Αποστολέας Θέμα: Προβλημε με Iwata HPB -sos τα φωτα σας παιδια-  (Αναγνώστηκε 1505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Συρίγος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
Προβλημε με Iwata HPB -sos τα φωτα σας παιδια-
« στις: Μάρτιος 11, 2012, 09:28:40 μμ »
καλησπερα παιδια πριν λιγες μερες πηρα τον iwata hp b και και επαθα πλακα με την ποιοτητα του .αντιμετοπιζω το εξης προβλημα μετα απο 4 5 φορες εργασιας τον καθαρισα εβγαλα και τη βελονα την καθαρισα προσεκτικα και τον εκλεισα παλι μετα ομως δεν εβγαζε αερα ειχε πολυ λιγη πιεση επανελαβα 2 3 φορες το καθαρισμα μηπως ειχε καμια βρωμιτσα αλλα τιποτα εβαλα εναν αλλο αεροφραφο στο compreser μπας και εφταιγε αυτος αλλα δουλεψε μια χαρα.αφου τον ελυσα λοιπον ολο  και τον ξαναμονταρα μου παρατηρησα οτι βγαζει αερα αν εχω αρκετα ξελασκαρισμενο το δαχτιλιδι μπροστα .οσο το βιδωνω χαμηλωνει ο αερας αν ψεκασω ομως χωρις να ειναι 100%κλειστος η σταζει χρωμα η βγαζει στραβια γραμμη και υποψιαζομαι μηπως εχει στραβωσει η βελονα?καμια ιδεα πριν παραγγειλω αλλη?

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Προβλημε με iwata hp b sos τα φωτα σας παιδια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2012, 10:33:55 μμ »
εχω τον ιδιο αερογράφο οποτε σου απαντω γενικά και ειδικά

H παροχή αέρα δεν εχει σχέση με τη βελόνα.
Eαν η βελόνα έχει στραβώσει τη βλέπεις με το μάτι ο ίδιος και δε χρειάζεται επιβεβαίωση απο άλλους.
Επίσης ισιώνει πολύ εύκολα εαν την πιέσεις προσεκτικά πάνω σε μια σκληρή επιφανεια (πχ. πάγκος εργασίας, cutting mat lp.).
Το μπροστινό μερός του πρέπει να ειναι πάντα βιδωμενο εντελώς (και τα 2 τμηματα) για να δημιουργείται η απαιτούμενη υποπίεση που "τραβά" το χρώμα και κάνει το εργαλείο να βάφει.
Ελεγξε την οπή στο κάτω μέρος (με το μπροστινό ξεβιδωμένο). απο εκεί έρχεται ο αέρας και πιθανόν εκεί εχει μπει κάτι.
Επίσης έλεγξε τη βαλβίδα του αέρα (το αφαιρούμενο τμημα, κατω απο τη σκανδαλη) μηπως εκει υπάρχει πρόβλημα.
 ::salut::
Σ.Σ.


ΥΓ συγχαρητηρια για την επιλογή σου. εχεις εναν απο τους καλύτερους αερογράφους.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Προβλημε με iwata hp b sos τα φωτα σας παιδια
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2012, 10:53:04 μμ »
Εγώ να προτείνω και λίγη λίπανση στον κάθετο άξονα της σκανδάλης;
Και κοίτα ότι ο άξονα από την σκανδάλη που πιέζει την βαλβίδα αέρα όντως είναι καλά και ίσια στην τρύπα.
Επίσης δοκίμασε προσεκτικά με ένα πολύ λεπτό κατσαβίδι και έχοντας λυμένο τον αερογράφο να πιέσεις  την βαλβίδα αέρα από πάνω όπως γίνεται κανονικά με τη σκανδάλη γιατί κάτι μπορεί να εμποδίζει την κίνηση.
Το είχα πάθει κι' εγώ στον Revolution και με λίγο silicon spray και βαζελίνη όλα δούλεψαν ρολόι και πάλι.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Προβλημε με iwata hp b sos τα φωτα σας παιδια
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2012, 10:58:16 μμ »
Συμφωνω και με τα παραπάνω
και να προσθέσω κατι ακομη:
σιγουρέψου ότι η σκανδαλη ειναι σωστα στη θεση της και ότι το έμβολο απο κάτω κινείται κανονικά όταν την πιέζειςς
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Συρίγος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Προβλημε με iwata hp b sos τα φωτα σας παιδια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 11, 2012, 11:11:57 μμ »
παιδια σας υπερευχαριστω αυριο θα τα δοκιμασω και ο θεος βοηθος.παντως δεν νομιζω να ειναι η σκανδαλη γιατι οταν ειναι ξεβιδομενο οταν παταω πεταει κανονικα αερα απλα οταν βιδωνει πεταει πολυ λιγο και στραβα

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Προβλημε με iwata hp b sos τα φωτα σας παιδια
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2012, 11:15:59 μμ »
αν δεν βγάλεις άκρη πετάξου μέχρι το Λαρόζα

ο Νίκος θα σε βοηθήσει σίγουρα.....


Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: Προβλημε με iwata hp b sos τα φωτα σας παιδια
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2012, 12:06:53 πμ »
Eπειδη εχω κι'εγω τον ιδιο πιστευω οτι κατι εχει φραξει το μπεκ η το καπελακι που ειναι η τρυπα,γι'αυτο ψεκαζει λιγο και στραβα. ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος CoBras

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Age: 57
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Απ: Προβλημε με iwata hp b sos τα φωτα σας παιδια
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 17, 2012, 08:22:19 μμ »
Με βάση αυτά που γράφεις ..... αφού πετάει κανονικά χρώμα όταν αφαιρείς το εμπρός μέρος, υποψιάζομαι στεγνωμένο χρώμα (κακό καθάρισμα) στο εξής σημείο ....... το μπροστινό μέρος αποτελείται από 2 κομμάτια, το δεύτερο έχει μια μικρή τρύπα από όπου βγαίνει η βελόνα .... αφαίρεσέ το και καθάρισε ΚΑΛΑ αυτή την τρυπίτσα !!! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μιά στρογγυλή οδοντογλυφίδα ....
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΚ !!!

Tags: Iwata