Αποστολέας Θέμα: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35  (Αναγνώστηκε 17111 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:26:52 μμ »
άψογο
μου αρέσει που έχεις ανοίξει τα χρώματα, που με το wash θαρθουν στα "ισα"τους
οι θυρίδες sand η σπασμένο άσπρο,  τα flimsies sand
το αρχικό ήταν το "sand" , αλλά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις για τσιπς ένα σκούρο καφέ
ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ μέχρι τώρα-πρόσεχε την συνέχεια  8)

Πετρο,ευχαριστω για τις πληροφοριες και για τα καλα λογια.Τα χρωματα,οπου δεν μου "επιανε" το preshading,οντως ξανοιχτηκαν.Να σημειωσω εδω πως τα White Ensign ειναι απλα τα καλυτερα χρωματα που εχω χρησιμοποιησει ποτε!  :wink:

http://www.g503.com/forums/viewtopic.php?f=37&t=120455
Κωστή έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά μέχρι στιγμής.Για δές εδώ μήπως βγάλεις άκρη  ::salut::
Έπαιζαν και πολιτικά esso, texaco, shell σε κιτρινάκι μούρλια  :wink:

Να σαι καλα Χρηστο.Ωραια η ιδεα για τα πολιτικα αλλα τα εχω ηδη κολλημενα στο rack και πρακτικα ειναι πολυ δυσκολο να γινει πιο περιπλοκο βαψιμο...Παιζει και κατι σε olive drab,βλεπω...  :wink:



Δυσσέα Χορμόβα εεε... Ηρόδοτε Ρίχτερ εεε.. Κώστα, πολύ καλή η μικρή σου εγγλεζούλα, τούμπανο το βάψιμο :wink: :mrgreen:
Τρέχουμε τώρα λέμε... προλαβαίνεις να το φέρεις στο ελληνικό. Έστω και χωρίς τα μπαρμπαδάκια και τη βάση της ::mastigoma::

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Σ'ευχαριστω Μαρινο Αντυπα εεεε Αγγελε Κρεουζη εεεεε Μανο.Θα τα προλαβω ολα βρε.Παμε για μπυριτσα να τα αναλυσουμε  :wink:

Γεια σου ρε Ernst με τα ωραία σου! Το βάψιμο είναι μια χαρά και φαντάζομαι ότι στη δεξιά πλευρά θα το φτιάξεις εκεί που έχει φύγει... 'Οσο για το chipping που μπορεί να θέλεις να κάνεις, σπάσε πρώτα το βασικό sand με λευκό και αφού το περάσεις με πινέλο, ξαναπέρνα από πάνω του με πολύ λιγότερο κάποιο σκούρο καφέ (Vallejo german camouflage black brown) και θα είναι ακόμη καλύτερο. Rock on!!!

Γιαννη,thanks man!Οι διορθωσεις εννοειται πως θα γινουν (στις φωτο ειναι φρεσκαδουρα...)Τα γδαρσιματα κι εγω ετσι τα σκεφτομαι  :wink:

Ακριβώς!!!
Η φωτό δε τα λέει όλα, από το αρχικό sand έχουν σωβρακοποιηθεί. Για τη σωβρακοποίηση εγώ θα χρησιμοποιούσα σαν βάση το german black brown της Vallejo.
Καλή συνέχεια και γρήγορα... 5 μέρες και κάτι μείνανε!


Φιλιππε σπευδω!Πιστευω να προλαβω.Μεχρι την αλλη Παρασκευη δεν ειναι η παραδοση;Ή το g.b.b. ή olive drab θα παιξει...  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:43:30 μμ »
πω, πω
να τόχα στα χέρια μου τώρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:43:48 μμ »
Κωστα, η Βρετανιδα σου εχει βγει super.
 
Παλι την τελευταια στιγμή το αφησες ομως  ρε μπαγασα!!! :wink:  Οπως περσυ με το Puma. Ελπίζω πάντως φετος να προλαβεις

Καλη συνεχεια. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:06:03 μμ »
Πολύ ωραίος, τζι-τζι βάψιμο και πράγματι από δω και πέρα αρχίζουν και αναμένουμε τα ωραία.
Τσέκαρε μόνο την τετράγωνη θυρίδα εσωτερικά, αν φαίνεται και στο μάτι, γιατί στη φωτό φαίνεται ένα pin mark.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2058
  • Age: 55
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:22:16 μμ »
Δεν θα σε αγχώσω κι εγώ περισσότερο, μιας που έχεις ακόμη δουλίτσα μπροστά σου μέχρι τα τελειώματα.Έτσι κι αλλιώς με τα συμμαχικά δεν το'χω, γιαυτό θα κάνω μια απλή διαπίστωση ότι έχει γίνει καθαρή δουλειά στο μέχρι τώρα βάψιμο, που υπόσχεται αξιόλογα αποτελέσματα για το άμεσο μέλλον.Καλή επιτυχία Κωστή!...

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 11:08:08 μμ »
Τι έγινε? Η οικογένεια των Ρίχτερ απλώνει τις δραστηριότητές της και στα...πλοία της ερήμου?  ::glossa::


Εχω ομως τις εξης αποριες:
α)Τι χρωμα ειχε το εσωτερικο των βρετανικων αρματων;
β)Τι χρωμα ειχαν τα flimsies (μπιτονια);
γ)Με τι χρωμα να κανω γδαρσιματα δηλαδη ποιο χρωμα βαφοταν πανω σε ποιο;

Για βοηθατε βρε παιδια  ::helpsos::

Ήρθα  ::salut::
α) Alluminium (το εσωτερικό μέρος των θυρίδων όμως, παίζει να ήταν και sand0
β) Σωβρακί!!! Δηλαδή sand που από την ταλαιπωρία είχε γίνει ....κάτι (οι φωτό του Φου θα σε βοηθήσουν)
γ) Καφέ (το εργοστασιακό χρώμα της περιόδου). Αλλά μην το ψάξεις πολύ

Άλλες παρατηρήσεις προς το παρόν δεν έχω, αλλά θα ήθελα να δω και άλλες φωτό (ντεκ κινητήρα, πίσω μέρος, κλπ).

Καλή συνέχεια

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 11:21:38 μμ »
Αντε, άντε προλαβαίνεις!

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 04:53:47 μμ »
πω, πω
να τόχα στα χέρια μου τώρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Η Tamiya εχει κανει καλη δουλεια και με λιγες προσθηκες και την caunter αναδεικνυεται πολυ το κιτακι  :wink:

Κωστα, η Βρετανιδα σου εχει βγει super.
 
Παλι την τελευταια στιγμή το αφησες ομως  ρε μπαγασα!!! :wink:  Οπως περσυ με το Puma. Ελπίζω πάντως φετος να προλαβεις

Καλη συνεχεια. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Σ'ευχαριστω Γιωργη.Απο προγραμματισμο,ως γνωστον,ειμαι για τα μπαζα  ::glossa:: Θα βαλω τα δυνατα μου και ειμαι αισιοδοξος οτι φετος θα προλαβω.΄ :wink:

Πολύ ωραίος, τζι-τζι βάψιμο και πράγματι από δω και πέρα αρχίζουν και αναμένουμε τα ωραία.
Τσέκαρε μόνο την τετράγωνη θυρίδα εσωτερικά, αν φαίνεται και στο μάτι, γιατί στη φωτό φαίνεται ένα pin mark.  :wink:

Νικο μου να σαι καλα  :wink: Τη τσεκαρα κι εχει και δευτερο pin mark!  :evil: Θα πεσει τριψιμο...

Δεν θα σε αγχώσω κι εγώ περισσότερο, μιας που έχεις ακόμη δουλίτσα μπροστά σου μέχρι τα τελειώματα.Έτσι κι αλλιώς με τα συμμαχικά δεν το'χω, γιαυτό θα κάνω μια απλή διαπίστωση ότι έχει γίνει καθαρή δουλειά στο μέχρι τώρα βάψιμο, που υπόσχεται αξιόλογα αποτελέσματα για το άμεσο μέλλον.Καλή επιτυχία Κωστή!...

Ευχαριστω Θαναση.Επειδη κι εγω δεν το εχω με τα συμμαχικα,μαστιγωνω κατα προτιμηση [εναρξη γλειψιματος] τον λατρευτο μου,πανσοφο (σλουρπ) Δημητρη (Κοντο) που γνωριζει και απο τι υλικο εφτιαχναν τα Εγγλεζακια τις τσαγιερες τους (σλουρπ) [περας γλειψιματος]  :D αλλα μ'εχουν βοηθησει κι αλλοι φιλοι με υλικα κλπ.Στο τελος θα πεσουν και οι ευχαριστιες...Δεν αγχωνομαι καθολου.Εσεις δε θα μπορειτε να ανασανετε απο το λακερ στο Ελληνικο  :mrgreen: ::glossa::

Τι έγινε? Η οικογένεια των Ρίχτερ απλώνει τις δραστηριότητές της και στα...πλοία της ερήμου?  ::glossa::

Ήρθα  ::salut::
α) Alluminium (το εσωτερικό μέρος των θυρίδων όμως, παίζει να ήταν και sand0
β) Σωβρακί!!! Δηλαδή sand που από την ταλαιπωρία είχε γίνει ....κάτι (οι φωτό του Φου θα σε βοηθήσουν)
γ) Καφέ (το εργοστασιακό χρώμα της περιόδου). Αλλά μην το ψάξεις πολύ

Άλλες παρατηρήσεις προς το παρόν δεν έχω, αλλά θα ήθελα να δω και άλλες φωτό (ντεκ κινητήρα, πίσω μέρος, κλπ).

Καλή συνέχεια

ΔΚ

Εχουμε ασφαλισει και καμηλες στο Lloyd's  :mrgreen:

Eυχαριστω για τις πληροφοριες.Κατι αλλα που εχω να ρωτησω,αυριο στο καφε... (οχι που θα τη γλιτωνες!)

Αλλες φωτο...προσεχως γιατι σημερα ειμαι...εκτος εδρας  :mrgreen:

Να σαι καλα Μητσο.

Αντε, άντε προλαβαίνεις!

ΤΟ ΞΕΡΩ ΒΟΥΡΒΑΧΗ!!! που θα λεγε κι ο αντιπλοιαρχος Λ.Σ. Θεοχαρης στη Λαμψη  ::glossa::


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 12:50:27 μμ »
Δυστυχως ενα λαθος στο postshading που προκληθηκε απο ελλειπη καθαρισμο του αερογραφου,απαιτησε επιπονες και χρονοβορες διορθωσεις και με λιγα λογια:θα χασω και αυτην την εκθεση  :evil: :evil: :evil: :evil:
Η κατασκευη εχει προχωρησει ως εδω κι εχουν ξεκινησει να βαφονται και οι φιγουρες...



Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 10:32:04 μμ »
Κριμα φιλε,πολυ κριμα.Παντως ενα σιγουρο εκθεμα για του χρονου
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:31:58 μμ »
... και με λιγα λογια:θα χασω και αυτην την εκθεση  :evil: :evil: :evil: :evil:
μην στενοχωριέσαι, θα τις εκθέσουμε παρέα του χρόνου εμείς  :mrgreen:

Πάντως Κώστα πολύ ωραίο αποτέλεσμα βγάζεις, βάλε μόνο ρε τσιγγουνάκο καμιά παραπάνω φωτό να πάρουμε μάτι.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:39:53 μμ »
Πολύ ωραίο ως εδώ Κώστα.
Βρώμισέ το γιατί το τραβά η όρεξή του.
Α,και βγάλε το flesh από τα μπερέ,δε δένει με το μαύρο :mrgreen:
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 08:06:42 πμ »
Ηρόδοτε:
1) Ενώ την Caunter  την έχεις πετύχει εξαιρετικά (και ειδικά στο ντεκ του κινητήρα - το σημείο που είναι το bete noir του μασκαρίσματος για όσους κάνουν Ματίλντες με Caunter ), το wash στα πλευρικά μπουλόνια είναι πολύ "βαρύ". Αν σκοπεύεις να το αφήσεις έτσι, να το ξεχάσεις, αλλιώς θα το πω στον αδελφό σου τον Χόρστ και αυτός θα αρχίσει πάλι να λέει για "ατυχείς βιολογικές συμπτώσεις" κλπ. ::glossa:: :mrgreen:.

2) Ποιός σου είπε ότι τα αγγλικά φτυάρια ήταν βαμμένα καναρινί ?::violent1:: ::violent1:: ::violent1::

3) Τους μπερέδες, τους μπερέδες,τους μπερέδες,τους μπερέδες,τους μπερέδες,τους μπερέδες,τους μπερέδες..............

4) Τελείωνε!!! Έχεις ένα μόλις χρόνο μπροστά σου (για να μην πω τίποτα και για τον άλλο - ναι Νίνο, για σένα λέω - που την φτιάχνει από τότε που η Ακρόπολη δεν είχε καν πάρει άδεια από την πολεοδομία να κτιστεί)  :twisted:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 12:17:01 μμ »
Τελείωνε!!! Έχεις ένα μόλις χρόνο μπροστά σου (για να μην πω τίποτα και για τον άλλο - ναι Νίνο, για σένα λέω - που την φτιάχνει από τότε που η Ακρόπολη δεν είχε καν πάρει άδεια από την πολεοδομία να κτιστεί)  :twisted:
ΔΚ

 ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: το αυτό για το Α10 μου...

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 06:56:25 μμ »
Περικλη ακομα κι οταν εχω ολη τη καλη διαθεση να προλαβω,κατι τυχαινει...  :(  :(  :( Θα τη τελειωσω τωρα για να ειμαι ετοιμος του χρονου  :wink:
Νικο αντε πιασε κι εσυ  τη στοιχειωμενη Μαλτεζα να τις βαλουμε του χρονου παρεουλα  :D Σ'ευχαριστω φιλε.Θα ριξω κι αλλες φωτο στη πορεια  :wink:
Ζηση σ'ευχαριστω φιλε.Το μπιχλιασμα θα γινει κανονικοτατα κι οσο για τους μπερεδες εννοειται πως θα βαφτουν κι αυτοι αφου οι φιγουρες ειναι υπο κατασκευη και εχουν τοποθετηθει δοκιμαστικα  :wink: Αααααα το Α10 θα το δουμε ποτε;  :D  :mrgreen:
Αγγελε Κρεουζη Δημητρη Σ'ευχαριστω φιλε.Θα μειωσω την εκταση-ενταση του wash σε καποια μπουλονια αλλα εχει γινει επιτηδες για να διατηρηθει καπως μετα απο τα στεγνα και τα σκονισματα που θα επακολουθησουν.Ο Χορστ ειναι κακοβουλος τυπος!  ::glossa::
Τα αγγλικα φτυαρια σιγουρα δεν ηταν καναρινι (μονο αυτο δεν εκαναν  ::glossa:: ) αλλα το κιτρινο ειναι μια καλη βαση για να πεσουν τα λαδια που θα αναπαριστουν την υφη του ξυλου!  :D
Οι μπερεδες οπως κι ολες οι φιγουρες ειναι w.i.p. και θα μου πειτε στο τελος  :wink:
Εγω κι ο Νικος παλαιωνουμε τα μοντελα μας σαν το κρασι!  ::glossa::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 12:23:07 πμ »
Αυτό που βλέπω απο τις φωτό ειναι εξαιρετικό. Ελπίζω του χρόνου να ειμαστε καλα να το δουμε απο κοντα! Κανόνισε την πορεια σου  να προλαβεις, αλλωστε.... τριακοσιες εξηντα τοσες μερες  μεινανε...  :wink: 
Καλη συνεχεια φιλε. Προβλέπω οτι βγει πολυ καλο.
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:29:28 μμ »
Αυτό που βλέπω απο τις φωτό ειναι εξαιρετικό. Ελπίζω του χρόνου να ειμαστε καλα να το δουμε απο κοντα! Κανόνισε την πορεια σου  να προλαβεις, αλλωστε.... τριακοσιες εξηντα τοσες μερες  μεινανε...  :wink: 
Καλη συνεχεια φιλε. Προβλέπω οτι βγει πολυ καλο.
 ::salut:: ::salut::

Nα σαι καλα Γιωργη.Το τρεχω απο τωρα γιατι η επομενη εκθεση ειναι παντα πιο κοντα απ'οσο φαινεται στο ημερολογιο  :mrgreen: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:49:44 μμ »
Ναι!!! και το 2013 ΔΕΝ είναι δίσεκτο ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

ΤΕΛΕΙΩΝΕ!!!!!!!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 10:43:41 πμ »
Η επιστροφή της "Βασίλισσας της Ερήμου"!

Spoiler (hover to show)

Μιά μικρή γεύση με τις κορυφαίας ποιότητος φωτογραφίες μου και με το πέρας των εργασιών,θα γράψω και πέντε λογάκια για τεχνικές και λοιπές λεπτομέρειες.  :wink: ::salut::




Στο μεταξύ βαράτε αλύπητα  :wink: :D

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 23, 2019, 05:48:38 μμ »
Τι έχει συμβεί, από το τελευταίο update:
1) Έξι (και παραλίγο επτά) Εκθέσεις της IPMS.
2) Δύο Ολυμπιάδες (Λονδίνο και Ρίο).
3) Πέντε κυβερνήσεις και τρείς εκλογές.
4) Ένα δημοψήφισμα
5) Θέσπιση και άρση των Capital Controls
6) Η αριστερά (όχι σχόλια παρακαλώ) έγινε κυβέρνηση.
7) Ο Πάκης έγινε ΠτΔ.
8 ) Πέθανε ο Μητσοτάκης
9) Πρόεδρος της Αμερικής βγήκε ο Μπόζο.
10) Οι Αμερικάνοι αποχώρησαν από το Ιράκ.
11) Ο Κούλης έγινε Πρωθυπουργός
12) Έκλεισε το Lure.

ΑΝΕΠΡΟΚΟΠΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 23, 2019, 07:38:02 μμ »
Άργησε λίγο :mrgreen: αλλα άξιζε τον κόπο,πολύ ωραία η Ματιλδα!!
Ο πέτρινος τοίχος δεν μου πολυκάθεται καλά αλλά δεν ξέρω για ποιον λόγο κάτι δεν μου κολλάει,ίσως θέλει λίγο ταλαιπωρία αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 23, 2019, 10:01:30 μμ »
Τελικά αυτό που λένε ότι το καλό πράγμα αργεί είναι αλήθεια.  Μετά από ωρίμανση ετών το τελικο αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό  . Το άρμα εξαιρετικό  !!! Ο τοίχος όντως θέλει λίγο δουλειά ακόμη...... Κατά την γνώμη μου οι πέτρες είναι υπερβολικά ακανόνιστα τοποθετημένες  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 10:47:56 πμ »
 ::arrowred:: Μήτσε: Κρατάω το κλείσιμο του Lure και την αποδημία είς Κύριον του επίτιμου!Υπάρχουν και χειρότερα όπως π.χ. η Μαλτέζικη Matilda του nino!  ::glossa:: Στο είχα τάξει ότι θα ξέθαβα "σκελετούς" και πού είσαι ακόμα.Είπαμε,το ράφι πρέπει ν'αδειάσει.Να έχουμε την υγεία μας να τελειώνουμε τα μισοτελειωμένα.Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε.  :D

 ::arrowred:: sluff: Άργησε πολύ αλλά ξέρεις τι λένε...κάλλιο αργά...κτλ.Ο τοίχος θέλει το σκόνισμα του για να "δέσει" με το υπόλοιπο τοπίο.Θα προβώ στις αναγκαίες ενέργειες.Σ'ευχαριστώ.  :wink:

 ::arrowred:: Περικλή: Η αλήθεια είναι ότι το ετοίμαζα για μία έκθεση πρίν μισή δεκαετία.Τότε είχα τη φαεινή ιδέα να εφαρμόσω μία νέα για μένα τεχνική που δεν μου πήγε καλά και τα έκανα σκ@τ@.Το παράτησα από τα νεύρα μου,κρατήθηκα,δεν το σούταρα από το μπαλκόνι και μετά από χρόνια,ηρέμησα,το έβαψα πάλι σε μερικά σημεία και voilà!  :D Οι "πέτρες" του τοίχου είναι επίτηδες τοποθετημένες ακανόνιστα.Προσπάθησα να αναπαραστήσω  την Αφρικανική ξερολιθιά.Απαντάται και σε κάποια μέρη της πατρίδας μας,κυρίως στη Κρήτη.



Δημιουργήθηκε από οικοδομικό,ακρυλικό στόκο μ'έναν τρόπο που μου είχε προτείνει κάποτε ο Φού.Ευχαριστώ φίλε!  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 04:38:36 μμ »
 Το τελικό αποτέλεσμα στα χρώματα της παραλλαγής δείχνει πολύ ωραίο, έχω δύο παρατηρήσεις (με βάση πάντα το πώς φαίνεται το μοντέλο σου στις φωτογραφίες που ανέβασες) :

- Οι ερπύστριες φαίνονται κάπως αταίριαστα καθαρές σε σχέση με το περιβάλλον αλλά και το άρμα, και ίσως δεν πατάνε πολύ καλά στη βάση.

- Το chipping μου φαίνεται λίγο «άκομψο» ή ίσως πολύ σε ποσότητα, οπτικά η εντύπωση είναι ότι υπάρχουν παντού «στίγματα». Πχ. στη φωτό από το  missing lynx που έχεις βάλει στην πρώτη σελίδα το chipping είναι εκτεταμένο αλλά κάπως «σβήνει» και ενσωματώνεται στην όλη εικόνα. Στο περσινό Sherman νομίζω είχες πετύχει αυτό ακριβώς, να δένει το chipping με όλη την υπόλοιπη φθορά.
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: British Steel:Matilda II A12 Mk IIA* "DEFIANCE" Tamiya 1/35
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 07:42:47 μμ »
[quote



Δημιουργήθηκε από οικοδομικό,ακρυλικό στόκο μ'έναν τρόπο που μου είχε προτείνει κάποτε ο Φού.Ευχαριστώ φίλε!  :wink: ::salut::
[/quote]

Για πες πως αν γίνεται,βγαίνουν πολύ ρεαλιστικές ::salut::

Tags: