Αποστολέας Θέμα: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!  (Αναγνώστηκε 41820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
 Η θάλασσα που θα περιγράψω είναι ο τρόπος που την κάνω εγώ ,σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να ακυρώσω άλλους τρόπους και τεχνικές ,ή να καταδικάσω και να δυσφημίσω υλικά ειδικά για αυτή τη δουλειά!

Θάλασσα λοιπόν μέρος 1ο

Ας δούμε λίγο τα υλικά που θα χρειαστούμε!

 

α.Πλαστικός πηλός Das(πολύ καλός δεν σκάει)
β. Πινέλο μεγάλο ζωγραφικής (έχω κόψει την τρίχα και έχει γίνει πολύ σκληρό)
γ.Κοπίδι μεγάλο  δ.Πλάστης  ε.Φελιζόλ κίτρινο (και τα άλλα κάνουν,αυτό είναι το καλύτερο)
ζ.Σιλικόνη λευκή (βάση στόκου ακρυλικό,βάφεται)  η.Σιλικόνη κοινή διάφανη θ.Χρώματα ακουαρέλας (θα πούμε στη συνέχεια,βάση νερό)
ι.λεπτά ξύλα ,οδοντογλυφίδες ,αναδευτήρες  κ.λεπτά πινέλα με άσπρη τρίχα (πολύ φτηνά, για μας μιάς χρήσης, χρωματοπωλείο)
λ.Πλακέ πινέλο μεσαίο (καλή τρίχα,ακριβό)
Και Επίσης κόλλα ατλακόλ και βερνίκι διάφανο γυαλιστερό (βάση white spirit)

Mερικές επιμέρους κοντινές      
Χρώματα ακουάρέλας    α.INDIGO
                                b.ULTRAMARINE DEEP
                                c.PRUSSIAN BLUE
                                d.PHTHALO GREEN
                                e.IVORY BLACK
                                f.WHITE

Αφού επιλέξουμε το μέγεθος του φελιζόλ(να χωράει ωραία το πλοίο ,προσωπική άποψη μακρόστενη επιφάνεια για ένα πλοίο εν πλω και λίγο πιό τετραγωνισμένη σε αγκυροβολία) προχωράμε στην αφαίρεση του κομματιόυ που θα φιλιξενίσει τη γάστρα μας.
Τοποθετόντας το καράβι στην επιφάνεια του φελιζόλ μαρκάρουμε και χαράζουμε στις γραμμές ,αφαιρούμε αυτό το κομμάτι (δεν είναι ανάγκη η τρύπα να είναι διαμπερή αρκή να χωράει τη γάστρα μας μέχρι την ίσαλο γραμμή του πλοίου μας.
   
Πίέζοντας με τον πλάστη δημιουργούμε (αν θέλουμε ,μπορούμε να το αφήσουμε και εντελώς επίπεδο) τα βουβοκύματα που λέμε (μεγάλα ομαλά κύματα)
Το αποτέλεσμα είναι αυτό:



"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:10:40 πμ »
Θάλασσα Μέρος 2ο

Προχωράμε λοιπόν με ένα μικρό τιπσάκι που έχει να κάνει με την προετοιμασία του φελιζόλ λίγο πριν τοποθετήσουμε το στόκο.
Εδω θα ήθελα να επισημάνω οτι θα μπορούσα κάτω από το φελιζόλ να είχα κολλήσει ένα κομμάτι ξύλου ίδιων διαστάσεων,για λόγο
μείωσης βάρους το φελιζόλ θα μείνει χωρίς....ο πηλός έχει την τάση όταν στεγνώνει να συστέλλεται λίγο και να τραβά το φελιζόλ
με αποτέλεσμα να σκεβρώνει.Αυτό το αποφεύγουμε κολλώντας το φελιζόλ στο ξύλο που λέγαμε.
 
   



Πέρασα λοιπόν καλαμάκια από σουβλάκια κάθετα στη βάση κάνοντας το φελιζόλ λιγο πιό συμπαγές ώστε ο πηλός να μην μπορεί να το σκεβρώσει!

Η ώρα του πηλού έχει έρθει!
         
Μικρά κομματάκια πηλού απλώνονται με τα δάχτυλα,πάνω στο φελιζόλ.


Το αποτέλεσμα της παραπάνω εργασίας είναι αυτό....ο πηλός έχει στρωθεί με τα δάχτυλα στη μισή ακριβώς επιφάνεια
της θάλασσας.Η θάλασσα θα δουλευτεί μισή μισή .Θα εξηγήσω παρακάτω !

Με τη βοήθεια ενός κυλινδρικού εργαλείου(πλάστης)πίεσα τον πηλό

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:11:49 πμ »
Θάλασσα Μέρος 3ο

Σειρά έχει η διαμόρφωση της επιφάνειας .Επιστρατευτηκε το πλακέ μεγάλο πινέλο με τις κομμένες τρίχες.
Χτυπώντας διαγώνια τον πηλό δημιουργείται ο κυματισμός.Τα χτυπήματα είναι σε γραμμή πολύ κοντά το ένα με το άλλο
μην αφήνοντας καθόλου λείο πηλό!
   

Εδω φαίνεται καθαρά το αποτέλσμα.





Κόψιμο των περισσευμάτων.Οσο ο πηλός είναι ακόμα νωπός με ένα μαχαίρι απομάκρυνα τα περισσεύματα
    


Οριοθέτησα με το μαχαίρι τον πηλό ακριβώς στο μισό φελιζόλ.Η δουλειά είπαμε παραπάνω οτι θα γίνει σε δύο μέρη ,μιλάω πάντα για το κομμάτι
που έχει να κάνει με τον πηλό και όχι με το βάψιμο της θάλασσας.Ετσι μπορούμε να δουλέψουμε γρήγορα τον πηλό ώστε να είναι το ίδιο νωπός παντού και επίσης βοηθάμε το φελιζόλ να μην σκεβρώσει.


Επόμενο πολύ σημαντικό είναι η δημιουργεία των απόνερων του πλοίου.
ένα χοντρό στρογγυλό πινέλο έιναι οτι πρέπει για αυτή τη δουλειά!


   

Το αποτέλεσμα .Αυτό θα βοηθήσει αργότερα όταν βαφτεί και απλωθούν οι σιλικόνες για τους αφρούς.




Εδώ φαίνεται όλη η δουλειά που έχει γίνει στη μισή ακριβώς θάλασσα.Θα κάνω ακριβώς το ίδιο και στην υπόλοιπη μισή.
   
       

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:13:26 πμ »
Θάλασσα .....Μέρος 4ο....τελείωμα ,λίγο πριν το βάψιμο!



   

Καλύφτηκε και το υπόλοιπο μισό ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.Το αποτέλεσμα σε όλη τη επιφάνεια!

Στην παρακάτω φώτο φαίνεται ο κυματισμός που είχε γίνει στα αρχικά στάδια.Να επισημάνω εδώ οτι αυτός ο κυμματισμός είναι
πολύ αμυδρός στην επιφάνεια της θάλασσας ,αν θέλουμε κάτι πιό εμφανές και έντονο θα πρέπει να τον υποβοηθήσουμε αφαιρόντας φελιζόλ από τα τόξα που διαγράψαμε με τον πλάστη(κυλινδρικό αντικείμενο)έτσι οι κορυφές των κυμάτων θα είναι πιό έντονες.



Σειρά έχει η κάλυψη του προφίλ του φελιζόλ με μπάλσα!Χρησιμοποιήθηκαν δύο κομμάτια μπάλσας 1μ Χ Ο.10μ το υψος του φελιζόλ στην συγκεκριμένη θάλασσα είναι περίπου τα 5εκ.
   
Με ένα μαρκαδόρο μάρκαρα το ακριβές ύψος αλλά και σχήμα του τελειώματος της θάλασσας.


Με το κοπίδι έκοψα το κομμάτι πολύ έυκολα , ακολουθώντας τη γραμμή ακριβώς.
Αυτό έγινε και για τις τέσσερις πλευρές της βάσης.

Εχουμε λοιπόν τέσσερα κομμάτια κάπως έτσι......


      
Ατλακόλ σε όλη την επιφάνεια της μπάλσας και στερέωμα με χαρτοταινία στο προφίλ της βάσης.
Η κόλλα χρειάζεται 24 ωρες για να στεγνώσει τελείως!

Το αποτέλεσμα!!!



"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:14:46 πμ »
Θάλασσα ..........Μέρος 5ο.....Τέλος με τον πηλό

Μπήκε λοιπόν η μπάλσα περιμετρικά του φελιζολ.Σειρά έχει το κλέισιμο του κενού μεταξύ πηλού και μπάλσας.
Χρησιμοποιώ το ίδιο ακριβώς υλικό ......πλαστικό πηλό.
Εδώ βλέπετε το κενό που έχει δημιουργηθεί.

Φτιάχνω μικρές μπαλίτσες και με τα δάχτυλα γεμίζω το κενό.

Με τη βοήθεια του πλακέ ξυρισμένου πινέλου διαμορφώνω τον πηλό με τη φορά των ήδη υπάρχοντων νερών της επιφάνειας ,δίνοντας ακριβώς την ίδια φορά και ηφή.

Το αποτέλεσμα .Τα κομματάκια που βλέπεται φευγουν πολύ έυκολα μόλις στεγνώσει ο πηλός,δεν χρειάζεται να επιχειρήσω να τα απομακρύνω τώρα γιατί θα χαλάσει η υφή και θα πρέπει να ξαναπεράσω τα σημεία με το πινέλο. ::salut:: ::salut:: ::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:15:58 πμ »
Θάλασσα.....Μέρος 6ο....Βάψιμο!!!

Τέλος λοιπόν με τα του πηλού!Προχωράω λοιπόν στην προετοιμασία της βάσης για να δεχτεί καλύτερα τα χρώματα !
Πολύ σημαντικό βήμα σε αυτή τη φάση είναι η κάλυψη όλου του πηλού με ατλακόλ και μετά με ακρυλικό γκρι χρώμα.

   
Απλωσα την ατλακόλ παντού και έτσι έπαψε πιά η επιφάνεια να είναι πορώδης .Εδώ η ατλακόλ απλώνεται σαν χρώμα προσέχοντας να πηγαίνει παντού.Η ατλακόλείναι ελάχιστα αραιωμένη με νερό ώστε να τρέχει το πινέλο και το υλικό να μπαίνει και στην παραμικρή λεπτομέρεια της θάλασσας!

Σειρά έχει το αστάρι της επιφάνειας.Χρησιμοποίησα γκρι ακρυλικό χρώμα !Μπορεί να χρεισιμοποιηθεί και κάποιο άλλο χρώμα ,όπως γαλάζιο, λευκό ,ακόμα και πράσσινο ανοιχτό!Αλλά πάντα με βάση το νερό.
   


Επίσης με μαύρο ακρυλικό έβαψα την εσοχή που θα καταλήξει το πλοίο.Μόνο περιμετρικά και αυτό για να μην ''φεγγίζει'' το φελιζόλ στα επόμενα βήματα που θα ακολουθήσουν!
   

 

Τα χρώματα που θα χρησιμοποιήσω .Χρώματα aquarellas με βάση μόνο το νερό το λέει και η λέξη ''aqua''
Το βάψιμο θα γίνει σε δύο φάσεις πρώτα θα χρησιμοποιήσω όλα τα χρώματα εκτός το λευκό και στη δεύτερη φάση θα προσθέσω λευκό.     

                τα χρώματα........PHTHALO GREEN ή EMERALD GREEN
                                           PRUSSIAN BLUE
                                           INDIGO
                                           ULTRAMARINE DEEP
                                           IVORY BLACK
                                           CHINESE WHITE  ή  TITANIUM WHITE

Το βάψιμο αρχίζει.....   
Εγώ χρησιμοποιώ έναν ανοξείδωτο δίσκο για το ανακάτεμα των χρωμάτων ,αλλά και κάποιο ταψάκι αλουμινίου κάνει μια χαρά.
Θέλουμε κάτι πάντως να έχει εύρος ώστε να μπορούμε να κάνουμε τις μίξεις των χρωμάτων.
Πρόσθεσα λίγο νερό....λίγο σε πρώτη φάση και αν χρειαστεί ξαναβάζουμε.

Πέρνοντας από εδώ και από εκεί χρώμα χωρίς να τα κάνουμε μια σούπα όλα' δεν θέλουμε ένα ομοιγενές χρώμα αλλά περισσότερα με τόνους του μπλε ,από πράσσινο μπλε μέχρι πολύ σκούρο μπλέ ,απλώνω στην επιφάνεια αφήνοντας το χρώμα να κάνει τη δουλειά του.Όπου έχω εσοχές το χρώμα είναι σκουρότερο και όπου προεξοχές ανοιχτότερο .Κάπως έτσι λειτουργεί και το φως στην επιφάνεια  της θάλασσας ανακλώντας στα μάτια μας το μπλέ του ουρανού.
   

Εχουμε λοιπόν μια χρωματισμένη υγρή επιφάνεια που κάπου πρασιννίζει κάπου είναι πιό μπλέ και κάπου πιό μαύρη (εσοχές κυματισμών).
Εδώ θα ήθελα να σημειώσω οτι η δική μου θάλασσα μια και θα αναπαριστά βόρεια θάλασσα (Νορβηγία μεριά)θα είναι αρκετά σκοτεινή)αφήνοντας το μαυρο να παίξει περισσότερο με τα χρώματα.Αν θέλουμε νοτιότερες θάλασσες χρειαζόμαστε περισσότερο μπλέ και πράσσινο ,αλλά πάντα μαυρο χρώμα.ΤΟ ΜΑΥΡΟ είναι το πιό ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ χρώμα.Κάνει τις θάλασσες μας ΦΥΣΙΚΑ μπλέ.

Προσθέτω ακόμα λίγο από όλα τα χρώματα, αλλά αυτή τη φορά και το άσπρο ,τώρα το μείγμα είναι εμφανώς πιό πηχτό και ''βάφει ''.

Αλλά όπως βλέπετε τα χρώματα ακόμα φαίνονται (δεν έχουν γίνει ένα).Περνάω όλοι την επιφάνεια, τώρα το χρώμα είναι πιό πηχτό και η απόχρωση που βγαίνει είναι η τελική ......αρκετά μπλέ αλλά και γκρι μια και το άσπρο έχει αναμιχτεί με το υπάρχον μπλέ και μαυρο που έχει παραμείνει στο δίσκο αλλά και στη θάλασσα.

Αλλη μια μικρή παρέμβαση που χρειάζεται είναι ο περιμμετρικός αφρισμός που συνήθως γίνεται κάτω από την επιφάνεια .Απλά περισσότερο λευκό, πιό αδιάφανο χρώμα και βάψιμο περιμετρικά της οπής.
   
 
Και οι τελικές φωτο από την όλη δουλειά μέχρι εδώ....

Εδώ μόλις έχει βαφτεί .Τα χρώματα είναι ακόμα υγρά και πλησιάζει πολύ αυτό που θα έχουμε οταν περαστούν τα βερνίκια




Σε αυτές τις δύο τα χρώματα έχουν στεγνώσει και φαίνονται τελείως διαφορετικά .Η θάλασσά μας είναι ματτ και το φως λειτουργεί διαφορετκά......
Μόλις πέσουν τα πρώτα βερνίκια θα μπει και το πλοίο επάνω ,έτσι η κατασκευή θάλασσας και πλοίου θα τελειώσουν μαζί και παράλληλα!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:17:02 πμ »
Θάλασσα.... Μέρος 7ο......συνέχεια με βάψιμο!

Πέρασα το πρώτο χέρι έναμελ γυαλιστερό βερνίκι.Εδώ χρειάζεται  έναμελ να ''κλείσει ''τις ακουαρέλες ,ωστε όταν θα πέσουν τα πρώτα χέρια ατλακόλ να μην μπορεί να σηκωθεί το υδατοδιαλυτό χρώμα.

      
Το χρώμα επανήλθε όπως περίπου ήταν όταν ήταν ακόμα υγρό το χρώμα.Με στεγανοποιημένη πιά την επιφάνεια προχωράω πιά σε ένα μικρό ΕΦΕ....εκμεταλευόμενος τις ιδιότητες των υλικών.





   
Επόμενο βήμα ήταν η δημιουργία του εφέ που σας έλεγα.....με ακουαρέλες λευκού ενός μπλε (δεν έχει και τόσο σημασία)και του πράσσινου ,έγιναν τα νερά που βλέπεται .Το στεγνό γυαλιστερό βερνίκι από κάτω ,εντελώς υδρόφοβο ,έκανε την ακουαρέλα και το νερό της να μαζευει σε μικρές  σταγόνες στην επιφάνεια.Με αυτόν τον τρόπο τελειώνει αυτό που λέμε υποθαλάσσιος αφρισμός.Το αφήνω να στεγνώσει ,να φύγει το νερό και να μείνει μόνο το χρώμα.
Σε αυτή τη φάση φαίνεται αρκετά έντονο οταν θα πέσουν τα άσπρα θα είναι μια χαρά.


Πάλι με το έναμελ γυαλιστερό περνάω τα σημεία του νέου νεροχρώματος ,δεν χρειάζεται όλη η επιφάνεια ,είναι ήδη πολύ γυαλιστερή.


Το αποτέλεσμα μέχρι εδώ.....


Επόμενο σημαντικό, τα στρώματα ατλακόλ....εδώ σας παρουσιάζω το ένα αλλά μπορείτε να επαναλάβετε περισσότερα.
Χάρη στο παχύ στρώμα της ατλακόλ η θάλασσα θα αποχτήσει διαφάνεια και βάθος.

Με ένα στρογγυλό φαρδύ πινέλο χτυπάμε κυριολεκτικά την επιφάνεια ,επίσης και η ατλακόλ μπάινει σε γεναιόδωρη ποσότητα ,περίπου όση μπορεί να σηκώσει το πινέλο μας.Σημαντικός παράγοντας για το εφέ αυτό είναι να μην έχει αραιωθεί καθόλου.
   
Δουλεύω όλη την επιφάνεια .....


Παρατηρήστε τα ανασηκώματα της κόλλας,όταν στεγνώσουν τα απανωτά στρώματα που θα περάσουμε θα έχουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα επιφάνεια και όλες αυτές οι μικρές ανωμαλίες θα κάνουν παιχνίδι με το φως και θα εντάσουν τη θάλασσά μας στην κλίμακα του πλοίου ....είναι και αυτό ένα από τα ζητουμενά μας!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:18:19 πμ »
Θάλασσα.....Μέρος 8ο.....τέλος ατλακόλ .2 χέρια .Αποτέλεσμα πριν τους τελικούς αφρισμούς.

      
Όλες οι αρχικές λεπτομέρειες που έγιναν με τον πηλό φαίνονται ακόμα παρά τα δύο χέρια ατλακόλ.
Τα κύματα έχουν γίνει πιό ομαλά και κατά τη γνώμη μου κοντά στην κλίμακα.

Για του λόγου το αληθές ,δείτε τηφωτογραφία χωρίς πολλά πολλά φώτα.

Σε αυτή τη φωτό σε κάποια σημεία υπάρχει ατλακόλ που δεν έχει στεγνώσει!

      

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:19:30 πμ »
Θάλασσα ......Μέρος 9ο....Wellcome to sillicon Valley

Σιλικόνες.....


Τα υλικά μας....σιλικόνη κοινή αντιμουχλική,και λευκη ακρυλική.Χρησιμοποιείται για κάλυψη αρμών κουφομάτων και μπορεί να βαφτεί με κοινό πλαστικό.
Βλέπεται την ποσότητα  ,ελάχιστη λευκή για να βγει ένα υπόλευκο χρώμα με σχετικά μικρή  διαφάνεια.


Γίνεται η ανάμιξη πολύ εύκολα με μια οδοντογλυφίδα....σε αυτή τη φάση η μυρωδιά είναι πολύ έντονη.


Με ένα σκληρό λευκό πινέλο απλώνω το μίγμα σε πρώτη φάση εκεί που έχω κάνει τον πρώτο κυματισμό με τον πηλό.
Δουλεύω με κυκλικές κινήσεις καλύπτοντας τις ανωμαλίες στην επιφάνεια της θάλασσας.Σταματάω μόλις η επιφάνεια γίνει ομαλή.


Σε αυτή τη φωτο φαίνεται πόση από την επιφάνεια κάλυψα με την αρχική ποσότητα.Ηδη το μείγμα έχει σκληρίνει .
Οπότε δεν μπορούμε να το πάμε μια και έξω.Χρειάστηκα περίπου 5 τέτοιες ποσότητες για όλη τη θάλασσα.


Εδώ τα πινέλα που χρησιμοποίησα.Ειναι πολύ φθηνά .Μόλις τελειώσω θα πεταχτούν η σιλικόνη τα κάνει σαν λαστιχένια.


Τέλος με τη μία πλευρά.

Και οι υπόλοιπες......σε αυτή τη φάση η θάλασσα έχει τελειώσει ,έχει μείνει ελάχιστη δουλειά όταν πιά θα τοποθετιθεί το πλοίο στη θέση του και το κενό της γάστρας καλυφτεί με ατλακόλ.Θα γίνουν επίσης κάποιες λεπτομέρειες στου αφρούς γύρω γύρω στη γάστρα αλλά και σε πλώρη και πρύμη.
            

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:20:38 πμ »
Θάλασσα Μέρος 10ο the canyon!

Το σκάφος μπήκε οριστικά στη θέση του!
Ήρθε η ώρα να καλυφτεί το αντιαισθητικό κενό μεταξύ γάστρας και θάλασσας .
Σε πολλά πλοία υπάρχει αφρός παντού σε αυτό το σημείο και τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα μια και με το μείγμα των σιλικόνων καλύπτεις το κενό.
Στην περιπτωσή μας δεν θα υπάρχει αφρός παντού.Η ατλακόλ και οι διαφανείς ιδιότητές της μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε καθαρή γάστρα αλλά και αφρούς όπου ακριβώς θέλουμε.....


Η διαδικασία είναι εντελώς απλή με ένα πινέλο ''κλείνουμε'' το κενό μεταξύ γάστρας και θάλασσας.


Η ατλακόλ μπάινει γύρω γύρω από τη γάστρα.Πολύ σημαντικό είναι όμως να το κενό να μην κλειστεί παντού.Αφήνουμε μερικά κενά εκεί που θα έρθει (στο επόμενο βήμα) να μπει μείγμα σιλικόνης .Ετσι από τη μία κάνουμε το  εφέ της σύγκρουσης του νερού με το σκάφος και τη δημιουργία από αυτό του αφρού,και από την άλλη βοηθάμε να στεγνώσει σωστά η ατλακόλ χωρίς να μας μείνουν σημεία λευκά.
Στα σημεία που βλέπετε στη φωτογραφία θα μπει μείγμα σιλικόνης!

   

Και η τελική .Οπου βλέπετε έντονο λευκό θα γίνει διάφανο.Επίσης φαίνεται καθαρά το μείγμα της σιλικόνης που είναι πιό υπόλευκο σε σχέση με το καθαρό λευκό της ατλακόλ ,βλέπετε πόσο ρεαλιστικός είναι λοιπόν ο αφρός με αυτήν την τεχνική ,μοιάζει να δημιουργείται από το ίδιο το νερό!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:21:37 πμ »
Θάλασσα ....Μέρος 11ο ......τελειώματα σιλικόνης!

Η περιμετρική ατλακόλ στέγνωσε.Πήρε δύο μέρες για να το κάνει και από λευκή να γίνει τελείως διάφανη.


Έφτιαξα ξανά μείγμα με τις δύο σιλικόνες και έκλεισα τα κενά που είχα αφήσει.Αυτά ακριβώς είναι και τα μόνα σημεία που οι αφροί εφάπτονται στη γάστρα και δείχνουν να δημιουργούνται από αυτήν.Το συγκεκριμένο εφέ είναι πολύ ρεαλιστικό μια και το περιμετρικό άσπρο που βλέπουμε κατά καιρούς για να καλυφτεί το κενό ,δεν υπάρχει.



   

Και οι τελικές σε αυτή τη φάση .......





"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:22:33 πμ »
Θάλασσα Μέρος 12ο .....τέλος .......επιγραφή!

Η τελευταία πινελιά στη θάλασσα έχει να κάνει με το κύμα της πλώρης......πάλι χρησιμοποίησα το μίγμα σιλικόνων(είχα άλλο πράγμα στο μυαλό μου αλλά για την ώρα θέλει κι'άλλο ψάξιμο.
Εδώ πρέπει να δώσουμε κίνηση του αφρού πρός τα πίσω για να φανεί οτι το σκάφος πάει μπροστά.Επίσης ο αφρός έχει την τάση όταν βρίσκει το κήτος να πέφτει κάθετα!
       





Η σιλκόνη ακόμα είναι υγρή ,με ένα μικρό ψαλίδι θα κόψω τις μύτες που έχουν δημιουργηθεί για πιό φυσικό αποτέλεσμα!

Για το τέλος της κατασκευής κράτησα την επιγραφή που έφτιαξα για το θέμα.
Είναι μια απλή και εντελώς οικονομική λύση για μια αξιοπρεπή επιγραφή με καλλιτεχνική παρέμβαση.



                                                     



Η επιγραφή φτιάχτηκε στο ζωγραφικό πρόγραμμα των windows και εκτυπώθηκε σε απλό λευκό χαρτί.
Κολλήθηκε σε λεπτό χαρτόνι και στη συνέχεια έγινε wash με καφέ και μαυρο λάδι σε πολύ διαλυτικό.
όσα περισσότερα χέρια το περνάς τόσο πιό σκούρο γίνεται.Οταν το wash στέγνωσε περάστηκε με γυαλιστερό έναμελ βερνίκι επίσης αραιωμένο με πολύ διαλυτικό.Οι σταξιές και τα λερώματα έχουν γίνει επίσης με λάδι ζωγραφικής.
Αν όλα αυτά γίνονταν με χρώματα και βερνίκια με βάση τους το νερό θα υπήρχαν παντού φουσκώματα και ζάρες με το διαλυτικό και τα λάδια αυτό απλά δεν συμβαίνει!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος Κ. Καριωτέλλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 417
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2012, 10:10:48 πμ »
καπετανιε, καταπληκτικο αποτελεσμα αλλα και εξαιρετικη παρουσιαση.
ενα ολοκληρωμενο αρθρο που κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να αποθηκευτει στην ηλεκτρονικη βιβλιοθηκη του φορουμ.
θερμα συγχαρητηρια

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2012, 10:28:05 πμ »
καπετανιε, καταπληκτικο αποτελεσμα αλλα και εξαιρετικη παρουσιαση.
ενα ολοκληρωμενο αρθρο που κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να αποθηκευτει στην ηλεκτρονικη βιβλιοθηκη του φορουμ.
θερμα συγχαρητηρια
Κύριε Κώστα σας ευχαριστώ πολύ ,πραγματικά με τιμούν τα σχόλια σας!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2012, 11:41:55 πμ »
Καταπληκτικό άρθρο, ευχαριστούμε πολύ! πάντα αναρωτιόμουν πως γίνεται, δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ... έτσι λύθηκαν όλες οι απορίες.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2012, 12:02:23 μμ »
Σάκη σε ευχαριστώ φίλε ......η κατασκευή προσφέρεται και για την 1/72 ,οριακά θα έλεγα ,αλλά σε θάλασσα που δεν θα είναι λάδι παίζει άνετα.....

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 08, 2012, 01:08:37 μμ »
Μπράβο Σταμάτη, το αποτέλεσμα εξαιρετικό!!Σεμινάριο από τα λίγα για τους λάτρεις του είδους και όχι μόνο.
Μπουγαρίνι μου το ξεπάτωσες μα τον Αι Σπυρίδωνα ::glossa:: :wink: ::salut::
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 08, 2012, 03:03:31 μμ »
Δεν μπορούσες να γίνεις πιό κατατοπιστικός Σταμάτη!

Ευχαριστούμε


 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος makisA

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 219
  • Age: 51
  • Τόπος: Greece, Nikea
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 08, 2012, 03:35:25 μμ »
Συγχαρητηρια Σταματη τελειο αρθρο.
Σε ευχαριστουμε για την πειρα και το ταλεντο σου που τα μοιραζεσαι μαζι μας.
Παλαιοτερα το ειχα ξαναπει και για αλλους φιλους εδω μεσα αλλα τωρα αναφερομαι σε εσενα και σε 2-3 ακομα ατομα που ασχοληστε με τα πλοια (αφου αυτα με ενδιαφερουν περισσοτερο) οτι ειστε δασκαλοι μας και αυτο που κανετε ειναι και το πραγματικο νοημα του μοντελισμου , η παρεα , η συμβουλη σας  και στο τελος το μπραβο που ολοι θελουμε να ακουμε ετσι για την ψυχικη μας εξυψωση βρε αδερφε.
Εχουμε πλεον περισσοτερες απαιτησεις απο εδω και περα απο εσας :lol: να μας μαθετε και αλλα μυστικα.  Ετσι  εκπαιδευονται και οι νεες γεννιες μοντελιστων οπως και εμεις οι οι παλαιοτεροι που περιμεναμε καθε μηνα να αγορασουμε τα περιοδικα μας μπας και βλεπαμε κατι καινουργιο σαν τεχνικη μιας και δεν υπηρχαν αυτα τα μεσα επικοινωνιας.  ::salut::

Μακης Αναστασοπουλος


Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2012, 04:05:14 μμ »
Ε ωρέ Χρήστο,να μα τον Αι Σπυρίδωνα που'νε στη μπιάτσα ,πολύ χάρηκα που μου'γραψες ωρέ!Πότε θα κοπιάσεις τσου Κορφούς ωρέ ψυχή να σε τρατάρω μάντολες και κουμ κουατ ωρέ....... ψυχή τσι ψυχής μου! :mrgreen: :mrgreen:
Χρηστάρα σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι,τιμή μου τα σχολιά σου! ::salut::

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ φίλε χαίρομαι που δεν άφησα σκοτεινά σημεία και ήταν όλα απλά και κατανοητά! ::salut::

Φίλε Μάκη σε ευχαριστώ πολύ,είμαστε της ίδια γενιάς και λίγο πολύ έχουμε τα ίδια μοντελιστικά βιόματα.Τα είπες όλα φίλε ,ο λόγος που είμαι εδώ είναι για αυτή την αλληλοεπίδραση στη δημιουργία και στο χόμπι μας.Είναι ωραίο να δίνεις και να παίρνεις γνώση ,εμπειρία και πολλά μπράβο!Και όπως έχουμε ξαναπεί δεν υπάρχουν καλοί και κακοί μοντελιστές αλλά έμπειροι και λιγότερο έμπειροι,και αυτό κατακτάτε μόνο μετά από πολλές μικρές ή μεγαλύτερες μοντελιστικές αποτυχίες .
Να'σε καλά φίλε σε ευχαριστώ και πάλι! ::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 08, 2012, 05:15:24 μμ »
σε ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο του πραγματικά εξαιρετικού σεμιναρίου.
Μπράβο εκπληκτική εργασία.
ερωτήσεις του πανάσχετου από οτιδήποτε πλέει.
σε υδροπλάνα και υποβρύχια μπορούν αυτές οι τεχνικές να σταθούν???? ή χρειάζεται κάποια ελάχιστη παραλλαγή στα βήματα?
και παλι ευχαριστούμε.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2012, 05:41:53 μμ »
Αναλυτικότατο και κατοπιστικότατο το άρθρο σου για την κατασκευή θάλασσας Σταμάτη,σε ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση και τον κόπο σου.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 08, 2012, 06:24:32 μμ »
Μπράβο ρε Σταμάτη!!! Αναλυτική, εμπεριστατωμένη και ολοκληρωμένη παρουσίαση, σε ένα θέμα που ενώ μέχρι τώρα ήταν φόβητρο για όποιον ήθελε να φτιάξει καράβι στο φυσικό του περιβάλλον, εσύ το έκανες να φαίνεται τόσο απλό....

Και πάλι Μπράβο!!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 08, 2012, 07:10:20 μμ »
Καταπληκτικο το αρθρο για την κατασκευη θαλασσας.
Σε ευχαριστουμε πολυ και ελπιζω να τιμισουμε το  αρθρο κατασκευαζοντας θαλασσες.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Φτιάξτε ρεαλιστική θάλασσα για τα καράβια σας!!!
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 08, 2012, 07:13:15 μμ »
Ετσι μου'ρχεται να αρχίσω καράβι για να δοκιμάσω τη συνταγή! ::icon_thumright::

Να'σαι καλά Σταμάτη!

Tags: θαλασσα