Αποστολέας Θέμα: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)  (Αναγνώστηκε 18189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)
« στις: Μάρτιος 30, 2012, 01:38:16 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Ξεκινάω, μάλλον έχω ήδη ξεκινήσει και προχωρήσει αρκετά, το κιτ της Academy, το οποίο είναι το παρακάτω




Είχε προηγηθεί μια άδοξη απόπειρα με ένα αντίστοιχο της Trumpeter Mini Models και το αποτέλεσμα της τωρινής προσπάθειας μπορώ να πω ότι με έχει ικανοποιήσει, γι' αυτό πήρα το θάρρος να μοιραστώ την κατασκευή και από τα "κραξίματα" να βελτιωθώ, κυρίως σε θέματα weathering. Έχω βέβαια διαβάσει σχετικά στο φόρουμ, η προβολή όμως του θέματος και σε συνδυασμό με τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας, πιστεύω να με βοηθήσουν για τη συνέχεια.
Όπως έχω γράψει και στο πρώτο μου ποστ, δεν επιδιώκω αληθοφανή λεπτομέρεια ούτε και κυνηγάω διακρίσεις, επιδιώκω όμως την βελτίωση, όπως και όλοι μας στο χόμπι πιστεύω. 

Λίγα λόγια για το κιτ, σύμφωνα με την ταπεινή μου άποψη και μικρή εμπειρία.
Καλή λεπτομέρεια, όπως επίσης η χαραγμένη γράμμωση, ανάγλυφο κόκπιτ. Εκεί που υστερεί είναι τα καθίσματα τα οποία είναι πολύ απλά, τα χειριστήρια (καλά τα λέω;) είναι υπερβολικά "ψηλά", φτάνοντας σε ύψος τους πίνακες οργάνων, όπως επίσης και οι χειρολαβές πού είναι επίσης αρκετά μεγάλες. Η εφαρμογή πιστεύω άψογη, εκτός από το σημείο που ενώνονται οι εισαγωγές με την άτρακτο, όπου με δυσκόλεψε και χρησιμοποίησα στόκο.
Λάστιχα από PVC και ΡΕ για τις σίτες των εισαγωγών, τις θυρίδες των φωλεών και το εσωτερικό της καλύπτρας.
Τέλος, για τις χαλκομανίες δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, καθώς μου φάνηκαν και αυτές πολύ απλές, ειδικά τα προειδοποιητικά.

Η κατασκευή γίνεται και θα ολοκληρωθεί κατ' ευθείαν από το κουτί, χωρίς βελτιωτικά και με κάποιες τροποποιήσεις.

 
Επανέρχομαι με φώτο από την πρόοδο!
 
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2012, 01:47:33 μμ »
Καλησπερα!
Καλη αρχη στο πολυ ωραιο σου θεμα!
Για ο,τι χρειαστεις ρωτας. :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2012, 03:21:46 μμ »
Οπως ειπε και ο φιλος labros87 ρωτα οτι θελεις. Μιας και εχω φτιαξει τρια "διαφορετικα"  :mrgreen: μπορω να σου πω οτι το κιτ σε γενικες γραμμες ειναι παρα πολυ καλο. Μην ανησυχείς για τις ατελειες του κοκπιτ, εγω θα αλλαζα με ενα ρητινενιο, μονο το καθισμα. Ολη η  δουλεια σε αυτο το α/φ ειναι το βαψιμο και ιδιαιτερα τα μεταλικα μερη στην ουρα. Αντε, καλη αρχη και δεν χρειαζεται να αναχώνεσαι για τιποτα! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2012, 03:43:24 μμ »
Καλησπερα!
Καλη αρχη στο πολυ ωραιο σου θεμα!
Για ο,τι χρειαστεις ρωτας. :wink: ::salut:: ::salut::
Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου!
Θα προσπαθήσω να μην γίνω ενοχλητικός! ::salut::

Οπως ειπε και ο φιλος labros87 ρωτα οτι θελεις. Μιας και εχω φτιαξει τρια "διαφορετικα"  :mrgreen: μπορω να σου πω οτι το κιτ σε γενικες γραμμες ειναι παρα πολυ καλο. Μην ανησυχείς για τις ατελειες του κοκπιτ, εγω θα αλλαζα με ενα ρητινενιο, μονο το καθισμα. Ολη η  δουλεια σε αυτο το α/φ ειναι το βαψιμο και ιδιαιτερα τα μεταλικα μερη στην ουρα. Αντε, καλη αρχη και δεν χρειαζεται να αναχώνεσαι για τιποτα! ::salut::

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!
θεωρώ ότι είναι πολύ καλό κιτ και κάποια επιπλέον δουλειά την "τραβάει". Το κοκπιτ το έχω τελειώσει και έχω κλείσει την καλύπτρα, θα ανεβάσω φώτο.
Όντως, οι εξαγωγές θέλουν προσοχή. Από το προηγούμενο su 27, μόνο σε αυτό το σημείο μπορώ να πω ότι έκανα δουλειά της προκοπής! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2012, 04:11:30 μμ »
  ::director:: να βλέπω φώτο και γρήγορα ..... :twisted:

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2012, 04:55:57 μμ »
Ξεκινάω λοιπόν από το κοκπιτ.
Να σημειώσω ότι όλα τα χρώματα είναι σμάλτου της Humbrol.



Χρησιμοποίησα το 87, το οποίο φέρνει περισσότερο στο χρώμα για τα ρώσικα ά/φη, και με την λεπτή άκρη από ζεσταμένο τεντωμένο πλαστικό από το πλαίσιο του κιτ, δυνατό φυσικό φως και πολλή υπομονή έβαψα σταγόνα-σταγόνα τους διακόπτες και τα λοιπά όργανα.
Στη συνέχεια το πέρασα όλο με ένα gloss βερνίκι, στεγνό πινέλο με άσπρο για να αναδειχθούν οι ανάγλυφες λεπτομέρειες και τέλος ένα satin βερνίκι.
Επίσης, "κόντυνα" τα χειριστήρια, κόβοντας τα με τον κόπτη και τα ξανακόλλησα σε ένα λογικό ύψος, προτού τα βάψω.

Συνέχεια με τα καθίσματα, ένα αδύναμο σημείο του κιτ σε σχέση με τα πραγματικά.



Κενό στο πίσω μέρος του προσκέφαλου, το οποίο γέμισα με στόκο και πρόσθεσα ζώνες από αλουμινόφυλλο συσκευασίας καφέ, πρώτη φορά που επεμβαίνω σε κάθισμα κατ' αυτό τον τρόπο.
Τις χειρολαβές τις αντικατέστησα με αυτές από το κιτ της Trumpeter (σαφώς καλύτερες) και τύλιξα την βάση τους επίσης με αλουμινόφυλλο, τοποθετώντας τέλος, πορτοκαλί αυτοκόλλητο κομμένο κατάλληλα. 

και τέλος!



Σχόλια και παρατηρήσεις δεκτά!
Ζαρζαβατικά και γαλακτοκομικά, επίσης δεκτά αρκεί να είναι φρέσκα!! ::salut:: ::salut:: ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2012, 05:12:05 μμ »
Ξεκινάω λοιπόν από το κοκπιτ.
Να σημειώσω ότι όλα τα χρώματα είναι σμάλτου της Humbrol.



Χρησιμοποίησα το 87, το οποίο φέρνει περισσότερο στο χρώμα για τα ρώσικα ά/φη, και με την λεπτή άκρη από ζεσταμένο τεντωμένο πλαστικό από το πλαίσιο του κιτ, δυνατό φυσικό φως και πολλή υπομονή έβαψα σταγόνα-σταγόνα τους διακόπτες και τα λοιπά όργανα.
Στη συνέχεια το πέρασα όλο με ένα gloss βερνίκι, στεγνό πινέλο με άσπρο για να αναδειχθούν οι ανάγλυφες λεπτομέρειες και τέλος ένα satin βερνίκι.
Επίσης, "κόντυνα" τα χειριστήρια, κόβοντας τα με τον κόπτη και τα ξανακόλλησα σε ένα λογικό ύψος, προτού τα βάψω.

Συνέχεια με τα καθίσματα, ένα αδύναμο σημείο του κιτ σε σχέση με τα πραγματικά.



Κενό στο πίσω μέρος του προσκέφαλου, το οποίο γέμισα με στόκο και πρόσθεσα ζώνες από αλουμινόφυλλο συσκευασίας καφέ, πρώτη φορά που επεμβαίνω σε κάθισμα κατ' αυτό τον τρόπο.
Τις χειρολαβές τις αντικατέστησα με αυτές από το κιτ της Trumpeter (σαφώς καλύτερες) και τύλιξα την βάση τους επίσης με αλουμινόφυλλο, τοποθετώντας τέλος, πορτοκαλί αυτοκόλλητο κομμένο κατάλληλα. 

και τέλος!



Σχόλια και παρατηρήσεις δεκτά!
Ζαρζαβατικά και γαλακτοκομικά, επίσης δεκτά αρκεί να είναι φρέσκα!! ::salut:: ::salut:: ::salut::


Έχω την εντύπωση (κάπου το διάβασα) ότι δεν επιτρέπονται φωτογραφίες σε κάθετη διάταξη, γι' αυτό τον λόγο τις διέγραψα.
Ζητώ συγγνώμη :lol:
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2012, 05:31:00 μμ »
Φίλε Πάνο, μήπως οι χειρολαβές εκτίναξης και οι ζώνες σου είναι σε 1/32;
Σκέψου πώς ο πιλότος θα πιάνει το στικ με αυτό το πράγμα ανάμεσα στα πόδια του...

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2012, 06:18:17 μμ »
Καλή αρχή φίλε μου και από εμένα. Θα συμφωνήσω με τον Νάσο ότι οι χειρολαβές είναι εντελώς εκτός κλίμακας.
Εδώ θα βρεις φώτο αν θέλεις του κανονικού καθίσματος.
http://www.seatejectcolor.com/seat/index_en.html

Είμαι σίγουρος ότι θα βγει πολύ καλό. Τι εθνικότητας θα γίνει? Εμένα μου αρέσει το ουκρανικό με την spliter παραλλαγή.

Αν θέλεις βιβλιογραφία πες το και την έχεις γιατί μαζεύω πολύ για το επόμενο μου Project ένα Su-30 :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2012, 07:57:56 μμ »
Αυτο ειναι αεροσκαφος,,,φοβερο θεμα πανεμορφο αεροσκαφος και με κατι κακαλα μεγαλα μεγαλα...καλη αρχη φιλε μου...ωραιο το κοκπιτ σου ,για τις χειρολαβες εκτιναξης στα ειπα τα παιδια παραπανω,,, ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2012, 08:18:23 μμ »
Φίλε Πάνο, μήπως οι χειρολαβές εκτίναξης και οι ζώνες σου είναι σε 1/32;
Σκέψου πώς ο πιλότος θα πιάνει το στικ με αυτό το πράγμα ανάμεσα στα πόδια του...

Η αλήθεια είναι ότι το παραέκανα με τις ζώνες, βγήκαν πιο πλατιές.
Οι χειρολαβές του κιτ δεν ήταν και οι καλύτερες και επέλεξα αυτές από προηγούμενο κιτ, είναι όμως 1/48. Η καλύπτρα έχει κολληθεί και δεν μου πάει να την ξηλώσω και να το διορθώσω μήπως κάνω καμία ζημιά. Εξ' άλλου θα παραμείνει κλειστή.
Ευχαριστώ πάντως για την παρατήρηση! ::salut:: 


Καλή αρχή φίλε μου και από εμένα. Θα συμφωνήσω με τον Νάσο ότι οι χειρολαβές είναι εντελώς εκτός κλίμακας.
Εδώ θα βρεις φώτο αν θέλεις του κανονικού καθίσματος.
http://www.seatejectcolor.com/seat/index_en.html

Είμαι σίγουρος ότι θα βγει πολύ καλό. Τι εθνικότητας θα γίνει? Εμένα μου αρέσει το ουκρανικό με την spliter παραλλαγή.

Αν θέλεις βιβλιογραφία πες το και την έχεις γιατί μαζεύω πολύ για το επόμενο μου Project ένα Su-30 ;) ::salut::

Ρωσικό θα γίνει με τις χαλκομανίες του κιτ. Έχω κάνει μια σχετική έρευνα γενικά και για τα καθίσματα, στο πως θα το κάνω (στο περίπου..), προτιμώ όμως να μην μπλέξω με βελτιωτικά. Ότι προσφέρει το κουτί!
Εάν θα βγει πολύ καλό, δεν μπορώ να το εγγυηθώ, θα προσπαθήσω όμως για το καλύτερο!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, σκέφτομαι και γω στο μέλλον για ένα Su 35 με spliter παραλλαγή κίτρινο-καφέ, αν το καταφέρω με πινέλο!  ::salut::

Αυτο ειναι αεροσκαφος,,,φοβερο θεμα πανεμορφο αεροσκαφος και με κατι κακαλα μεγαλα μεγαλα...καλη αρχη φιλε μου...ωραιο το κοκπιτ σου ,για τις χειρολαβες εκτιναξης στα ειπα τα παιδια παραπανω,,, ::salut:: ::salut::

Ευχαριστώ για το σχόλιο!
Από τα αγαπημένα μου ά/φη!! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2012, 09:48:06 μμ »
Καλησπέρα σας και πάλι!

Συνεχίζω λοιπόν με τη κατασκευή του Ρώσου και παραθέτω φώτο από ολοκληρωμένα επιμέρους κομμάτια του κιτ.

Ξεκινάω με τις εξαγωγές και συγκεκριμένα το εσωτερικό αυτών. Κατ' αρχήν, πέρασα ένα μαύρο ματ 33, στη συνέχεια δύο χέρια άσπρο ματ 34, gloss βερνίκι και στεγνά πινέλα με μαύρο και λίγο καφέ 62, ενώ το πέρασα για το τελείωμα ένα ματ βερνίκι. Σκέφτηκα και για wash αλλά είμαι ακόμα σε δοκιμές.
Το εξωτερικό τους βάφτηκε με polished steel 27003 και έπεται συνέχεια.
Στα προηγούμενα μοντέλα, έβαφα το εσωτερικό με μαύρο και τελείωνα!



Συνέχεια με σκέλη και τροχούς



Εδώ, χρησιμοποίησα ανοιχτό γκρι 127 και silver 11, ενώ για τις ζάντες σκούρο πράσινο 108.
Το σύνολο του ρινιαίου τροχού αποτελείται από 14 ( :!:) κομμάτια.

Οι R 74 είναι έτοιμοι, απλοί αλλά το άσπρο gloss ήθελε τουλάχιστον 4 με 5 χέρια για να στρώσει.



Λίγη λεπτομέρεια με μαύρο και τα διάφανα κομμάτια για τις κεφαλές, γυαλιστερό βερνίκι και φύλαξη μέχρι τη συγκόλληση τους.
Αντίθετα, οι R 27 δεν λένε να τελειώσουν, τους έχω ξεβάψει 2-3 φορές για να πετύχω σωστό βάψιμο στις εμπρός πτέρυγες και στα σημεία που εφάπτονται με τον κορμό, αλλά κάτι πάει να γίνει..

Απορία: Στις φωτογραφίες του κιτ (από ένα ολοκληρωμένο μοντέλο στα πλαϊνά του κουτιού), οι κεφαλές τους είναι βαμμένοι με σκούρο γκρι, αλλά από ότι έχω ψάξει και βρει, είναι μπεζ, νομίζω προς radome tan. Ποιο είναι το σωστό;


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και θα επανέλθω με φώτο από άτρακτο!

Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας! ::salut::


"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2012, 09:54:49 μμ »
Ωραιό αεροσκάφος διάλεξες  :o

Το wash πιάνει και δε χτίζει κιόλας σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.Εδώ 2 φώτο από ένα mig που φτιάχνω.(Βασικό χρώμα και wash)

Αποσυνδεδεμένος aitheras1

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 214
  • Age: 52
  • Τόπος: Κορινθος
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 31, 2012, 12:23:42 πμ »
εεετσι,εεετσι  κοκκινα αστερια παντου  :? μια ερωτηση  οι πτερυγες  ειναι ευθειες η καμπυλωνουν
στις ακρες :?:  καλη συνεχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος babi_rg

  • Μπάμπης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 272
  • Age: 44
  • Τόπος: Ανδραβίδα-Θεσ/νικη
  • 117cw phantom phlyers.
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 31, 2012, 02:53:31 πμ »
Καλη αρχηηηηηηηηη! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 31, 2012, 11:00:06 πμ »
Ωραιό αεροσκάφος διάλεξες  :o

Το wash πιάνει και δε χτίζει κιόλας σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.Εδώ 2 φώτο από ένα mig που φτιάχνω.(Βασικό χρώμα και wash)
(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)

Κατ' αρχήν, τα σέβη μου για την εξαγωγή του Mig. ::salut::
Υποθέτω χρειάζεται gloss βερνίκι πάνω από το ματ και αν πετύχει το wash, θα διακρίνεται πάνω από τα στεγνά πινέλα;

εεετσι,εεετσι  κοκκινα αστερια παντου  :? μια ερωτηση  οι πτερυγες  ειναι ευθειες η καμπυλωνουν
στις ακρες :?:  καλη συνεχεια  ::salut::

Αν εννοείται τις εμπρός πτέρυγες, είναι ευθείες!
Ευχαριστώ για τις ευχές σας, μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο θέμα! ::salut::

Καλη αρχηηηηηηηηη! ::salut::

Ευχαριστώ! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 31, 2012, 11:30:56 πμ »
Πάνο καλή αρχή φίλε με ένα πολύ όμορφο αεροσκάφος!!!
Οι εξαγωγές φαίνονται όμορφες και καλοδουλεμένες..Ρίξε και κανενα wash για είναι ακόμη καλύτερες!!
Θα σου πω να προσέχεις λίγο μόνο όσο αναφορά λίγο τα σκέλη.
Όταν τα τοποθετήσεις να προσέχεις το παλατζάρισμα που κάνει επειδή το αεροσκάφος είναι πολύ ψηλό!!!Εμένα να καταλάβεις μου έσπασε το εμπρός και παέι για ρετουσάρισμα...


Καλή συνέχεια!!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος HEL(las)

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1043
  • Τόπος: Σωμα στην Σαλονικη, μυαλο και καρδια στην Κομοτηνη
  • "ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΑΝΤΕΣ"
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 31, 2012, 11:46:25 πμ »
Καλη αρχη και απο μενα , μια χαρα βγηκε το κοκπιτ , τα καθισματα οντως ειναι λιγο..σπαρτιατικα οσον αφορα την λεπτομερεια

Καλη συνεχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 31, 2012, 11:59:44 πμ »
Καλημέρα σας!

Συνεχίζω με την άτρακτο του Ρώσου.
Η εφαρμογή των δύο μισών δεν με δυσκόλεψε αρκετά, μοναχά σε δύο σημεία χρειάστηκε ελάχιστο στόκο για καλυφθούν μικρά κενά.
Πρώτον και βασικό, πίσω από τον κώνο, όπου η γραμμή της ένωσης αλλάζει από την υπόλοιπη αυτής του κιτ, σχηματίζοντας μια διακύμανση, ένα σκαλοπάτι. Εκεί χρειάστηκε τρίψιμο με  ντουκόχαρτο έτσι ώστε να εφαρμόσει.
Παραθέτω φώτο, στην οποία με κόκκινη γραμμή είναι τα σημεία ένωσης της ατράκτου.   



Δεύτερον, στα πλαϊνά, ανάμεσα από flaps και stabilators.

Στα υπόλοιπα κομμάτια, λοιπές πτέρυγες, flaps και slats δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την εφαρμογή τους.
Εκτός από τα κάθετα σταθερά τα οποία δεν κόλλησα έτσι ώστε να βάψω τις εξαγωγές με περισσότερη άνεση. Στα dry fits πού έκανα, ούτε εκεί υπάρχει θέμα.


Και τώρα πάω στις εισαγωγές..
Τις τοποθέτησα ενώνοντας τους μεταξύ τους οδηγούς και το αποτέλεσμα ήταν ένα αρκετά μεγάλο κενό



Αρκετό στόκο (σε σωληνάριο από χρωματοπωλείο)



και μετά από το βάψιμο (σε κύκλους τα σημεία που στοκαρίστηκαν)




Ευχαριστώ για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σας! ::salut:: ::salut:: ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 31, 2012, 12:25:09 μμ »
Φίλε μου η απλή χαρτοταινία χρωματοπωλείου δε κάνει για μασκάρισμα στα μοντέλα, ιδίως στη καλύπτρα! Θα έχεις πρόβλημα θα σου τρέξει μπογιά.Δε ξέρω αν την έβαλες προσωρινά εκεί αλλά και το κόψιμο θέλει με λεπίδα σε ευθεία. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 31, 2012, 12:57:40 μμ »
Πάνο καλή αρχή φίλε με ένα πολύ όμορφο αεροσκάφος!!!
Οι εξαγωγές φαίνονται όμορφες και καλοδουλεμένες..Ρίξε και κανενα wash για είναι ακόμη καλύτερες!!
Θα σου πω να προσέχεις λίγο μόνο όσο αναφορά λίγο τα σκέλη.
Όταν τα τοποθετήσεις να προσέχεις το παλατζάρισμα που κάνει επειδή το αεροσκάφος είναι πολύ ψηλό!!!Εμένα να καταλάβεις μου έσπασε το εμπρός και παέι για ρετουσάρισμα...


Καλή συνέχεια!!

Ευχαριστώ για τα σχόλια σου και την επισήμανση για τα σκέλη!
Για wash ίσως το προσπαθήσω, θα δείξει! ::salut::


Καλη αρχη και απο μενα , μια χαρα βγηκε το κοκπιτ , τα καθισματα οντως ειναι λιγο..σπαρτιατικα οσον αφορα την λεπτομερεια

Καλη συνεχεια  ::salut::


Δυστυχώς τα καθίσματα του κιτ έχουν μικρά περιθώρια βελτίωσης, ότι έκανα μπορούσα.
Ευχαριστώ για τις ευχές! ::salut::


Φίλε μου η απλή χαρτοταινία χρωματοπωλείου δε κάνει για μασκάρισμα στα μοντέλα, ιδίως στη καλύπτρα! Θα έχεις πρόβλημα θα σου τρέξει μπογιά.Δε ξέρω αν την έβαλες προσωρινά εκεί αλλά και το κόψιμο θέλει με λεπίδα σε ευθεία. ::salut::

Ευχαριστώ για την παρατήρηση!
Όλες τις καλύπτρες τις μασκάρω με χαρτοταινία και φυσικά τις βάφω με προσοχή και ψιλό πινέλο για να μην τρέξει το χρώμα. Ξεμασκάρω μετά από λίγο (όχι όσο το χρώμα είναι "φρέσκο") και διορθώνω με οδοντογλυφίδα βρεγμένη με διαλυτικό όπου έχει ξεφύγει.
Στη συγκεκριμένη καλύπτρα, έχω κόψει την ταινία στα όρια του ανάγλυφου σκελετού και την έχω βάψει από μέσα προσεκτικά, αν και λίγο πρόχειρα! ::salut::

"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος kwstasb

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 44
  • Τόπος: Λάρισα
  • Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 31, 2012, 07:22:23 μμ »
Πάνο καλή αρχή και η μέχρι τώρα πρόοδός σου είναι πάρα πολύ καλή. Θα παρακολουθώ τo θέμα αυτό με ενδιαφέρον (και ειδικά το κατασκευαστικό) γιατί έχω κι εγώ ένα στο στοκ μου το οποίο θα φτιάξω με ουκρανική splinter αφού τελειώσω με το Phantom. Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 31, 2012, 07:43:32 μμ »
Κατ' αρχήν, τα σέβη μου για την εξαγωγή του Mig. ::salut::
Υποθέτω χρειάζεται gloss βερνίκι πάνω από το ματ και αν πετύχει το wash, θα διακρίνεται πάνω από τα στεγνά πινέλα;

Σε ευχαριστώ πολύ  ::salut::
Ναι σε ματ επιφάνεια δε θα σκουπίζετε,  βρομίζοντας όλη την επιφάνεια.Σε τέτοια λεπτομέρεια όμως δεν είχα πρόβλημα ,δε πέρασα βερνίκι. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 01, 2012, 12:39:18 πμ »
Συνονόματε, μακράν το πιό όμορφο πετούμενο ever.....!!! Καλή συνέχεια....

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 01, 2012, 01:21:16 μμ »
Καλησπέρα σας και καλό μήνα σε όλους!

Επανέρχομαι στο θέμα των εξαγωγών και ύστερα από μια προσπάθεια για wash προ ολίγου.
Οι δύο πρώτες φώτο είναι με φλάς.



Περάστηκαν με γυαλιστερό βερνίκι και μετά από ένα διάστημα 16 περίπου ωρών, άρχισα τη διαδικασία του wash.
Οι επιφάνειες "βρώμισαν" και μετά από δέκα λεπτά σκούπισα με νοτισμένη μπατονέτα με διαλυτικό, αλλά σε κάποιο βαθμό καθάρισαν και τα στεγνά πινέλα, ιδίως το μαύρο και σκέφτηκα ότι το βερνίκι ήθελε περισσότερο χρόνο για να στεγνώσει.
Tο μείγμα ήταν αρκετά "βρώμικο", με λάδι ζωγραφικής van gogh ivory black.
Να το αφήσω ως έχει ή να προσπαθήσω ξανά;

Αναμένω τα σχόλια σας!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Tags: su-27