Modelclub.gr Φόρουμ

"Βρόμισμα" πως γινεται? (Αναγνώστηκε 1957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

korman709

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
"Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 10:44:10 πμ
καλημερα,επειδη ειμαι ασχετος με την τεχνικη του βρωμισματος,παρακαλω αν καποιος μπορει να μου υποδειξει καποιον τροπο τον οποιο θα μπορουσα να ¨βρωμισω¨ το αεροσκαφος που φτιαχνω,θα με βοηθουσε πολυ,ευχαριστω.

ramfighter

• *
  • Scale 1/35
  • Xrepi Model Collector
#1 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 11:09:02 πμ
Σου έχουμε ήδη υποδείξει τα σχετικά video του staticjim και του John-john. Γιατί δεν τα είδες ??

PanosG

• *
  • Scale 1/48
  • 1/48 και πινέλο!
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#3 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 11:49:15 πμ
Φιλική συμβουλή: προσπάθησε να φτιάξεις όσο πιο καθαρό γίνεται το μοντέλο σου.

Όταν κατακτήσεις αυτό το σημείο τότε είσαι έτοιμος να προχωρήσεις σε βρωμίσματα. Ειδικά σε μικρές κλίμακες αυτό είναι must. Σε παραπέμπω στις εργασίες των mmaker, Crow και Double Ugly των οποίων τα α/φη είναι γενικά "καθαρά". Αλλιώς θα φτιάχνεις μουτζούρες υπό κλίμακα.

Spoiler (hover to show)

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
#4 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 04:41:17 μμ
Κάτι που εγώ έχω κάνει για βρόμισμα σε αεροπλάνο, είναι το εξής:
 ::arrowred::Πάνω σε μοντέλο που έχεις βερνικώσει με σμάλτο βερνίκι, βάζεις σε επιλεγμένα σημεία με την μύτη ενός ψιλού πινέλου  σκούρα γκρί ή σκούρα καφέ τέμπερα (μπορείς να βρείς σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο), κατευθείαν από το σωληνάριο, και σε πολύ μικρή ποσότητα.
 ::arrowred::Με ένα καθαρό πλακέ πινέλο, αφού το βουτήξεις σε άζαξ, "τραβάς" την μικρή κουκίδα που έχεις βάλει, κατά την διεύθυνση της ροής του αέρα, (από το ρύγχος πρός την ουρά) και επαναλαμβάνεις.
::arrowred::Όσο περισσότερες φορές το περάσεις, τόσο πιό αχνό είναι το ίχνος που μένει στο μοντέλο.
Αυτό το κάνεις για να αναπαραστήσεις λάδια που έχουν τρέξει από διάφορα σημεία γυγγλισμού πχ σημεία αρθρωσης επιφανειών ελέγχου, θυρίδων συστήματος προσγείωσης, αναδιπλούμενων πτερύγων, ράγες ολίσθησης καλύπτρας, και σημεία πλήρωσης υγρών.
 ::arrowred:: Εφάρμοσε τα παραπάνω σε κάποιο παλιό, χαλασμένο μοντέλο που έχεις, για εξάσκηση και για να δείς εάν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, προτού το κάνεις πάνω στο καινούριο σου πεντακάθαρο δημιούργημα! Για να μήν έχουμε ::cry2::

nasos79

• *
  • Scale 1/35
  • Mind the wrench...
#5 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 04:50:50 μμ
Μας πειράζουν, κατά τα άλλα, τα φατσόνια με χειροκροτήματα και το σαρκαστικό και ερειστικό ύφος σε συγκεκριμένες περιπτώσεις... Αυτά χαλάνε τη σοβαρότητα του forum...  :roll:

gkontog

• Scale 1/24
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
#6 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 04:57:03 μμ
Μας πειράζουν, κατά τα άλλα, τα φατσόνια με χειροκροτήματα και το σαρκαστικό και ερειστικό ύφος σε συγκεκριμένες περιπτώσεις... Αυτά χαλάνε τη σοβαρότητα του forum...  :roll:
Ε... δεν κατάλαβα, τι ακριβώς εννοείς;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

arcadios

• Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • Ignorantia juris non excusat.
#7 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 05:04:41 μμ

ολα μας πειράζουν, και το σαρκαστικό ερειστικό υφος, και τα χωρίς όριο φατσονια, και οι άσχετες παρεμβάσεις χωρίς ουσία και εκτος τόπου και χρόνου, (όπως η συγκεκριμένη)

εαν εχεις να πεις κατι να βοηθήσεις το φιλο που ζητάει εχει καλος ... διαφορετικά ...  τοσα θεματα υπάρχουν στο φόρουμ.

δεν χρειάζεται να βάλεις εσυ το Γιαννο στη θεση του για την "άτσαλη" τοποθέτηση.

nasos79

• *
  • Scale 1/35
  • Mind the wrench...
#8 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 05:10:17 μμ
Εννοώ Γιώργο ότι ένας από τους κανόνες καλής λειτουργίας του forum είναι ότι δεν ανοίγουμε θέμα όταν υπάρχει άλλο που να απαντάει στην ερώτηση που έχουμε να κάνουμε.
Όταν το forum λοιπόν γεμίζει με θέματα επί θεμάτων που μιλάνε για το ίδιο ακριβώς πράγμα, δεν μειώνεται η σοβαρότητα και δεν χαλάει η καλή του εικόνα, αλλά χαλάει με τα φατσάκια με χειροκροτήματα (θυμίζω το θέμα που είχε προκύψει πριν καιρό).
Κατά τα άλλα, η συμπεριφορά κάποιων χρηστών (ποιων άραγε; ) γίνεται θέμα σχολιασμού σε πηγαδάκια ανάμεσα σε απλούς χρήστες και moderators, επειδή ώρες-ώρες δεν την παλεύουν και απαντούν με σαρκασμό, ειρωνεία ή δηκτικό τρόπο, σε ποσταρίσματα που είτε είναι ανορθόγραφα σε σημείο προσβολής της δημοσίας αιδούς ή απλά προσβάλουν την κοινή λογική.

Αρκάδιε, ευχαριστώ για την απάντηση.
Παράθεση
Σχετικά με τη δομή, την αισθητική και το ευανάγνωστο των δημοσιεύσεων:

::arrowred:: α) Μη γράφετε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα. Ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στο Internet υποδηλώνει ότι "φωνάζετε" και είναι κουραστικό για τους άλλους χρήστες να διαβάζουν μηνύματα γραμμένα εξ ολοκλήρου με κεφαλαίους χαρακτήρες. Αν θέλετε να τονίσετε κάτι, χρησιμοποιήστε αντί αυτών, bold χαρακτήρες.

::arrowred:: β) Αποφεύγετε τα greeklish, προτιμήστε τους ελληνικούς χαρακτήρες! Η ανάγνωση μηνυμάτων γραμμένων με τέτοιο τρόπο, είναι πολύ δύσκολη και κουραστική για το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών.

::arrowred:: γ) Ελέγξτε το μήνυμά σας πριν το δημοσιεύσετε καθώς και μετά -υπάρχει επιλογή προεπισκόπησης  (preview) κατά την επεξεργασία ενός μηνύματος- για τυχόν απροσεξίες που πιθανώς να δώσουν διαφορετική ερμηνεία στη δημοσίευσή σας. Υπάρχει επίσης η επιλογή μορφοποίησης (edit) ενός μηνύματος μετά την δημοσίευσή του, και συνίσταται η χρήση της επιλογής αυτής σε περίπτωση μικρής αλλαγής του περιεχομένου ή κάποιας σχετικής προσθήκης, και η αποφυγή δημιουργίας νέας δημοσίευσης αντί αυτού.

::arrowred:: δ) Προσπαθήστε να διατηρείτε συνοχή και λογική σειρά στα λεγόμενά σας, καθώς επίσης φροντίστε ώστε η δημοσίευση να είναι ευανάγνωστη και καλαίσθητη. Για το λόγο αυτό, εάν το μήνυμα είναι αρκετά μεγάλο, καλό είναι να το χωρίζετε σε διακριτές παραγράφους. Χρησιμοποιείστε κατάλληλα μεγέθη και στυλ (έντονα, πλάγια) για να τονίσετε ό,τι χρειάζεται.

::arrowred:: ε) Τα μηνύματα πρέπει να δημοσιεύονται στη Θεματική Ενότητα που σχετίζεται με το περιεχόμενό τους. Φροντίστε έτσι ώστε ο τίτλος να είναι σχετικός με το μήνυμα και κατατοπιστικός. Στην περίπτωση δημοσίευσης σε λάθος ενότητα ή χρήσης λανθασμένου, ανεπαρκούς ή παραπλανητικού τίτλου, οι Μοderators έχουν το δικαίωμα μετακίνησης και μορφοποίησης του τίτλου των μηνυμάτων κατάλληλα χωρίς προειδοποίηση.

::arrowred:: στ) Μη δημοσιεύετε πάνω από μία φορά το ίδιο μήνυμα. Σε τέτοια περίπτωση, τα διπλά και τριπλά μηνύματα θα διαγράφονται, είτε βρίσκονται στην ίδια, είτε σε διαφορετική Θεματική Ενότητα, και θα παραμένει μόνο ένα.

::arrowred:: ζ) Φροντίζετε να πατάτε το κουμπί Απάντησης [Post Reply ή Quick Reply] και όχι δημιουργίας νέου θέματος, όταν απαντάτε σε κάποιο ήδη υπάρχον θέμα. Ανάλογα, λανθασμένα μηνύματα, πιθανώς να διαγράφονται ή να ενσωματώνονται (αν είναι σαφές το τι αφορά) στο τόπικ στο οποίο ανήκουν.

::arrowred:: η) Το φόρουμ παρέχει τη δυνατότητα να επικοινωνείτε μέσω προσωπικού μηνύματος με κάποιο άλλο μέλος. Συνεπώς, οι συζητήσεις μεταξύ δύο χρηστών με τη μορφή των δημοσιεύσεων δημόσια επιτρέπει και αποδέχεται αυτόματα τη συμμετοχή και οποιουδήποτε άλλου μέλους.

::arrowred:: θ) Το περιεχόμενο των μηνυμάτων θα πρέπει να είναι σαφές, ώστε να μη δημιουργούνται απορίες για αυτό ή να παραπλανούνται οι αναγνώστες.

::arrowred:: ι) Πριν δημιουργήσετε νέο Θέμα Συζήτησης, ελέγξτε μήπως το θέμα συζητείται ήδη αλλού, ή έχει καλυφθεί στο παρελθόν. Χρησιμοποιείστε τη δυνατότητα "Αναζητησης"  [Search] για να εντοπίσετε το υλικό που σας ενδιαφέρει.

alexanderb

• *
  • Scale 1/48
#9 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 05:31:16 μμ
Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά κάποιοι δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο ή το φόρουμ είναι η ζωή τους, με αποτέλεσμα να ψάχνουν αφορμές για ειρωνεία, κακία χωρίς λόγο και σαρκασμό.. & όπως είπε και ο Αρκάδιος, τον οποίο δε ξέρω απλά συμφωνώ μαζί του, υπάρχουν τόσα θέματα και posts για να ασχοληθεί κάποιος..& το φίλο που άνοιξε το θέμα ο οποίος είναι& νέος στο μοντελισμό δε χρειάζεται να του πάρουμε το λαιμό για ένα ''λάθος '' του ή αβλεψία.. Σε ποιον εξάλλου δεν έχει τύχει να ψάχνει κάτι στο φόρουμ& να μη το βρίσκει με τίποτα ενώ το έχει πάρει το μάτι του στο παρελθόν ότι υπάρχει..Οπότε ας αφήσουμε να ασχοληθούν στο εν λόγω ή αντίστοιχα όσοι πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν.. 

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
#10 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 06:29:16 μμ
Σχετικό βρόμισμα μπορεί να πετύχει κανείς και με το απλό wash. (πέρασμα με πολύ αραιωμένο σκούρο γκρίζο ή καφέ χρώμα και άπειτα από 10 περίπου λεπτάκια, σκούπισμα με το αντίστοιχο διαλύτικο). Αυτό γίνεται αφού πρώτα έχει στεγνώσει πολύ καλά το γυαλιστερό βερνίκι, το οποίο πρέπει να έχει αντίθετη φύση από το διαλυτικό του wash.

korman709

• *
  • Scale 1/144
#11 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 06:32:01 μμ
μπερδευτηκα αρκετα,οπως και να χει οταν ερθει η ωρα να γινει η απαιτουμενη παλαιωση θα δω εξωνυχιστικα τα βιντεο και θα διαβασω οτι υπαρχει απο θεματα,σας ευχαριστω για τα μηνυματα.

giwrgosd

• *
  • Scale 1/35
  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
#12 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 10:24:49 μμ
 ::arrowred::Πάνω σε μοντέλο που έχεις βερνικώσει με σμάλτο βερνίκι, βάζεις σε επιλεγμένα σημεία με την μύτη ενός ψιλού πινέλου  σκούρα γκρί ή σκούρα καφέ τέμπερα (μπορείς να βρείς σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο), κατευθείαν από το σωληνάριο, και σε πολύ μικρή ποσότητα.
 ::arrowred::Με ένα καθαρό πλακέ πινέλο, αφού το βουτήξεις σε άζαξ, "τραβάς" την μικρή κουκίδα που έχεις βάλει, κατά την διεύθυνση της ροής του αέρα, (από το ρύγχος πρός την ουρά) και επαναλαμβάνεις.
::arrowred::Όσο περισσότερες φορές το περάσεις, τόσο πιό αχνό είναι το ίχνος που μένει στο μοντέλο.
Αυτό το κάνεις για να αναπαραστήσεις λάδια που έχουν τρέξει από διάφορα σημεία γυγγλισμού πχ σημεία αρθρωσης επιφανειών ελέγχου, θυρίδων συστήματος προσγείωσης, αναδιπλούμενων πτερύγων, ράγες ολίσθησης καλύπτρας, και σημεία πλήρωσης υγρών.
 ::arrowred:: Εφάρμοσε τα παραπάνω σε κάποιο παλιό, χαλασμένο μοντέλο που έχεις, για εξάσκηση και για να δείς εάν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, προτού το κάνεις πάνω στο καινούριο σου πεντακάθαρο δημιούργημα! Για να μήν έχουμε ::cry2::
Επιτέλους!!!! Μια ξεκάθαρη, κατανοητή και βοηθητική απάντηση στο θέμα.  ::salut::
Όσα posts και να έχω διαβάσει για το θέμα, το ένα λέει κάτι, το άλλο κάτι άλλο, το τρίτο κάτι διαφορετικό.. Σε κανένα δεν έχω δει με τη σειρά τα βήματα.
Υποθέτω γίνεται και το ανάποδο, ε;  Δηλαδή πάνω από παρκετίνη ή ακρυλικό βερνίκι, με λάδια ζωγραφικής και ήπιο white spirit.

Α, και επειδή γράφτηκε για θέματα που υπάρχουν ήδη κλπ... Τα δεδομένα αλλάζουν.  Ένα θέμα του 2008 ή 2009 ήταν επίκαιρο ΤΟΤΕ.  Τώρα, μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά, να έχουν βγει καινούργιες τεχνικές, να έχουν βελτιωθεί παλιότερες.  Η αναζήτηση δεν βοηθάει πάντα και δεν γυρνάει πάντα τα θέματα που ψάχνεις όπως τα ψάχνεις.   Και ειδικά το θέμα των φθορών και βρωμίσματος δε νομίζω να εξαντληθεί ποτέ...  Αν το πάρουμε έτσι, πόσα θέματα υπάρχουν για το F16C Block 52+ ;  Μήπως να τα βάλουμε όλα σε ένα;  :twisted:
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
#13 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 04, 2012, 11:17:40 μμ
...Υποθέτω γίνεται και το ανάποδο, ε;  Δηλαδή πάνω από παρκετίνη ή ακρυλικό βερνίκι, με λάδια ζωγραφικής και ήπιο white spirit...
ΓιώργοΔ, χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο :wink: Και εμένα άλλος μου πρότεινε την ιδέα, είναι ωραίο να τα μοιραζόμαστε! Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει το ανάποδο που λές...Μου έχει τύχει όμως, το White spirit να μου "σηκώσει" το ακρυλικό βερνίκι. Ίσως το κλειδί να είναι το ήπιο που λές, και αρκετός χρόνος για να στεγνώσει καλά το ακρυλικό βερνίκι.

korman709

• *
  • Scale 1/144
#14 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 05, 2012, 04:11:24 πμ

κατανοητο,ευχαριστω πολυ...θα χρησιμοποιησω το υπο κατασκευη F-16c,θα το κρατησω ως μοντελο για να πειραματιζομαι και βλεπω στη συνεχεια ποιο θα ξεκινησω...σιγα σιγα ολα αυτα,μεσα σ'ολα αυτα θα πω οτι ο μοντελισμος διδασκει και μια αρετη,την υπομονη !

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
#15 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 05, 2012, 08:21:23 πμ
Μην χαραμίσεις ενα αεροπλάνο που έχεις υπό κατασκευή και γενικώς πάει καλά, για δοκιμές. Εάν δεν έχεις άλλο, παλιό και χαλασμένο μοντέλο, κάνε τις δοκιμές σου σε ένα κομμάτι πλαστικού ή κάποιο παλιό, φτηνό παιχνίδι. :wink: ::salut::

korman709

• *
  • Scale 1/144
#16 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 05, 2012, 08:24:43 πμ
δεν εχω αλλο δυστυχως...απλα το τωρινο που φτιαχνω ειναι σαν πειραματωο...εχει ξεβαφτει 2 φορες επεσε και κατω με αποτελεσμα να σπασει ο εμπροσθιος τροχος και να χαθει μερος της τουρμπινας πισω...οποτε καταλαβαινεις...

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
#17 Απ: "Βρόμισμα" πως γινεται?
Ιούλιος 05, 2012, 08:49:19 πμ
Ωχ κατάλαβα!

"Ευχόμεθα εις τον φίλο Κόρμαν, καλή επιτυχία εις την κατασκευήν του πρώτου του μοντέλου....Γκούτου-γκούτου..."

Άλλη φορά να μήν δεχθείς ευχές από τον εν λόγω "επίτιμο"! :wink: