Αποστολέας Θέμα: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K  (Αναγνώστηκε 19390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo_hal

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 07, 2017, 05:56:53 μμ »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και υπάρχει το παρόν...
Για τα χρήματα του προτείνετε ο συγκεκριμένος αερογράφος;

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 08, 2017, 12:19:58 μμ »
Χτυπα τον , μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου....

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 10, 2017, 11:31:18 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 11, 2017, 01:38:33 μμ »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και υπάρχει το παρόν...
Για τα χρήματα του προτείνετε ο συγκεκριμένος αερογράφος;

Απαντώ σε αυτό ακριβώς που ρωτάς.
Για τα λεφτά του, είναι ΠΑΡΑ πολύ καλός !!
Είναι παραγματικά 3 σε 1 (ψεκάζει από χοντρά αστάρια χωρίς διάλυση μέχρι ....νερό !!)
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 11, 2017, 02:18:14 μμ »
Mια χαρα ειναι απο Ελλαδα δε χρειαζεται τιποτα να παρει απο εξω  :wink: 8)

Αποσυνδεδεμένος geo_hal

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 14, 2017, 11:44:08 πμ »
Επειδή μέχρι σήμερα έχω μόνο εμπειρία από μονής λειτουργίας, προτείνετε όπως διάβασα παραπάνω στο άρθρο, να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω και να πάω σε έναν επώνυμο iwata κλπ; Ή να αποκτήσω εμπειρία με έναν οικονομικό διπλής και μετά να κάνω το βήμα σε έναν πολύ καλύτερο αερογράφο;

ΥΓ. Εδώ και πολλά χρόνια έχω έναν badger 200

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 14, 2017, 01:35:06 μμ »
Βρε παρε τον και ασε τα Iwata  :mrgreen:....θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και με το παραπανω μη σου πω! Θα παρεις την οποια εμπερια και  δε θα θες τιποτα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος geo_hal

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 14, 2017, 04:59:02 μμ »
Βρε παρε τον και ασε τα Iwata  :mrgreen:....θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και με το παραπανω μη σου πω! Θα παρεις την οποια εμπερια και  δε θα θες τιποτα  :wink:
κομπλέ!

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 14, 2017, 05:24:54 μμ »
τον συγκεκριμενο αερογραφο τον εχω και εγω 6 μηνες και για αρχαριος ειμαι απολυτα ικανοποιημενος

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 19, 2017, 01:09:30 πμ »
Καλα ειναι να παινευουμε το σπιτι μας και εγω ειμαι μαζι σας σε αυτο, αλλα να μη συγκρινουμε εναν επωνυμο ταιβανεζικο αερογραφο ποιοτικο με ενα κινεζικο αντιγραφο που βγαινει σε "ολα τα χρωματα" και ειδικα στην ιδια τιμη.
Το λεω γιατι το φορουμ πρεπει πανω απο ολα να κραταει ενα επιπεδο πληροφορησης αν μη τι αλλο σωστης ωστε να υπαρχει προοδος..αλλιως ουτε το σπιτι μας δε θα μπορουμε να παινεψουμε στο τελος.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 19, 2017, 01:40:05 πμ »
Καλα ειναι να παινευουμε το σπιτι μας και εγω ειμαι μαζι σας σε αυτο, αλλα να μη συγκρινουμε εναν επωνυμο ταιβανεζικο αερογραφο ποιοτικο με ενα κινεζικο αντιγραφο που βγαινει σε "ολα τα χρωματα" και ειδικα στην ιδια τιμη.
Το λεω γιατι το φορουμ πρεπει πανω απο ολα να κραταει ενα επιπεδο πληροφορησης αν μη τι αλλο σωστης ωστε να υπαρχει προοδος..αλλιως ουτε το σπιτι μας δε θα μπορουμε να παινεψουμε στο τελος.
::thumbleft:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 30, 2017, 11:26:37 μμ »
Καλα ειναι να παινευουμε το σπιτι μας και εγω ειμαι μαζι σας σε αυτο, αλλα να μη συγκρινουμε εναν επωνυμο ταιβανεζικο αερογραφο ποιοτικο με ενα κινεζικο αντιγραφο που βγαινει σε "ολα τα χρωματα" και ειδικα στην ιδια τιμη.
Το λεω γιατι το φορουμ πρεπει πανω απο ολα να κραταει ενα επιπεδο πληροφορησης αν μη τι αλλο σωστης ωστε να υπαρχει προοδος..αλλιως ουτε το σπιτι μας δε θα μπορουμε να παινεψουμε στο τελος.

Συμφωνω. Γενικα πιστευω πως οσο αφορα εργαλεια που αγοραζεις μια φορα, καλο ειναι να πας για το καλυτερο δυνατο. Παρολα αυτα δεν σνομπαρω τις φθηνες λυσεις, αρκει να ξερει κανεις τι παιρνει και πανω απ' ολα να ειναι φθηνες. Το συγκεκριμενο μοντελο λοιπον (σε οτι αφορα τον κωδικο η επωνυμια ειναι κατι που σφραγιζεται κατα παραγγελια του εισαγωγεα), μπορει κανεις να το βρει online πρακτικα με κατω απο τα μισα λεφτα. Τωρα τι γινεται με αυτα τα προιοντα και οταν μπαινουν στον ελληνικο εναεριο χωρο εκτοξευονται οι τιμες τους, δεν ξερω. Θα φταιει ο αερας. Αν διατηρουνταν οι τιμες σε νορμαλ επιπεδα (δηλαδη μια μικρη προσαυξηση + φορους) και πωλουνταν σαν entry models δεν θα ειχα κανενα προβλημα.

Αφου λοιπον εχει το εργαλειο 60 ευρω πανω κατω, βαλε κατι παραπανω και πηγαινε σε μια αξιοπιστη λυση. Ειναι αρκετα απαιτητικο το σπορ ακομα και χωρις να χρειαζεται να παλευεις με το εργαλειο, να γυαλιζεις βελονες και να τρεχεις να βρεις oring κτλ.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 31, 2017, 05:36:18 μμ »
Δεν ειναι κατι παραπανω , ειναι πολλα παραπανω.Και εγω συμφωνω οτι το παιρνεις μια φορα , αλλα με μια τιμη χ ενος επωνυμου παιρνεις 3 (λεμε τωρα) KYOTO BD-183K  βαζεις στο καθενα απο ενα διαφορετικο μπεκ και εισαι αρχοντας  :mrgreen: . Στο συγκεκριμενο δε ψαχνεις κανενα o-ring , ουτε με βελονες εχεις θεμα (δε καταλαβα τι εννοεις). Το προβλημα μου ειναι οτι ποτε δεν εχω πιασει στα χερια μου ενα επωνυμο να δω πραγματικα τι ειναι αυτο το διαφορετικο που θα μου δωσει στο βαψιμο ? Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο καπου.Και δε λεω για τα βιντεο στο youtube γιατι αυτα δε μου λενε τιποτα , οτι δειχνουν τα καταφερνω και με το KYOTO BD-183K και με τους 3 graphotech που εχω.Και απο την ωρα που με τα βαψιματα μου ειμαι ικανοποιημενος δεν μου εχει δημιουργηθει και η αναγκη να ψαχνομαι , αυτο νομιζω οτι ειναι και η επιτυχια ενος μοντελου αερογραφου. :roll:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 31, 2017, 05:46:15 μμ »
Επειδή μέχρι σήμερα έχω μόνο εμπειρία από μονής λειτουργίας, προτείνετε όπως διάβασα παραπάνω στο άρθρο, να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω και να πάω σε έναν επώνυμο iwata κλπ; Ή να αποκτήσω εμπειρία με έναν οικονομικό διπλής και μετά να κάνω το βήμα σε έναν πολύ καλύτερο αερογράφο;

ΥΓ. Εδώ και πολλά χρόνια έχω έναν badger 200
Αν και εφόσον αγοράσεις, αν δε το έχεις ήδη κάνει, είτε τον κινέζο είτε τον ταιβανό, όταν θα έρθει αργά ή γρήγορα η ώρα, να περάσεις σε κάτι επώνυμο (Iwata, Badger, H&S κλπ) και αφού θα έχεις ταλαιπωρηθεί αρκετά, θα καταλάβεις ποιο το νόημα της διαφοράς τιμής των μαιμούδων με τους επώνυμους :wink:

Αααα... και αγοράζοντας κινεζοταιβανέζικο, να ξεχάσεις ότι ήξερες με τον Badger 200, από άποψη ποιότητας :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 31, 2017, 07:24:51 μμ »
Τι εννοεις ταλαιπωρηθει  :? :?:  Γινε πιο συγκεκριμενος αν θες , δε ξερω αν μεσα απο το γραπτο ειναι ευκολο  :roll:.Και στη ποιοτητα , εκει φανταζομαι στην αισθηση του μεταλλου , των υλικων εννοεις ? Στο τροπο του ψεκασμου που ?  :) Ψεκαζει ο επωνυμος 0,5 και ο μη επωνυμος 0,53 ? Ψεκαζει ευκολοτερα δυσκολες παραλλαγες ? Με τα χρωματα οποια και εαν ειναι εχει καλυτερη συμπεριφορα ?Πως δικαιολογειται μια διαφορα 100-150-200+ ευρω??!!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 31, 2017, 07:42:16 μμ »
Τι εννοεις ταλαιπωρηθει  :? :?:  Γινε πιο συγκεκριμενος αν θες , δε ξερω αν μεσα απο το γραπτο ειναι ευκολο  :roll:.Και στη ποιοτητα , εκει φανταζομαι στην αισθηση του μεταλλου , των υλικων εννοεις ? Στο τροπο του ψεκασμου που ?  :)
Η ταλαιπωρία και η έλλειψη ποιότητας, μπορεί να προκύψει σε οποιονδήποτε από τους τομείς που αναφέρεις. Γενικότερα τα αντίγραφα είναι πιθανώς ικανά για το καλύτερο έως το χειρότερο. Είναι λαχείο, ότι σου κάτσει. Μου έχει τύχει  αντίγραφο του Iwata revolution M1, όσο κι αν το πάλαιψα (γυαλίσματα βελόνας, σιφωνιών όπου ήταν ορατά, άπειρες δοκιμές αραίωσης και αέρα), να μην βάψει ποτέ. Όπως λένε... απ' έξω κούκλα κι από μέσα πανούκλα :roll:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 03, 2017, 08:56:02 πμ »
Δεν ειναι κατι παραπανω , ειναι πολλα παραπανω.Και εγω συμφωνω οτι το παιρνεις μια φορα , αλλα με μια τιμη χ ενος επωνυμου παιρνεις 3 (λεμε τωρα) KYOTO BD-183K  βαζεις στο καθενα απο ενα διαφορετικο μπεκ και εισαι αρχοντας  :mrgreen: . Στο συγκεκριμενο δε ψαχνεις κανενα o-ring , ουτε με βελονες εχεις θεμα (δε καταλαβα τι εννοεις). Το προβλημα μου ειναι οτι ποτε δεν εχω πιασει στα χερια μου ενα επωνυμο να δω πραγματικα τι ειναι αυτο το διαφορετικο που θα μου δωσει στο βαψιμο ? Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο καπου.Και δε λεω για τα βιντεο στο youtube γιατι αυτα δε μου λενε τιποτα , οτι δειχνουν τα καταφερνω και με το KYOTO BD-183K και με τους 3 graphotech που εχω.Και απο την ωρα που με τα βαψιματα μου ειμαι ικανοποιημενος δεν μου εχει δημιουργηθει και η αναγκη να ψαχνομαι , αυτο νομιζω οτι ειναι και η επιτυχια ενος μοντελου αερογραφου. :roll:

Kαταρχας να ξεκαθαρισω οτι γενικα ειμαι υπερ των φθηνων λυσεων εφοσον δουλευουν. Εχω φαει αλλωστε και ομαδικο πεσιμο παλιοτερα για αυτη μου τη σταση.
Ο αερογραφος ειναι ενα εργαλειο που πρωτα ειχε ευρεια εφαρμογη (προ photoshop ηταν το βασικο εργαλειο γραφιστων και εικονογραφων), αλλα πλεον εχει περιοριστει σε 2-3 πεδια εφαρμογων. Εξ' αυτου οι εταιρειες δεν εχουν περιθωρια για πολλες μαρκετιστικες κινησεις. Σχετικα παντα, οτι πληρωνεις παιρνεις. Μπορει να υπαρχει ενα φουσκωμα τιμης σε οτι αφορα καποια brand names αλλα παραλληλα θα παρατηρησεις οτι οντως εχουν κατι παραπανω. Απο καλυτερο φινιρισμα μεχρι τεχνολογια. Με λιγα λογια ενας αερογραφος που τιμαται πχ 200 ευρω λογω ονοματος στην καλυτερη περιπτωση να ειναι ''ιδιος'' με καποιον που κανει 170 ευρω. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιδιος με εναν που κανει 20. Για παραδειγμα πωλουνται μεσω ebay αερογραφοι Ολυμπος. Πηρε καποιος το εργοστασιο με ολα τα μοντελα και ανταλλακτικα που εχουν παραχθει και τα εχει βγαλει ''στο σφυρι''. Βιντεο στο youtube δειχνουν οτι οντως εχουν υψηλη ποιοτητα και αποδιδουν οσο τα μοντελα της Iwata σε πολυ πιο προσιτη τιμη. Αλλα και παλι με αυτο το σκιωδες καθεστως λειτουργιας, χωρις εξοδα παραγωγης και μηδενικη διαφημιση, δεν μπορεις να τους παρεις για 50-60 ευρω.

Η διαφορα μεταξυ των αερογραφων φαινεται απο μοντελο σε μοντελο μεσα στην ιδια εταιρεια. Για παραδειγμα πρωτα ειχα παρει τον HP-C+. Δεν ειχα μετρο συγκρισης. Οταν πηρα αργοτερα τον Eclipse, σε σχεση με τον HP μου φανηκε αισθητα υποδεεστερος ακομα και στον τροπο που καθεται στο χερι. Σε συγκριση με αυτους ο Vega ειναι 10 σκαλες κατω και υποψιν μιλαμε για ενα σκυλι μαυρο που ψεκαζει απο λεπτη γραμμη με μελανι μεχρι αφρομπετο, με πολυ πιο ποιοτικη κατασκευη απο τους κινεζους. Αλλα τοσο σε φινιρισμα, οσο και ψεκασμο σε σχεση με τους Iwata υστερει εμφανως.

Για να επανελθω λοιπον στο αρχικο, δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το να χρησιμοποιεις ενα φθηνοτερο εργαλειο εφοσον σε βολευει. Διαφορα με τους επωνυμους θα υπαρχει παντα. Το ζητημα ειναι αλλο. Το φθηνο εργαλειο, ειναι φθηνο? Ή τρωει ανατιμολογηση προς τα πανω αναλογικα πολυ μεγαλυτερη των επωνυμων και καταληγει (για αυτο που ειναι) ακριβο? Γιατι απο τα 20-30 ευρω μεχρι τα 60+ υπαρχει ενα 100% στην τιμη. Οποτε αν καποιος εχει οικονομικη στενοτητα (πολυ λογικο στην φαση που περναμε ολοι) γιατι ειναι διατεθημενος να δωσει 30 ευρω εξτρα για το κινεζικο με οτι ρισκο εμπεριεχει, αντι να την παρει στην πραγματικη τιμη ή να βαλει 30-40 παραπανω και να παρει κατι που θα του μεινει?

ΥΓ1 Για τις βελονες που ρωτησες. Επειδη οι κινεζικες βελονες δεν γυαλιζονται οσο πρεπει, υπαρχει εντονοτερο tip dry. Πολλοι λοιπον τις γυαλιζουν μονοι τους, αλλα ειναι μια αρκετα επιπονη διαδικασια γιατι ειναι ευκολο να στραβωσεις ή να χαλασεις την γεωμετρια της μυτης. Επισης πολλοι πετανε τα oring απο τα μοντελα που τα εχουν στο μπεκ (γιατι πρηζονται εν καιρω και βγαζουν εκκεντρο το μπεκ) και τα σφραγιζουν με μελισσοκερι.

ΥΓ2 Το ''graphotech'' σαν μαρκα δεν υφισταται. Απλα ειναι η επωνυμια που σταμπαρουν στο εργοστασιο καθ' υποδειξη του εισαγωγεα. Ομοιως οι Veda, Master κτλ. Παλιοτερα πριν ανοιξει η αγορα της Κινας, αυτη την δουλεια την εκαναν Κορεατες, Ταιβανεζοι κτλ με ομολογουμενως πολυ καλυτερη ποιοτητα παραγωγης. Οποτε μια παλιοτερη καλη εμπειρια δεν μεταφερεται αυτοματα στο σημερα. Το λεω για οσους λενε ''ειχα αγορασει εναν το 1992 και ηταν αστερι''.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4189
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 03, 2017, 10:58:42 πμ »
ΥΓ2 Το ''graphotech'' σαν μαρκα δεν υφισταται. Απλα ειναι η επωνυμια που σταμπαρουν στο εργοστασιο καθ' υποδειξη του εισαγωγεα. Ομοιως οι Veda, Master κτλ. Παλιοτερα πριν ανοιξει η αγορα της Κινας, αυτη την δουλεια την εκαναν Κορεατες, Ταιβανεζοι κτλ με ομολογουμενως πολυ καλυτερη ποιοτητα παραγωγης. Οποτε μια παλιοτερη καλη εμπειρια δεν μεταφερεται αυτοματα στο σημερα. Το λεω για οσους λενε ''ειχα αγορασει εναν το 1992 και ηταν αστερι''.

Σωστός. Καμμία σχέση ο graphotech 101 που ήταν απομίμηση των Olympos
με τους σημερινούς.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 03, 2017, 01:32:39 μμ »
Καταλαβαινω τι λες απολυτα , ανθρωπος του εμποριου ειμαι και εγω και σε πιανω και συμφωνω σε οσα λες.Απλα πιστευω/θεωρω , οτι η φιλοσοφια λειτουργιας ενος αερογραφου ειναι μια για ολους , ο τερμα ακριβος με ενα φτηνοτερο πιστευω οι διαφορες ειναι μηδαμινες για εμενα.Τεφλον εχει ο ενας τεφλον και ο αλλος , σταγονα μπεκ ο ενας σταγονα μπεκ και ο αλλος , ρυθμιζει ο ενας ρυθμιζει και ο αλλος , μια εισοδο αερα ο ενας μια εισοδο αερα και ο αλλος.Η μονη τους διαφορα κατ εμε ειναι στο φινιρισμα και τα χρωμια αντε και στο after sale service και αυτο παιζετε ,αυτο πιστευω.

Οσος για τους graphotech  ναι εχω 2 παρα πολυ παλιους και 2 νεοτερους .Δεν εχω με κανενα απολυτως προβλημα και οι 4 ειναι οκ , ναι οι παλιοτεροι οντως εχουν διαφορα στα παντα.Αλλα ειναι αερογραφοι που πραγματικα ρυθμιζουν και στα παντα , στα παντα ανταλλακτικα και με τη καλυτερη σκανδαλη ever.Ισως ειμαι απολυτος , απλα την εμπειρια μου μεταφερω.To τελευταιο ειναι αποψεις και φιλων με χιλιαδες ωρες χρηση αερογραφων.... :wink:

Επισης αν και λιγο εκτος θεματος απλα επειδη αλλαζει και η αξια ενος αερογραφου , εχω προσεξει οτι ο μονης λειτουργιας με xf μπεκ-βελονα 20+ χρονων (badger) βαφει πραγματικα ευκολοτερα ενα χρωμα με λιγοτερο ψαγμενη αραιωση απο οτι ενας με διπλης που θελει την σωστη αραιωση του.Το λεω το παραπανω και οσο αναφορα το κοστος /επιλογη και στο θεμα αποδοση που αναφερω και ψαχνω παραπανω με χειροπιαστο παραδειγμα και οχι θεωρια. ::salut:: Μηπως τελικα το  marketing εχει κανει τοσο καλα τη δουλεια του , που εν τελει με πιο απλες επιλογες ειμαστε υπερ-καλυμμενοι??

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 03, 2017, 03:47:58 μμ »
Εγω πιστευω πως οι αερογραφοι ειναι ενα προιον που το μαρκετινγκ εχει στενα περιθωρια ελιγμων και οταν εχει περιστασιακα μεγαλυτερο ρολο, γινεται αμεσως αντιληπτο. Πχ οι Iwata Neo που για μενα ειναι υπερτιμημενοι κατα πολυ για αερογραφους που εχουν oring στα μπεκ (δηλαδη εκτος των παρατραγουδων λογω τις φθορας τους, σημαινει οτι κατασκευαστικα δεν εχουν πετυχει στεγανοτητα λογω προχειρης/γρηγορης δουλειας). Περα απο τετοιες φωτοβολιδες, στην καλυτερη να δεις λιιιγο πιο προσιτες τιμες γιατι μια εταιρεια (πχ Mr Hobby) αποφασισε να μπει στην αγορα και κανει οτι μπορει για να εδραιωθει.

Ολα τα αυτοκινητα ροδες εχουν και σε πανε απο το Α στο Β. Αλλο ομως το Γιουγκο, αλλη η Φερραρι. Δεν ειναι πλασματικη η διαφορα τους. Το αν εσυ εισαι ικανοποιημενος με το φθηνοτερο εργαλειο, αυτο ειναι θεμα επιλογης. Εκει η μονη ενσταση μου ειναι οταν το φθηνο δεν ειναι πραγματικα φθηνο. Για παραδειγμα. Ηθελα ενα αερογραφο που να μην με πολυνοιαζει μην σταξει και μη βρεξει. Να μπορει να ψεκασει και πιο χοντρα χρωματα (απο ακρυλικα ζωγραφικης μεχρι πλαστικο χρωμα). Ετυχε και βρηκα στο Market του modelclub τον Vario (Vega) σε πολυ χαμηλη τιμη. Πηρα και ενα εξτρα σετ μπεκ βελονας απο το αμαζον σε τιμη ξεφτιλα και καλυφθηκα πληρως. Αν δεν ειχε τυχει αυτη η περιπτωση, θα χτυπαγα ενα κινεζικο με ενα 20ρικο, απο αυτες τις 2-3 ''μαρκες'' που εχουν κανονικα ανταλλακτικα κτλ. Δεν θα εδινα 60 για το ιδιο πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 03, 2017, 06:01:21 μμ »
...Το προβλημα μου ειναι οτι ποτε δεν εχω πιασει στα χερια μου ενα επωνυμο να δω πραγματικα τι ειναι αυτο το διαφορετικο που θα μου δωσει στο βαψιμο ? ...
Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου, βρές και δανείσου από κάποιον γνωστό έναν Iwata (από αυτούς έχω εμπειρία, για αυτούς μπορώ να σου πω) και χρησιμοποίησε τον για μερικά βαψίματα. Σε βλέπω να αγοράζεις έναν το συντομότερο δυνατό :mrgreen:

Όσο για το πόσο χειρότερα μπορεί να είναι τα αντίγραφα, έχε υπόψιν σου ότι, μπορεί εξωτερικά να είναι πανομοιότυπα με τους αντίστοιχους επώνυμους, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν πανομοιότυπη σχεδίαση εσωτερικά. Συνήθως διαφέρουν στη σχεδίαση αλλά και στο φινίρισμα των σιφωνιών χρώματος/αέρα εσωτερικά και έχουν Ο-ring εκεί που στα πρωτότυπα δεν υπάρχουν. Αυτές οι διαφορές αναπόφευκτα σημαίνουν ότι, αλλάζουν όλες οι παράμετροι λειτουργίας του εργαλείου (πίεση αέρα, ιξώδες χρώματος, θέσεις σκανδάλης για συγκεκριμένο αποτέλεσμα κλπ.) με ότι με τη σειρά τους μπορούν αυτές να σημαίνουν στο αποτέλεσμα του βαψίματος :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 03, 2017, 06:10:10 μμ »
:lol: :lol: ::salut::
....βρε εγω ψαχνω αλλα εδω στην επαρχια που !

Αποσυνδεδεμένος stakhs

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 12:06:25 μμ »
 Γειά σας

 Επαναφέρω το θέμα λόγω απορίας. Εδώ και σχεδόν 2 χρόνια, βαφω με το συγκεκριμένο αερογραφο. Έχει περάσει πολλά τεστ απο απλά ακρυλικά νερού μέχρι εποξειδικο αστάρι αυτοκινήτου υπό αραίωση και χρώματα πολυαιρουθανης με καθαρισμό με acetone και nitro.

 Ειλικρινά, περίμενα να βγει εκτός λειτουργίας πολύ γρήγορα κι όμως αντέχει ακόμη.

  Έκανα όμως το λάθος να μου φύγει ελάχιστη ποσότητα εσωτερικά της βαλβίδας όταν ήταν εκτός η σκανδάλη και θέλω να αντικαταστήσω τα o ring της βαλβιδος αέρα. Όσο κι αν εψαξα δεν τα βρήκα, γνωρίζει κάποιο μέλος που μπορώ να βρω το κιτ αντικατάστασης;

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 01:42:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ GRAPHOTECH KYOTO BD-183K
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 16, 2021, 04:27:51 μμ »
Ρώτα και στο plastimodellismo που είναι ο εισαγωγέας αν έχω καταλάβει καλά. είναι πολύ εξυπηρετικοί.