Αποστολέας Θέμα: KV-1 Trumpeteer 1/35  (Αναγνώστηκε 15620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
KV-1 Trumpeteer 1/35
« στις: Απρίλιος 25, 2012, 09:10:41 πμ »
Μεσα κι εγω στο GB με το παρακατω



Η τρουμπετα λεει οτι ειναι μοντελο 1941.Επειδη ομως μεχρι να αρχισει GB το εχω ριξει στο διαβασμα,μιας που ειναι μονο το δευτερο σοβιετικο αρμα που εχω φτιαξει,διατηρω καποιες επιφυλαξεις για το αν ειναι 40 η 41.Θα επανελθω με αποριες...Σιγα μην μου τη γλιτωνατε :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2012, 09:45:30 πμ »
 ::salut::
Καλώς τον!!!
Λοιπόν, η γνώση είναι για να μοιράζεται:
Τσέκαρε εδώ: http://www.4bogreen.com/kv-series/plastic-and-resin-kits/1-35-scale/trumpeter/00356-russia-kv-1-model-1941-kv-small-turret-tank
Ο Neil Stokes, θεωρείται ένας από τους ανθρώπους, που έχει χύσει τόνους ιδρώτα, πάνω από τα KV και το βιβλίο του είναι ένα από τα πλέον πληρέστερα, για το θέμα. Εδώ θα βρεις το τί πρέπει να κάνεις (ελάχιστα πράγματα...)για να είσαι σίγουρος για την πιστότητα του μοντέλου

Σύμφωνα με τα όσα γράφει στην ιστοσελίδα του: ΟΟΒ, το κιτ, αναπαριστά, ένα KV-1 Model 1940, με πρώιμο συγκολλημένο πύργο και πυροβόλο  F-32 κατασκευασμένο τον Μάιο ή στις αρχές Ιουνίου του 1941, μόλις πριν την έναρξη του προγράμματος ehkrany (την επιπλέον θωράκιση των KV-1 με πλάκες χάλυβα βιδωμένες στον πύργο και το πήγμα).
Εναλλακτικά στο κιτ, παρέχονται κομμάτια για να φτιαχτεί ένα μοντέλο του 1939, κατασκευασμένο μεταξύ Οκτωβρίου και Δεκεμβρίου του 1940, με το πρώιμο πυροβόλο L-11, το οποίο όμως θα πρέπει να γίνουν κάποιες μετασκευές σε ορισμένα σημεία, προκειμένου το κιτ να είναι ακριβές.

Έχοντας φτιάξει (επανειλημμένως) το μοντέλο, σου λέω να ετοιμαστείς για μια εύκολη και απολαυστική κατασκευή, που θα σου δώσει αβάντες για να επικεντρωθείς στο βάψιμο!!

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2012, 12:48:35 μμ »
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2012, 11:08:02 πμ »
Ορεστη απιστευτος ο τυπος.Φοβερο site.Εχω παρει φορα και τα διαβαζω ολα.Αλλα επειδη μου ανοιξες την ορεξη και με βλεπω να παιρνω και δευτεροο ΚV,αν εχεις και τιποτα αλλες διευθυνσεις καλες,ριξτες εδω να υπαρχουν.Αψογος φιλε ::salut:: ::salut::

Μενελαε επισης πολυ διαφωτιστικο το δικο σου λινκ.Ξερεις εσυ απο το θηριο σου :wink:.Να σαι καλα φιλε ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2012, 11:13:21 πμ »
Άσε το διάβασμα και φτιάχνε  :twisted: Καλή κατασκευή εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2012, 11:22:26 πμ »
Άσε το διάβασμα και φτιάχνε  :twisted: Καλή κατασκευή εύχομαι.

Α σε παρακαλω το GB ξεκιναει την πρωτομαγια.Μεχρι τοτε δεν βαζω χερι στο μοντελο.Εεε...περιπου...σχεδον :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Να σαι καλα ρε φιλαρακι.Αντε τελειωνε με τα pacific να ερθεις κι απο δω μερια ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2012, 10:03:53 πμ »
Προχωρησε η κατασκευη.Εγιναν οι αλλαγες που επρεπε να γινουν συμφωνα με τα σαιτ που δωσανε τα παιδια πιο πανω και να μαστε εδω.Οποιος εχει χρονο ας ριξει μια ματια,μπας και διορθωσω καμμια πατατα που δεν μπορω να τη δω γιατι ως γνωστο πολλα ζευγαρια ματια βλεπουν καλυτερα απο ενα.Την καλημερα μου κι ευχαριστω ::salut:: ::salut::



Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2012, 10:17:08 πμ »
Ωραία κατασκευή Γιώργη. Βλέπω απλώσαμε και φύλλο, έβαλες και τις καλωδιωσούλες, άψογος. Καλά βαψίματα λοιπόν  ::salut::

ΥΓ Αυτό το ματζαφλάρι, σαν τηλεσκόπιο πάνω στον πύργο τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2012, 11:22:53 πμ »
Όντως ωραία και καθαρή κατασκευή.

Άντε τώρα, περιμένουμε με ανυπομονησία τα βαψίματα... και τις καλλιτεχνίες σου!!!  :wink:

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2012, 11:30:03 πμ »
Καλημερα ρε φιλε
Επρεπε να το δοκιμασω κι εγω το φυλλο καποια φορα.Αμα του παρεις τον αερα ευκολο ειναι.Οσο για την κατασκευη το κιτ ειναι πανευκολο.Ειχε δικιο ο Ορεστης.Το μαντζαφλαρωτο τηλεσκοπιο ειναι η βαση στηριξης του αντιεροπορικου.Εχω βεβαια ενα θεμα αν πρεπει να το βαλω η οχι.Ειναι απο βελτιωτικο για το οποιο αλλαξα 4 φορες γνωμη αν θα το χρησιμοποιησω η οχι.Για διαφορετικους λογους καθε φορα.Με λενε Γιωργο και ειμαι καλα :mrgreen:.
Κι εχω και μια αλλη απορια ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει.Αυτος ο τυπος των εδαφιαιων ειχε ελαστικο γυρω γυρω η οχι :?:

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2012, 11:38:21 πμ »
Όντως ωραία και καθαρή κατασκευή.

Άντε τώρα, περιμένουμε με ανυπομονησία τα βαψίματα... και τις καλλιτεχνίες σου!!!  :wink:

Spoiler (hover to show)

Σε καταγγελω για τον κοινωνικο ρατσισμο που δειχνεις στα χοντρα πραγματα. :mrgreen:
Σοβαρα τωρα η αλυσιδα ειναι λιγο χοντρη.Τωρα αν ειναι offscale δεν ξερω αλλα ειναι η μοναδικη που εχω.Απο την αλλη ομως δεν εχω κανει και κανα ταμα να του βαλω αλυσιδα ντε και καλα.Αν ειναι τη βγαζω τελειως και ουτε γατα ουτε ζημια

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2012, 11:51:05 πμ »
Κι εχω και μια αλλη απορια ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει.Αυτος ο τυπος των εδαφιαιων ειχε ελαστικο γυρω γυρω η οχι :?:
Όχι ήταν ολομεταλλικοί. Οπότε βάφεις περιμετρικά, σε όλη την επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με την ερπύστρια με Humbrol steel metalcote και το γυαλίζεις με τρίψιμο  :wink:

Η αλυσίδα είναι λίγο χοντρή αλλά επειδή οι Ρώσοι είχαν γενικά αρκετές τέτοιες γαϊδουρο-αλυσίδες, νομίζω ότι στέκεται.

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2012, 12:15:29 μμ »
Νά τα τα ωραία....
Μπράβο ρε Γιώργη!!!! Δουλειά επιπέδου!!!!
Ο έστορας του πολυβόλου, είναι μια πολύ ωραία παρέμβαση και κολλάει μια χαρά!!!!!
Οι τροχοί είναι χωρίς ελαστικό όπως είπε και ο Νίκος.
Για την αλυσίδα και εμένα δεν μου χτυπάει άσχημα.... βούρ στο βάψιμο τώρα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2012, 01:26:26 μμ »
Χωρίς να μπορώ να προσφέρω κάποιο φωτογραφικό ή άλλο reference, φαντάζομαι ότι ο φόβος να κολλήσει  ένα κτήνος 45 τόνων στην παχιά λάσπη θα δικαιολογούσε να κουβαλάγανε και λίγο παχύτερες αλυσσίδες!
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2058
  • Age: 55
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2012, 04:57:00 μμ »
ωραίος ο Γιώργης! απλή, καθαρή συναρμολόγηση και πολύ καλές κατατοπιστικές φωτό . Όμορφος ο καμβάς στο φτερό.Αν θες να τον εμπλουτίσεις μπορείς να βάλεις ένα ή  δυο  ανταλλακτικά πέδιλα επάνω του, την δε αλυσίδα μπορείς να την "κρεμάσεις" και στο πίσω μέρος απο το σκάφος (στις αντίστοιχες υποδοχές που βάζανε τα συρματόσχοινα για ρυμούλκηση).Καλή συνέχεια!... :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2012, 05:12:01 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο που διαθεσατε.
Για τους εδαφιαιους και τον εστορα εληφθη.
Για την αλυσιδα:Θα της φορεσω κι αυτηνης ενα σωβρακο οπως και σε ολο το αρμα :mrgreen:,και το ξανασυζηταμε το θεμα αν ειναι με ολα βαμμενα,που το ματι θα βλεπει διαφορετικα τα μεγεθη.Επισης πολυ καλη ειναι η ιδεα να τοποθετηθει και πισω.Οσο για το αλλο Θαναση,για τον καμβα,ειναι πολυ καλο αλλα φοβαμαι οτι θα επρεπε να το ειχα σκεφτει την ωρα που τον εφτιαχνα.Κι αυτο γιατι δεν ξερω τωρα που εχει σκληρηνει πως θα κατσουν επανω τα πεδιλα.Θα το δοκιμασω ομως.Κι αν καθονται ενταξει εννοειται οτι θα τα βαλω

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2012, 06:08:59 μμ »
Μιά χαρά το κτήνος Γιώργο... προχώρα ακάθεκτος στα μπογιατίσματα :mrgreen:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2012, 07:26:14 μμ »
Eπειδη στη Μεγαλη Σοβιετικη Πατριδα τα εκαναν ολα μεγαλα,θα συμφωνησω πως οι αλυσιδες δεν ειναι offscale  :mrgreen: :wink: Οι αναγκες ελξης και περισυλλογης του...τερατος απαιτουσαν τις αλυσιδες του Κινγκ Κονγκ! ::glossa:: Μια απλη συγκριση με τις αντιστοιχες που εφερε στο βασικο εξοπλισμο του π.χ. το Γαλλικο Char B1,θα το επιβεβαιωσει.Καλη συνεχεια Γιωργη  :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Karl-Heinz

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 234
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2012, 07:52:40 μμ »
Πολυ καλα παει Γιωργο και εγω νομιζω οτι η αλυσιδα ειναι ΟΚ.
Ριξε τωρα χρωμα στο θηριο .. :mrgreen: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 28, 2012, 09:16:19 μμ »
Γιωργο οι ερπ. ειταν πραγματι τεραστιες...μονο αυτες των τιγρεων ειταν εξισου πλατειες....κοιτα το 152 που κανω σαν καλη συγκρηση....

οσο για τους εδαφ. οι πρωιμοι εδαφ. ειταν μεν μεταλλικοι αλλα σε 2 κομματια που ενωνονταν μεταξι τους με ελαστικο σαν ενα ειδος αμορτισερ...

http://www5b.biglobe.ne.jp/~TANK-GUY/notes/kv%2520research/KV%2520wheels%25201.jpg

http://www5b.biglobe.ne.jp/~TANK-GUY/notes/kv%20tanks%20research1.html

οι μετεπομενοι εδαφ. (ακτινωτοι) ειταν πλεον μασιφ μεταλλο....

θα βαλεις σητες στους εξαεριστηρες πανω στην μηχανη?

καλες συνεχειες... ::salut::
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 28, 2012, 09:33:42 μμ »
Εξαιρετικη συναρμολογηση.Πολυ καλη δουλεια
Η αλυσιδα και ο διπλωμενος μουσαμας δινουν χαρακτηρα
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 28, 2012, 09:59:09 μμ »
Γιώργο για τον έστορα σου ανεβάζω και φωτογραφία



Για την αλυσίδα, υπήρχαν και με μικρότερους κρίκους, αλλά με βάση αυτής που φαίνεται στο BT-7M νομίζω ότι είναι εντάξει



ως προς τις σίτες στο ντεκ της μηχανής, επειδή υπάρχει στο κιτ και η λεπτομέρεια από κάτω θα τις προτιμούσα μεταλλικές (και αυτή που είναι πίσω και κάτω και δεν φαίνεται  :D), όπως και να έχει, καλά βαψίματα. ::salut::
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 28, 2012, 10:10:08 μμ »
Kι αλλη μια απο μενα.Προσεξτε το μεγεθος της αλυσιδας σε σχεση με το BT...



 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 28, 2012, 10:58:33 μμ »
Ok !!!  παλικάρια εμένα με πείσατε για την αλυσίδα...
Γιώργο προχώρα.  :lol:

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: KV-1 Trumpeteer 1/35
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 01, 2012, 11:27:02 πμ »
Ok !!!  παλικάρια εμένα με πείσατε για την αλυσίδα...
Γιώργο προχώρα.  :lol:

Κι εγω δεν εχω παραπονο :mrgreen:,πειστηκα οτι μπορει να μπει η αλυσιδα που ειναι μεγαλυτερης διαμετρου(ακου εκει χοντρη,ντροπη σας :mrgreen:).Σας ευχαριστω πολυ ολους και για τα σχολια και για τις φωτο και για τις επισημανσεις.Μεταλλικες σιτες σους εξαεριστηρες δεν θα μπουν(παρολο που πισω που δεν φαινονται μπηκαν :?).Ειπαμε μοντελιστικη σχιζοφρενεια.Παντως ενα συμπερασμα που εβγαλα για τα pe ειναι οτι αυγα με κλανιες δεν βαφονται.Η που πρεπει να οργανωθω και να αποκτησω τα καταλληλα εργαλεια η που να το ξεχασω το αθλημα.Δεν εχει και πολυ νοημα να παιρνεις βελτιωτικο και να χρησιμοποιεις το 80% των κομματιων του.Ενας λοιπον απο τους 4 λογους που αναφερω πιο πανω ηταν να κρατησω το υπολοιπα κομματια για ενα επομενο KV,οπου θα εχω παρει τα benders μου,τα κολλητηρια μου κτλ.Απο Δευτερα μπαινουμε βαφειο.Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο που διαθετετε ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: KV-1