Αποστολέας Θέμα: Γερμανικο πολυβολειο (φωτο, περιοχη: παλιες σιδηροδρομικες γραμμες Πλαταμωνα)  (Αναγνώστηκε 2198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος makisA

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 219
  • Age: 51
  • Τόπος: Greece, Nikea
Καλησπερα και καλο χειμωνα σε οσους ηδη τελειωσαμε τις διακοπες.
Εφετος ειχα την τυχη να ξαναβρεθω στα αγαπημενα μερη της Πιεριας και συγκεκριμενα στην περιοχη του Πλαταμωνα.
Στην παλαια σιδηροδρομικη γραμμη που εχει πλεον καταργηθει υπαρχουν ακομα τα σημαδια απο το περασμα των Γερμανικων δυναμεων απο την χωρα μας. Δυστυχως τα περισσοτερα τα εχουν καταστρεψει. Υπαρχει ομως στον πισω δρομο απο την παραλια και πανω στην σιδηροδρομικη γραμμη ενα σωσμενο πολυβολειο της εποχης σε αρκετα καλη κατασταση. Κυριως ετσι για το φωτογραφικο μου αρχειο τραβηξα λιγες φωτο και σας τις παρουσιαζω για οσους θελουν να φτιαξουν καποιο αντιστοιχο μοντελιστικο θεμα. Δεν καταφερα να παω προς την πλευρα του τουνελ που υπαρχει στην περιοχη κατω απο το παλαιο Ενετικο καστρο οπου περνουσε η γραμμη. Αυτος ηταν και ο μεγαλος φοβος των κατακτητων για πιθανο σαμποταζ οποτε και ειχαν ζωσει την περιοχη με ισχυρη φρουριση. Πιστευω οτι γυρω απο τους γκρεμους του τουνελ πρεπει να υπαρχουν (ή να υπηρχαν) και αλλες αντιστοιχες κατασκευες, προς το παρον μεχρι την επομενη εξορμηση μου απολαυστε τις φωτο.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Ευχαριστούμε για τις φωτό, πολύ καλό reference :wink:
Μήπως έχεις και φωτό από τη μεριά της πόρτας :?:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος makisA

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 219
  • Age: 51
  • Τόπος: Greece, Nikea
καλημερα

για να πω την αληθεια πορτα δεν υπηρχε. Εχω βγαλει φωτο απο την πλευρα του δρομου και πανω απο τις γραμμες. Η εσωτερικη φωτο ειναι τραβηγμενη απο το ανοιγμα του πολυβολειου πανω στις γραμμες και οπως βλεπετε εσωτερικα δεν φαινεται καποιο πορτακι. Σιγουρα απο καπου εμπαιναν (φαινονται και τα συνθηματα απο καποιο γκραφιτι πιτσιρικαδων) αλλα μαλλον ο δημος πρεπει να εχει παρεμβει προς αποκατασταση καποιων ζημιων και να εχει κλεισει το ανοιγμα για λογους ασφαλειας. ::salut::

Tags: