Αποστολέας Θέμα: Σχέδια για scratchbuilding  (Αναγνώστηκε 978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Σχέδια για scratchbuilding
« στις: Μάιος 09, 2012, 12:28:02 πμ »
Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις κατασκευές που είναι πλήρως ή σε μεγάλο βαθμό scratchbuilding αλλά δεν έχω βρει πουθενά κάποια site που να έχει σχέδια με εξαίρεση τις κατασκευές ξύλινων πλοίων. Όποιος έχει εντοπίσει κάτι σχετικό, παρακαλώ ας βάλει το σχετικό link. Ενδιαφέρομαι περισσότερο για θέματα στην 1/35. Σε αυτή τη φάση θα με διευκόλυνε να χρησιμοποιήσω έτοιμα σχέδια παρά να φτιάξω και αυτά από το μηδέν!

Επίσης αναζητώ πηγές υλικών. Το evergreen είναι πολύ καλό με αρκετή ποικιλία αλλά υπερβολικά ακριβό κατά τη γνώμη μου. Το ίδιο ισχύει και για την μοντελιστική ξυλεία (π.χ. artesania latina) που βρίσκω στα ειδικά καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Σχέδια για scratchbuilding
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2012, 08:41:21 πμ »
Εδώ και ένα δυο χρόνια, κυκλοφόρησε μια σειρά βιβλίων του George Bradford (εκδόσεις Stackpole Books), με σχέδια από πάρα πολλά άρματα. Είναι σχέδια τριών, ή τεσσάρων όψεων και αν και έχουν εντοπισθεί μερικά μικρολαθάκια, γενικά είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις. Τα περισσότερα δίνονται σε 1/35, αν και έχει μερικά σε 1/48 και 1/72. Ο ίδιος έχει μικρύνει τα ίδια σχέδια και κυκλοφορεί και δεύτερη σειρά με σχέδια στην 1/72. Η τιμή για κάθε βιβλίο είναι (χοντρικά) στα 20 ευρώ. Κυρίως πάντως, αφορούν σε άρματα ΒΠΠ (αν και νομίζω ότι έβγαλε και ένα για Cold War).

Επίσης σχέδια μπορείς να βρεις σε πολλά (κυρίως Πολωνέζικα) βιβλία, αλλά αυτά είναι μονογραφίες, οπότε πάει "βιβλίο για συγκεκριμένο άρμα και σχέδια για το 'ιδιο άρμα" ::salut::

ΔΚ

Tags: