Αποστολέας Θέμα: Su-27 1/72  (Αναγνώστηκε 10742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Su-27 1/72
« στις: Μάιος 07, 2012, 11:02:38 μμ »
Με μεγάλη μου χαρά θα συμμετέχω και εγώ σε αυτό το GB.. Το μοντέλο είναι της Revell (καλούπι Hasegawa)


Βέβαια θα χρησιμοποιήσω και αυτά τα καλούδια....

Οι ρητίνες από aires έχουν απίστευτη λεπτομέρεια...!!! Και θα είναι η πρώτη μου επαφή με τη ρητίνη..... :oops:
Για παραλλαγή κόλλησα σε αυτή....

Μόνο που υπάρχει ένα σούπερ πρόβλημα(για μένα)

Γραμμή στην καλύπτρα...... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ....


Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2012, 01:16:00 πμ »
Δεν είναι τίποτα η γραμμή στην καλύπτρα.
Θα την ξύσεις πολύ προσεκτικά με μια καινούρια λεπίδα x-acto, αλλά ΠΟΛΥ προσεκτικά, ώστε να ξύσεις όσο το δυνατόν πιο λεπτή γραμμή γίνεται. Μετά με 1500-άρι και 2000-άρο ντουκόχαρτο θα τρίψεις περισσότερο για να εξομαλύνεις. Μετά απ' αυτό θα τρίψεις σε ένα κομμάτι από τζιν ύφασμα. Μετά θα πιάσουν δουλειά οι αλοιφές. Πολύς κόσμος δουλεύει με tamiya compound, που είναι μια σειρά από αλοιφούλες "περιποίησης". Εγώ επειδή βρίσκω το compound ακριβό και το χρησιμοποιώ μόνο για να γυαλίζω gloss φινιρίσματα, προτιμώ για τις καλύπτρες το wenol. Είναι κρέμα για μπρούτζα. Αν δεν κάνω λάθος, ο Indy μου είχε πει ότι πλέον έχει αλλάξει όνομα και κυκλοφορεί ως glenol. Φαντάσου πόσα χρόνια έχω ένα και μοναδικό σωληνάριο...
Με την αλοιφή της επιλογής σου λοιπόν θα τρίψεις με βαμβακερό πανάκι επίμονα, αλλά όχι με μανία, για να μη σπάσεις το κομμάτι. Είναι ευαίσθητα αυτά, ΠΡΟΣΕΧΕ!
Όταν τελειώσεις με την αλοιφή, το κομμάτι θα έχει κατά 99% αποκατασταθεί. Θα τρίψεις πάλι σε τζιν ύφασμα και όταν φύγουν όλα τα υπολείμματα αλοιφής, θα τελειώσεις με πανάκι καθαρισμού φακών από γυαλιά.
Τέλος, μπανάκι σε παρκετίνη ή future και θα την ακουμπήσεις πάνω σε χαρτάκι κουζίνας για να στεγνώσει, το οποίο θα απορροφήσει ό,τι υγρό κατεβαίνει προς το κάτω μέρος του κομματιού, για να αποφύγεις συγκεντρώσεις κατά το στέγνωμα, που θα σου τη θολώσουν. Άφησέ το σε κλειστό κουτί πάνω στο χαρτί κουζίνας για 2 24-ωρα και όταν το ανοίξεις δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου.

Όρμα του!

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2012, 10:28:47 πμ »
Αυτά που σου είπε ο Νάσος είναι απόλυτα σωστά. Όλα θα πάνε καλά μην ανυσηχείς.

Οι ρητίνες θέλουν προσοχή γιατί βγάζουν σκόνη όταν τις τρίβεις. καλό θα ήταν να το κάνεις με νερό. Δηλαδή τρίβεις και πλένεις σε πολύ συχνά διαστήματα.

Η παραλλαγή είναι ωραία αλλά γράφει ότι είναι για Su-35 και όχι για 27αρι :roll:

Καλή αρχή και από εμένα ::salut:: 

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2012, 11:07:08 πμ »

Οι ρητίνες θέλουν προσοχή γιατί βγάζουν σκόνη όταν τις τρίβεις. καλό θα ήταν να το κάνεις με νερό. Δηλαδή τρίβεις και πλένεις σε πολύ συχνά διαστήματα.

/quote]

Και  όταν δουλεύεις ρητίνες πάντα φοράς μάσκα :wink:
type less model more

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2012, 01:05:33 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές....!
Από ότι είδα η παραλλαγή αυτή είναι ενός πρότυπου... 27 που θα γινόταν 35... 35 σκέτο... Δεν πολυκατάλαβα... αλλά η αλήθεια είναι πως δεν με πολυνοιάζει... :)

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 10, 2012, 10:31:27 μμ »
Καλη αρχη σε ενα απο τα ομορφοτερα ρωσικα αεροσκαφη.... φοβερο θεμα...... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2012, 12:43:56 μμ »
Καλημέρα!
Spoiler (hover to show)
Η προσπάθεια αποκατάστασης της καλύπτρας ολοκληρώθηκε.... Νομίζω με απόλυτη επιτυχία... Ευχαριστώ τον Νάσο που με τη βοήθειά του κατάφερα να το κάνω....
Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω όλη την διαδικασία!
Το πρόβλημα είναι αυτό...

Θα χρειαστούμε αυτά τα υλικά:

1.Ντουκόχαρτα διάφορων βαθμών από 1000 και πάνω(εγώ είχα 1000, 2000, 2500 και 3000)
2.Βαμβακερό ύφασμα (ή βαμβάκι)
3.Κομμάτι από τζιν ύφασμα
4.Αλοιφή φυαλίσματος. Η Glanol (πρώην Wenol) είναι μια πολύ καλή λύση και φτηνή...(4,50ευρώ από χρωματοπωλείο)
5.Ύφασμα γυαλίσματος φακών-γυαλιών
6.Παρκετίνη
7.Ajax και χαρτί κουζίνας
8.Μπουκαλάκι για να βάλουμε μέσα την παρκετίνη(κομμένο, παλιό ajax)

Ξεκινάμε με τα ντουκόχαρτα και τρίψιμο με το 1000... Όταν φύγει η γραμμή θα δείχνει κάπως έτσι....

Μετά συνεχίζουμε το τρίψιμο με τους μεγαλύτερους αριθμούς διαδοχικά, 2000, 2500, 3000. Στο τέλος τρίβουμε με το ύφασμα του τζίν. Έχουμε φτάσει εδώ...

Σειρά τώρα έχει η αλοιφή. Την απλώνουμε επάνω στην περιοχή και την τρίβουμε με βαμβακερό ύφασμα με δύναμη... Ίσως χρειαστεί να βάλουμε αλοιφή και να τρίψουμε παραπάνω από μια φορά... Τέλος τρίβουμε πάλι με το τζιν και μετά με το ύφασμα που καθαρίζουμε τα γυαλιά ... Έχουμε φτάσει εδώ...

Έχει αποκατασταθεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά χρειάζεται και κάτι ακόμα. Με λίγο χαρτί κουζίνας και ajax καθαρίζουμε την καλύπτρα... Μετά βάζουμε παρκετίνη στο μπουκαλάκι και βουτάμε μέσα την καλύπτρα αφού την κρατάμε με μια τσιμπίδα από σημεία που θα βαφτεί μετά... Τέλος βάζουμε την καλύπτρα επάνω σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας, να απορροφήσει το υγρό που θα τρέξει, και το κλείνουμε με ένα κουτί για τουλάχιστον 24 με 48 ώρες... Η καλύπτρα είναι έτοιμη και γυαλίζει, κάπως έτσι....


Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2012, 12:59:02 μμ »
Δυναμική αρχή και κατατοπιστική παρουσίαση!
Καλή συνέχεια Πάνο!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2012, 02:28:37 μμ »
Ωραίος Πάνο  ::good_job_smilie::

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2012, 03:07:30 μμ »
Ωραίος Πάνο! :) Καλή δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2012, 09:33:32 μμ »
Πολύ ωραία παρουσιάση φίλε, δεν ήξερα οτι η long shine μπορούσε να αντικαταστήσει το future για βάπτισμα καλύπτρας.Σε ευχαριστούμε πολύ!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2012, 07:40:52 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ PanosG, Amen, c.nemo
Spoiler (hover to show)
και φυσικά το ΔΑΣΚΑΛΟ nasos79...!
Η πρώτη μου επαφή με τις ρητίνες ολοκληρώθηκε με επιτυχία(νομίζω..) Ακολουθώντας τις οδηγίες σας, τελικά, είναι μια εύκολη αν και χρονοβόρα διαδικασία!
Το κόκπιτ είναι σχεδόν έτοιμο.



Από ελάχιστες φωτογραφίες που κατάφερα να βρω ένα τέτοιο χρώμα είδα....
Μετά έρχονται οι εξαγωγές βαμμένες με steel metalcote της Humbrol που μου αρέσει αλλά το κακό του είναι ότι και με στεγνό πινέλο και με wash δεν άλλαζε και πολύ(μόνο να χαθεί η γυαλάδα κατάφερνα... :)) Αν έχετε καμιά συμβουλή.....


Πάντως ςίναι κρίμα που τέτοια λεπτομέρια ουσιαστικά δε θα φαίνεται...
Και τέλος ασχολήθηκα με τη γράμμωση του μοντέλου που μου φάνηκε πολύ ρηχή... Οπότε προσπάθησα να τις κάνω τις γραμμώσεις πιό βαθειές . Αυτό είναι το εργαλειάκι μου που το βολεύομαι πολύ

...(βέβαια επειδή είμαι και λίγο "προβληματικός" :roll: μου ξέφυγε και λιγάκι, αλλά λίγο και το διόρθωσα-ελπίζω- με λίγο τρίψιμο....
Για τις φωλιές του συστήματος προσγείωσης η revel λέει για matt dust grey 77 ή humbrol 79 , κάτι σε σκούρο γκρι... Σωστό είναι;;;;;

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Re: Su-27 1/72
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2012, 08:36:37 μμ »
Πολυ καλο αποτελεσμα. Και ειδικα για 1/72 ειναι απιθανο. Καλη συνεχεια και οτι θελεις σφυρα.

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2012, 09:06:12 μμ »
Πάνο μια χαρά το πάς.... ανυπομονούμε για την συνέχεια.
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Re: Su-27 1/72
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2012, 01:31:14 μμ »
Πολυ καλο αποτελεσμα. Και ειδικα για 1/72 ειναι απιθανο.
x2

Αν είναι έτσι το κοκπιτ, φαντάζομαι πως θα βγει και το υπόλοιπο!

Το εσωτερικό των εξαγωγών, έχω την εντύπωση ότι είναι λευκό.
Οι φωλεές είναι σκούρο γκρι, μάλλον το Hu79 νομίζω είναι σωστό, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Αν μπορείς να βγάλεις άκρη από φώτο.. δεν ξέρω.. ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 23, 2012, 07:49:50 μμ »
Πολυ ωραιο αποτελεσμα Πανο για πρωτη φορα χρησης προιοντων after market.Συνεχισε ετσι! ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 23, 2012, 09:13:33 μμ »
Πολυ καλη προσπαθεια! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2012, 06:58:07 μμ »
Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια....
Το κόκπιτ είναι (σχεδόν) έτοιμο...



Μετά θέλησα να επέμβω στην εισαγωγή του κινητήρα



Αυτό το κομμάτι μπάινει μπροστά και δε φαίνεται καθόλου η τουρμπίνα(καλά το λέω...;) Οπότε σκέφτηκα να κάνω τρυπίτσες... Αλλά επειδή θα τέλειωνα μετά από κανά δυό χρόνια, αποφάσισα να αντικαταστήσω στο κομμάτι αυτό το ένα μέρος του με αυτό

Είναι από σίτα αυτοκινήτου στην 1/24(tamiya). Ευελπιστώντας ότι θα φαίνεται το από μέσα....


Βέβαια όταν το τέλειωσα μου άρεσε πολύ.....αλλά ΦΥΣΙΚΑ δε φαίνεται τίποτα......... ::glossa::


προφανώς αυτός ήταν ο λόγος που σε τόσες κατασκευές που είδα κανένας δεν προσπάθησε να βελτιώσει....(ακόμα και στην 1/32...) Καλά να πάθω, να θέλω να κάνω "βελτιώσεις"..... :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Κυπραίος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1460
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • KEEP YOUR FRIENDS CLOSE,BUT YOUR ENEMIES CLOSER
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2012, 07:55:12 μμ »
Παναγιωτη και το κοκπιτ και οι εξαγωγες εμενα μου αρεσαν οποτε νομιζω καλα το πας το 72αρακι :wink:
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΣΑΙ ΛΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΓΑΛΕΡΑ

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 05, 2012, 11:53:08 μμ »
Καλησπέρα! Επειδή οι φωλεές δεν είχαν σχεδόν καθόλου λεπτομέρια, θέλησα κάτι να κάνω-τρομάρα μου-... Φωτογραφίες μόνο από μια κατασκευή ενός Su-27 σε 1/32 βρήκα...  :lol: Σύρμα από ένα καλώδιο και φύλλο πλαστικού ήταν τα υλικά....


(Και αφού βάφτηκαν, περάστηκε βερνίκι, έγιναν wash και στεγνό πινέλο....ξέχασα να βγάλω φώτο πριν μασκαριστεί.... :oops:)

Όπως φαίνεται στην φώτο DSC214 υπήρχε ένα τεράστιο κενό... Τη λύση έδωσε ο θαυματουργός ακρυλικός στόκος οικοδομής..(μια ευγενική προσφορά-συμβουλή του φίλου Νίκου-gtdeath13...) Πρώτη φορά που τον χρησιμοποίησα..... Το καταπληκτικό με αυτόν είναι ότι όταν τον βάλεις, μπορείς με μια βρεγμένη μπατονέτα περνώντας προσεκτικά από πάνω, παίρνει όλη την ποσότητα που θα έπρεπε να τριφτεί μετά και μένει μόνο αυτό που χρειάζεται.... Και επειδή κάποια σημεία(όπως αυτό) είναι πολύ δύσκολο να τριφτούν μετά, ο στόκος με την μπατονέτα κάνουν θαύματα....
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος kwstasb

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 44
  • Τόπος: Λάρισα
  • Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 13, 2012, 09:20:35 πμ »
Πάνο μέχρι τώρα έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά και το μοντέλο βγαίνει super. Μπράβο και καλή συνέχεια! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 13, 2012, 12:34:11 μμ »
Spoiler (hover to show)

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 13, 2012, 03:06:27 μμ »
Σας ευχαριστώ και συνεχίζω... Το πρώτο χρώμα της παραλλαγής είναι έτοιμο...

Επειφή δεν έβρισκα σε Gunze ή Tamiya την απόχρωση που ήθελα άρχισα τις μίξεις και τις δοκιμές... Το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου!!!! Χρησιμοποίησα Η11(άσπρο ματ) και Η417(RLM76) περίπου 50-50 και 3-4 σταγόνες του XF8(μπλε ματ)
Τώρα παίρνω ανά χείρας την χαρτοταινία και πάω για το 2ο χρώμα...
Επίσης "έπαιξα" λίγο με τα metalcote της Humbrol για να δω πως θα βάψω τους κινητήρες...

Αυτά... πάω για μασκαροβαψίματα.... ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 13, 2012, 04:31:07 μμ »
Δε γνωρίζω για την απόχρωση αλλά σαν βάψιμο πολύ καλό! Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Su-27 1/72
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 13, 2012, 09:30:49 μμ »
Φίλε Άρη σε ευχαριστώ... Για την απόχρωση το μόνο που έχω είναι η φωτογραφία στο 1ο μου post...  :lol: Και κοιτώντας το βγήκε "ίδιο"... :D
Πέρασα και το 2ο χρώμα, μετά από 3 1/2 ώρες μασκάρισμα....!! Φώτο αύριο ....

Tags: su-27