Αποστολέας Θέμα: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda  (Αναγνώστηκε 2302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« στις: Ιούλιος 14, 2012, 09:54:11 μμ »
Καλησπέρα σας,

Ξεκινώ την κατασκευή (καταστροφή) του κίτ




Έχω λοιπόν το εξής θέμα με το χρώμα του κοκπιτ :
Η Zvezda προτείνει green zinc chromate - modelmaster 1734 - είναι πολύ ανοιχτό πράσινο (δεν το βάζω με τίποτα)
 Η Akan προτείνει ένα γκρί σκούρο (κάτι σαν  Humbrol 125 με 10% πράσινο )- αυτό μοιάζει καλύτερα σε ορισμένες φωτό αλλά δεν το έχω και δεν πρόκειται να παραγγείλω από ιντερνετ
Η βιβλιογραφία που διαθέτω δείχνει ένα χρώμα κοντά στο Humbrol  165 - ανοιχτό γκρί


Δεν είμαι ψείρας με την χρωματική πιστότητα αλλά να μην πέσω και εντελώς εκτός και γελάσει ο κάθε πικραμένος. Οπότε αν έχετε κάποια ιδέα ή άποψη θα την εκτιμούσα δεόντως γιατί είμαι στο στάδιο που θα ασελγήσω στο κοκπίτ . :mrgreen:
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2012, 10:03:26 μμ »
Ψάξε για φωτογραφίες με το cockpit.Αν γίνετε και με το ιδιο σειριακό κιολας ακόμη καλύτερα.  :wink:
Mε το google
Airliners.net
flickr.com
Airfighters.com
Milavia.net
Ετοιμες κατασκευές στο ARC gallery  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2012, 06:39:54 μμ »

Κατόπιν συμβουλής του Amen (ευχαριστώ) βρέθηκε οτι τα χρώματα του κοκπίτ είναι βασικά 2 . Το 1ο συνηθέστερο είναι το πρασινο γκρί  που φαίνεται στη φωτό και το 2ο είναι το μαύρο (έχω φωτό αλλά δεν την ποστάρω για οικονομία χώρου).

Θα προσπαθήσω να φτιάξω το χρώμα χρησιμοποιώντας το Modelmaster 2135 με κάποιο ποσοστό γκρί ανοιχτό
 

(Η φωτογραφία παρατίθεται για συζήτηση μόνο και κάτοχος των δικαιωμάτων είναι ο αναγραφόμενος)

Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι οτι εσωτερικά ο σκελετός της καλύπτρας είναι βαμμένος κάποιο σκούρο λαδί πράσινο. Το ίδιο χρώμα φαίνεται σε πολλές φωτό οτι είναι βαμμένο και το διαχωριστικό των 2 πιλότων.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2012, 11:38:55 μμ »

Η κατασκευή προχωράει  με το κοκπίτ. Κάποια μικροατυχήματα δεν με απογοήτευσαν, σφυρίζω αδιάφορα και προχωράω . Εννοείται οτι θα γίνει ΟΟΒ και με κάποια χαλαρή διάθεση. Η εφαρμογή επιεικώς απαράδεκτη. Κανένα κομμάτι δεν ταιριάζει καλά και όλα μαζί πάλι δεν χωράνε στην άτρακτο. Προστέθηκαν κάποιες μικρολεπτομέρειες στα καθίσματα και στα πλαινά. Λίγα θα φανούν οπότε το αφήνω εκεί .

Πίνακας οργάνων


Πλαινά

Μπανιέρα


Το χρώμα του κοκπίτ είναι μια μίξη
Modelmaster 1728+1731+2135+Humbrol 128 .Για την αναλογία δεν πέρνω όρκο αλλά στο περίπου 50%-20%-10%-20%

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών - ας όψεται η φωτ. μηχανή σούργελο και ο μυσταγωγικός φωτισμός της κουζίνας μου
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 26, 2012, 12:27:09 πμ »
νομίζω ότι το έχεις προσεγγίσει πολύ το χρώμα... μια χαρα βγαίνει
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 26, 2012, 12:40:54 πμ »
Πολύ ομορφα εως εδώ ελπίζω να μη σε ταλαιπωρήσει πολύ με τα στοκαρίσματα!

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 26, 2012, 01:58:21 πμ »
Το χρώμα απ'ότι φαίνεται, είναι πάρα πολύ πετυχημένο!
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2012, 12:02:41 πμ »
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι για τα προηγούμενα σχόλια.

Λοιπόν η κατασκευή έχει προχωρήσει με το κλείσιμο της ατράκτου. Τι κλείσιμο δηλαδή που δεν έκλεινε με τίποτα. Ερχόταν ίσια στη μιά πλευρά και στράβωνε από την άλλη. Περίσσευε από δώ, δεν έκλεινε από την άλλη. Από μπρός παρθένα κι από πίσω μπαίνουν τρένα . Ίσως κι εγώ να έκανα κάποια πατάτα αλλά η εμπειρία από το πρώτο α/φος Zvezda θα μου μείνει για καιρό. Στα παραπάνω προσθέστε και το εξαιρετικά μαλακό πλαστικό που κυριολεκτικά έλιωνε σαν να το περνούσες πάνω από φωτιά. Και πάνω που το είχα πάρει ζεστά και είχα ξεκινήσει επαναχάραξη τρομάρα μου.
Ειδού και οι φωτό





Στην τελαυταία φωτό , το κομμάτι των εισαγωγών(το ακραίο τμήμα της ατράκτου δηλ.) δεν πάει παραπάνω , το έχω κολήσει τέρμα πάνω και παρόλα αυτά κάθεται αρκετά χαμηλά .

Απ'ότι φαίνεται θα πέσει πολύ στοκάρισμα και τρίψιμο αλά Βιλαμπάχο. 
Συνέχεια το ΣΚ με βούτηγμα του μοντελακίου σε κουβά με στόκο........
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2012, 12:29:19 πμ »
Παράθεση
Από μπρός παρθένα κι από πίσω μπαίνουν τρένα
Παράθεση
Απ'ότι φαίνεται θα πέσει πολύ στοκάρισμα και τρίψιμο αλά Βιλαμπάχο. 
  :lol: :lol:

Μοντελισμός φίλε μου αν δε σ'αρεσει πάρε σναπ κιτς  ::glossa:: ::glossa::

Η τρουμπέτα το βγάζει σε 72? το σκεφτομαι σοβαρά αν το πάρω να μην ειναι zve  :lol:

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 03, 2012, 09:50:58 πμ »
πολύ χάλια εφαρμογή... αλλα είμαι σύγουρος ότι θα δούμε ενα πολ καλό αποτέλεσμα... :wink:
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 03, 2012, 09:21:45 μμ »
Το κιτ αυτό είναι rebox του κιτ της Dragon που είχε κυκλοφορήσει και απο την Italeri και μετά από Revell, άρα ουσιαστικά δεν είναι το πρώτο αεροσκάφος Zvezda σου! (Όχι πως η Zvezda δεν φέρει την ευθύνη για ο,τι κυκλοφορεί με το όνομα της και το πως θα χτίσει τη φήμη της σαν εταιρία, απλά πως το καλούπι είναι αρκετά παλιό).

Πάντως το Su-24 είναι πολύ όμορφο αεροπλάνο οπότε όρμα και άλλαξε του τα φώτα!

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2012, 01:17:15 πμ »

Επειδή με το τρίφτινγκ δεν τα πάω και πολύ καλά, έβαλα τα μεγάλα μέσα. Με το εικονιζόμενο τριβείο "κατέβασα" αρκετά τα σκαλοπάτια που είχαν δημιουργηθεί κατα την κόληση. Ωραίο εργαλείο ,  με γαργαλιστική δόνηση  αλλά κάνει και καλή δουλειά :mrgreen: :mrgreen:



Και ξεκινάμε τις stock days (stock όπως λέμε ....στόκος). Προμηθεύτηκα τον squadron σε βαζελί χρώμα και σε ποσότητες χονδρικής και μπλάστωσα το ταλαίπωρο κίτ





Επειδή έχω μια αμυδρά υποψία οτι θα τρίβω μέχρι τελικής πτώσης (και μάλλον πολλές φορές) θα αφήσω το τρίψιμο για την Κυριακή και αφού προπονήσω το δεξί μου χέρι. (και επειδή ο νους σας θα πάει στο πονηρό εννοώ ..) με ΑΥΤΟ το εργαλείο
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:38:52 μμ »
Ένα πολύ όμορφο αεροσκάφος! Εύχομαι, απρόλες τις δυσκολίες, καλή συνέχεια. Εκτος από το γκρι-άσπρο δείνει το κιτ καμιά α΄λλη παραλλαγή;

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Su-24 Fencer 1/72 Zvezda
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:59:56 μμ »

Ευχαριστώ για τις ευχές  ::salut::. Μακάρι να "βγεί " τουλάχιστον παρουσιάσιμο. Η εταιρεία δίνει σήματα για 2 αεροσκάφη αμφότερα με την γκρί-άσπρη παραλλαγή.

Επί τι ευκαιρία να σημειώσω οτι η zvezda έχει εξόχως ασαφείς οδηγίες ιδιαίτερα για τους φορείς οπλισμού ενώ είναι και λάθος οι φορείς αυτοί καθεαυτοί. Εχω κατεβάσει τις αντίστοιχες της revell και τουλάχιστον βγάζω άκρη για τα υπόλοιπα εκτός του οπλισμού που στη revell είναι διαφορετικός .

Η zvezda στο συγκεκριμένο κωδικό παρουσιάζει την βομβαρδιστική έκδοση του αεροσκάφους
Βαγγέλης

Tags: su-24 fencer