Αποστολέας Θέμα: M48 Magach 3  (Αναγνώστηκε 6516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
M48 Magach 3
« στις: Ιούνιος 19, 2012, 07:42:14 μμ »
Φίλοι του Club μας καλησπέρα, ::salut::

Συμπληρώνοντας την IDF συλλογή μου με άρματα του Ισραηλινού στρατού, ξεκινάω να φτιάξω ένα Magach 3. Μετά το 1 και το 2, που είχαν στην ουσία μικρές διαφορές από τα ‘original’ M48 A1 & A2, το Magach 3 ήταν και το τελευταίο της σειράς, πριν την ολοκληρωτική μετατροπή των Μ48 & Μ60 στην δυναμική πλέον σειρά των Magach, οπού δύσκολα τα αναγνώριζες ως Pattons.

Η επιλογή του ‘βασικού’ κιτ ήταν της Academy, σαν πιο ρεαλιστικό και πιο ‘πλούσιο’ από αυτό της Tamiya. Έχει καλύτερη λεπτομέρεια γενικότερα, σωστό ύψος και ‘υφή’ πύργου, σωστότερο ‘καμπύλωμα’ του εμπρός μέρους του πήγματος και γενικά είναι πιο σύγχρονη κατασκευή.

Το κιτ μετατροπής είναι της Legend productions, σε Resin. Θέλει μεγάλη προσοχή, γιατί το υλικό είναι εύθραυστο, πολλά κομμάτια πολύ (μα πάρα πολύ!) μικρά και είναι κολλημένα σε μεγάλους ‘τάκους’…

Όπως χαρακτηριστικά είπε ο φίλος Dimmu Borgir, ‘τέλειωσαν τα ναρκωτικά Γιάννη… Καλό κουράγιο’!  :D ::salut::

Θα χρησιμοποιήσω αρκετά special parts από Eduard, κλπ, τα οποία θα αναφέρω στην πορεία.

υ.γ. Τελειώνω, μετά τις πάντα χρήσιμες συμβουλές του φίλου Dimmu & Alex_SSGTI,  ένα Μ48 Α2 Sinai, από τον πόλεμο των 6 ημερών.       

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2012, 07:51:15 μμ »
Καλά το πάς Γιάννη, προχώρα.Μια παρατήρηση μόνο,αν θές πέρνα με υγρό στόκο το πρόσθιο κομμάτι του πήγματος χτυπώντας το κάθετα με ένα σκληρό πινέλο για να αναπαραστήσεις την υφή του χυτού.Dry-fit τα πάντα πρίν κολλήσεις για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις!!Είναι βλαμμένοι οι Κορεάτες με αυτά τα casting block που βάλανε  ::glossa:: :mrgreen:
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2012, 08:09:45 μμ »
Γιάννη καλησπέρα και καλή αρχή.
Προσοχή όμως γιατί μπορεί να την "πατήσεις":
Η Legend τα έχει μπερδέψει ελαφρώς...
Το κιτ μετατροπής που έχεις πάρει αφορά σε άρματα μετά τον πόλεμο του Yom Kippur και πριν την εισβολή στο Λίβανο το 1981-1982.
Θα πρέπει να αλλάξεις και τα φίλτρα στα πλαϊνά του κινητήρα και να βάλεις αυτά που δίνει το κιτ μετατροπής.
Επίσης, Magach 3 με πολυβόλο FN MAG δεν έχω δει πουθενά οπότε πάλι η Legend έχει κάνει πατάτα...

 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2012, 08:43:11 μμ »
Γιάννη καλή αρχή και καλά τελειώματα :!:

Παρεπιμπτόντως, κάνε μια δοκιμή με τις ερπύστριες στο πήγμα, γιατί πιθανώς να πρέπει να φάς ένα φιλετάκι γύρω στο 1mm από τις άκρες των φτερών δεξιά-αριστερά σε όλο το μήκος του άρματος (εκεί που έφαγες το δόντι που έδινε η Academy). Αυτό γιατί η  Academy τα δίνει πιο φαρδιά ώστε να πατάνε κάπου οι πλαινές ποδιές του κορεατικού Μ48. Τα φτερά θα πρέπει να έρχονται πρόσωπο με τις ερπύστριες :wink:

Καλή συνέχεια :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:50:40 πμ »
Καλά το πας Γιάννη! Καλή συνέχεια! ;)
Εναλακτικά, αντί για υγρό στόκο, χυτή υφή μπορείς να κάνεις και με παλιό πλατύ πινέλο και υγρή κόλλα.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:41:56 πμ »
Καλά το πάς Γιάννη, προχώρα.Μια παρατήρηση μόνο,αν θές πέρνα με υγρό στόκο το πρόσθιο κομμάτι του πήγματος χτυπώντας το κάθετα με ένα σκληρό πινέλο για να αναπαραστήσεις την υφή του χυτού.Dry-fit τα πάντα πρίν κολλήσεις για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις!!Είναι βλαμμένοι οι Κορεάτες με αυτά τα casting block που βάλανε  ::glossa:: :mrgreen:

Thanks mate! Υγρό στόκο εχω σκοπό να βάλω, όπως και στο προηγούμεο 48αρι... Όταν λες 'Dry-Fit' τι ακριβώς σημαίνει?
υ.γ. Μην μου τα λες σαν τον ALEX, γιατί είμαι 'νέος' ακόμη! :D

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:52:03 πμ »
Dry-fit σημαίνει να δοκιμάζεις τα πάντα στεγνά πρίν βάλεις κόλλα για να δείς αν εφαρμόζουν σωστά.Νέοοοουυυυςςςςςςς έλα λέμε προχώρα :lol: :lol: :lol: :lol: Για πάμε δυνατά :mrgreen:
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:59:47 πμ »
Γιάννη καλή αρχή και καλά τελειώματα :!:

Παρεπιμπτόντως, κάνε μια δοκιμή με τις ερπύστριες στο πήγμα, γιατί πιθανώς να πρέπει να φάς ένα φιλετάκι γύρω στο 1mm από τις άκρες των φτερών δεξιά-αριστερά σε όλο το μήκος του άρματος (εκεί που έφαγες το δόντι που έδινε η Academy). Αυτό γιατί η  Academy τα δίνει πιο φαρδιά ώστε να πατάνε κάπου οι πλαινές ποδιές του κορεατικού Μ48. Τα φτερά θα πρέπει να έρχονται πρόσωπο με τις ερπύστριες :wink:

Καλή συνέχεια :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::

Φίλε Blitz-X σε ευχαριστώ για τη παρατήρηση – τις θέλω!
Δεν είχα σκεφτεί το φάρδος των φτερών, to be honest, απλά είχα κάνει μια αναλυτική σύγκριση με το 48αρι της Tamiya, αλλά και με ένα φωτογραφικό υλικό που έχω συλλέξει. Το σίγουρο είναι πως θα το ελέγξω! Και πάλι thanks!  ::salut::

ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2012, 11:13:03 πμ »
Γιάννη καλησπέρα και καλή αρχή.
Προσοχή όμως γιατί μπορεί να την "πατήσεις":
Η Legend τα έχει μπερδέψει ελαφρώς...
Το κιτ μετατροπής που έχεις πάρει αφορά σε άρματα μετά τον πόλεμο του Yom Kippur και πριν την εισβολή στο Λίβανο το 1981-1982.
Θα πρέπει να αλλάξεις και τα φίλτρα στα πλαϊνά του κινητήρα και να βάλεις αυτά που δίνει το κιτ μετατροπής.
Επίσης, Magach 3 με πολυβόλο FN MAG δεν έχω δει πουθενά οπότε πάλι η Legend έχει κάνει πατάτα...

 ::salut::

Φίλε Leopard καλημέρα,

Η αλήθεια είναι ότι τα άρματα της IDF ‘μπερδεύουν & μπερδεύονται’ γενικότερα, ιδίως τα M48… Υπάρχουν τόσες πολλές παραλλαγές, μετατροπές, που χάνεται η μπάλα κάποια στιγμή!

Τα επονομαζόμενα ‘Magach 3’ έχουν διαφορές μεταξύ τους, γιατί προέρχονται είτε από την Γερμάνια, είτε από την 1η ή τη 2ή Αμερικανική παρτίδα. Επίσης, και οι Ισραηλινοί έχουν κάνει τρελό ‘mix & match’ με τα τότε αποθέματα τους… Τα φίλτρα του κιτ (εκτός από φτυάρι), νομίζω ότι είναι ιδία με αυτά της Academy. Κάνω λάθος?  :?:
Όσον αφορά το FN MAG δεν το έχω δει κι εγώ ποτέ μου! Κάποια είχαν Μ60 στον πυροβολητή, αλλά FN??? :?

Στον Λίβανο – λογω και ‘Urban’ καταστάσεων – χρησιμοποίησαν κατά κόρον τα Μ60 με την θωράκιση Blazer (Αργότερα Magach something…), αλλά και τα Magach 3 στην περιφέρεια.

Λατρεύω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις – είμαι ‘νέος’ ακόμη, αλλά έτσι κι αλλιώς κάθε παρατήρηση έχει πάντα μεγάλη αξία!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 20, 2012, 11:27:06 πμ »
Στην εισβολή στο Λίβανο χρησιμοποιήθηκαν Magach 3 με θωράκιση Blazer.
Ίσως ήταν το κύκνειο άσμα των ισραηλινών Μ48.
Για τα FN MAG συμφωνούμε 100%. Μ60 δεν έφεραν πάντως ποτέ.
Τα φίλτρα που δίνει το κιτ είναι διαφορετικά από αυτά που δίνει η Academy. Τα δικά της φίλτρα είναι για τα Α5.
Συμφωνώ επίσης ότι τα Μ48 των Ισραηλινών ήταν Α3 από Αμερική και Α2 από Γερμανία.
Ότι άλλο θες ρώτα.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:11:31 μμ »
Στην εισβολή στο Λίβανο χρησιμοποιήθηκαν Magach 3 με θωράκιση Blazer.
Ίσως ήταν το κύκνειο άσμα των ισραηλινών Μ48.
Για τα FN MAG συμφωνούμε 100%. Μ60 δεν έφεραν πάντως ποτέ.
Τα φίλτρα που δίνει το κιτ είναι διαφορετικά από αυτά που δίνει η Academy. Τα δικά της φίλτρα είναι για τα Α5.
Συμφωνώ επίσης ότι τα Μ48 των Ισραηλινών ήταν Α3 από Αμερική και Α2 από Γερμανία.
Ότι άλλο θες ρώτα.
 ::salut::
Συμφωνώ, απλά για ποιά (από όλες) εισβολή στο Λίβανο μιλάμε... Anyway, παραθέτω μια φωτό απο Magach 3 σε κάποια γορτή. Το πολυβόλο του πυροβολητή τι είναι?


Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:16:47 μμ »
Συμφωνώ, απλά για ποιά (από όλες) εισβολή στο Λίβανο μιλάμε... Anyway, παραθέτω μια φωτό απο Magach 3 σε κάποια γορτή. Το πολυβόλο του πυροβολητή τι είναι?


Από ότι ξέρω, η IDF είναι χρήστης FN MAG. Μήπως το χρησιμοποίησαν και στα τεθωρακισμένα? :?

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:20:39 μμ »
Η φώτο αν δεν κάνω λάθος είναι από μουσειακό έκθεμα.
 :wink:
Σε βιβλία της Concord Publications που έχω όλα τα Μ48 Magach 3 δεν έχουν FN MAG.
Βέβαια με τους ισραηλινούς ποτέ δε βγάζουμε άκρη.
 :mrgreen:


Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:26:12 μμ »
Η φώτο αν δεν κάνω λάθος είναι από μουσειακό έκθεμα.
 :wink:
Σε βιβλία της Concord Publications που έχω όλα τα Μ48 Magach 3 δεν έχουν FN MAG.
Βέβαια με τους ισραηλινούς ποτέ δε βγάζουμε άκρη.
 :mrgreen:
FN MAG δεν είναι? Είναι ένα απο τα όπλα που δεν έχω ασχοληθεί... Όσον αφορά την 'άκρη'... Συνφωνώ!

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 21, 2012, 10:34:28 πμ »
Γιάννη καλή αρχή και καλά τελειώματα :!:

Παρεπιμπτόντως, κάνε μια δοκιμή με τις ερπύστριες στο πήγμα, γιατί πιθανώς να πρέπει να φάς ένα φιλετάκι γύρω στο 1mm από τις άκρες των φτερών δεξιά-αριστερά σε όλο το μήκος του άρματος (εκεί που έφαγες το δόντι που έδινε η Academy). Αυτό γιατί η  Academy τα δίνει πιο φαρδιά ώστε να πατάνε κάπου οι πλαινές ποδιές του κορεατικού Μ48. Τα φτερά θα πρέπει να έρχονται πρόσωπο με τις ερπύστριες :wink:

Καλή συνέχεια :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::

Blitz-X, Είχες Δίκιο!!!  ::salut:: ::salut::
Τα πλαινά ήταν 2mm φαδρύτερα του Tamiya, αλλά και φαρδύτερα των ερπυστριών. Anyways, job done!
Και πάλι ευχαριστώ! :D
 
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 21, 2012, 10:49:56 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Το Project προχωράει και γίνονται οι αλλαγές που πρέπει, πάντα με την βοήθεια σας!
Είχε – και έχει – σαφώς πιο πολύ (πολύ όμως!) δουλειά από ότι περίμενα… Πολύ στόκος, πολύ τρίψιμο και αρκετές μετατροπές. Τα κομματάκια της Legend είναι pain, για να τα κόψεις και τριμάρεις, αλλά ευτυχώς τα PE parts είναι πολύ καλά και σωστά.

Μια που σιγά-σιγά φτάνω στα ασταρο-βαψίματα, θέλω βοήθεια. Με τι να πλύνω το μοντέλο? Resin parts & πλαστικά? Οινόπνευμα μήπως?

Επίσης, αστάρι φυσικά πριν το βάψιμο, αλλά μήπως έχουμε καμία πρόταση διαφορετική ή κάποιο από εκείνα τα ‘τρικ’, που συνήθως ακούω αφού το βάψω?
Και υγρός στόκος και αστάρι? Μετά ή πριν?
Πολλά ρωτάω, το ξέρω… Αλλά καλύτερα να ρωτάς, παρά τα μαλλιά σου να τραβάς…
Γιάννης (Για τους φίλους, Big John)

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 21, 2012, 06:42:35 μμ »
Motip σπρέυ, απλό αστάρι για μέταλλα/πλαστικά (όχι το αυτοκινητάδικο που είναι ακριβό), από το Praktiker 7€ τα 500ml και μετά είσαι έτοιμος για βάψιμο :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Smias

  • Εχω να πιάσω άρμα καιρόόόό...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 41
  • Τόπος: Εξαρχεια-Εξαθλια
  • Γ'04
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 21, 2012, 09:28:57 μμ »
Συνεχισε το ωραιο εργο σου !

Μια παρατηρηση κι απο 'μενα , θυμαμαι οτι οι ερπυστριες που δινει η Academy ειναι λιγο μικροτερο το πλατος τους σε σχεση με τις αντιστοιχες "V" ή τις 8άγωνες των Μ48-60 της Academy & Tamiya .

Eιχα φτιαξει πριν χρονια 3-4 Μ48 της Academy και παντα μου φαινονταν μικροτερες σε σχεση με ολα τα αλλα κιτ της σειρας Μ48-60 αλλα και με της κομματι-κομματι Afv Club(αυτο δε προκεται να το ξανακανω ποτε.. λαστιχο και παλι λαστιχο!) .
Για να επιζήσεις στον πόλεμο πρέπει εσύ να γίνεις  ο πόλεμος.
Ταδε εφη Ιών Ράμβος.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 21, 2012, 10:48:23 μμ »
Θα συμφωνήσω και εγώ.
Οι ερπύστριες της Academy είναι για τον κάλαθο των αχρήστων δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Lebanon War 1973)
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 22, 2012, 11:33:24 πμ »
Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια! ::salut::

1) Φίλε Leopard, είχες απόλυτο δίκιο για τα φίλτρα. Δεν είχα παρατηρήσει (ήμαρτον…)  :oops: ότι τα φίλτρα είναι διαφορετικά από Α2/3 σε Α5! Τα άλλαξα.

2) Φίλε Smias, σ’ ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! :D

3) Thanks to both of you για τις ερπύστριες! Δεν είχα φτάσει μέχρι εκεί… AFV Club ερπύστριες ξεκίνησα να φτιάξω για ένα Leopard… Πόσα κομμάτια έφτιαξα? Δύο! Να ‘φινίρω’ κάποιες Tamiya ή να βρω κάνα φυλακισμένο να μου φτιάξει τις AFV που έχω παραγγέλλει? (Δεν ήξερες… Δεν ρώταγες?!) :?
 

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Pre - Lebanon War 1970-72)
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 20, 2012, 07:32:40 μμ »
Καλησπέρα και πάλι! :)
Πήγμα & πύργος έτοιμοι για αστάρωμα και - αρχικό – βάψιμο. Χρησιμοποίησα υγρό στόκο για το ρεαλιστικό των χυτών επιφανειών και enamel σε μαύρο & red brown για μια στοιχειώδη σκίαση.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Pre - Lebanon War 1970-72)
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 20, 2012, 07:34:18 μμ »
Το βασικό μου χρώμα είναι ανάμειξη Buff, German Grey & Dessert yellow της Tamiya.
Και τώρα ξεκάνει η ‘δουλειά’!  :wink: Ελπίζω με τις γνώσεις που ‘αφαίμαξα’ από λιγοστούς & γνωστούς κυρίους, να κάνω μια καλή, ρεαλιστική δουλειά… Θα φανεί!  :oops:   


Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: M48 Magach 3 (Pre - Lebanon War 1970-72)
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 20, 2012, 07:43:15 μμ »
Και για μην ξεχνιόμαστε, Ερωτήσεις - Help! ::salut::

Θέμα: Ερπύστριες. Στο συγκεκριμένο μοντέλο, έχω ετοιμάσει από τη ‘κάβα’ μου, ένα σετ Tamiya. Αλλά, έχω σκοπό να φτιάξω άλλα δυο Μ48 ‘στο καπάκι’! Ένα MOLF του Ε.Σ. και ένα ακόμη IDF M48A2 από το Yom Kippur. Τι μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω? Από ότι ξέρω η Fruil δεν έχει μεταλλικές, που είναι και οι αγαπημένες μου… Ελπίζω κάποιος να μου πει ότι κάνω λάθος! :(

Οι AFV και οι Bronco είναι ‘pain’ στο θέμα κατασκευής και μην θεωρηθώ τεμπέλης…  :oops: Υπάρχει κάποια άλλη, ποιοτική λύση, που όμως δεν απευθύνεται σε φυλακισμένους???

 

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M48 Magach 3 (Pre - Lebanon War 1970-72)
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 20, 2012, 08:30:09 μμ »
Γιάννη, ωραιότατο το χρώμα για τη συγκεκριμένη περίοδο :wink:
Πές μας όμως (έστω και στο περίπου) τις αναλογίες της μίξης :roll:

Άντε καλή συνέχεια με τα ζουμιά και τις σκόνες :mrgreen:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: M48 Magach 3 (Pre - Lebanon War 1970-72)
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 20, 2012, 08:42:46 μμ »
Δείχνει πράγματι πετυχημένο χρώμα, από τα λίγα που θυμάμαι να έχω δει σε φωτογραφίες κλπ. Για τις ερπύστριες τώρα δεν κοίταξα καθόλου για επιβεβαίωση, αλλά μήπως η AFV Club κυκλοφορεί τον τύπο που θες και σε βινύλιο;

Tags: m48 M48A3 PATTON idf magach ACADEMY