Αποστολέας Θέμα: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]  (Αναγνώστηκε 41138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 15, 2012, 04:00:56 μμ »
Προχώρησα με το κύκλωμα στο F-100F.
Καλά... πας εσύ, ξέφυγες!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 15, 2012, 04:08:41 μμ »
υπερπαραγωγή κάνεις Άρη μπράβο ::salut:: ::salut:: ::salut::
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 15, 2012, 04:14:22 μμ »
Να μαι κ γω.... όπως είχαμε συζητήσει στο pre-vintage discussion θα μπώ με το Ιταλέρι F-100F



Εδώ θα ήμαστε μέχρι 15 Αυγούστου... καλή απόλαυση στο project για όλους

Ευχαριστούμε καλή αρχή επίσης. Μετά από 3 Mig έπιασα το F-100F και ευχαριστιέμαι μοντελάρισμα.Εχει 3πλάσιο σε ογκο fuselase από τα mig!!

Καλά... πας εσύ, ξέφυγες!
::glossa:: βάρεσε ο ήλιος.
Εχεις καμία φωτογραφία από αυτό που θέλεις να αναπαραστήσεις στο άρμα γιατί είμαι και λίγο άσχετος με αυτά και δε καταλαβαίνω γιατί έβαλες miliput στα πλάγια  και σκαλίζεις. ::salut::

Ώπα...
Άσχημα γούστα βλέπω εδώ :mrgreen:
Στα 48άρια σου το κόλπο είναι εντυπωσιακότατο, για να δούμε και στο 72άρι :wink:

Για προχώρα να γουστάρουμε :twisted: :mrgreen:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ
I'm on it!
Πριν το κλείσω θέλω να περάσω μια επένδυση από μέσα με μαύρη μονωτική ταινία γιατί φοβάμαι οτι θα βαφτεί το μοντέλο και θα περναέι το φώς  :mrgreen: (στο σημείο που είναι το Led)

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 15, 2012, 04:49:39 μμ »
Εχεις καμία φωτογραφία από αυτό που θέλεις να αναπαραστήσεις στο άρμα γιατί είμαι και λίγο άσχετος με αυτά και δε καταλαβαίνω γιατί έβαλες miliput στα πλάγια  και σκαλίζεις. ::salut::
Αμέσως!



Στα πλαϊνά του οχήματος έχει τοποθετηθεί αυτό το υλικό που λεγόταν zimmerit. Σκοπό είχε να εμποδίζει τα μαγνητικά αντιαρματικά όπλα του πεζικού να "κολλήσουν" πάνω στο άρμα. Το ίδιο το υλικό δεν είχε κάποια παραμαγνητική ιδιότητα, απλά αύξανε την απόσταση από το υποκείμενο μέταλλο και είχε τραχιά επιφάνεια. Το τοποθετούσαν σε μορφή πάστας και μετά έκαναν πάνω του το ανάλογο σχέδιο για να αποκτήσει ακανόνιστη επίφάνεια.

Ψάχνω τώρα γραναζάκι για να εχω πιο κανονικό pattern. Τρομάρα μου...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 15, 2012, 04:56:39 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση,έμεινα έκπληκτος με το zimmerit.Σίγουρα θα δίνει και μια διαφορετική μοντελιστική πινελιά!
Όταν λες αντιαρματικά όπλα εννοείς κάποιου είδους βόμβα που βλέπουμε και στις ταινίες που κολλάνε τα commando και γίνετε ο πανικός?

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 15, 2012, 05:07:37 μμ »
Όταν λες αντιαρματικά όπλα εννοείς κάποιου είδους βόμβα που βλέπουμε και στις ταινίες που κολλάνε τα commando και γίνετε ο πανικός?
Ναι, παρακάτω φωτογραφία από τις γερμανικές Hafthohlladung (H3) 3Kg και (H3.5)3.5Kg. Τοποθετούνταν πάνω στο άρμα όπου έμεναν στη θέση τους χάρη στο μαγνήτη στη βάση τους. Μετά η έκρηξη του κοίλου γεμίσματος που έφεραν διέτρυε τη θωράκιση ή το μηχανικό σοκ από την εκτόνωση ξεκόλλαγε κομμάτια από το μέσα μέρος του άρματος κάνοντας τα πάντα μαντάρα.



Φυσικά ήθελε κότσια να πλησιάσεις και να την τοποθετήσεις... αν έμπαιναν όμως στη θέση τους δεν υπήρχε θώρακας στο ΒΠΠ που να μπορεί να αντέξει πλήγμα από όπλο κοίλου γεμίσματος ικανής ισχύος, οι συγκεκριμένες τρυπούσαν 14cm θώρακα και ακόμα και αν δεν τον τρυπούσαν, λόγω του σοκ έκαναν αρκετές εσωτερικές ζημιές στο άρμα. Θα πρέπει να ανακαλυφθούν οι κεραμικοί θώρακες, οι θώρακες διακένου και οι ενεργές θωρακίσεις για να αποκτήσουν τα άρματα ικανοποιητική προστασία απέναντι σε τέτοια όπλα.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3053
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 15, 2012, 05:14:09 μμ »
..........
Κόψιμο και πρόχειρα πάνω στο άρμα να δω τι μπορώ να κάνω με ένα κατσαδίβι ωρολογοποιίας. Και ιδού το αποτέλεσμα. Συνεχίζω ή να παραμείνω στο vintage πνεύμα και να πάει στο καλό το κω@!$#% zimmerit;

..........
\

Ξαναγράφω το μήνυμα γιατί χάθηκε κάπου στο ψηφιακό υπερπέραν

Με το κατσαβίδι θα κάνεις δουλειά, αλλά θέλει πολύ προσοχή, οπότε ενδείκνυται μόνο αν θέλεις παράλληλα να εξασκήσεις και τα γαλλικά σου. Αν δεν βρεις γραναζάκι, όπως ορθά προτείνει ο αγαπητός ΜΦΧ, πάρε τη "λαβή" ανοίγματος από μια παλιά θήκη για CD (οι λεπτές δεν έχουν λαβή). Την κόβεις, την λιμάρεις και της κολλάς (από τη λεία μεριά) ένα κομμάτι χοντρό σπρού. Στη συνέχεια χρησιμοποιείες το "εργαλείο" σαν σφραγίδα.

Πάντως διάλεξες το δεύτερο χειρότερο αρματάκι της ECSI (το χειρότερο όλων είναι το Hummel)

Καλή συνέχεια  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 15, 2012, 06:42:54 μμ »
Προχώρησα με το κύκλωμα στο F-100F.


(Image removed from quote.) (Image removed from quote.) (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)
Vid:
http://youtu.be/tMLuQmzMM8s

Κύκλωμα:
http://led.linear1.org/1led.wiz?VS=2.4;VF=2;ID=20

Αν έχετε περισσότερα από ένα LED στο κύκλωμα πάτε εδώ http://led.linear1.org/led.wiz
Aν δε θυμάστε τη αντιστάσεις έχετε δείτε τα χρώματα εδώ http://www.csgnetwork.com/resistcolcalc.html


1η φορά το δοκιμάζω οπτικές σε 1/72 και ήθελε πολύ προσοχή πως θα λυγίσουν οι οπτικές χωρίς να σπάνε.Δεν υπάρχει πολύ εσωτερικός χώρος ώστε να "παίξεις".Πρόκληση ήταν να τροφοδοτήσω 2 δέσμες οπτικής καi μία τρύπα για το πάνω προειδοποιητικό με ένα LED.
Μπαβο ηλεκτρολογε μου! :mrgreen: ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος FOX-3

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 698
  • Τόπος: Πειραιας
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 15, 2012, 07:04:17 μμ »
λεω να μπω κι εγω με αυτο και βλέπουμε


Αποσυνδεδεμένος Karl-Heinz

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 234
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 15, 2012, 07:58:09 μμ »
Ξεκιναω λοιπον και εγω με την Ντακοτα του Μοντγκομερυ.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Καλες κατασκευες παιδια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 15, 2012, 11:38:41 μμ »
Καλή αρχη παιδιά!!! Αν και εχω κάποια κιτ από την ΕΣΨΙ δεν θα λάβω μέρος, έτσι και αλλιώς δεν τελειώνω τίποτα!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Αρη το κοπκιτ φοβερό, αλήθεια που βρίσκεις φωτογραφίες με τι είναι αναμμένο και τι όχι!!!Έχω ένα Φ-14 που θέλω να βάλω φώτα στο κοπκιτ!!  :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:39:04 πμ »
gkontog σε ευχαριστώ για την απάντηση πολύ ενδιαφέρων  ::salut::

Καλή αρχη παιδιά!!! Αν και εχω κάποια κιτ από την ΕΣΨΙ δεν θα λάβω μέρος, έτσι και αλλιώς δεν τελειώνω τίποτα!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Αρη το κοπκιτ φοβερό, αλήθεια που βρίσκεις φωτογραφίες με τι είναι αναμμένο και τι όχι!!!Έχω ένα Φ-14 που θέλω να βάλω φώτα στο κοπκιτ!!  :wink: ::salut::
Γιατί βρε ξεκίνα ένα στο χαλαρό.Τα φωτάκια στο  F-100F είναι στο κουκουρουκου. Οτι χρειαστείς για τα φώτα sto F-14 πες μου.

λεω να μπω κι εγω με αυτο και βλέπουμε



Πολύ ωραίο κιτ!

Μπαβο ηλεκτρολογε μου! :mrgreen: ::salut:: ::salut::

Σε ευχαριστώ  :lol:

Αποσυνδεδεμένος FOX-3

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 698
  • Τόπος: Πειραιας
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:42:47 πμ »

οταν ξεκινισα το Α-4 ηταν σαν να ηταν απο σοκολατα ακαμτο στην παραμικρη πιεση εσπαγε
πλαστικο πολυκαιρισμένο (ετσι πηγε για βρουβες) ξεκιναω αυτο και ελπιζω σε καλυτερα αποτελεσματα   

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 16, 2012, 03:07:09 πμ »
Τόσο χάλια το πλαστικό; Η αδυναμία μου to F-8 καλή αρχή με αυτό τότε!

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 16, 2012, 03:12:06 πμ »
οταν ξεκινισα το Α-4 ηταν σαν να ηταν απο σοκολατα ακαμτο στην παραμικρη πιεση εσπαγε
πλαστικο πολυκαιρισμένο (ετσι πηγε για βρουβες) ξεκιναω αυτο και ελπιζω σε καλυτερα αποτελεσματα   
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:04:41 μμ »
Συνεχίζω με το πράγμα αυτό που θέλει να λέγεται μοντέλο. Για να βάλω το zimmerit έπρεπε να κολλήσω τα "φτερά" για να έχω σαν οδηγό, οπότε είπα να τα κολλήσω. Ναι, καλά. Αν ήταν φτερά από Spitfire μάλλον πιο πολύ θα ταίριαζαν. Τελικά θα κολληθούν σε 3 φάσεις, πρώτα μπροστά, μετά όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες το μεγάλο μήκος και τέλος πίσω. Από δύναμη πάντως απαιτείται μπόλικη όπως ίσως θα παρατηρήσατε :evil:



Πάντως διάλεξες το δεύτερο χειρότερο αρματάκι της ECSI (το χειρότερο όλων είναι το Hummel)
Σε πιστεύω... ::eusa_wall::

Με το κατσαβίδι θα κάνεις δουλειά, αλλά θέλει πολύ προσοχή, οπότε ενδείκνυται μόνο αν θέλεις παράλληλα να εξασκήσεις και τα γαλλικά σου.
Και πάλι σε πιστεύω!

Αν δεν βρεις γραναζάκι, όπως ορθά προτείνει ο αγαπητός ΜΦΧ, πάρε τη "λαβή" ανοίγματος από μια παλιά θήκη για CD (οι λεπτές δεν έχουν λαβή). Την κόβεις, την λιμάρεις και της κολλάς (από τη λεία μεριά) ένα κομμάτι χοντρό σπρού. Στη συνέχεια χρησιμοποιείες το "εργαλείο" σαν σφραγίδα.
Πάω για πλαϊνά από CD. Το είχα διαβάσει και παλιότερα σε ένα βιβλίο της Osprey, Modelling the Panzer IV in 1/72. Πιστεύω πως θα είναι off scale, αλλά τι διάβολο, δε θα σκάσω κι' όλας. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αλήθεια, κάποια πράταση για να χαράξω τους μασίφ τροχους της ESCI έτσι ώστε να δείχνουν σαν τους πραγματικούς;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:21:56 μμ »
Δώσε καμιά φωτό του τροχού :roll:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 494
  • Age: 53
  • Τόπος: Θεσ/νίκη - Λουτράκι πάνω κάτω
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:35:43 μμ »
Γιώργο για κοίτα αυτό για τους τροχούς http://www.onthewaymodels.com/articles/AMedeESCIWheelGrooves.htm

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:42:28 μμ »
Βάζεις κάπου σταθερά και οριζόντια τον τροχό.
Είτε με λίμα που σε βολεύει,είτε με την λεπίδα του χαρακτικού,χαράζεις περιμετρικά,αφού την έχεις βάλει στο αντίστοιχο ύψος.
Αυτό θα το πετύχεις,πχ με ένα Χρυσό Οδηγό ή άλλο βιβλίο,με την λεπίδα ανάμεσα σε συγκεκριμένη σελίδα και με κατάλληλη πίεση.
Αυτός είναι ένας γενικός τρόπος.
Μπορείς να φτιάξεις και βάση από ξύλο,που θα πριονίσεις αντίστοιχα,και θα βάλεις την λεπίδα και θα περάσεις και βίδα!
Φαντάσου ένα μαχαίρι με την ξυλινη λαβή του.
 
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:21:27 μμ »
Click to see the original size.
Kαλησπέρα σας. Η δική μου συμμετοχή θα είναι ένα αυτοκίνητο κλίμακας 1/24 και συγκεκριμένα το toyota BJ40.
Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.
Aπλό κιτ, χωρίς κινητήρα και χωρίς πολύ λεπτομέρεια στο εσωτερικό. Πολλά σημάδια από την χύτευση στα πλαίσια, νεύρο ειδικά στο χρωμιωμένο πλαίσιο, τα λάστιχα έχουν κανει ζημια στην καρότσα.
Click to see the original size. Ξεκίνησα προσθέτοντας "όγκο" στο κανάλι της μετάδοσης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 18, 2012, 03:15:00 πμ »
Ασχολήθηκα 2 μέρες με το F-100 κλείνοντας την άτρακτο και συναρμολογώντας τα φτερά.Από φύλλο πλαστικού φτιάχτηκαν μερικά καπάκια οπου και αντικατέστησα κομμάτια του κιτ.
prokroust πριν κολλήσεις τα 2 μισά της ατράκτου φάε λίγο τις μεσα κάτω πλευρές ώστε να βγει πιο στενό σε πλάτος και να γλιτώσεις το σκαλοπάτι στην επόμενη φωτογραφία.  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 18, 2012, 09:03:12 πμ »
Είσαι ωραίος φίλε.... ευχαριστώ... ΣΚ θα κλείσω κ εγω ατρακτο....
Θα το προσέξω.... κρίμα που η εφαρμογή είναι τόσο χάλια...
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 18, 2012, 01:11:30 μμ »
Λόγω πρότερου ανέντιμου βίου όσον αφορά τα Group Builds, ομολογώ ότι δίστασα λίγο να το αναρτήσω, αλλά τελικά θα τη ρίξω τη ζαριά και ευελπιστώ να τελειώσει, ενώ έχει ήδη ξεκινήσει, το κάτωθι:

Click to see the original size.

Και στα όποια σχόλια περί "αντρικής κλίμακας" και λοιπά χαριτωμένα  :mrgreen: απλά θα διευκρινίσω ότι δεν αντεχόταν κι άλλο αεροσκάφος, ενώ υπάρχουν τόσα που μαζεύουν σκόνη σε πάγκο και κουτιά, αλλά και ότι αυτά τα χαριτωμένα 72αράκια πέρασαν από τα χέρια μας σε ναότερη ηλικία, οπότε είναι και ταξίδι αναμνήσεων.

Θα κατασκευαστεί ως έχει, και απλά θα προσπαθήσω να βελτιώσω επί μέρους σημεία με σύρμα και φύλλο πλαστικού. Η συνέχεια σύντομα (:lol: πόσες φορές το έχετε δει αυτό; :lol:)

Υ.Γ. Παρακαλώ η μπριζολίτσα μου να είναι καλοψημένη!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 18, 2012, 06:39:15 μμ »
Update με το F-100F με λίγο άχρηστη τροφή για τους surfers:φώτος με τα στοκαρίσματα. ::glossa::



Το κιτρινο είναι αποξικός στόκος Milliput.Το άσπρο υγρος Mr dissolved

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Vintage Weeks 2012 - ESCI [13/7 - 15/8]
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 18, 2012, 09:23:51 μμ »
Η συμμετοχη μου σε αυτο το vintage group build θα ειναι με το Α-4F της Esci.

Click to see the original size.

Το κιτ ειναι μισο χαραγμενο και μισο αναγλυφο. Προκειται συμφωνα με τα υπαρχοντα κιτ μαλλον το 2ο καλυτερο μετα την σειρα της fujimi και εως ερθουν στην αγορα τα -F και -M της Hobby Boss και το -Β της Airfix. Δυστυχως δεν ξερω τι ακριβως φταιει με το πλαστικο, αλλα πραγματικα σπαει με το παραμικρο, οπως ανεφερε και ο Δημητρης (Fox-3) πιο πανω. Και δεν το ειχα καν σε ζεστο μερος. Τουλαχιστον εως τωρα μικρο το κακο.

Σε λιγο θα ποσταρω και φωτος απο την προοδο...  ::salut::
Νώντας

Tags: