Αποστολέας Θέμα: A-7D Corsair II 1/72 ESCI  (Αναγνώστηκε 6983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« στις: Αύγουστος 20, 2012, 12:27:50 μμ »
Χαιρετώ την παρέα. Εδώ θα ήθελα να παρουσιάσω την πρώτη προσπάθειά μου μετά από πολλά πολλά χρόνια απουσίας από τον χώρο. Ιδέες, παρατηρήσεις καθώς και κάθε άλλου είδους βοήθεια είναι ευπρόσδεκτες. Παραθέτω λίγες φωτογραφίες από το κιτ το οποίο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά νομίζω ότι πρέπει για να ξεκινήσω. Λέω να το κάνω Ελληνικό (αν γίνεται) μιας και έχει και σχετικές χαλκομανίες.

Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2012, 12:44:33 μμ »
Καλη αρχη!
Το Α-7 ειναι το αγαπημενο μου α/φος!
Απ'οτι βλεπω το κιτ δινει κομματια μονο για την εκδοση -D.
Για να το κανεις ελληνικο δεν πρεπει να βαλεις το συστημα ανεφοδιασμου στη ραχη καθως επισης να μην βαλεις τον καταδεικτη λειζερ Pave Penny κατω απο το ρυγχος.
Ετσι μπορεις να το κανεις πολυ ανετα ελληνικο της εκδοσης -Η μονο με την προσθηκη μιας ραβδου στην δεξια πλευρα της ατρακτου.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2012, 12:56:41 μμ »
Υπάρχουν και κάποιες άλλες διαφορές αν σε ενδιαφέρει να είσαι απόλυτα σωστός αλλα όπως και να έχει, τα σήματα που δίνει η Esci δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Η φθηνή λύση θα ήταν να βρείς εθνόσημα και serial απο τις παλιές καρτέλες του plastimodelismo και να χρησιμοποιήσεις τα προειδοποιητικά για τα Αμερικάνικα που δίνει η Esci, ή να τα σκάσεις για καμιά καρτέλα της Icarus.

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2012, 01:01:10 μμ »
Τελείωσαν οι χοροί, λείπει και γάτα...   :mrgreen: Καλή αρχή Βλάσση.
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2012, 01:04:46 μμ »
Υπάρχουν και κάποιες άλλες διαφορές αν σε ενδιαφέρει να είσαι απόλυτα σωστός αλλα όπως και να έχει, τα σήματα που δίνει η Esci δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Η φθηνή λύση θα ήταν να βρείς εθνόσημα και serial απο τις παλιές καρτέλες του plastimodelismo και να χρησιμοποιήσεις τα προειδοποιητικά για τα Αμερικάνικα που δίνει η Esci, ή να τα σκάσεις για καμιά καρτέλα της Icarus.
Σωστα!Ξεχασα να το αναφερω.Τα σηματα δεν κανουν για ελληνικο!Παρε την καρτελα της Icarus αν θελεις και θα εισαι κομπλε! :wink:

Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:03:05 μμ »
Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές και τη γρήγορη ανταπόκριση.  ::salut:: ::salut:: Κι εμένα είναι το αγαπημένο μου αεροσκάφος. Τώρα για την Ελληνική έκδοση κατάλαβα πάνω κάτω τι παίζει. Αν πάρω της Icarous ποια καρτέλα να πάρω; Επίσης έχει καρτέλες που συνδυάζουν πολλά Ελληνικά; Όχι τίποτα άλλο απλά αν την πληρώσω να έχω και για μελλοντικά μοντέλα. Επίσης όσον αφορά το χρώμα της εξαγωγής καυσαερίων τι μου προτείνετε;
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 58
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:31:06 μμ »
Βλάση καλημέρα και καλή αρχή στον κουρσάρο!

Η καρτέλα που χρειάζεσαι είναι η 1/72 HAF JETS part1 που όπως βλέπεις έχει πράμα και για Mirage 2000 και F-16
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:31:39 μμ »
Η καρτελα που χρειαζεσαι ειναι αυτη    
"HAF Jets Part 1 ICARUS DECALS 1/72 (72001)"
Εχει μεσα σηματα για Α-7,Μ.2000 και F-16. :wink:
Για την εξαγωγη του κινητηρα θα πρεπει να τη βαωεις με gun metal.

Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:33:52 μμ »
Υπάρχουν και κάποιες άλλες διαφορές αν σε ενδιαφέρει να είσαι απόλυτα σωστός αλλα όπως και να έχει, τα σήματα που δίνει η Esci δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Η φθηνή λύση θα ήταν να βρείς εθνόσημα και serial απο τις παλιές καρτέλες του plastimodelismo και να χρησιμοποιήσεις τα προειδοποιητικά για τα Αμερικάνικα που δίνει η Esci, ή να τα σκάσεις για καμιά καρτέλα της Icarus.
Οι διαφορές αυτές απαιτούν μεγάλη δεξιοτεχνία για να ασχοληθώ ή δεν είναι για τώρα;
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:34:31 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 58
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:35:47 μμ »
Βλάσση, κάτσε έχω σπίτι κάτι καρτέλες του Plastimodellismo, να δω το απόγευμα αν έχουν και νούμερα και ξαναμιλάμε!

Spoiler (hover to show)
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:36:29 μμ »
Γιώργο, Λάμπρο ευχαριστώ.  ::salut:: Το burned iron είναι απαγορευτικό για την εξαγωγή στο συγκεκριμένο αεροπλάνο;
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:43:51 μμ »
Καλη αρχη σε ενα απο τα πιο αγαπημενα αεροσκαφη  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:51:41 μμ »
Καλη αρχη σε ενα απο τα πιο αγαπημενα αεροσκαφη  ::salut::
Σε ευχαριστώ πολύ. Το μόνο που με αγχώνει είναι ότι σε όλους αρέσει το συγκεκριμένο αεροσκάφος, τι θα γίνει όμως αν δουν πως θα το κάνω;  :lol:
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 58
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:58:55 μμ »
Τότε θα γίνεις εσύ ο μισητός τους μοντελιστής!  ::glossa:: :D
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 20, 2012, 08:10:10 μμ »
Οι διαφορές αυτές απαιτούν μεγάλη δεξιοτεχνία για να ασχοληθώ ή δεν είναι για τώρα;
Πέρα απο κάποιες κεραίες που είναι πανεύκολες, θα χρειαστεί να φτιάξεις ενα αεροδυναμικό κάλυμμα που βρίσκεται στην κοιλιά της ατράκτου λίγο πιο πίσω απο τα κύρια σκέλη προσγείωσης, καθώς και να τροποποιήσεις λίγο το σημείο που η ουρά συναντά την άτρακτο πάνω απο την εξαγωγή. Κατα τη γνώμη μου δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.



Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 20, 2012, 08:49:13 μμ »
Πέρα απο κάποιες κεραίες που είναι πανεύκολες, θα χρειαστεί να φτιάξεις ενα αεροδυναμικό κάλυμμα που βρίσκεται στην κοιλιά της ατράκτου λίγο πιο πίσω απο τα κύρια σκέλη προσγείωσης, καθώς και να τροποποιήσεις λίγο το σημείο που η ουρά συναντά την άτρακτο πάνω απο την εξαγωγή. Κατα τη γνώμη μου δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.
Ευχαριστώ πολύ. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Μάλλον θα κάνω μια προσπάθεια και αν τα καταφέρω καλώς. Αν όχι θα κάνω μια μικρή εκπτωσούλα στην πιστότητα. Ούτως ή άλλως είναι πολλά αυτά που θα προσπαθήσω για πρώτη φορά.
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:46:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους μετά από πάρα πολύ καιρό. Λίγη πρόοδος από την κατασκευή μου μήπως εντοπίσετε τα λάθη μου και μάθω κι εγώ τίποτα. Βαράτε ελεύθερα....   :wink:::salut::




Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 12:00:55 πμ »
Νομίζω ότι χρειάζεσαι πολύ στοκο... Σε όλες τις ενώσεις.... Δεν είμαι και ιδιαίτερα έμπειρος αλλα νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση ειναι εμφανές.

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 09:26:59 πμ »
Καλή αρχή σε ένα πολύ αγαπημένο αεροσκάφος!!!!Γιαυτό πρόσεχε καλά ...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

1)Βγάλε την υποδοχή ανεφοδιασμού αφού θες ελληνικό
2)φάε λίγο περισσότερο χρόνο στο να ταιριάζεις τα κομμάτια, ώστε να μην έχεις σκαλοπάτια
3)έχεις πολλή πίεση και καθόλου καλή αραίωση στο χρώμα στις φωλιές !!!!

Φιλικα !!! ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 02:00:20 μμ »
Yankar και Λευτέρη ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τα σχόλια. Αρχικά να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο κιτ δεν είναι και το καλύτερο που υπάρχει και όντως έχει θέματα εφαρμογής, ωστόσο είναι ότι πρέπει για τα πειράματα που κάνω επάνω του και με την ευκαιρία να ευχαριστήσω για ακόμα μία φορά τον χορηγό μου Γιώργο (gpav). Λευτέρη, προσπαθώ να μειώσω τα σκαλοπάτια αλλά μου φαίνεται αδύνατο. Το χάλι που φαίνεται στις φωτογραφίες έχει μαζευτεί λίγο ιδίως στο σημείο της εισαγωγής αλλά θέλει και λίγα μερεμέτια ακόμα. Η υποδοχή θ αφαιρεθεί άμεσα και οι φωλιές θα περαστούν δεύτερο χέρι με καλύτερη (ελπίζω) αραίωση και μικρότερη πίεση. Ποιο συγκεκριμένα έβαψα με vallejo air και 15 psi αραιωμένο με περίπου 10:1 χρώμα - airbraush cleaner της vallejo. Καμία ιδέα για καλύτερη αραίωση;
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:03:53 μμ »
Ποιο συγκεκριμένα έβαψα με vallejo air και 15 psi αραιωμένο με περίπου 10:1 χρώμα - airbraush cleaner της vallejo ::eusa_naughty::

10 Διαλύτης και 4 χρώμα !!!!τα 15 psi καλα ειναι
πάντα ο διαλύτης να είναι υπερδιπλασιος του χρώματος !!!!!και κάργα δοκιμές !!!! ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:41:18 μμ »
Ποιο συγκεκριμένα έβαψα με vallejo air και 15 psi αραιωμένο με περίπου 10:1 χρώμα - airbraush cleaner της vallejo ::eusa_naughty::

10 Διαλύτης και 4 χρώμα !!!!τα 15 psi καλα ειναι
πάντα ο διαλύτης να είναι υπερδιπλασιος του χρώματος !!!!!και κάργα δοκιμές !!!! ::salut:: ::salut::

Λευτέρη αυτό ακόμα και αν ο διάλυσης ειναι το cleaner της Vallejo?

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:28:03 μμ »
με όλους τους διαλύτες ισχύει!!!! :wink:
αν είναι γιαούρτι το χρώμα πως θα περάσει από τόσο δα μπεκ? :roll:

και λεπτά διαδοχικά περάσματα !!!!!!!!!!!! :wink: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος vla

  • Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 295
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: A-7D Corsair II 1/72 ESCI
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:49:10 μμ »
με όλους τους διαλύτες ισχύει!!!! :wink:
αν είναι γιαούρτη το χρώμα πως θα περάσει από τόσο δα μπεκ? :roll:
και λεπτά διαδοχικά περάσματα !!!!!!!!!!!! :wink: ::salut::
Ευχαριστούμε για τις συμβουλές σου Λευτέρη. ::salut::
Συνεχίζοντας παραθέτω μικρή πρόοδο με τι άλλο; Στοκάρισμα, τρίψιμο και ξανά στοκάρισμα!!!



Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Tags: a-7