Αποστολέας Θέμα: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35  (Αναγνώστηκε 17113 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 07:03:58 μμ »
Το τελικό αποτέλεσμα στα χρώματα της παραλλαγής δείχνει πολύ ωραίο, έχω δύο παρατηρήσεις (με βάση πάντα το πώς φαίνεται το μοντέλο σου στις φωτογραφίες που ανέβασες) :

- Οι ερπύστριες φαίνονται κάπως αταίριαστα καθαρές σε σχέση με το περιβάλλον αλλά και το άρμα, και ίσως δεν πατάνε πολύ καλά στη βάση.

- Το chipping μου φαίνεται λίγο «άκομψο» ή ίσως πολύ σε ποσότητα, οπτικά η εντύπωση είναι ότι υπάρχουν παντού «στίγματα». Πχ. στη φωτό από το  missing lynx που έχεις βάλει στην πρώτη σελίδα το chipping είναι εκτεταμένο αλλά κάπως «σβήνει» και ενσωματώνεται στην όλη εικόνα. Στο περσινό Sherman νομίζω είχες πετύχει αυτό ακριβώς, να δένει το chipping με όλη την υπόλοιπη φθορά.
Spoiler (hover to show)

Σ'ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου  ::thanx::

-Τις ερπύστριες τις "ταλαιπωρώ" πάντα όταν κολλάω το μοντέλο μόνιμα στη βάση για να μπορώ να τις "δένω" οπτικά με το περιβάλλον.Στις φώτο (ο Θεός να τις κάνει  :mrgreen: ) το μοντέλο δεν είναι κολλημένο στη βάση.

-Το chipping είναι πιο έντονο από το κανονικό για δύο λόγους:
α)Η σκόνη που θα περαστεί (περάστηκε μετά αλλά μιλάμε για τη τεχνική) θα καλύψει μεγάλο μέρος κι αν δεν είναι έντονο,δεν θα φαίνεται τίποτα!
β)Ενδελεχή (εώς ψυχωτική) μελέτη των φωτογραφιών.Η έρημος τα ρήμαζε όλα.Αέρας-αμμοβολή και θερμοκρασίες φούρνου.Ρίξε μιά ματιά και θα καταλάβεις οτι και λίγα του έκανα:





κι άλλες πολλές,να μην σε ζαλίζω.  :wink:

Το δικό μου σαν τελικό αποτέλεσμα είναι αρκετά διακριτικό:



δές το κι από κοντά στην έκθεση (απ'όπου και η φωτογραφία) και μου λές  :wink:

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 07:11:52 μμ »
Για πες πως αν γίνεται,βγαίνουν πολύ ρεαλιστικές ::salut::

Λοιπόν,παίρνουμε δύο αυγά ένα στρογγυλό καπάκι από συσκευασία γιαουρτιού ή κάτι παρόμοιο.Το γεμίζουμε ακρυλικό στόκο οικοδομής με ελάχιστο νεράκι για να απλώνεται πιό εύκολα.Το αφήνουμε να στεγνώσει καλά για 3-4 ημέρες.Όταν στεγνώσει το βάζουμε σε μία σακούλα και το κοπανάμε αλύπητα στο έδαφος.Το αποτέλεσμα θα είναι ο στόκος να σπάσει σε διάφορα σχήματα και μεγέθη και ιδού οι "πετρούλες" μας.Κόλληση με ατλακόλ κι έχουμε μάντρα-ξερολιθιά.  :wink: Άν έχεις κάποια απορία,μην διστάσεις  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 09:31:57 μμ »
 όντως τώρα που το είδα στην έκθεση το εφέ έχει δέσει μια χαρά και φυσικά έχει πάψει να δείχνει σαν κάτι "ξέχωρο" από την υπόλοιπη παραλλαγή.

  μια γενικότερη παρατήρηση για το chipping, όχι για το δικό σου μοντέλο αλλά με αφορμή τις φωτογραφίες εποχής που παραθέτεις : έχω την εντύπωση (χωρίς φυσικά να είμαι καθόλου σίγουρος) ότι πολλά από τα σημάδια που βλέπουμε στις φωτό εποχής είναι λερώματα/αλλοιώσεις του χρώματος από διάφορες αιτίες και όχι τόσο πολύ γδαρσίματα που αποκαλύπτουν υποκείμενο χρώμα ή/και το μέταλλο.

καλή επιτυχία στη συμμετοχή σου  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 26, 2019, 09:01:41 πμ »
Ωραία τεχνική,πολύ χρήσιμη,ευχαριστώ που την μοιράστηκες ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 26, 2019, 01:26:00 μμ »
Λοιπόν,παίρνουμε δύο αυγά ένα στρογγυλό καπάκι από συσκευασία γιαουρτιού ή κάτι παρόμοιο.Το γεμίζουμε ακρυλικό στόκο οικοδομής με ελάχιστο νεράκι για να απλώνεται πιό εύκολα.Το αφήνουμε να στεγνώσει καλά για 3-4 ημέρες.Όταν στεγνώσει το βάζουμε σε μία σακούλα και το κοπανάμε αλύπητα στο έδαφος.Το αποτέλεσμα θα είναι ο στόκος να σπάσει σε διάφορα σχήματα και μεγέθη και ιδού οι "πετρούλες" μας.Κόλληση με ατλακόλ κι έχουμε μάντρα-ξερολιθιά.  :wink: Άν έχεις κάποια απορία,μην διστάσεις  ::salut::
@sluff  Στάθη, αν θέλουμε οι πέτρες να έχουν τελείως ακανόνιστο σχήμα από όλες τις πλευρές τους και να μη μοιάζουν με σχιστόλιθο (πλάκες), αντί για καπάκι παίρνουμε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο, το τσαλακώνουμε και μετά το ξετσαλακώνουμε, χωρίς να το ισιώσουμε όμως τελείως. Αντί για στόκο, φτιάχνουμε λίγο γύψο αραιό σχετικά και τον χύνουμε πάνω στη μισή επιφάνεια του αλουμινόχαρτου. Διπλώνουμε την άλλη μισή (άδεια) επιφάνεια του αλυμινόχαρτου πάνω από το γύψο και την πιέζουμε ελαφρά, ώστε να δώσουμε τη μορφή του τσαλακώματος και από πάνω. Αφήνουμε ομοίως να στεγνώσει περίπου μία μέρα και μετά, αφού βγάλουμε το αλουμινόχαρτο, σπάμε σε μικρά κοματάκια και ιδού οι πέτρες μας. Απλά εδώ χρειάζεται πριν τη χύτευση να βάλουμε στο αλουμινόχαρτο κάποιο αποκολλητικό (πχ τάλκ) για ξεκολλήσει εύκολα από το στεγνό πλέον γύψο :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 26, 2019, 07:20:30 μμ »
Eυχαριστω Μάνο,με το γύψο πιο πολυ δούλευα καλούπια για να κατασκευάσω κάτι σαν τοίχο και για να κάνω ακανόνιστα συντρίμμια τοίχου,πολύ χρήσιμες συμβουλές ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 28, 2019, 08:49:05 μμ »
όντως τώρα που το είδα στην έκθεση το εφέ έχει δέσει μια χαρά και φυσικά έχει πάψει να δείχνει σαν κάτι "ξέχωρο" από την υπόλοιπη παραλλαγή.

  μια γενικότερη παρατήρηση για το chipping, όχι για το δικό σου μοντέλο αλλά με αφορμή τις φωτογραφίες εποχής που παραθέτεις : έχω την εντύπωση (χωρίς φυσικά να είμαι καθόλου σίγουρος) ότι πολλά από τα σημάδια που βλέπουμε στις φωτό εποχής είναι λερώματα/αλλοιώσεις του χρώματος από διάφορες αιτίες και όχι τόσο πολύ γδαρσίματα που αποκαλύπτουν υποκείμενο χρώμα ή/και το μέταλλο.

καλή επιτυχία στη συμμετοχή σου  ::salut::

Συγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης αλλά όπως όλοι έτσι κι εγώ,πέρασα αρκετές ώρες στο Γκάζι και όχι μόνο  :wink:

Γδαρσίματα:Τα βρετανικά άρματα της εποχής,έφευγαν από το Νησί για την Αίγυπτο βαμμένα με G3+G4 ή διάφορα πρασινοχακί του τότε ισχύοντος κανονισμού.Στην Αλεξάνδρεια τα συνεργεία τα έβαφαν με Caunter,Sudan ή όποια άλλη παραλλαγή προβλεπόταν για την έρημο.Πρακτικά η διάκριση των χρωμάτων των γδαρσιμάτων στις ασπρόμαυρες φωτογραφίες της εποχής είναι δύσκολη υπόθεση.Στα Matilda λ.χ. τα καπάκια του κινητήρα όμως ήταν ιδιαίτερα βαριά και όταν άνοιγαν το πλήρωμα τα άφηνε να πέσουν με το βάρος τους από κάποιο ύψος για να μην χάσουν κάποιο δάχτυλο οπότε είναι φυσιολογικό να δημιουργούνται γδαρσίματα σε αυτό το σημείο.Φυσικά η συζήτηση μπορεί να επεκταθεί και σε άλλα μέρη του άρματος όπως τις θυρίδες πρόσβασης των ερπυστριών κτλ

Λεκέδες:Τα δύο οριζόντια θωρακισμένα καλύμματα κατά το διάμηκες του σκάφους προστάτευαν τις δεξαμενές καυσίμου του σκάφους.Οι ερπύστριες λιπαίνονταν από το στρογγυλό καπάκι που βρίσκεται κάτω και δεξιά στις ποδιές.Εκεί και σε άλλα σημεία μπορούν να υπάρχουν λεκέδες από διαρροή λιπαντικών,καυσίμων κτλ.

Φυσικά πάντα ρόλο έπαιζαν και οι ακραίες καιρικές συνθήκες της ερήμου.

 :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 28, 2019, 11:59:08 μμ »
Και κάπου εδώ κλείνει και αυτό το κεφάλαιο και πάμε γι άλλα.

Spoiler (hover to show)






Θα συνεχίσω να πειραματίζομαι και με το φωτισμό...

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 29, 2019, 09:50:43 πμ »
Βραβευμένο το μοντέλο πλέον . Πολλά μπράβο για την προσπάθεια και το τελικό αποτέλεσμα !!!!  ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 29, 2019, 03:58:14 μμ »
Ερνεστ οι φωτογραφίες εποχής που παρέθεσες μια χαρά αιτιολογούν τις φθορές που έκανες δεν χρειαζόταν να γράψεις τέτοια ανάλυση  :mrgreen:

άλλωστε το προηγούμενο ποστ μου δεν αφορούσε το δικό σου μοντέλο, γι' αυτό έγραψα "όχι για το δικό σου μοντέλο αλλά με αφορμή τις φωτογραφίες εποχής που παραθέτεις" επειδή ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση για τη μόδα του chipping σε εκθέσεις περιοδικά και ιντερνετ,παρόλο που η πλειονότητα των κοντινών φωτογραφιών αντίστοιχων οχημάτων δεν δείχνει κάτι αντίστοιχο.  Η περίπτωση του πολέμου στην έρημο αποτελεί εξαίρεση σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 29, 2019, 07:02:41 μμ »
Κώστα, sorry για το spam.

...
ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση για τη μόδα του chipping σε εκθέσεις περιοδικά και ιντερνετ,παρόλο που η πλειονότητα των κοντινών φωτογραφιών αντίστοιχων οχημάτων δεν δείχνει κάτι αντίστοιχο.
...
Και πολύ καλά κάνεις Βασίλη (@GRmodeler) την παρατήρηση, γιατί έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε Abrams και Leopard πιο φθαρμένα από τα άρματα στο Κούρσκ και στις Αρδέννες :roll:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 08:23:34 πμ »
Βραβευμένο το μοντέλο πλέον . Πολλά μπράβο για την προσπάθεια και το τελικό αποτέλεσμα !!!!  ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Σ'ευχαριστώ Περικλή.Χαίρομαι που σου άρεσε.  :wink:

Ερνεστ οι φωτογραφίες εποχής που παρέθεσες μια χαρά αιτιολογούν τις φθορές που έκανες δεν χρειαζόταν να γράψεις τέτοια ανάλυση  :mrgreen:

άλλωστε το προηγούμενο ποστ μου δεν αφορούσε το δικό σου μοντέλο, γι' αυτό έγραψα "όχι για το δικό σου μοντέλο αλλά με αφορμή τις φωτογραφίες εποχής που παραθέτεις" επειδή ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση για τη μόδα του chipping σε εκθέσεις περιοδικά και ιντερνετ,παρόλο που η πλειονότητα των κοντινών φωτογραφιών αντίστοιχων οχημάτων δεν δείχνει κάτι αντίστοιχο.  Η περίπτωση του πολέμου στην έρημο αποτελεί εξαίρεση σε αυτό.

Κάνω θεωρητική συζήτηση Βασίλη (μου έχουν λείψει αυτές στο M.C.).  :wink: Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου οτι η μόδα του chipping έχει ξεφύγει.Μου θυμίζει τις τραβηγμένες από τα μαλλιά τεχνικές του στεγνού (τύπου Verliden,όχι από τον ίδιο αλλά από μιμητές) πρίν από 30 χρόνια με τις οποίες τα μοντέλα κατέληγαν να δείχνουν άσπρα!  ::glossa:: Και ok σε Ειρηνικό και Β.Αφρική το περιβάλλον δικαιολογούσε τέτοιες φθορές (πάντα με βάση φωτογραφικών reference),ίσως και στο Βιετνάμ,αλλά στις μέρες μας παρατηρείται το φαινόμενο υπερβολικά φθαρμένων σύγχρονων αρμάτων όπως π.χ. M1 ή Challenger που είναι εκτός λογικής.Όταν έχουμε να κάνουμε με θέματα Β'Π.Π. δε...άστα να πάνε...  ::Alcooli5::

Κώστα, sorry για το spam.
Και πολύ καλά κάνεις Βασίλη (@GRmodeler) την παρατήρηση, γιατί έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε Abrams και Leopard πιο φθαρμένα από τα άρματα στο Κούρσκ και στις Αρδέννες :roll:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Ακριβώς.Δυστυχώς η παράλογη αυτή φθορά "τραβάει" το μάτι πολλών μοντελιστών διεθνώς στην εποχή μας.  :evil:

Tags: