γίνει σαν αλοιφές μέσα στον αερογράφο,τσαντίλα καθάρισα τον αερογράφο και πάω να βάψω με λευκό της Vallejo τα air.Του ρίχνω μέσα και 3-4 σταγόνες από το cleaner airbrush πάλι της Vallejo για λίγω αραίωση αλλά πάλι αποτυχία στο ψέκασμα την γκαντεμιά μου.Τι στο καλό γίνεται με αυτά τα χρώματα,τι κάνω λάθος.Α ρε enamel που σας έχω εγκαταλείψει.
To citadel Δημήτρη ρίξε το σε ένα μπουκαλάκι και ρίξε λίγο αλκοολούχο λοσιόν..(μοιάζει με οινόπνευμα απο τα Hondos και δεν θέλω σχόλια περί αυτού!! ::glossa:: ::glossa::)
Ανακάτεψε το και θα γίνει μια χαρά!!!
Αν και πως κατάφερε να στοκάρει τόσο πολύ Citadel??ανοιχτό το άφησες?!!!!Έχω ένα απο το 2003 και είναι ακόμα μια χαρά!!!!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:52:19 μμ »
To citadel Δημήτρη ρίξε το σε ένα μπουκαλάκι και ρίξε λίγο αλκοολούχο λοσιόν..(μοιάζει με οινόπνευμα απο τα Hondos και δεν θέλω σχόλια περί αυτού!! ::glossa:: ::glossa::)
Ανακάτεψε το και θα γίνει μια χαρά!!!
Αν και πως κατάφερε να στοκάρει τόσο πολύ Citadel??ανοιχτό το άφησες?!!!!Έχω ένα απο το 2003 και είναι ακόμα μια χαρά!!!!

Πρόσφατα το πήρα,τώρα αν δεν πρόσεξα και δεν το έκλεισα καλά τι να σου πώ.Πόσους βαθμούς να είναι η λοσιόν 75 η 95άρα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:55:37 μμ »
Πρόσφατα το πήρα,τώρα αν δεν πρόσεξα και δεν το έκλεισα καλά τι να σου πώ.Πόσους βαθμούς να είναι η λοσιόν 75 η 95άρα.
95*
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:07:56 μμ »
Έχω την 70αρα και δεν συναντώ ιδιαίτερα προβλήματα..
Οπότε ότι και να είναι απο εκεί και πάνω καλό κάνει!!Ασετόν μόνο να μην έχει... :wink:
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 10:26:50 μμ »
Η 95 οκτανίων είναι πιο κοντά στο καθαρό οινόπνευμα, απλά έχουν προσθέσει άρωμα λεμονιού, χρώμα και γλυκερίνη για να μην ξεραίνονται τα χέρια και να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί για νοθεία ποτών.
Η 70αρα είναι σαν να αραιώνεις καθαρό οινόπνευμα 70-30 με νεράκι συν τα πρόσθετα που ανέφερα...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος orck

  • .
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 280
  • Age: 124
  • Τόπος: .
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 23, 2013, 12:02:28 πμ »
Θα ηταν ευκολο να αναφερθουν καταστηματα στην Ελλαδα που εμπορευονται τα συγκεκριμενα χρωματα; Ποιος ειναι ο διαλυτης που δινει η εταιρια;
.

Αποσυνδεδεμένος kostasiii

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθηνα
  • KostasIII
    • Greek miniatures
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 23, 2013, 01:13:39 πμ »
Εγω κατα 90% χρησιμοποιώ χρωματα Vallejo και τα χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια.
Σε όλα τα χρώματα που χρησιμοποιώ (Vallejo, citadel, army paint, reaper) εχω βάλει μέσα απο μια ανοξείδωτη μπίλια. Ετσι κάθε φορά πριν τα χρησιμοποιήσω τα ανακινώ και είναι καλύτερα και απο καινούργια.
Τώρα για όσους φοβούνται οτι οι ανοξείδωτες μπίλιες ...... θα σκουριάσουν χρησιμοποιήστε εναλλακτικά ηφαιστειακές (ή κάτι παρόμοιο) μικρές πέτρες απο είδη με χάντρες.

Αξίζει
Δεν ξέρω πως ζούσα χωρίς τον αερογράφο μου
Επικες μινιατουρες, φαντασία, Dnd http://greekminiatures.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 07, 2013, 12:05:38 πμ »
Θα ηταν ευκολο να αναφερθουν καταστηματα στην Ελλαδα που εμπορευονται τα συγκεκριμενα χρωματα; Ποιος ειναι ο διαλυτης που δινει η εταιρια;
-Fasma ,Ιπποκρατους
-Athens Miniatures ,Ιπποκρατους
-Static magic ,Χαιδαρι
Ασχετο ολιγον με το θεμα,επειδη εχω αρκετα Vallejo σε αποχρωσεις του πρασινου ,ξερει κανεις αν κανουν εκτος απο κλασσικο βαψιμο, και για weathering αρματων ??υπεραραιωμενα δηλαδη με απ.νερο η αζαξ και περασμα με πινελακι ?

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 07, 2013, 12:15:57 μμ »
-Fasma ,Ιπποκρατους
-Athens Miniatures ,Ιπποκρατους
-Static magic ,Χαιδαρι
Ασχετο ολιγον με το θεμα,επειδη εχω αρκετα Vallejo σε αποχρωσεις του πρασινου ,ξερει κανεις αν κανουν εκτος απο κλασσικο βαψιμο, και για weathering αρματων ??υπεραραιωμενα δηλαδη με απ.νερο η αζαξ και περασμα με πινελακι ?

Να προσθέσω και το Atlantis Miniatures στην Ιπποκράτους

Αν σαν weathering εννοείς wash, τότε δεν κάνουν, λόγω της επιφανειακής τάσης του νερού, η οποία δεν αφήνει το διάλυμα να "κυλήσει" σωστά στις εσοχές. Για wash λοιπόν τα λάδια, τα έναμελ και τα έτοιμα προϊόντα, είναι τα ενδεδειγμένα. Ωστόσο τα Vallejo (Προσοχή: μόνο οι σειρές Model Color, Game Color και Panzer Aces, σε καμία περίπτωση τα Model Air) αδιάλυτα είναι ιδανικά για dry brush  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 08, 2013, 12:28:25 πμ »
Ευχαριστω πολυ Δημητρη,ναι για wash εννοουσα πρωτιστως. Θα δοκιμασω dry brush, μολις παρω καμμια σωστη αποχρωση γιατι τα πρασινωπα δεν νομιζω να μπορουν να μπουν στεγνο πινελο καπου ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 08, 2013, 12:32:03 πμ »
Ευχαριστω πολυ Δημητρη,ναι για wash εννοουσα πρωτιστως. Θα δοκιμασω dry brush, μολις παρω καμμια σωστη αποχρωση γιατι τα πρασινωπα δεν νομιζω να μπορουν να μπουν στεγνο πινελο καπου ::salut::
Αν έχεις πολύ ανοιχτές αποχρώσεις ίσως :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 08, 2013, 12:48:46 πμ »
ειναι καμμια 10αρια Μανο και ολα ψιλο-darkιλα 8) no worries χτυπαμε καμμια ωχρα συντομα η κανενα μεταλλικο και δοκιμαζουμε
http://www.rlm.at/download/vallejocolor.pdf
ελπιζω να λειτουργει το λινκ,εχουν τα ατιμα φοβερες αποχρωσεις.

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 25, 2014, 09:42:00 μμ »
Έχω μια ερώτηση. Δοκίμασα να βάψω με το Italeri Acrylic Paint Flat Gull Gray με αερογράφο και κομπρεσέρ χωρίς καζανάκι που δίνει σταθερή πίεση.
Αραίωσα για αρχή το χρώμα με λίγο νερό, αλλά τελικά ο αερογράφος μου μπούκωσε. Πρόσθεσα μπλε οινόπνευμα και λύθηκε το θέμα, αλλά ο αερογράφος κάνει φτυσίματα. Η αραίωση που είχα κάνει είταν στο 50/50.
Όταν μετά ψέκασα με Gunze με την ίδια αραίωση και το χρώμα έστρωσε υποδειγματικά. Καμιά ιδέα για τα χρώματα της Italeri?
Σημειωτέων μου είχαν πεί οτι είναι ίδια με της Vallejo

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 25, 2014, 09:57:35 μμ »
http://www.amps-armor.org/ampssite/reviews/showReview.aspx?ID=2640
ριξε μια ματια.ειναι βινυλικα ακρυλικα ιδια ή σαν της vallejo ,καλο ειναι να μην τα αραιωνεις με οτιδηποτε περιεχει οινοπνευμα,αλκοολη.δοκιμασε με το αραιωτικο της ιδιας της ιταλερι ή με το airbrush cleaner της vallejo

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2014, 10:18:48 μμ »
Azaxάκι. Σε εμένα τουλάχιστον δούλεψε μια χαρά.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 25, 2014, 10:41:29 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος g10rg0s

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 11:13:35 μμ »
Χαιρετω την παρεα .... προσφατα ξεκινησα να εκτυπωνω φιγουρες σε 3d Printer https://www.geekbuying.com/item/Creality-K1-3D-Printer-with-600mm-s-Max-Speed-520609.html με PLA https://www.geekbuying.com/item/5kg-Creality-Hyper-Series-PLA-Filament-522730.html .
Πηρα σετ αερογραφο https://www.skroutz.gr/s/45383541/Airbrush-Studio-Aerografos-me-Docheio-kai-Kompreser-Mpek-0-5mm-Set-ABSSET8.html καθως και χρωματα της Vallejo
Ηθελα να ρωτησω με ποιο τροπο γινετε αναμειξη των χρωματων ... ποια υλικα θα χρειαστω ... σε τι αναλογιες ωστε να μην μπουκωνει ο αερογραφος.
Διαβασα για Ajax το οποιο αν δεν κανω λαθος χρησιμοποιειτε για τον καθαρισμο του αερογραφου.
Διαβασα για white spirit το οποιο δεν πολυκαταλαβα που χρησιμοποιειτε. Για αλκοολουχα λοσιον με την οποια αραιωνονται καποια χρωματα.
Η φιγουρα θα πρεπει να ασταρωνεται και με τι ? εχω παρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/44889849/Green-Stuff-World-Matt-Surface-CHroma-Montelismou-Leyko-60ml-8436574501001ES.html κανει δουλεια ?
Εχω γενικα αρκετες ερωτησεις αλλα ας ξεκινησουμε με αυτες.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 11:30:48 μμ »
Εάν ψεκάζεις vallejo θα χρειαστείς το αντίστοιχο
διαλυτικό και-ή flow improver  ::arrowred::

τα Ajax συνήθως για ακρυλικά τύπου Tamiya-
Gunze - Real colors που είναι πολύ φιλικά για
ψέκασμα. Αστάρι καλύτερα ένα εξειδικευμένο
μοντελιστικό σε σπρέυ.

Αποσυνδεδεμένος g10rg0s

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Αποκατάσταση και συντήρηση ακρυλικών Vallejo-Οδηγιες
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 11:52:09 μμ »
Εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/30897876/Acrylicos-Vallejo-Airbrush-Flow-Improver-71-262.html και αυτο https://www.skroutz.gr/s/28298624/Acrylicos-Vallejo-Airbrush-Thinner-17ml.html ... δεν εχω καταφερει να βρω τις σωστες αναλογιες.
Με το Ajax ειναι η αληθεια οτι καθαριζει πολυ καλα και ο δικος μου αερογραφος και καποια ψευτοπινελα που πηρα απο jumbo για δοκιμη.
Με τα υπολοιπα (White Spirit και αλκοολουχα λοσιον) τι εφαρμογη εχουν ?
Ασταρι θα κοιταξω να βρω κατι σε σπρευ που ειπες ... εχεις κατι υποωην σου να κοιταξω ?

Tags: