Αποστολέας Θέμα: LEOPARD 2A7+ Urban Version  (Αναγνώστηκε 4106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
LEOPARD 2A7+ Urban Version
« στις: Απρίλιος 10, 2012, 12:52:23 μμ »
Φίλοι του Modelclub.gr καλημέρα!

Χωρίς να θέλω να κουράσω, θα ξεκινήσω με λίγη ‘ιστορία’ (Βλέπε μπλέξιμο…). :?

Στη λίστα των μοντέλων που θέλω να φτιάξω, υπήρχε πάνω από ένα Leopard 2. Φίλος των TAMIYA, επέλεξα να αρχίσω από ένα Γερμανικό 2Α6. Ο φίλος Χρήστος μου είπε: ‘Αν θες να το κάνεις Ελληνικό, είναι πολύ ‘μακριά’…’ Εγώ απάντησα ‘όχι’ και το πήρα. Καλά μέχρι εδώ?

Φυσικά ήξερα ότι είναι όντως ‘μακριά’ από το HEL, αλλά έλα που έπιασε το ‘πατριωτικό’ μου και μου κόλλησε να φτιάξω ένα Ελληνικό! Κράτησα λοιπόν το TAMIYA για κάποιες ποιοτικές λεπτομέρειες και αγόρασα ένα Σουηδικό Α6 της ΗΒ. Ξεκίνησα με αισιοδοξία, αλλά και με λίγη βιασύνη, που καμιά φορά με διακρίνει…  :oops:

Έκοβα το ένα, κολλούσα το άλλο μέχρι… που είδα το post του Teoprot στο forum μας!!! Ο άνθρωπος είναι ‘αλλού’! Κορυφαία δουλειά και τόνοι τέχνης & υπομονής! Χίλια ‘Like’, άπειρα respect! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: Ναι, αλλά εγώ όμως… τα έβαψα μαύρα… :(

Χωρίς να το σκεφτώ διέλυσα τον πύργο που είχα φτιάξει, για να αφαιρέσω τα κομμάτια της ΤΑΜΙΥΑ… Και χωρίς να ρωτήσω κανέναν, αγόρασα ένα Ισπανικό Α6, πάλι από την ΗΒ, πιστεύοντας ότι είναι πιο ‘κοντά’… Μπράβο μου… Όταν το άνοιξα λοιπόν, είδα ότι είναι ολόιδιο με το Σουηδικό, εκτός από τα καπνογόνα και κάνα δυο λεπτομέρειες… :o

Πάλι μαυρίλα… Παρακολουθώντας τώρα, τη ‘διεθνή σκηνή’ των εξοπλισμών, άρχισα να ‘φλερτάρω’ το Α7+…
Βρίσκω λοιπόν την Y=Modelle, που φτιάχνει κιτ μετατροπής από Α6 σε Α7+. Χαρά μεγάλη! :D

Μπαίνω στο εν λόγω e-shop και το κιτ είναι ‘Out of Stock’! Αυτό είναι γκαντεμιά! Γράφω λοιπόν το πρόβλημα μου στο Forum και ο ‘από μηχανής θεός’ Arian, μου δίνει το link καταστήματος που το είχε σε stock! Πολλά ευχαριστώ μαζί! ::salut:: ::salut::

Παρήγγειλα το κιτ και αρχίζω να ψάχνω λεπτομέρειες για τη κατασκευή του. Και τι ανακαλύπτω? Ότι πρέπει να αγοράσω και 4ο (!) Leopard A6, αυτή τη φορά το Δανικό! Για όνομα!  :evil: :!:

Για να τελειώνω επιτέλους, το αγόρασα και ξεκίνησα να το φτιάχνω! Δεν θα σας κουράσω άλλο, αλλά θα επανέλθω (αμάν!) με λεπτομέρειες της κατασκευής, που είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ίσως ενδιαφέρει και άλλα παιδιά!

Προς το παρόν παραθέτω φωτογραφίες:

υ.γ. Φυσικά και θέλω παρατηρήσεις...






Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2012, 02:51:08 μμ »
Καλή επιτυχία Γιάννη!Καλά το πάς μέχρι στιγμής.Περιμένω τη συνέχεια. :wink: ::salut::
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2012, 04:45:10 μμ »
Μια χαρά πάει το project Γιάννη!

Τελικά είτε φτιάχνεις Impreza στην 1/1, είτε άρμα στην 1/35, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο! ;)

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2012, 04:47:43 μμ »
Τούμπανο το θηρίο :!:
Καλή συνέχεια και από μένα.

Αποσυνδεδεμένος teoprot

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Age: 62
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2012, 12:13:22 μμ »
Πολύ πρωτότυπο και σπάνιο θέμα διάλεξες Γιάννη.
Αλλά, κακά τα ψέμματα, η ομορφιά είναι στο δύσκολο και το άγνωστο. Για το συγκεκριμένο θέμα που φτιάχνεις
δεν έχω άποψη επειδή φτιάχνω μόνο ελληνικά θέματα.
Δεν το έχω ψάξει καθόλου. Από σένα έμαθα ότι υπάρχει leo2A7.
Δεν το ήξερα. Ωστόσο, όσες δυσκολίες κι αν προκύψουν μην απογοητευτείς.
Εκ των πραγμάτων είναι δύσκολο να έχουμε πρόσβαση σε λεπτομέρειες του άρματος.
Είναι στρατιωτικό υλικό ίσως και διαβαθμισμένο, και αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα
στην κατασκευή του μοντέλου.
Το ιδανικό θα ήταν να είναι παρκαρισμένο το άρμα δίπλα στο σπίτι  μας, να κατεβαίνουμε
να το μετράμε ή να έχουμε πρόσβαση στην κάθε του λεπτομέρεια.
Γι' αυτό προχώρα, κι αν κάτι είναι λάθος δεν πειράζει. Η χαρά και η ικανοποίηση προέρχεται από τη δημιουργία.
"Αλάθητος μοντελιστής είναι αυτός που δε φτιάχνει μοντέλα", λέει ένας συνάδελφος στο Model Club.
Καλή συνέχεια και καλές γιορτές.
Θόδωρος

Αποσυνδεδεμένος teoprot

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Age: 62
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2012, 06:33:28 μμ »
Γιάννη (επειδη το ξέχασα παραπάνω)
εάν θέλεις όποια πληροφορία σχετικά με την κατεργασία της ρητίνης μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2012, 01:53:11 μμ »
Φίλε Θόδωρε σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!  :D Θα συμφωνήσω απόλυτα στο θέμα κατασκευής μοντέλων γενικότερα και πράγματι, η δημιουργία είναι το ‘μαγικό συστατικό’ του μοντελισμού…

Όσον αφορά το θέμα LEO A7, προέρχεται – κατά πρώτον – από την πρόθεση της Σαουδικής Αραβίας να προμηθευτεί περίπου στα 200+ Leopard, αλλά με δυνατότητες αστικού πολέμου, ελληνιστί ‘Urban warfare’.

Αυτό συνέπεσε με την – λογική πλέον (!) – επιθυμία του Γερμανικού στρατού να ανανεώσει τα σχετικά γερασμένα Leopard A5 & 6 που διαθέτει, μιας και είναι τα παλαιοτέρα της Ευρώπης. Οι Νατοϊκές της υποχρεώσεις επίσης, ‘επιβάλουν’ άρματα με προορισμό τη εντός πόλης μάχης, οπότε τους ήρθε ‘κουτί’…  8)

Η παραγγελία της Σαουδικής Αραβίας – προς το παρόν – μπλοκαρίστηκε, αλλά τους Γερμανούς λίγο τους πείραξε, μιας και το project προορίζεται και για τα δικά τους αποθέματα. Αυτός είναι και ο λόγος που – περιέργως – το Leo A7+ βασίζεται στο αρχικό Γερμανικό A5/6 σαν πύργο και όχι σε κάποιο μεταγενέστερο και πιο εξελιγμένο.

Sorry για τη πολυλογία και ευχαριστώ και πάλι!

Υ.γ. Δεν έχω ξαναδουλέψει resin και η αλήθεια είναι πως ‘τα βρήκα σκούρα’ μέχρι να καταλάβω τι γίνεται… Θέλω σεμινάριο πριν πιάσω το επόμενο!  :( ::salut:: 


Αποσυνδεδεμένος teoprot

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Age: 62
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2012, 02:20:37 μμ »
Πολυ χρήσιμο το σεμινάριο και σ'ευχαριστώ Γιάννη.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 29, 2012, 10:49:56 πμ »
Καλημέρα σε όλους (Φίλους των Leopard και όχι μόνο!)  ::salut::

Μετά από αρκετές ημέρες ‘απουσία’, η κατασκευή του Leopard A7+ προοδεύει… Κάθε RESIN κομμάτι του A7 θέλει προσεκτικό ‘trim’ και προσεκτικό κόλλημα, μια και οι οδηγίες είναι φτιαγμένες για όσους έχουν μάτια από γεράκι, αφού οι φωτο είναι τόσο μικρές και ‘περίεργες’… Αρκετές δυσκολίες δε, με το κιτ της HB, που θέλει μοντελιστή ιδιαίτερα εξασκημένο – και πολύ προσεκτικό – να διορθώνει και να ‘καλύπτει’ τις δεκάδες ατέλειες.  :(

Το βελτιωτικό κιτ της Y=Modelle είναι πολύ καλό σε εφαρμογή, ποιότητα και λεπτομέρεια, αλλά για μένα που δεν είχα ξαναδεί Resin kit στη ζωή μου, με παίδεψε αρκετά. Αν το ξανάφτιαχνα, θα έκανα σίγουρα λιγότερα λάθη… :roll:

Αυτό που με ‘μπέρδεψε’ με τα κομμάτια από resin, ήταν ότι ενώ δείχνουν πολύ γερά & στιβαρά, σπάνε σχετικά εύκολα και μάλιστα εκεί που δεν το περιμένεις… Anyways, μαθαίνω.




Αποσυνδεδεμένος Λοχίας (ΤΘ)

  • XXIV ΤΘΤ 26 EMA IΔ/Σ
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 235
  • Age: 56
  • Τόπος: Επί των ίππων
  • IPMS 916
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2012, 11:07:37 πμ »
Δηλαδή πρέπει κανείς να ταιριάξει το σκάφος της TAMIYA, τον πύργο της HOBBY BOSS και την ρητίνη της Y-MODELLE ΚΑΙ να σκρατσάρει?

Και ακόμα φίλε δεν έχεις φτάσει εδώ


ή (χειρότερα) εδώ


Μα ένας χριστιανός να βγάλει ένα κομπλέ σετάκι ρητίνης δεν υπάρχει?

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 01, 2012, 12:16:06 μμ »
Είναι ακριβώς όπως το λες!   :(

Όσον αφορά το Ελληνικό LEO A6, το έχω βγάλει από το μυαλό μου… Δεν νομίζω ότι θα τα κατάφερνα ποτέ μου, έστω και να πλησιάσω τη τελειότητα του Teoprot! ::salut:: ::salut::

Τόσο λιμάρισμα, στοκάρισμα, τρίψιμο, κόψιμο και προσαρμογή που έχω ρίξει (τραβήξει…), ούτε ποτέ το φανταζόμουν! Πρέπει να φτιάξεις πρώτα ένα Leopard 2 της HB σαν ‘δοκιμαστικό – εκπαιδευτικό’ και κατόπιν να φτιάξεις το ‘σωστό’ σου μοντέλο!

‘Γηράσκω αεί διδασκόμενος’

Αποσυνδεδεμένος teoprot

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Age: 62
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 01, 2012, 09:52:50 μμ »
Καλημέρα σε όλους (Φίλους των Leopard και όχι μόνο!)  ::salut::

Μετά από αρκετές ημέρες ‘απουσία’, η κατασκευή του Leopard A7+ προοδεύει… Κάθε RESIN κομμάτι του A7 θέλει προσεκτικό ‘trim’ και προσεκτικό κόλλημα, μια και οι οδηγίες είναι φτιαγμένες για όσους έχουν μάτια από γεράκι, αφού οι φωτο είναι τόσο μικρές και ‘περίεργες’… Αρκετές δυσκολίες δε, με το κιτ της HB, που θέλει μοντελιστή ιδιαίτερα εξασκημένο – και πολύ προσεκτικό – να διορθώνει και να ‘καλύπτει’ τις δεκάδες ατέλειες.  :(

Το βελτιωτικό κιτ της Y=Modelle είναι πολύ καλό σε εφαρμογή, ποιότητα και λεπτομέρεια, αλλά για μένα που δεν είχα ξαναδεί Resin kit στη ζωή μου, με παίδεψε αρκετά. Αν το ξανάφτιαχνα, θα έκανα σίγουρα λιγότερα λάθη… :roll:

Αυτό που με ‘μπέρδεψε’ με τα κομμάτια από resin, ήταν ότι ενώ δείχνουν πολύ γερά & στιβαρά, σπάνε σχετικά εύκολα και μάλιστα εκεί που δεν το περιμένεις… Anyways, μαθαίνω.

οταν λες " σπάνουν ευκολα"τι εννοεις;

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 07, 2012, 11:36:14 πμ »
Φίλε Θόδωρε,
Λόγω προβλημάτων με τη σύνδεση μου, δεν μπόρεσα να μπω στο forum, εδώ και κάποιες μέρες…  :(

 Όταν έγραψα ‘σπάνε’, ίσως θα έπρεπε να γράψω ότι ‘σπάνε εκεί που δεν το περιμένω’, προφανώς λόγω απειρίας με το Resin. Απλά, ενώ μου δίνει την εντύπωση ενός σκληρού υλικού, κάποια λεπτά κομμάτια είναι ευαίσθητα. Όπως σημείωσα πιο πάνω ‘Γηράσκω αεί διδασκόμενος’! :oops:

Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 07, 2012, 11:54:01 πμ »
Ακόμη,
Έμεινα πίσω στη παρουσίαση της εξέλιξης – λόγω των άνω προβλημάτων – οπότε βάζω όλες τις φωτο πριν το βάψιμο.


Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 31, 2012, 02:13:55 μμ »
Καλημέρα σε όλους! ::salut::

Το LEO A7 έχει σχεδόν ολοκληρωθεί… Θέλω τη βοήθεια σας στα σημεία ‘εμφάνισης’… Πρώτον, το LEO A7 είναι κατά βάση ένα έκθεμα. Οπότε δεν έχει φθορές και κανενός είδους Weathering. Τι να κάνω έτσι ώστε να φαίνονται πιο καλά – και πιο σωστά – οι γραμμές και οι ενώσεις του? Αν θα χρησιμοποιήσω μαύρο wash, δεν θα ξεχειλίσει σε ορισμένα σημεία? Πως το καθαρίζω?

Δεύτερον, επειδή ακριβώς πρόκειται για εκθεσιακό κομμάτι, η επιφάνειες του έχουν κάτι σε semi gloss appearance. Πρώτη το έχω τρίψει – όπου μπορούσα – με ύφασμα για να ‘σπάσει’ το πολύ matt, δεν έχει την εμφάνιση που θα ήθελα. Τι κάνω? :?

Επισυνάπτω φωτογραφίες του μοντέλου, όπως είναι σήμερα και τέλος του ‘πραγματικού’.

υ.γ. Θα ήθελα σχόλια και εφ’ όλης της ύλης!


Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 31, 2012, 02:25:55 μμ »
Θα κάνεις ένα wash με κάποιο καφέ χρώμα και όχι με μαύρο. Στα σημεία που πιθανόν θα τρέξει, θα το σκουπίσεις προσεκτικά με μία μπατονέτα για τα αυτιά, νοτισμένη με το διαλυτικό του χρώματος με το οποίο θα κάνεις wash.
Πέρασε επίσης ένα φίλτρο όλο το άρμα και θα δέσουν τα χρώματα μεταξύ τους, ενώ παράλληλα θα αποκτήσει και την σατινέ υφή που θέλεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 31, 2012, 06:11:38 μμ »
Ευχαριστώ ALEX!  ::salut::

 Όταν λες 'με κάποιο καφέ' τι εννοείς? Ένα απο τα 2 καφέ που χρησιμοποιήσα? Επίσης, όταν λες 'φίλτρο'? Define? :oops:


Αποσυνδεδεμένος Λοχίας (ΤΘ)

  • XXIV ΤΘΤ 26 EMA IΔ/Σ
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 235
  • Age: 56
  • Τόπος: Επί των ίππων
  • IPMS 916
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 02, 2012, 09:27:00 πμ »
Παράλληλα με την απάντηση που θα δώσει ο συνάδελφος, εγώ προτείνω αν κάνεις pin wash με λάδια, να ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις SIENNA (raw ή burnt) που είναι καλύτερα ασορτί με σκουριασμένες καταστάσεις ή αταξίες του τύπου "το αρματάκι μου παίζει με τις λάσπες".

Εγώ λοιπόν θα πρότεινα BURNT UMBER ή (ακόμα καλύτερα) VAN DYKE BROWN, το οποίο επειδή είναι έξτρα σκούρο συμφέρει να περαστεί περισσότερες φορές σε πιο διαλυμένη έκδοση παρά μια κι έξω ώστε αν δακρύσει και πασαλείψει τριγύρω να μπορείς να το διορθώσεις εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:41:37 πμ »
Θεωρώ πως με τις δύο αυτές τελευταίες φωτο κλείνει αυτό το post με τον καλύτερο τρόπο!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο (GT Death) για την πολύτιμη βοήθεια & καθοδήγηση, στον Άρη (arian) για την ενθάρρυνση, σε όλα τα παιδιά του modelclub.gr για την υποστήριξη και φυσικά στην IPMS Hellas για τη φιλοξενία, αλλά και για τα όσα είδα, άκουσα, έμαθα στην 33η Έκθεση/Διαγωνισμό μοντελισμού!  :!:



Αποσυνδεδεμένος arian

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 498
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 02:11:43 μμ »
Γιάννη πολλά συγχαρητήρια για άλλη μια φορά (αν και τα είπαμε και από κοντά στην έκθεση) για ένα πανέμορφο και πρωτότυπο μοντέλο! ::good_job_smilie:: ::101:: Το χρυσό δεν είναι τυχαίο! ::salut:: Άντε και στο επόμενο! :wink:

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: LEOPARD 2A7+ Urban Version
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 23, 2016, 01:56:34 μμ »
Ακόμα ένα Χρυσό μετάλλιο για το Leopard 2 A7 @ Καρδίτσα Scale Model Show 2016.  ::salut::