Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25  (Αναγνώστηκε 7742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Και πάλι χαίρετε,

Το 2002, ο Δήμος Βόλου ανέθεσε στο Ινστιτούτο Αρχαίας Ναυπηγικής και Τεχνολογίας "Ναυδόμος" , το έργο της κατασκευής ενός όσον το δυνατόν πιο πιστού "αντίγραφου", της μυθικής Αργούς. Το έργο εντάχθηκε σε επιστημονικό πρόγραμμα και στόχος του ήταν η κατασκευή του αρχαίου πλοίου , καθώς και η πραγματοποίηση πειραματικού ταξιδιού . Εγώ είχα την μοναδική τύχη και τιμή, να φτιάξω το κατασκευαστικό μοντέλο του πλοίου σε κλίμακα 1/8 (ωραίες μέρες!!!). Το συγκεκριμένο μοντέλο , παρουσιάζεται στο http://www.naftotopos.gr.

Μετά από τόσα χρόνια , και ενώ με έτρωγαν τα χέρια μου, φέτος το χειμώνα αποφάσισα να φτιάξω ένα μοντέλο σε κλίμακα 1/25 , όχι κατασκευαστικό αλλά της Αργούς, έτσι όπως εμφανίστηκε στα καταγάλανα νερά του Αιγαίου Πελάγους και όχι μόνο.


Χρησιμοποίησα σχεδόν τα ίδια υλικά με αυτά που αναφέρουν οι ιστορικοί και χρησιμοποίησαν και οι καραβομαραγκοί του Πηλίου στην σύγχρονη Αργώ. Οξυά για την καρίνα (τρόπιδα)  και το σωτρόπι , δρύ για το πλωριό ποδόσταμα (στείρα) και την αντηρίδα του (εφόλκιον) , πεύκο για το κήτος και οξυά (στο πραγματικό είναι έλατο) για το κατάρτι. Τα κουπιά έγιναν από καβίλια οξυάς , οι πάγκοι των κωπηλατών έγιναν και αυτοί από πεύκο , ενώ οι πασαπάγκοι από οξυά( στο πραγματικό είναι και αυτοί από πεύκο).



Το μοντέλο έχει ολικό μήκος 1120 χλστ, μέγιστο πλάτος (χωρίς τα κουπιά) 195χλστ και ύψος 415χλστ.

http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2012, 08:46:14 πμ »
Μπάμπη ομολογώ πως δεν συμπαθώ τα "αρχαία" και  "μυθικά"   :? ...
Απ' όσο όμως μου επιτρέπεται να έχω γνώμη, και βλέποντας αρκετά συχνά το σκαρί στο λιμάνι του Βόλου, θεωρώ την δουλειά σου  μοναδική... :!:
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:48:14 πμ »
Μπάμπη βλέπουμε ότι επέστρεψες πολύ δυναμικά.
Οι μοντελιστικές σου ικανότητες είναι όντως εκπληκτικές.
Έχεις κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά, Συγχαρητήρια.
Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:55:21 πμ »
Τα  θερμά  μου συγχαρητήρια .  Ότι  και να προσθέσω  είναι  λίγο,  η  κατασκευή  μιλάει από  μόνη  της..
Επειδή   είδα  στην εισαγωγή  σου  ότι  κατά  κάποιο  τρόπο  συμμετείχες  στην όλη διαδικασία  κατά  την  διάρκεια  της κατασκευής  ,θέλω  να εκφράσω  ένα παράπονο  (μπας)  και ακούσει  κάποιος  καρεκλοκένταυρος .    Ενδιαφέρθηκα  εκείνη  την περίοδο  για  τα  κατασκευαστικά  σχέδια .    Ήρθα σε τηλεφωνική  επαφή  με την ομάδα  κατασκευής  ,και  τους  ζήτησα  σχέδια  του σκάφους.
Με   παρέπεμπαν  από  γραφείο  σε γραφείο , στα Τ.Ε.Ι  Κρήτης  ,και  εν πάση  περιπτώσει   μόνο  στο υπουργείο εθνικής  άμυνας  δεν με  παρέπεμψαν  , χωρίς  κανένα  αποτέλεσμα .
Και  απευθυνόμενος  στους  καρεκλοκενταύρους .
Πως  θέλετε  κύριοι  να ασχοληθούν  νέοι  άνθρωποι  με  την  δημιουργία ,  την τέχνη  ,τον πολιτισμό ,  την στιγμή  που  στο εξωτερικό  οι  διάφοροι  φορείς  και  forum   παρέχουν  την  όποια  πληροφορία  ζητήσεις,  και  προτρέπουν  μάλιστα  στη δημιουργία .
Τα  σχέδια  δεν είναι για τα ράφια  σκονισμένων  γραφείων,  είναι  για τους  σκονισμένους πάγκους   καραβομαραγκών.
Συγγνώμη   για την παρέμβαση  .  Πήρα την ευκαιρία  απ το θαυμάσιο  έργο σου,  που για μένα  δεν θα έπρεπε  να λείπει  από  την συλλογή  κανενός  μοντελιστή .
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2012, 10:56:17 πμ »
Βαγγέλη στην ίδια θέση βρεθηκε και φίλος μοντελιστής απο τον Βόλο, ο οποίος μου ζήτησε να τον βοηθήσω αν κατάφερνε να του δοθούν τα σχέδια...
Για να μην βιαστώ να αποδώσω σκοπιμότητες... θεωρώ ότι είναι θέμα δυστυχώς παραμένουσας νοοτροποίας, όπου τίποτε δεν μπορεί να γίνεται, έτσι απλά.... :!:
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2012, 12:09:31 μμ »
Θανάση  δεν θα  ήθελα  να  μονοπωλήσω  τον χώρο  του  φίλου  και  του  ζητώ  συγγνώμη
 για μια  ακόμη  φορά .  Δυο λόγια  μόνο  , και δεν επανέρχομαι  στο θέμα .
Αν είναι να βάλω  μέσο  για δυο σχέδια   ,…………..ε  όχι ευχαριστώ  δεν θα πάρω.
Υπάρχουν  κι αλλού  πορτοκαλιές  που κάνουν  πορτοκάλια .
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Κωστας Τσιγαριδας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 546
  • Age: 47
  • Τόπος: farwest
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:04:09 μμ »
που εισαι βρε γειτονα ... μπιγκ ρισπεκτ πανεμορφη κατασκευη-θεματολογια....
 
 
Spoiler (hover to show)
 
 

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:41:31 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Από σήμερα το πρωί , έχω πρόβλημα με την επικοινωνία στο σπίτι. Ελπίζω να λυθεί το σαββατοκύριακο και επειδή , η άποψη μου συμφωνεί με αρκετές από τις δικές σας, επιτρέψτε μου να απάντήσω από εβδομάδα. Να φανταστείτε αυτή τη στιγμή είμαι σε ξένο σπίτι και κάνω κάποιες αναγκαίες επικοινωνίες, όπως αυτή. Παρακαλώ να με συγχωρέσετε και να μην θεωρείσετε την στάση μου αγενή.
Με εκτίμηση προς όλους.
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2012, 09:42:44 μμ »
Και πάλι καλησπέρα σε όλους. Τα προβλήματα επικοινωνίας ... λύθηκαν.
Επιτρέψτε μου λοιπόν να καταθέσω και εγώ την άποψη μου για  τα προαναφερθέντα.
 Ομολογώ ότι δεν μου είναι καθόλου ευχάριστη η διαδικασία του να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας , γιατί πολύ απλά δεν είμαι! Εμένα το μόνο που με ευχαριστεί , είναι να τρίβω κανα ξυλάκι που και που , για να ξαλαφρώνει η ψυχή μου. Δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο , η πολιτική (σε αυτό μάλλον δικαιώθηκα), ούτε το καφενείο. Την πρώτη μου ιδιοκατασκευή την ξεκίνησα, επειδή δεν είχα χρήματα για να πάρω ένα καλό ξύλινο μοντέλο. Τότε τα παιδιά μου ήταν πολύ μικρά και οι προτεραιότητες ήταν άλλες, τώρα ο γιος μου είναι 18.
Το 2001 με 2002 , έτυχε λοιπόν να έρθω σε επαφή με τους ανθρώπους του Ναυδόμου και συνεργαστήκαμε στην Αργώ. Εμπειρία φοβερή. Η άποψη μου για αυτούς τους ανθρώπους? Μάγκες , εξαιρετικοί άνθρωποι με άλλα μυαλά. Γύρω από αυτούς ? διάφοροι καρεκλοκένταυροι , που όμως εμένα με άφηναν αδιάφορο. Άλλωστε εγώ εκείνη την εποχή ζούσα το "όνειρο ζω μην με ξυπνάτε".

Τελείωσε η ιστορία της ναυπήγησης, δυστυχώς δεν έλαβα μέρος στο ταξίδι σε καμία φάση του και έχω να δω καιρό αυτούς τους ανθρώπους, που εγώ θεωρώ φίλους μου (έχουμε ιδρώσει μαζί και εμένα μου έχει "πάρει" και η πλάνη λίγο το δάχτυλο). Όσο λοιπόν μου επιτρέπεται και χωρίς να θεωρώ ότι κάποιος από εσάς τους έθιξε , σας βεβαιώνω ότι αυτοί οι έξι (του Ναύδομου) δεν είναι καρεκλοκένταυροι. Η πλειοψηφία τους είναι καθηγητές πανεπιστημίων και όπως είπα και πιο πριν είναι άλλα μυαλά.  Και στο κάτω κάτω της γραφής δεν έχω καμία διάθεση να απολογούμαι εγώ για άλλους.

Το 2007 από ανάγκη επιβίωσης (έμεινα άνεργος ξαφνικά), και από την αγάπη μου για το χόμπυ, άνοιξα στο Περιστέρι ένα κατάστημα μοντελισμού και το ονόμασα Ιωλκόςmodels (τυχαίο? ... δεν νομίζω). Το 2010 και ενώ ποτέ, μέσα από αυτό το forum δεν προσπάθησα να το προμοτάρω , το μαγαζί λόγω επερχόμενης κρίσης ... έκλεισε ,και έμεινε σε μένα το σημαντικότερο : η αγάπη για το χόμπυ , που είχα από πιτσιρικάς.

Μέσα λοιπόν από αυτό το χόμπυ, περνάω την ώρα μου , όπως εσείς.
Όλα τα παραπάνω , θεωρώ ότι δείχνουν, σε όποιον θέλει να δει , το ποιόν μου.Προς θεού δεν είμαι καλύτερος κανενός και ούτε μου αρέσουν οι γκρίνιες.

Πάμε τώρα στα σχέδια της Αργούς  ( η δυσκολία του ελέφαντα) . Αυτή την στιγμή που σας γράφω, δεν έχω στην κατοχή  μου σχέδιο του μοντέλου που σας έχω ήδη παρουσιάσει. Το μοντέλο το κατασκεύασα με βοήθεια σημειώσεις που είχα , από την κατασκευή του μεγάλου (σε κλίμακα 1/8) , και όταν το είχα στο υπόγειό μου επί ενάμιση χρόνο περίπου , και με την χρήση μεθόδου που παρουσιάζεται στο βιβλίο "SHIP MODELLING from scratch" του  Edwin B. Leaf (κεφ. Enhancing drawings from photographs , σελίδες 25-33).
Αυτό το μοντέλο λοιπόν που έφτιαξα, μου άρεσε ,και έτσι αποφάσισα να σας το παρουσιάσω . Έχει λάθη ,που είναι εντελώς λογικό να υπάρχουν (εννοώ κατασκευαστικά) , αλλά επειδή έχω ήδη αρχίσει να το αποτυπώνω , θα τα διορθώσω και θα το ξαναφτιάξω. Σκοπός μου είναι να φτιάξω ένα μοντελιστικό σχέδιο .Δεν κρύβω καθόλου ότι θα ήθελα να μου συμβεί το παρακάτω : Να το δει μία εταιρεία και να μου το ζητήσει. Νομίζω ότι όλοι μας , θα θέλαμε αντί να εργαζόμαστε σε διάφορους τομείς , να κερδίζουμε τα προς το ζειν από την αγαπημένη μας ασχολία. Σας πληροφορώ , ότι όταν είχα το μαγαζί, δούλευα από τις 9:00 εως τις 24:00 και ήμουν ξεκούραστος και ευτυχής .Θυμάμαι πριν από πολλά χρόνια εκείνη την  προσπάθεια του κου Δανέζη  που είχε εμφανιστεί με την επωνυμία ''Captain's house" με θέμα δύο ελληνικά σκαριά!!!Όπως επίσης θαυμάζω και τον κο Σαγιαδινό για την προσπάθεια του με το "Αβέρωφ".
Καταλήγοντας , θέλω να επισημάνω ότι δεν θεωρώ κανένα από τα σχόλια σας , προσβλητικά και ότι όπως  έχει πει και ο Θανάσης , ο χώρος του μοντελισμού , διέπεται από μία διαφορετική ευγένεια και κλάση.


Με εκτίμηση
Μπάμπης Καρκατσούλης
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2012, 06:52:16 πμ »
Μπάμπη. Δεν είχα καμία πρόθεση να δεις το θέμα ως προσωπικό και νομίζω το ξέρεις…
Θα δηλώσω ως ο λιγότερος σχετικός με το θέμα, αφού ό,τι γνωρίζω είναι μεταφερθέντα από φίλο και καθόλου ενδιαφερόμενος, γιατί ποτέ δεν μου άρεσαν τα Αρχαία…
Αυτό που ενοχλεί (και πάλι χωρίς να είναι δικό σου θέμα), είναι γιατί τέτοια προγράμματα, κάποιοι τα μαθαίνουν τελευταίοι, και όταν τα μάθουν οι πόρτες είναι κλειστές και τα στόματα σφραγισμένα…
Ναι, ο μοντελισμός είναι χώρος ευγενών που κατά καιρούς έχουν την υπομονή-επιμονή να αντιμετωπίζουν, απρέπεια-άρνηση αναγνώρισης-υποκρινόμενη άγνοια…
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2012, 11:27:20 πμ »
Καλή σας ημέρα σε όλους.
Θανάση δεν θεωρώ σε καμία απολύτως περίπτωση, ότι το σχόλιο σου ήταν σε προσωπικό επίπεδο.Να πέσει φωτιά να με κάψει.Ούτε αισθάνθηκα ότι με προσέβαλε κανείς , και ιδιαίτερα ο Βαγγέλης, όπου είναι νεοαφιχθείς στο forum και από ότι δείχνει η δουλειά του, είναι θαυμάσιος άνθρωπος. Κατανοώ απόλυτα την ενόχληση σου για παρόμοια προγράμματα , αλλά βρε φίλε ζούμε σε αυτή την χώρα που την λένε  Ελλάδα και άλλοι την διαχειρίζονται ως ψωροκώσταινα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , σχετικά με το φαινόμενο της απρέπειας-άρνησης και υποκρινόμενης άγνοιας .
Ελπίζω να μην χρειαστεί να ασχοληθούμε ξανά με το θέμα και να τρίβουμε ξύλα με την υπομονή και επιμονή που μας διακρίνει.
Καλή ημέρα σε όλους.
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 31, 2012, 10:40:17 μμ »
Για σου Μπάμπη

Έλεγξα  προσεκτικά το μοντέλο και το σκίτσο που ανέβασες  και διαπίστωσα μια μεγαλη κατασκευαστική ομοιότητα  με κατασκευή  σε ήδη δημοσιευμένη μελέτη .
Σε  παρακαλώ έλεγξε  το παρακάτω σκίτσο και ενημέρωσε  αν μιλάμε για την ίδια κατασκευή  η αν σου θυμίζει κάτι.
Αν μιλάμε για την ίδια κατασκευή  , επειδή ασχολούμαι χρόνια με την ναυτική αρχαιολογία , (σε επίπεδο καθαρά γνωστικό)  θεωρώ οτι εχω  να σου δώσω αρκετές πληροφορίες .

Βαγγελης



Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 31, 2012, 10:44:48 μμ »
δεν έχω λόγια ........

εξαιρετικό σε όλα του  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:40:28 πμ »
Καλημέρα και πάλι σε όλους.
Βαγγέλη δεν γνωρίζω αυτή την μελέτη , μιας και η μόνη μου εμπλοκή  με την ναυτική αρχαιολογία,  είναι αυτή της Αργούς και αυτό γιατί συμμετείχα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα , σε κατασκευαστικό επίπεδο και όχι ερευνητικό.Δουλειά μου ήταν να κατασκευάσω αυτό που μου έδειχναν και περιέγραφαν. Φυσικά οι ομοιότητες μεταξύ των δύο σκαριών είναι αρκετές  και εμφανείς : βλέπουμε τα ίδια δομικά στοιχεία με άλλες μορφές .
 Θυμάμαι λοιπόν συζητήσεις γύρω από την απλότητα της κατασκευής που είχαν τα καράβια της ηπειρωτικής  ναυπηγικής σχολής . Άλλωστε μιλάμε για προϊστορική κατασκευή  του 14ου π.χ. αιώνα , που έχει χρονική και κατασκευαστική διαφορά με το μοναδικό εξαίρετο υπαρκτό δείγμα  (το ναυάγιο της Κερύνειας) , δέκα αιώνες.
Οι επιστήμονες του Ναυδόμου , είχαν οδηγηθεί λοιπόν στο συμπέρασμα ότι ένα πλοίο σαν την Αργώ , θα πρέπει να ήταν ιδιαίτερα απλό στην μορφή του και φτιαγμένο σχετικά άκομψα.
Το "κάστρο" της πλώρης θα ήταν κάτι γνωστό σε αυτούς , ένα ξύλινο παράπηγμα ( ο χαρακτηρισμός είναι δικός μου)  που θα τους προστάτευε από τον καιρό και από πιθανούς αμυνόμενους στις ακτές που πλησίαζαν .Το "έμβολο", πιθανόν να μην ήταν "οπλικό σύστημα" του πλοίου αλλά φυσική απόληξη της τρόπιδας. Πόσο μάλλον ο διάκοσμος του. Το ίδιο ισχύει και για το "μάτι" που βλέπουμε σε διάφορες αναπαραστάσεις. Δεν θυμάμαι πότε τοποθετείται χρονολογικά η ύπαρξη του(ίσως κάπου τον 5ο-4ο π.χ. αιώνα). Παρόμοια αντιμετώπιση είχε και το σημείο στήριξης των κουπιών του πλοίου.
Επιπλέον θυμάμαι ότι τα μέλη του Ναυδόμου, δεν υποστήριξαν ποτέ ότι ανακάλυψαν τον "τροχό". Προσπάθησαν μέσα από μία σοβαρή προσπάθεια και με την χρήση ελαχίστων δεδομένων , να φτάσουν σε όσο το δυνατόν πιο ασφαλή συμπεράσματα.Επρόκειτο για ένα ερευνητικό πρόγραμμα. Είμαι σίγουρος , ότι σου είναι γνωστό το  http://therocket.gr/archive/argo/index.html .
 Δεν γνωρίζω την ύπαρξη κάποιας δημοσιευμένης μελέτης σχετικής με την Αργώ και τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές μνήμες και καταγραφές , των όσων παρακολούθησα και έζησα από το 2002 έως το 2006  που συμμετείχα στο πρόγραμμα.
Αποτέλεσμα αυτού , θα μου ήταν χρήσιμη σε γνωστικό επίπεδο πάντα, οποιαδήποτε πληροφορία μπορούσες να μου παρέχεις και σε ευχαριστώ για την διάθεση σου.
Άλλωστε τώρα μπήκα στην πρίζα και επιθυμία μου είναι να κατασκευάσω και ένα μοντέλο του ναυαγίου της Κερύνεια.Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το πως θα σαπίσω το ξύλο.

Βέβαια να μην ξεχάσω το πλέον σημαντικό : Θάνο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2012, 02:19:09 μμ »
Για σου Μπάμπη
Θεωρώ  ότι  το θέμα  πρέπει  να κλείσει .  Μια  ερώτηση  έκανα.
( Σε  παρακαλώ έλεγξε  το παρακάτω  σκίτσο  και ενημέρωσε  αν μιλάμε  για την ίδια κατασκευή  η αν σου θυμίζει  κάτι.)
Αν  νομίζεις  οτι μιλάμε  για την ίδια  κατασκευή , στείλε  μου προσωπικό  μήνυμα  με το email σου και τα λέμε   .
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 01, 2012, 05:25:55 μμ »
Σκοπός μου είναι να φτιάξω ένα μοντελιστικό σχέδιο .Δεν κρύβω καθόλου ότι θα ήθελα να μου συμβεί το παρακάτω : Να το δει μία εταιρεία και να μου το ζητήσει.
Ίσως θα πρέπει να κάνεις εσύ πρόταση, όταν είσαι έτοιμος, παρά να περιμένεις τη θεά Τύχη. :D Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 01, 2012, 07:10:57 μμ »
Ευχαριστώ , καλό απόγευμα.

http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 01, 2012, 07:54:12 μμ »
Μάλλον μας έχουν προλάβει άλλοι....ως συνήθως.... :!:
Thx



http://modelshipmaster.com/products/ancient/greek_monoreme_ARGO.htm
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 01, 2012, 08:46:34 μμ »
Νομίζω ότι μπορεί να το κάνει κανείς μόνος του παραγωγή-garage σχετικά εύκολα. Χρειάζεται ένα καλό μοντελιστικό σχέδιο. Με βάση αυτό δίνεις να κοπούν σε laser (πλέον βρίσκεις στην Ελλάδα τέτοια μηχανήματα) τα κόντρα πλακέ με τους νομείς και μερικά άλλα εξαρτήματα. Προσθέτεις τα κατάλληλα σανίδια για το πέτσωμα, τυπώνεις και τις οδηγίες με κάποιες πληροφορίες. Χρειάζεσαι ένα σχετικά απλό site που να μπορεί να δέχεται παραγγελίες και μετά πρέπει να κάνεις την προώθηση μέσα από διάφορα μοντελιστικά site. Αυτό είναι όλο...

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Αρχαία Ελληνική Μονήρης Πεντηκόντορος ( Αργώ) κλίμακα 1/25
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 02, 2012, 12:39:30 πμ »
Βρε γαμώτο , θα με φάει το πληκτρολόγιο...
θανάση είσαι μεγάλο μαμούνι!!!!! Κάτι σαν το Κερύνεια ε?Να τελικά που εμφανίζονται οι καρεκλοκένταυροι.
Αυτό πρέπει να πωλείται έτοιμο εαν κατάλαβα καλά . Σωστά?
Η δική μου κατασκευή δεν έγινε με νομείς και σανίδια πετσώματος. Καλό αλλά (εγωισμός) , το δικό μου είναι πιο ακριβές, σε σχέση με το πραγματικό.
Τώρα ίσως  καταλαβαίνω γιατί ο Βαγγέλης με ρωτούσε αν μου θυμίζει κάτι το σχέδιο που παρουσίασε.
Όχι βρε Βαγγέλη, δεν βασίστηκα σε αυτό , αν αυτό εννοούσες. Βασίστηκα σε ότι έγραψα πιο πάνω. Αν πάλι δεν το εννοούσες , σου ζητώ συγνώμη. Αλλά αν ήθελες να με ρωτήσεις κάτι, ας με ρώταγες . Θα ήθελα με όση διακριτικότητα με διακρίνει , να αναφέρω ότι δεν μπορώ να αποσυρθώ από ένα δημόσιο διάλογο σε ένα δημόσιο forum και να τον μετατρέψω σε προσωπικά mail. Το θεωρώ αγένεια προς τους αναγνώστες. Σου υπόσχομαι ότι θα σου απαντούσα.
 Τώρα για να είμαι συνεπής , θα καθίσω να βγάλω άλλη μία για να έχω φωτο με την διαδικασία κατασκευής.Έτσι κι αλλιώς θα το έκανα. Ο τρόπος που θα εργαστώ, θα είναι ο ίδιος , θα κολλήσω τα μαδέρια το ένα πάνω στο άλλο και θα τα φάω με πλάνη και γωνιακό τροχό. Από εκεί και πέρα, θα είναι εύκολα τα πράγματα.
 Κωστή , σε ευχαριστώ και πάλι . Δεν σκέφτηκα ποτέ να χρησιμοποιήσω κόντρα πλακέ , γιατί δεν θα ήταν ακριβής η κατασκευή με νομείς. Στην 1/25 τα μαδέρια του κήτους έχουν πάχος 11χλστ και είναι από πεύκο. Εν τω μεταξύ συμφωνώ μαζί σου , ότι μόνο με lasercut θα άξιζε να βγει .
Και πάλι καλό βράδυ.

http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Tags: