Αποστολέας Θέμα: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)  (Αναγνώστηκε 18188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 01, 2012, 01:28:42 μμ »
Να σε ρωτήσω λίγο, τι σύστασης ήταν το γυαλιστερό βερνίκι και τι διαλυτικό χρησιμοποίησες;

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 01, 2012, 01:35:11 μμ »
Να σε ρωτήσω λίγο, τι σύστασης ήταν το γυαλιστερό βερνίκι και τι διαλυτικό χρησιμοποίησες;

Το βερνίκι είναι gloss της Humbrol, αλλά δεν γράφει σύσταση και το white spirit είναι διαλυτής νάφθα πετρελαίου, μεσαία αλειφατική όπως γράφει.
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 01, 2012, 01:39:46 μμ »
Όταν κάνουμε wash, το γυαλιστερό βερνίκι είναι διαφορετικής σύνθεσης απ' το μείγμα που χρησιμοποιούμε για το "πλύσιμο", ώστε να μην διαλύεται.
Εσύ έριξες πάνω σε βερνίκι σμάλτου (τέτοιο είναι το humbrol που έβαλες, κατά 99%, κρίνοντας απ' το αποτέλεσμα που περιγράφεις) διαλύτη που το επηρεάζει. Το άφησες και 10 λεπτά να μουλιάσει καλά-καλά και μετά το σκούπισες με ίδιο διαλύτη. Λογικό δεν ήταν ότι θα σου σήκωνε και τα στεγνά πινέλα και όλα;

Αν θες να ξαναδοκιμάσεις, θα ξεβάψεις τα πάντα για να έχεις καθαρή επιφάνεια, θα ξαναβάψεις τα χρώματά σου, θα ρίξεις παρκετίνη ή future ή κάποιο ΑΚΡΥΛΙΚΟ βερνίκι, θα κάνεις το wash, θα σκουπίσεις, θα ρίξεις ΜΑΤ βερνίκι (σμάλτο άνετα, από εκεί και μετά δεν έχει δράματα) και στο τέλος θα κάνεις το στεγνό πινέλο.

Και πρόσεχε τους χρόνους στεγνώματος. Ας πούμε πριν το wash, καλού-κακού άσε την παρκετίνη να "κάτσει" τουλάχιστον 24 ώρες. Μη σου πω και παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 01, 2012, 01:55:02 μμ »
Όταν κάνουμε wash, το γυαλιστερό βερνίκι είναι διαφορετικής σύνθεσης απ' το μείγμα που χρησιμοποιούμε για το "πλύσιμο", ώστε να μην διαλύεται.
Εσύ έριξες πάνω σε βερνίκι σμάλτου (τέτοιο είναι το humbrol που έβαλες, κατά 99%, κρίνοντας απ' το αποτέλεσμα που περιγράφεις) διαλύτη που το επηρεάζει. Το άφησες και 10 λεπτά να μουλιάσει καλά-καλά και μετά το σκούπισες με ίδιο διαλύτη. Λογικό δεν ήταν ότι θα σου σήκωνε και τα στεγνά πινέλα και όλα;

Αν θες να ξαναδοκιμάσεις, θα ξεβάψεις τα πάντα για να έχεις καθαρή επιφάνεια, θα ξαναβάψεις τα χρώματά σου, θα ρίξεις παρκετίνη ή future ή κάποιο ΑΚΡΥΛΙΚΟ βερνίκι, θα κάνεις το wash, θα σκουπίσεις, θα ρίξεις ΜΑΤ βερνίκι (σμάλτο άνετα, από εκεί και μετά δεν έχει δράματα) και στο τέλος θα κάνεις το στεγνό πινέλο.

Και πρόσεχε τους χρόνους στεγνώματος. Ας πούμε πριν το wash, καλού-κακού άσε την παρκετίνη να "κάτσει" τουλάχιστον 24 ώρες. Μη σου πω και παραπάνω.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Πάω να βρω το fornet! :D ::salut:: ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 02, 2012, 01:59:44 μμ »
Καλησπέρα σας!

Όσο περιμένω το καθαριστικό φούρνου να κάνει τα μαγικά του, προχωρώ στο βάψιμο του κιτ.
Εδώ, η Academy στις οδηγίες της αναφέρει να εξής χρώματα για την παραλλαγή:

FS 25450 Dark blue
FS 25526 Blue grey
FS 25550 Light blue

και έπειτα από έρευνα-επικοινωνία με κατάστημα, προμηθεύτηκα τα εξής χρώματα Humbrol

47 Sea blue
15 Midnight blue
79 Blue grey

Τα παραπάνω χρώματα βγαίνουν, έπειτα από πρόχειρες δοκιμές, όπως στην φώτο και κατά πάσα πιθανότητα να τα χρησιμοποιήσω.
Προτείνετε να κάνω αναμείξεις, καθώς πρόσφατα προχώρησα σε παραγγελία διαφόρων ειδών και από χαζομάρα βιάστηκα ενώ η Testors βγάζει τις σωστές αποχρώσεις σε σμάλτα για τα Flanker;



Η απόχρωση του ανοιχτού μπλε πιστεύω είναι ικανοποιητική το οποίο και πέρασα δύο χέρια, τα άλλα δύο αρκετά σκούρα.
Παραθέτω φώτο με το πρώτο χρώμα και δω να πω την αμαρτία μου ότι έριξα διαλυτικό μες το κουτάκι (μέγα λάθος το ξέρω  :oops:), όμως μπορώ να πω ότι αναμείχθηκε και έστρωσε χωρίς πρόβλημα.




Απομένει τρίψιμο με ψιλό ντουκοχαρτο για να απομακρυνθούν ξένα σώματα από το χρώμα και άλλο ένα χέρι.


Αναμένω τις παρατηρήσεις σας! ::salut::

"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος aitheras1

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 214
  • Age: 52
  • Τόπος: Κορινθος
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:41:40 μμ »
για κοιτα εδω ::arrowdown::





σε καλυπτουν :?:   ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 03, 2012, 01:04:03 μμ »
Πάνο καλή αρχή και η μέχρι τώρα πρόοδός σου είναι πάρα πολύ καλή. Θα παρακολουθώ τo θέμα αυτό με ενδιαφέρον (και ειδικά το κατασκευαστικό) γιατί έχω κι εγώ ένα στο στοκ μου το οποίο θα φτιάξω με ουκρανική splinter αφού τελειώσω με το Phantom. Καλή συνέχεια!

Να ευχηθώ και γω με τη σειρά μου καλή συνέχεια με το F4, καταπληκτική δουλειά.
Ευχαριστώ για τις ευχές και θα πρότεινα το κιτ μου να μην αποτελέσει παράδειγμα για κανέναν! ::salut::


Συνονόματε, μακράν το πιό όμορφο πετούμενο ever.....!!! Καλή συνέχεια....

Ευχαριστώ συνονόματε! ::salut::


για κοιτα εδω ::arrowdown::





σε καλυπτουν :?:   ::salut::

Με καλύπτουν και με το παραπάνω!
Χίλια ευχαριστώ! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 10, 2012, 02:29:52 μμ »
Καλησπέρα σας!

Μετά από λίγες μέρες απουσίας, επανέρχομαι στο βάψιμο του κιτ.
Το σκούρο μπλε ήδη περάστηκε δύο χέρια. 



Εφ' όσον βαφτεί το τρίτο χρώμα, το μπλε-γκρι, θα ακολουθήσουν οι εξαγωγές και οι λοιπές λεπτομέρειες σε κάποια σημεία με άσπρο (το μασκάρισμα θα γίνει με την κατάλληλη ταινία :)), καθώς και διορθώσεις με ψιλό πινέλο στα όρια της παραλλαγής και γενικά όπου έχει ξεφύγει.

Εν τω μεταξύ, οι θυρίδες των φωλεών είναι έτοιμες.
Έχουν περαστεί με γυαλιστερό βερνίκι σμάλτου και σε αυτήν του ρινιαίου τροχού απομένει η τοποθέτηση χαλκομανιών.
Σε αυτή την περίπτωση, είναι εφικτό πάνω από την χαλκομανία να περάσω ακρυλικό βερνίκι και να συνεχίσω με wash;




Εδώ, να σημειώσω ότι οι θυρίδες είναι βαμμένες με κόκκινο 60 και το εσωτερικό του αερόφρενου με κίτρινο 69.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω σχόλια! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 10, 2012, 07:13:55 μμ »
Πάνο...δεν ξέρω αν φταίει ο φωτισμός η κάτι άλλο..αλλά μου φαίνεται πολύ γυαλιστερό το μπλέ..
Οι θυρίδες είναι πολύ ωραίες!!!!Πέτυχε πολύ καλά το χρώμα!!!!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 10, 2012, 10:08:24 μμ »
Φιλε PanosG... θαυμαζω τους μοντελιστες που βαφουν με πινελο και μαλιστα πολυ καλυτερα απο τα δικα μου με αερογραφο. Ισως... λεω "ισως" , θα μπορουσες να κανεις πιο καλη δουλεια στα ορια που αλλαζει το χρωμα της παραλαγης. Απο την άλλη  φαινεται να εχεις κανει καλη δουλεια  και να εχει "στρωσει" το χρωμα. Για τα χρωματα και εμένα μου φαινονται λιγο παραξενα ως προς τις αποχρώσεις... ειναι και ρωσικό... διπλο το κακο. Εγω θα σου πρότεινα σε ολα σου τα μοντελα να αρχιζεις με τις οδηγιες του κιτ να τις συγκρινεις με φωτογραφιες του πραγματικου, και αναλογα να "ανοίγεις ¨ή να "σκουρενεις" τις αποχρωσεις. Αυτααααα... και καλη συνεχεια φιλε που. ::salut::.

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 11, 2012, 01:24:00 μμ »
Φιλε PanosG... θαυμαζω τους μοντελιστες που βαφουν με πινελο και μαλιστα πολυ καλυτερα απο τα δικα μου με αερογραφο. Ισως... λεω "ισως" , θα μπορουσες να κανεις πιο καλη δουλεια στα ορια που αλλαζει το χρωμα της παραλαγης. Απο την άλλη  φαινεται να εχεις κανει καλη δουλεια  και να εχει "στρωσει" το χρωμα. Για τα χρωματα και εμένα μου φαινονται λιγο παραξενα ως προς τις αποχρώσεις... ειναι και ρωσικό... διπλο το κακο. Εγω θα σου πρότεινα σε ολα σου τα μοντελα να αρχιζεις με τις οδηγιες του κιτ να τις συγκρινεις με φωτογραφιες του πραγματικου, και αναλογα να "ανοίγεις ¨ή να "σκουρενεις" τις αποχρωσεις. Αυτααααα... και καλη συνεχεια φιλε που. ::salut::.

Κε Παναγιώτη, σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.
Όντως, με τα χρώματα έκανα "πατάτα" και οι αποχρώσεις είναι περίεργες, γι' αυτό το κιτ πάει για ξέβαμμα όσο περιμένω τα σωστά της Model Masters για τα flanker

http://www.testors.com/category/136499/Modern_Russian_Colors

Όσον αφορά το βάψιμο, όπου ξεφεύγει το χρώμα στα όρια της παραλλαγής, το διορθώνω αλλά θα προσπαθήσω εξ' αρχής να μην επιβαρύνω αυτά τα σημεία με πολύ χρώμα και να μην φαίνεται η διαφορά από το υπόλοιπο κιτ λόγω του "χτισίματος".
Είναι το δεύτερο μου su27, γι' αυτό αν είναι να το φτιάξω, ας το κάνω σωστά! ::salut::


Πάνο...δεν ξέρω αν φταίει ο φωτισμός η κάτι άλλο..αλλά μου φαίνεται πολύ γυαλιστερό το μπλέ..
Οι θυρίδες είναι πολύ ωραίες!!!!Πέτυχε πολύ καλά το χρώμα!!!!

Φίλε Γιώργο, όντως είναι γυαλιστερό και λάθος!
Με ένα χέρι fornet θα στρώσει!! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:55:58 μμ »
Καλησπέρα σας και πάλι!

Επανέρχομαι στο θέμα των εξαγωγών και εφ' όσον ξεβάφτηκαν, περάστηκαν ξανά τα χρώματα και το ακρυλικό βερνίκι της Humbrol, ακολούθησε μια νέα απόπειρα για wash.
Στη συνέχεια, θα γίνουν και τα σχετικά στεγνά πινέλα.
Spoiler (hover to show)



Μπορώ να πω ότι για πρώτο και σωστό wash, μου αρέσει αλλά θα περιμένω τα σχόλια σας.


Καλό Πάσχα σε όλους και Καλή Ανάσταση! ::salut:: ::salut:: ::salut::




"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 19, 2012, 01:30:32 μμ »
Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά!

Συνεχίζω με το κιτ και τα χρώματα της Model Masters πού προμηθεύτηκα


Από αριστερά, 2130 pale blue, 2132 blue grey και 2131 medium blue

Έπειτα από πρόχειρες δοκιμές, απογοητεύτηκα λίγο, καθώς οι αποχρώσεις μου φαίνονται διαφορετικές από αυτές πού έχω δει σε flanker και σε μερικά, παρατηρείται μια απόχρωση του γκρι.
Το μπλε-γκρι νομίζω φέρνει περισσότερο σε σκούρο μπλε και το ανοιχτό μπλε (2131) παραείναι ανοιχτό.
Με σκοπό να μην δοκιμάζω τα χρώματα στο κιτ και μετά τα ξεβάφω, σάρωσα στον Η/Υ την κάτοψη των οδηγιών, την εκτύπωσα σε χαρτί για φωτογραφίες και δοκίμασα να βάψω τα χρώματα πάνω σε αυτό, για να έχω μια γενική εικόνα του συνόλου.



Δεξιά, είναι το pattern πού δίνουν οι οδηγίες σύμφωνα με τις περιγραφές των χρωμάτων και αριστερά, σκέφτηκα να αντιστρέψω τα δύο μπλε.
Ψάχνοντας για πηγές, έπεσα στην κατασκευή ενός su 27 εκτός φόρουμ, για το οποίο χρησιμοποιήθηκαν τα χρώματα της Mr color και συγκεκριμένα τα Η 314, Η 72 και Η 35.
Τα δύο πρώτα χρώματα ταιριάζουν στα αντίστοιχα με της ΜΜ, 2130 και 2132, αλλά με το γκρι τι "παίζει" :?:

Έκανα δοκιμές με όλα τα γκρι πού έχω στο στόκ μου σε Humbrol και ψάχνω τη σωστή, αν όχι μια ικανοποιητική απόχρωση, και εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την επιλογή του χρώματος.




Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αναμένω τα σχόλια σας! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 19, 2012, 03:20:19 μμ »
φιλε PanosG  ::salut:: αυτο που εκανες με την παλέτα με τα χρωματα



 για μενα ειναι η τελεια λυση στο "χρωματικο" προβλημα σου. Τωρα με την παλετα στο χερι σύγκρινε τα χρωματα με μια φωτο του πραγματικου αεροσκαφους και... "εισαι μεσα". Τουλαχιστον εγω αυτο κανω,  τις οδηγιες του κιτ τις κοιταω μονο και μονο σαν οδηγο. Αντε και καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 21, 2012, 11:40:58 πμ »

Καλημέρα σας!

Ένα μικρό update, καθώς για αρχή, κατέληξα στα χρώματα πού θα χρησιμοποιήσω, Model Masters 2131 medium blue, MM 2130 pale blue και Humbrol 128 US compass grey. Πρόκειται να γίνουν δοκιμές και οι ανάλογες αναμείξεις. 

 :arrow: και ευελπιστώ να βγεί κάτι σαν κι αυτό  ::arrowred::





Σχόλια :?:


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αναμένω τις παρατηρήσεις σας! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 21, 2012, 11:59:17 πμ »
 ::salut:: Τα χρωματα φαινονται λογικα, και μην ξεχνας οτι αναλογα με τον φωτισμο  και τις φθορες που αφηνει ο χρονος αυτα αλλιωνονται λιγο!

για τα "μπουρια"  :!: θα σου προτεινα τις σκονες της ταμιγια, θα βελτιωνες τη μεταλικη τους υφη ακομα καλυτερα.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 21, 2012, 06:00:37 μμ »

για τα "μπουρια"  :!: θα σου προτεινα τις σκονες της ταμιγια, θα βελτιωνες τη μεταλικη τους υφη ακομα καλυτερα.  :wink:


Τις εξαγωγές σκέφτομαι να τις κάνω όπως στο προηγούμενο su  ::arrowdown:: , καθώς η εύρεση τους στην τοπική αγορά είναι δύσκολη έως αδύνατη και η επόμενη μαζική αγορά αργεί.
Βασικό χρώμα polished steel 27003 και στεγνά πινέλα, όλο με aluminium 56, στο κέντρο των πάνελς με silver 11 και στις γραμμές με leather 62.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη.



 ::salut::
{Τέλος παράθεσης}


Και δύο "ολόσωμες"



Προ 10ετίας, θολωμένη καλύπτρα από ασετόν, αρκετές απώλειες σε κομμάτια και αποτυχημένο βάψιμο με Humbrol 47, 64 και 128, όπως και προσθήκη πετονιάς για κρέμασμα από κουρτινόξυλο.


 ::salut:: ::salut::

"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 26, 2012, 09:40:21 μμ »
   
Добрый вечер!
Καλησπέρα!

Ένα μικρό update με την κατασκευή του Ρώσου.

Το κιτ πέρασε για αρχή τέσσερις ώρες στο καθαριστικό φούρνου, υπό το φόβο κάποιας ζημιάς στο κόκπιτ αλλά ευτυχώς τα χρώματα έφυγαν χωρίς παράπλευρες απώλειες και στη συνέχεια, ξαναψεκάστηκε και κλείστηκε άφοβα σε σακούλα, από το αερόφρενο και πίσω, για το δεύτερο χέρι.
Σε μεγάλο βαθμό ξεβάφτηκε όλο, το χρώμα στην κυριολεξία ξεφλούδιζε.
   
Βάφτηκαν ξανά κάποια σημεία και ακολουθεί μασκάρισμα και σχεδίαση της παραλλαγής με μολύβι και πάνω απ' όλα, η απόφαση για το βάψιμο.
Τα κάθετα σταθερά έχουν τοποθετηθεί πρόχειρα.

Η γνώμη σας για το "ξεβάψιμο" :?: Θα υπάρξει πρόβλημα με τα υπολείμματα του χρώματος;




Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αναμένω τα σχόλια σας!  ::salut:: ::salut::

"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 26, 2012, 09:54:39 μμ »
Ναι, θα έχεις. Πάρε ψιλό ντουκόχαρτο και τρίψε τα σημεία ΚΑΛΑ. Να φύγει όλο το χρώμα.
Μετά θα ασταρώσεις, θα ξανατρίψεις τοπικά αν χρειάζεται και τέλος θα ασταρώσεις ξανά τοπικά, όπου δεις να υπάρχει ακόμα θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 26, 2012, 10:06:23 μμ »
Ναι, θα έχεις. Πάρε ψιλό ντουκόχαρτο και τρίψε τα σημεία ΚΑΛΑ. Να φύγει όλο το χρώμα.
Μετά θα ασταρώσεις, θα ξανατρίψεις τοπικά αν χρειάζεται και τέλος θα ασταρώσεις ξανά τοπικά, όπου δεις να υπάρχει ακόμα θέμα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!
Επειδή δεν χρησιμοποιώ αστάρι, θα το διορθώσω και μετά το πρώτο χέρι. ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 26, 2012, 10:16:34 μμ »
Φίλε μου, ξεκίνα να χρησιμοποιείς αστάρι. Κι εγώ δεν χρησιμοποιούσα και δεν έβλεπα και το λόγο να το κάνω, μέχρι την πρώτη φορά που το δοκίμασα.

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 26, 2012, 10:32:09 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον Νάσο. Και εγώ στο Α-10 που έφτιαξα χρησιμοποίησα πρώτη φορά και σίγουρα θα το καθιερώσω. Βλέπεις διαφορά :wink:

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 27, 2012, 02:06:33 μμ »
Φίλε μου, ξεκίνα να χρησιμοποιείς αστάρι. Κι εγώ δεν χρησιμοποιούσα και δεν έβλεπα και το λόγο να το κάνω, μέχρι την πρώτη φορά που το δοκίμασα.

Θα συμφωνήσω με τον Νάσο. Και εγώ στο Α-10 που έφτιαξα χρησιμοποίησα πρώτη φορά και σίγουρα θα το καθιερώσω. Βλέπεις διαφορά :wink:

Δεν διαφωνώ με τη χρησιμότητα του ασταριού, εξ' άλλου εσείς γνωρίζετε καλύτερα.
Απλά η εφαρμογή του σε συνδυασμό με τα βασικά χρώματα και τα πολλαπλά στρώματα και των δύο, ίσως χτίσουν τις γραμμώσεις και χαθούν οι όποιες λεπτομέρειες του κιτ, βάφω και με πινέλο ακόμα χειρότερα!
Θέλω φυσικά τα μοντέλα μου να δείχνουν ωραία, αλλά η τελειότητα δεν είναι αυτοσκοπός.
Θα προσπαθήσω να ξύσω τα υπολείμματα και με τη βαφή θα φανεί το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την πρόθεσή σας να βοηθήσετε, οι παρατηρήσεις σας βοηθούν σε μεγάλο βαθμό! :D

 ::arrowred:: nikosmeta τρομερό το Α10, καλή αρχή και με το SU 30 (προτείνω και γω τη 2η παραλλαγή)

 ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 27, 2012, 03:09:42 μμ »
Πάνο εγώ το αστάρι το παίρνω σε σπρευ :wink:

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 07, 2012, 02:09:10 μμ »
Καλησπέρα σας!

Επανέρχομαι με τις εξαγωγές του κιτ και με μία νέα απόπειρα για wash, καθώς τα μετέπειτα στεγνά πινέλα ήταν υπερβολικά έντονα και αναγκάστηκα να τις ξεβάψω.
Αυτή τη φορά, πέρασα δύο χέρια 128 camouflage grey της Molak.
Έδωσα περισσότερη προσοχή στα εσωτερικά πέταλα, προσπαθώντας να εφαρμόσω την τεχνική όσο καλύτερα μπορούσα, με ελάχιστες και επαναλαμβανόμενες εφαρμογές του μείγματος και με την βοήθεια μιας οδοντογλυφίδας, με κομμένη την αιχμηρή άκρη, να το προσαρμόσω.
Στο πίσω κομμάτι των εξαγωγών, εφάρμοσα αρκετό μείγμα, χωρίς να το σκουπίσω, καθότι ελάχιστα θα φαίνεται, και στη συνέχεια με μια μπαντονέτα "βρώμισα" τα τοιχώματα.     




Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αναμένω τα σχόλια σας!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Tags: su-27