Modelclub.gr Φόρουμ

ΤΖΑΜΙΑ-ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΗ ΑΥΤΩΝ (Αναγνώστηκε 6947 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

SEIRIOS

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/72
  • Οχι αλλο καρβουνο
Λοιπον...εχω προβλημα με το κολλημα των τζαμιων. Στην αρχη θολωναν και τα τζαμια απο τα αυτοκινητα που εφτιαχνα αλλα ευτυχως μου εκοψε οτι προερχεται απο τις αναθυμιασεις της κολλας οποτε βρηκα λυση... Απλα γυριζα το μοντελακι αναποδα.. :wink:
Εκει που εχω προβλημα ομως ειναι στα φωτα τα μπροστινα. Τα πισω, καλως κακως τα καταφερνω. Εξαλλου εκει βαφονται (στην αρχη δεν ηξερα οτι υπαρχουν διαφανα χρωματα-ναι καλα διαβασατε-) και γλυτωνουμε αυτα τα προβληματα. Μπροστα ομως ακομα κανω λαθη. Παρολο που βαζω δειγμα κολλας, παρολο που περιμενω να ψιλοστεγνωσει και μετα να εφαρμοσω της επιφανειες, τιποτα. Τις περισσοτερες φορες τα κανω μανταρα.

Πως το αντιμετωπιζω αυτο ρε παιδια?

ΥΓ. Μια φορα σε ενα σε ενα 405 Paris-Dakar προσπαθησα να τα γυαλισω με μια λιμα μοντελιστικη....Ε το πεταξα ολοκληρο! Εκει που ετριβα ακουμπησα περιεργα πανω στο καπο και κρααααακ....παει.
ΥΓ2.Περιττο να σας πω οτι εχω δοκιμασει να βαλω και τζαμακι απο χαλασμενο ρολοι χειρος! Αλλα τελικα ηταν πολυ χοντρο....

mmaker

• *
  • Scale 1/32
  • modelclub.gr
http://www.modelclub.gr/viewtopic.php?t=185
Να συμπληρώσω ότι περνώντας τα διαφανή με Future δεν θολώνουν τόσο εύκολα ή και καθόλου με την κόλληση με κυανοακρυλική.
Κατά τα άλλα μπορείς να κολλάς με το ίδιο το Future σαν κόλλα.
Το καλύτερο όμως είναι ένα υγρό το οποίο είναι φτιαγμένο για αυτόν τον σκοπό.Να κολλάς διαφανή και να φτιάχνεις διαφανή μεμβράνη σε φινιστρίνια κτλ...
θυμάσαι ένα παιχνίδι που είχε ένα μπουκαλάκι με σαπουνάδα και φύσαγες και έβγαζες φουσκάλες?Φαντάσου αυτή η μεμβράνη να πήζει και να γίνεται ένα τέλειο διαφανές.
Είναι της εταιρείας Microscale και λέγεται Crystal Clear
Είναι λίγο δύσκολο να το βρεις ςδώ αν και έχει εισαχθεί καιρό τώρα.
Υπάρχει όμως ένα παρόμοιο της Humbrol
Λέγεται Clear Fix και είναι παρόμοιο και καλό αν και πήζει στο μπουκαλάκι του σχετικά γρήγορα.
Για όσους ασχολούνται με αυτοκίνητα που έχουν πολλά διαφανή είναι αναντικατάστατο.
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

mmaker

• *
  • Scale 1/32
  • modelclub.gr
Σε περίπτωση που σου θολώσει το τζαμάκι από τα φώτα και χρειάζεσαι καινούργιο κάνε το εξής.
Κόλλα ένα κομμάτι από το πλαίσιο του μοντέλου στην πίσω του πλευρά σαν χερούλι, και πίεσε το κομμάτι σε ένα κομμάτι πλαστελίνη.
Όπως είναι με το κομμάτι μέσα,βάλε την στην κατάψυξη για μία ώρα.
Βγάλε μετά προσεκτικά το διαφανές με το πλαστικό χερούλι που κόλλησες.
αν πάνε όλα καλά και δεν κουνηθεί/στραβώσει η πλαστελίνη,θα έχεις ένα τέλειο αρνητικό του καλυματος των φώτων.
Εκεί ρίξε το συγκεκριμένο υλικό και άφησε το να στεγνώσει καλά 2 μέρες τουλάχιστον.
Καθάρισε τα υπολείματα της πλαστελίνης με μια παλιά οδοντόβουρτσα,γυάλησε το λίγο με βερνίκι ή Future και είσαι κομπλέ! :wink:
Γιώργος   

SEIRIOS

• *
  • Scale 1/72
  • Οχι αλλο καρβουνο
Καλα...2 ποστ διαβασα και εχω μεινει μ#@!@ς...Απλα πραγματα που ποτε δεν τα σκεφτηκα.
Το αλλο το crystal θα το κοιταξω σιγουρα.

mmaker

• *
  • Scale 1/32
  • modelclub.gr
Μicroscale λίγο δύσκολο να βρεις...
Πάρε της Humbrol.. :wink:
Γιώργος   

vagos

• *
  • Scale 1/48
  • Come And Get IT.
Εγω παιδες δουλευω με ξυλοκολα της Humbrol (ατλακολ)..κολλας χωρις να θολωνει το διαφανες πλαστικο..  :)

Μονο πανω απο το πτωμα μου θα παρεις αυτο το κιτ.

mmaker

• *
  • Scale 1/32
  • modelclub.gr
Η ξυλόκολλα(διαφανής,κρυσταλιζέ πάντα) είναι ο νούμερο ένα τρόπος κόλλησης διαφανών.Εκεί που μειονεκτεί όμως είναι όταν θέλουμε ισχυρή κόλληση(να κολλήσουμε και να στοκάρουμε το διαφανές) ή χρησιμοποιούμε vacform καλύπτρες και ζελατίνες.
Εκεί μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διαφανή εποξική δύο συστατικών που παρέχει την ισχυρότερη κόλληση από οποιαδήποτε άλλη κόλληση.

Tip: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε λευκή κόλλα σε μικρές ποσότητες με μια οδοντογλυφίδα ή ψιλό πινέλο και σε αλεπάλληλα περάσματα για στοκάρισμα των διαφανών.Μετά από κάθε πέρασμα σκουπίζετε απαλά με βρεγμένο πανάκι την περισσευούμενη κόλλα...
Γιώργος   

melpas1013

• Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Θα πρέπει να το δοκιμάσω αυτό :idea:  :idea: ... Και την καλύπτρα δεν θα λίωνει και θα είναι διαφανές... :arrow:  :arrow:  Βάγγο έχεις να ανεβάσεις καμιά φώτο από το αποτέλεσμα της ατλακόλ στην καλύπτρα :?:

vagos

• *
  • Scale 1/48
  • Come And Get IT.
Oχι ακομα λογω ελλειψης ψηφιακης μηχανης, αλλα αμα θελεις να δεις αποτελεσματα πηγαινε στο plastimodelismo.. ο τυπας φτιαχνει το apache..Αμα δεις θολουρα σφυρα μου. :lol:

Οπως λεει ο mmaker μειονεκτει στο κολλημα λιγο αλλα την δουλεια της την κανει αρκετα καλα, αλλά ουτως η αλλος η βαρυτητα ειναι με το μερος μας..Τα διαφανη πλαστικα ειτε ειναι απο πανω ή καθετα..Οποτε δεν παρουσιάζονται ιδιαίτερα προβλήματα!

Μονο πανω απο το πτωμα μου θα παρεις αυτο το κιτ.

zimmerman

• *
  • Scale 1/72
#9 ΤΖΑΜΙΑ-ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΗ ΑΥΤΩΝ
Σεπτέμβριος 13, 2005, 02:22:06 πμ
παιδια υπαρχει και η εποξικη 5 λεπτων της bison που ειναι ανθεκτικοτατη και το κυριοτερο δεν θολωνει.εδω μου επεσε μιτσελ 72αρι τιγκα στο φοτοετσντ κατω μου εσπασε μια πτερυγα αλλα μεσα τα βελτιωτικα και οι καλυπτρες εμειναν στη θεση τους!!!παλι καλα γιατι αν τα ειχα κολλησει με logo θα ειχε φαει εκπαραθυρωση!!!!!!
Γιώργος Παπανικολάου