Αποστολέας Θέμα: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB  (Αναγνώστηκε 26299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« στις: Μάιος 07, 2012, 07:34:07 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα βλέποντας πόσο ενδιαφέρον υπάρχει για ένα ακόμα vintage gb και επειδή δεν θελω να σπαμάρουμε στο matchbox, προτείνω να συνεχίσουμε την κουβέντα μας εδώ.

Ξεκινώ με ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους συμμετείχαν στο πρώτο vintage GB. Η συμμετοχή ήταν συγκινητική και απρόσμενη. Ο Αρκάδιος μου είχε ζητήσει να συγκεντρώσω ικανοποιητικό αριθμό προεγγραφών, ώστε να μην πάει το εγχείρημα άπατο (όπως φοβόμασταν). Οι αρνητικές απάντήσεις για συμμετοχές ήταν διπλασιες από τις θετικές. Το νουμερο των 38 συμμετοχών με 25 τελειωμένα μοντέλα μέχρι στιγμής ήταν απρόσμενο, δημιούργησε ένα από τα πλεον επιτυχημένα GB και εθεσε ψηλά τον πήχη για το επόμενο.

Ρολο στην επιτυχία  έπαιξε και η απόφαση του Αρκάδιου να παρουσιάζονται οι κατασκευές σε ένα θέμα αυξάνοντας την αναγνωσιμότητα και τον χαβαλέ, όπως και το περιορισμένο χρονικό διάστημα που μας υποχρέωσε να ζοριστούμε

Δύο ακόμη στοιχεία που πρέπει να τα εχουμε υπόψη μας για μελλοντικά GB είναι η διαθεσιμότητα: Από τα 38 μοντέλα που εμφανίστηκαν στο matchbox GB, τουλάχιστον τα 13 ήταν ανακυκλοφορίες Revell. Προβλημα με χαλκομανίες αναφέρθηκαν σε 6 μοντέλα, καταστρέφοντας οριστικά μερικά από αυτά..

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω καθώς και όσα εχουν αναφερθεί στο matchbox, παραθέτω τις προτάσεις για μελλοντικά GB. Tις ημερομηνίες και τις διάρκειες τις καθορίζει η διαχείρηση , μην κυνηγάτε λοιπόν εμένα, ωστόσο πιστεύω ότι δεν πρέπει να ξεπερνουν τα 3 ΠΣΚ.

Airfix Vintage GB
 To 1982 δεν χρεωκόπησε μόνο η Matchbox, χρεωκόπησε και η Airfix – άρα είναι ευκαιρία να γιορτάσουμε και τα 30 χρόνια και αυτής. Υπόψη  ότι δεν κανουμε γενικά αφιέρωμα σε μια εταιρία, αλλά σε μοντέλα μιας εταιρίας με καλούπια προϊστορικά (vintage) ή κατ΄ελάχιστον 30 ετών. Ανακυκλοφορίες υπάρχουν από τον ίδιο κατασκευαστή οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα διαθεσιμότητας και χαλκομανιών

Esci
Φέτος έχουμε και 20 χρόνια χωρίς Esci,  μια εταιρία με την οποία πολλοί από εμάς μεγάλωσαν μαζί της. Το πλεονέκτημα της είναι το εύρος των θεμάτων της, οι χαλκομανίες της και οι ανακυκλοφορίες από Italeri και Revell. Eταιρία με έντονο ελληνικό ενιδαφέρον με mirage F1, F-5A&B, F-104, A-7, C-47 κτλ.

Ηeller
Αυτό προτείνω να το αφήσουμε προσωρινά, περιμένοντας να επανακυκλοφορήσει  η εταιρία στην χώρα μας, για να έχουμε περισσότερες επιλογές

Born in the USA
 Παλαιά κιτ από αμερικανικές εταιρίες. Εδώ δεν θα βρεθούν πολλοί να συμμετάσχουν, γιαυτό προτείνω και το παρακάτω γενικότερο

Τhe twilight zone H ζώνη του λυκόφωτος. Μοντέλα vintage μεν από απίθανες εταιρίες, τόσο χάλια δε, που δεν θα έπρεπε να έχουν κυκλοφορήσει.

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2012, 07:50:28 μμ »
Αρχικά θεωρώ οτι δεύτερο vintage GB στα καπάκια δεν θα έχει τόση επιτυχία.Ήταν ένα πολύ καλό,αγχολυτικό GB ώστε να δούμε και κατι τελειωμένο στον πάγκο μας.
Νομίζω οτι πρέπει να γίνει μετά απο κανα δίμηνο που θα έχουμε ξανατελματώσει κάποιοι απο 'μας.

Πάντως η γν'ώμη μου είναι να μην γενικευτεί πολύ σαν θεματολογία.Η επιτυχία του GB ήταν η εταιρεία και όχι κάτι αόριστο  :wink:

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2012, 07:58:39 μμ »
Γιαννο στηριζω και δηλωνω απο τωρα συμμετοχη σε επομενο Βινταζ!
Για Airfix-Esci σωστα τα λες.
Για Χελλερ ομως δεν υπαρχει λογος αναμονης.
Πιστευω αν οχι ολοι,σχεδον ολοι εχουμε εστω ενα Χελλερακι (ή Χελλεραρα) στο στοκ μας!
Αλλωστε αφορμη ψαχνω να ξεκινησω το Νορατλας ή το Καμαμπερ............εεεεεεε Καναντερ  :mrgreen: ::glossa::
Τα USA ακομα και με επανακυκλοφοριες Ρεβελλ(παλι) περιοριζονται κυριως στην 1/48 και Monogram.
Για ευκολη προσβαση εννοω.
Οσο για το twilight zone............ουτε κανονικη διαρκεια GB δεν θα φτανε για να συνεφερεις τετοια χρεπια  :lol: :lol: :lol: :lol:
Συνοψιζοντας προτεινω να μεινουμε σε επιλογη μεταξυ Airfix-Heller-Esci(rebox Italeri)
ΜΠΟΝΟΥΣ για τα Ερφιξοχελλερια οτι υπαρχουν ΚΑΙ αυτοκινητα,ΚΑΙ πλοια (εκτος απο αρματα και αεροπλανα) :wink: :wink: :wink: :wink:
Το διμηνο Σταυρο παει μακρια....Ιουλιο.Καμποσοι θα λειπουν διακοπες+η ζεστη+++++++
Ιουνιος (και κατα προτιμηση ΟΛΟΣ) νομιζω ειναι οτι πρεπει.
Κι αλλωστε τωρα κοντα πρεπει που εχουμε ζεσταθει-φτιαχτει ολοι μας  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2012, 08:07:43 μμ »
Οτιδήποτε. Πραματικά, σιγά μη ζοριστώ με ένα χρέπι ακόμα. Θεώρησε τη συμμετοχή μου σίγουρη (όσο είναι ανθρωπίνως δυνατό να λέω κάτι τέτοιο).
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2012, 08:19:38 μμ »
Αρχικά θεωρώ οτι δεύτερο vintage GB στα καπάκια δεν θα έχει τόση επιτυχία.Ήταν ένα πολύ καλό,αγχολυτικό GB ώστε να δούμε και κατι τελειωμένο στον πάγκο μας.
Νομίζω οτι πρέπει να γίνει μετά απο κανα δίμηνο που θα έχουμε ξανατελματώσει κάποιοι απο 'μας.
Σταύρο συμφωνώ απολύτως μαζί σου . Άλλωστε τώρα πρόεχει το ρώσσικο gb. Kαι ένα vintage πρέπει να δουλεύει αγχολυτικά και όχι επιβαρυντικά
Παράθεση
Πάντως η γν'ώμη μου είναι να μην γενικευτεί πολύ σαν θεματολογία.Η επιτυχία του GB ήταν η εταιρεία και όχι κάτι αόριστο  :wink:
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου και σε αυτό το σημείο

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2012, 08:21:46 μμ »
Προσωπικά, θα συμμετάσχω οπωσδήποτε και στο δεύτερο Vintage GB, όποτε και να οριστεί αυτό, επειδή ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα το Matchbox τόσο για την χωρίς πολλές απαιτήσεις φιλοσοφία του, όσο και για το σχετικό χαβαλέ που έγινε. Όσο για την εταιρία: Ψήνομαι για Airfix (μάλλον με αεροπλάνο) ή ESCI (οπωσδήποτε με άρμα). Η Heller, αφορά κυρίως τους αεροπλανάδες. Τα λίγα άρματα που έβγαλε είναι σχεδόν όλα για πέταμα και είναι και εξαιρετικά δυσεύρετα.

Σχετικά με την περίοδο: Αν και εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, ο μεν Ιούνιος είναι πιθανόν πολύ κοντά, ενώ ο Σεπτέμβριος που ίσως να είναι ένας καλός μήνας (ορεξάτοι μετά το καλοκαίρι), είναι ο μήνας πριν την την Έκθεση, οπότε οι περισσότεροι, τρέχουν να προλάβουν να τελειώσουν τα "καλά" μοντέλα τους.

Να κάνω και μια παρατήρηση: Η Airfix έβγαλε τελευταία μερικά μοντέλα (αεροπλάνων κυρίως, όπως το Spitfire, Swordfish, Zero, P-40 κλπ., αλλά και το Cromwell με τα Bedfords), τα οποία είναι "τούμπανο". Στο vintage λοιπόν, θα πρέπει να μπουν ΜΟΝΟ τα μοντέλα της "προϊστορικής εποχής". Καθώς έχω τους καταλόγους της εποχής, όποιος έχει αμφιβολία για το μοντέλο που θα ήθελε να φτιάξει, απλώς κάνει μια ερώτηση εδώ  ::salut::

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2012, 08:26:25 μμ »
Παίδες για Αirfix ,θα κάνω την καρδιά μου πέτρα θα σπρώξω όλα τα ανοιχτά από πάνω από τον πάγκο,και θα ανοίξω άλλο ένα.....Για Airfix μέσα ,αλλά και για το άλλο  modeling στη ζώνη του Λυκόφωτος από χρέπια δόξα το Θεό!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2012, 08:31:29 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με τον Δημήτριο τον 72ο. Και εγώ πιστεύω οτι αρχές φθινοπώρου είναι καλή στιγμή.
Δύο φορές τον χρόνο, για να έχουμε να κάνουμε gb και τα επόμενα χρόνια  :mrgreen: Ειδικά για την airfix, έχει τα πάντα (αεροπλάνα, αρματα, πλοία, διαστημόπλοια, αυτοκίνητα) και πολύ εύκολα κατηγοριοποιημένα  :arrow: http://www.vintage-airfix.com/

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2012, 08:37:44 μμ »
Χρέπια μπόλικα στο στόκ, με πολλά απο αυτά να έχουν ξεπεραστεί απο νεες κυκλοφορίες, οπότε δεν αξίζει να κάτσεις να τα παιδέψεις και αποτελούν τους ιδανικούς υποψήφιους για μια αγχολυτική κατασκευή! Λατρεμένη η Esci και η Heller αλλα και με Airfix δε θα χαλαστώ ιδιαίτερα... ::glossa::

Για τον χρόνο διεξαγωγής, θα συμφωνήσω με τους προγράψαντες οτι δεν πρέπει να γίνει πολύ κοντά με το μόλις λήξαν Matchbox GB. Αλλωστε μόλις ξεκίνησε το Made in Russia, και έχουμε και την έκθεση πολυ κοντά πλέον... θα πρότεινα να πάει για μετά τη λήξη του Ρώσικου GB/Εκθεσης IPMS, δηλαδή τέλη Οκτώβρη - αρχές Νοέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2012, 08:38:42 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με τον Δημήτριο τον 72ο. Και εγώ πιστεύω οτι αρχές φθινοπώρου είναι καλή στιγμή.
Δύο φορές τον χρόνο, για να έχουμε να κάνουμε gb και τα επόμενα χρόνια  :mrgreen: Ειδικά για την airfix, έχει τα πάντα (αεροπλάνα, αρματα, πλοία, διαστημόπλοια, αυτοκίνητα) και πολύ εύκολα κατηγοριοποιημένα  :arrow: http://www.vintage-airfix.com/
Νομίζω οτι ο Δημήτρης λέει το αντίθετο ,οτι αρχές Φθινοπώρου δεν είναι καλή επόχή λόγο της έκθεσης!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 07, 2012, 08:40:02 μμ »
Σταύρο συμφωνώ απολύτως μαζί σου . Άλλωστε τώρα πρόεχει το ρώσσικο gb. Kαι ένα vintage πρέπει να δουλεύει αγχολυτικά και όχι επιβαρυντικάΣυμφωνώ απολύτως μαζί σου και σε αυτό το σημείο

Διαφωνώ που συμφωνούμε σε τόσα σημεία...πάμε πάλι σε εκλογές  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 07, 2012, 08:50:56 μμ »
Νομίζω οτι ο Δημήτρης λέει το αντίθετο ,οτι αρχές Φθινοπώρου δεν είναι καλή επόχή λόγο της έκθεσης!

Thanks mate! Ακριβώς αυτό εννοώ!!! Τώρα που το καλοσκέφτομαι όμως, και  με δεδομένο ότι το νέο Vintage δεν θα είναι της ...βδομάδας, μπορούμε να το οργανώσουμε έτσι, ώστε να τελειώσει μαζί με το Made in USSR, δηλαδή το ΣΚ πριν την Έκθεση (δηλαδή να τρέξει 1-14/10). Άλλωστε, ακόμα και τα υπερμοντέλα, έχουν τους νεκρούς χρόνους τους, τους οποίους μπορεί κάποιος να αξιοποιήσει φτιάχνοντας ένα νοσταλγικό χρέπι.

Αλλιώς, πάμε για Ιούνιο (και πάλι μέσα είμαι)!!!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 07, 2012, 09:02:32 μμ »
Σωστά Δημήτρη ,έχω αρχίσει πολλά μοντέλα στους νεκρούς χρόνους και εγώ.Σε οτι αποφασίσετε και εγώ μέσα με φλωτέρ!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 07, 2012, 09:24:56 μμ »
Συμφωνώ με την ιδέα και θα την υποστηρίξω συμμετέχοντας.
Διαφωνώ ως προς το χρόνο διαξαγωγής και θα συμφωνήσω μάλλοβ με την πρόταση του Δημήτρη
(μετά το καλοκαίρι και λήξη πριν την έκθεση)
Στο θέμα έχω προτείνει και τα "Heller/Lyra" που έχουν και Εθνικό χαρακτήρα
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 07, 2012, 09:29:20 μμ »
Συμφωνώ με την ιδέα και θα την υποστηρίξω συμμετέχοντας.
Διαφωνώ ως προς το χρόνο διαξαγωγής και θα συμφωνήσω μάλλοβ με την πρόταση του Δημήτρη
(μετά το καλοκαίρι και λήξη πριν την έκθεση)
Στο θέμα έχω προτείνει και τα "Heller/Lyra" που έχουν και Εθνικό χαρακτήρα
 ::salut::
Σ.Σ.

Και που θα τα βρούμε ρε Πρόεδρε τα Lyra??? Αυτά έχουν εξαφανιστεί (δυστυχώς), πριν από την εποχή των παγετώνων  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: Άσε που αν θυμάμαι καλά, είχαν βγάλει μόνο αεροπλάνα.

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 07, 2012, 09:33:41 μμ »
Και που θα τα βρούμε ρε Πρόεδρε τα Lyra??? Αυτά έχουν εξαφανιστεί (δυστυχώς), πριν από την εποχή των παγετώνων  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: Άσε που αν θυμάμαι καλά, είχαν βγάλει μόνο αεροπλάνα.

ΔΚ
Μη σε νοιάζει, χορηγός εγώ  ::glossa::  :lol: :lol: :lol:

Για Airfix πάντως που υπάρχει στο στοκ είμαι κι εγώ ΣΙΓΟΥΡΑ μέσα (καθότι ματσιμποξάκι δεν είχα και ζήλεψα τρελά)

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 07, 2012, 09:33:49 μμ »
Λοιπον ενα Airfixogroupbuild θα ειναι σουπερ. Συμφωνω στην πραγματοποιηση του καπως αργοτερα...κατακαλοκαιρο ή προς το τελος του Russian και πριν την εκθεση. Συνολικη διαρκεια 2 εβδομαδες, αντε 3 το πολυ με off the record παραταση . Ολοι αποδειξαμε οτι εαν υπαρχει η διαθεση για κατι γρηγορο και ευκολο σχετικα, μοντελαρουμε ασυστολως  :wink:
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 07, 2012, 09:59:19 μμ »
Διαφωνώ που συμφωνούμε σε τόσα σημεία...πάμε πάλι σε εκλογές  :mrgreen:
Οχι, όχι. ήμουν εφορευτική την κυριακή στις βουλευτικές εκλογές και ακόμη να συνέλθω.

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 07, 2012, 10:00:31 μμ »
Καταρχήν...
ΟΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ! Mπήκα στο topic!
 ::glossa::

Μέσα για Airfix, αλλά θα συμφωνίσω και εγώ όχι τόσο σύντομα, ο Ιούλιος είναι μια χαρά μήνας και μην ακούσω δικαιλογίες για την ζέστη, όλοι μας έχουμε a/c στο σπίτι!  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 07, 2012, 10:01:12 μμ »
Οχι, όχι. ήμουν εφορευτική την κυριακή στις βουλευτικές εκλογές και ακόμη να συνέλθω.

Αααααααααα γιαυτό βγήκαν άλλ' αντ' άλλων τα αποτελέσματα? :twisted: :twisted:

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 07, 2012, 10:03:42 μμ »
Καταρχήν...
ΟΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ! Mπήκα στο topic!
 ::glossa::

Μέσα για Airfix, αλλά θα συμφωνίσω και εγώ όχι τόσο σύντομα, ο Ιούλιος είναι μια χαρά μήνας και μην ακούσω δικαιλογίες για την ζέστη, όλοι μας έχουμε a/c στο σπίτι!  :mrgreen:
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 07, 2012, 10:53:16 μμ »
Μέσα για Airfix, αλλά θα συμφωνίσω και εγώ όχι τόσο σύντομα, ο Ιούλιος είναι μια χαρά μήνας και μην ακούσω δικαιλογίες για την ζέστη, όλοι μας έχουμε a/c στο σπίτι!  :mrgreen:

Ε, όχι κι' όλοι!!!

Οι επανακυκλοφορίες των 727 και 737 από τα 70ς της Airfix θα πιάσουν;
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 07, 2012, 10:58:16 μμ »
Και που θα τα βρούμε ρε Πρόεδρε τα Lyra??? Αυτά έχουν εξαφανιστεί (δυστυχώς), πριν από την εποχή των παγετώνων  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: Άσε που αν θυμάμαι καλά, είχαν βγάλει μόνο αεροπλάνα.

ΔΚ

ας προσέχατε,
εγώ έχω τουλάχιστον δύο (του 1979 και με Ελληνικές οδηγίες - περιγραφικές) αεροπλανικά.
την εποχή τους επειδή ήταν σε "γκρι-μεταλλικό" πλαστικό τα θεωρούσα πολύ "προχώ" έναντι των "χρωματιστών" της Μάτσμποξ.
τέλος πάντων. μια πρόταση έκανα (νόμιζα και με Εθνικό χαρακτήρα).
επίσης, όταν μπήκα στο τόπικ πριν λίγο ΕΓΕΡΘΗΚΑΤΕ όλοι ?
είπαμε ...ΣΕΒΑΣ .!!!
 :mrgreen:
Σ.Σ.

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 07, 2012, 11:06:49 μμ »
θα το καψουμε τo θεσμο με τα "fast track" GB ... εαν το βαλουμε καπακι για να εχουμε καλο lead-in απο το Matchbox...  :mrgreen:

χρονος διεξαγωγής μπορει να οριστεί μεσα στο κατακαλόκαιρο .. μπορούμε να δώσουμε και άρωμα καλοκαιρινών διακοπών...(που δεν νομιζω να παμε και πολλες μερες φετος) ..  summer month  15 ιουλ-15 αυγ.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Σκέψεις για το επόμενο Vintage GB
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 07, 2012, 11:09:02 μμ »
ΟΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ ΣΟΥΡΓΕΛΑ, ΜΠΗΚΕ Ο ΑΡΚΑΔΙΟΣ, ΕΓΕΡΘΗΤΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Αυτό με τον καλοκαιρινό μήνα μου αρέσει σαν ιδέα.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Tags: