Αποστολέας Θέμα: Ξεκινώντας τις φιγούρες  (Αναγνώστηκε 20037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mystras

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 173
Ξεκινώντας τις φιγούρες
« στις: Αύγουστος 03, 2006, 12:02:14 πμ »
Για να γίνω ένας ολοκληρωμένος μοντελιστής(μετά από δεκάδες αεροσκάφη , 3 άρματα , 1 ξύλινο ιστιοφόρο, ) αποφάσισα να ασχοληθώ με τις φιγούρες .
Σαν αρχάριος λοιπόν  :oops:      θέλω να ρωτήσω τους παλιούς , τα εξής:
1. Βαφοντας με ακρυλικά , μπορεί να γίνει blending των χρωμάτων και πως αφου στεγνώνουν γρήγορα?
2. Το υπόστρωμα είναι λευκό και το flesh το βάφουμε (με λάδια ή ακρυλικά και συνεχίζουμε ...) ή είναι π.χ. flesh enamel και απλώς ξεκινάμε τη διαδικασία στη συνέχεια με λάδια (σκιές , highlights ,κ.ο.κ).
3.Βάφοντας με λάδια ,  : εκτελούμε μαζί όλες τις σκιές  κα όλα τα highlights ή εναλλάξ  ?
                                           πόσο χρώμα βάζουμε και πόσο αραιωμένο πρέπει να είναι το λάδι?
                                           πόσος χρόνος πρέπει να μένει ενδιάμεσα σε κάθε step?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο άρθρο με αυτές τις λεπτομέρειες  :? :?

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2006, 07:56:52 πμ »
Για να γίνω ένας ολοκληρωμένος μοντελιστής(μετά από δεκάδες αεροσκάφη , 3 άρματα , 1 ξύλινο ιστιοφόρο, ) αποφάσισα να ασχοληθώ με τις φιγούρες .
Σαν αρχάριος λοιπόν  :oops:      θέλω να ρωτήσω τους παλιούς , τα εξής:
1. Βαφοντας με ακρυλικά , μπορεί να γίνει blending των χρωμάτων και πως αφου στεγνώνουν γρήγορα?
Στην ουσία με ακρυλικά δουλεύεις με διαφορετικό τρόπο.δουλεύεις με αραιωμένα χρώματα,προσθέτοντας σε στρώματα διαφορετικής τονικότητας,καλύπτοντας κάθε φορά διαφορετικές επιφάνειες,δημιουργώντας έτσι παρόμοιο εφέ με το βασικό χρώμα που έχει σκιές στις εσοχές και highlights στα ανάγλυφα και ανώτερα σημεία.

Παράθεση
2.  ... ή είναι π.χ. flesh enamel και απλώς ξεκινάμε τη διαδικασία στη συνέχεια με λάδια (σκιές , highlights ,κ.ο.κ).
Σωστά!
Με λάδια,χρειάζετε το βασικό χρώμα σε σμάλτο ή ακρυλικό!

Παράθεση
3.Βάφοντας με λάδια ,  : εκτελούμε μαζί όλες τις σκιές  κα όλα τα highlights ή εναλλάξ  ?
                                           πόσο χρώμα βάζουμε και πόσο αραιωμένο πρέπει να είναι το λάδι?
                                           πόσος χρόνος πρέπει να μένει ενδιάμεσα σε κάθε step?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο άρθρο με αυτές τις λεπτομέρειες  :? :?
Στην ουσία μετά το βασικό σου χρώμα και αφού έχει στεγνώσει,περνάς(πάντα αδιάλυτα τα λάδια)ένα χέρι λάδι σε σκουρότερο τόνο.
Δεν βάφεις με πολύ χρώμα,απλά βάζεις μια ποσότητα,που την απλώνεις μέχρι να μην μπορεί να απλωθεί περαιτέρω.
Στην συνέχεια με το ίδιο πινέλο και στο τέλος με ένα καθαρό,που θα σκουπίζεις επανελημένα σε χαρτί κουζίνας,
θα "σκουπίζεις" στην ουσία το χρώμα,αφήνοντας ένα λεπτό φιλμ χρώματος σε όλη την επιφάνεια,και ένα παχύτερο στις εσοχές,εμφανίζοντας έτσι την πρώτη σκιά!
Και εδώ ξεκινάει το πιο βασικό σημείο που χαρακτηρίζει τα λάδια.
Το λεπτό φιλμ λαδιού που έχει τώρα η επιφάνεια,λόγω της ιδιότητας του λαδιού να αργεί να στεγνώσει,βοηθάει στην μετέπειτα δουλειά μας.
Αν θες περισσότερες σκιές,βάζεις μικρές γραμμούλες και κουκίδες σκουρότερου χρώματος και δουλεύεις με άλλο πινέλο την περιοχή με μικρές κινήσεις,αναμιγνύοντας στην ουσία το σκουρότερο χρώμα με το -ακόμη νωπό- φίλμ της πρώτης σκιάς.
Η ιδιότητα λοιπόν των λαδιών να αργούν να στεγνώσουν,συν το ότι αναμιγνύονται εξαιρετικά μεταξύ τους,βοηθούν στο εφέ που θέλουμε να αποδώσουμε.
Στα σημεία λοιπόν που σβήνει ο ένας τόνος στον άλλον,θα ανμιχθούν αυτοί,δίνοντας έναν ενδιάμεσο τόνο!
Με τον ίδιο τρόπο,δουλεύεις με ανοιχτότερους τόνους,για τα highlights!
Οι σκιές και τα ξανοίγματα τώρα, μπορούν να γίνουν είτε εναλλάξ είτε μαζί.
Όσο για τον χρόνο ανάμεσα σε κάθε διαδικασία,καλό είναι να γίνουν όλες οι σκιές και ξανοίγματα απευθείας,πριν στεγνώσουν τα λάδια.Βέβαια έχεις πολλή ώρα στην διάθεση σου,για να δουλέψεις με ηρεμία...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος meko

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2006, 10:11:22 μμ »
Για να γίνω ένας ολοκληρωμένος μοντελιστής(μετά από δεκάδες αεροσκάφη , 3 άρματα , 1 ξύλινο ιστιοφόρο, ) αποφάσισα να ασχοληθώ με τις φιγούρες .
Σαν αρχάριος λοιπόν  :oops:      θέλω να ρωτήσω τους παλιούς , τα εξής:
1. Βαφοντας με ακρυλικά , μπορεί να γίνει blending των χρωμάτων και πως αφου στεγνώνουν γρήγορα?
2. Το υπόστρωμα είναι λευκό και το flesh το βάφουμε (με λάδια ή ακρυλικά και συνεχίζουμε ...) ή είναι π.χ. flesh enamel και απλώς ξεκινάμε τη διαδικασία στη συνέχεια με λάδια (σκιές , highlights ,κ.ο.κ).
3.Βάφοντας με λάδια ,  : εκτελούμε μαζί όλες τις σκιές  κα όλα τα highlights ή εναλλάξ  ?
                                           πόσο χρώμα βάζουμε και πόσο αραιωμένο πρέπει να είναι το λάδι?
                                           πόσος χρόνος πρέπει να μένει ενδιάμεσα σε κάθε step?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο άρθρο με αυτές τις λεπτομέρειες  :? :?

Νίκο και έγω ανήκω στους αρχάριους. Οι απαντήσεις του Γιώργου είναι πολύ σωστές και περιεκτικές. Τα παιδιά στο forum είναι καλλιτέχνες και θα σου απαντήσουν όποια απορία. Εγω δεν τολμώ ακόμα γιατί είμαι ακόμα στην αρχή  :)

Αποσυνδεδεμένος Kisifer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 167
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2006, 02:46:34 μμ »
Φίλε Νίκο, στην πρώτη σου ερώτηση δεν μπορώ να απαντήσω μιας και βάφω μόνο με Λάδια. Οπότε πάω αμέσως στην δεύτερη ερώτηση.
Προσωπικά πριν βάψω το πρόσωπο με λάδια, περνάω ένα ή δύο λεπτά στρώματα με το flesh της Humbrol. To αφήνω να στεγνώσει πολύ καλά, ίσως και μια μέρα, και μετά πλακώνω τα λάδια και τα ξύδια.
στην τελευταία σου ερώτηση, η τεχνική που χρεισιμοποιώ είναι η εξής: Κάνω ένα βασικό μείγμα απο Burnt Sienna, yellow ochre και Titanium white. Η αναλογία είναι περίπου 2:3:5. Αύτό το μείγμα το απλώνω πάρα πολύ καλά στο πρόσωπο, έτσι ώστε να μείνει ένα πολύ λεπτό στρώμα αυτού.
Στη συνέχεια έχοντας σκέτο Burnt Sienna στο πινέλο περνάω τις σκιές μου. Ανάλογα την σκίαση, η ποσότητα που έχω στο πινέλο είναι ανάλογη. Προσοχή εδώ γιατί αν βάλεις περισσότερο το λάδι θα χτίσει. Μόλις βάλω τις σκιές μου εκεί που πρέπει με ένα καθαρό πινέλο χτυπάω ελαφρά τα σημεία όπου σκιά και βασικό χρώμα ενώνονται, κάνοντας έτσι το blending μου. Για τα φώτα εφαρμόζω ακριβώς το ίδιο, μόνο που το Burnt Sienna αντικαθηστά το Titanium white.
Είναι μια ψιλοπολύπλοκη τεχνική η οποία θέλη αρκετή εξάσκηση, τόσο στο blending, όσο και στις ποσότητες λαδιού που φορτώνεις το πινέλο.
Όταν λοιπον τελιώσω με όλα, "ψήνω" τα βαμμένα κομμάτια στο ειδικό κουτί που έχω φτιάξει (ντυμένο με αλουμινόχαρτο,εσωτερικό, ξύλινο κουτί με μία λάμπα 60W στην οροφή) για πάνω από μία ώρα.
Τέλος βγάζω τα κομμάτια και βλέπω αν χρειάζεται να προσθέσω σε κάποια σημεία σκιές ή φώτα. Αν ναι, τότε με πολύ λίγο χρωματάκι πάνω στο πινέλο μου, τονίζω τα σημεία που θέλω.
Αυτά τα λίγα για την ώρα. Αν έχεις κάποιες απορίες, εδώ είμαστε να τα πούμε.

Ξενοφών

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2007, 01:33:14 μμ »
Νικο σε συνεχεια του φιλου Ξενοφών συμβουλη. Και εγω βαφω μονο με λαδια αλλα αρχικο θποστρωμα χρησιμοποιω λευκο ή ανοιχτο γκρι, ετσι μπορω να βρω και να δω πιο ευκολα μιροατέλεις πριν ξεκινησω το βαζιμο. Ακολουθουν 2-3 χέρια Flesh (ακρυλικο) με διαφορα τουλαχιστον μισης ωρας με συσταση οπως ειναι το γαλα, για να μην χτισουν. Τα κρυλικα τα αραιωνω με οινοπνευμα. Αφου στεγνψσει το τελευταιο χερι ακολουθουν τα λαδια. Ακολουθω την ιδια τακτικη με τον Ξενοφών αλλα χρησιμοποιω την δικη μου παλετα χρωματων (tint Flesh, Mars Yellow, Titanium White 6:1:1) για πιο σκουρες επιδερμιδες προσθετω ars Brown.

Ελπιζω να σε βοηθεισα φιλε μου... θελει εξασκηση και πρακτικη....
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2009, 12:08:13 μμ »
Βρε παλικάρια επειδή είμαι κ εγώ άσχετος αλλά ενδιαφέρομαι για καμιά φυγούρα πιλότου.
Πέστε μου ποιας εταιρίας λάδια χρησιμοποιήτε για πχ Burnt Sienna, yellow ochre και Titanium white.
Επίσης με τα παραπάνω χρώματα κανετε συγκεκριμένες αναμύξεις ή απλά όπως κάτσει στο μάτι?
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2009, 12:30:18 μμ »
φίλε μου θα σου απαντήσουν και πιό έμπειροι απο εμένα, εγώ χρησιμοποιώ winsor & newton και van gogh τα οποία είναι πολύ καλά, μήν αγχώνεσαι για το πόσο να βάλεις θα το βρείς με εξάσκηση το θέμα είναι να είναι ομαλή η μετάβαση (blending) απο την μία περιοχή στην άλλη μεταξύ φωτισμάτων ενδιάμεσων και σκιών. Βέβαια για μια φιγούρα 1/35 που θέλεις να κάνεις, ένα φώτισμα και μία σκιά νομίζω αρκούν για αρχή  επειδή φαντάζομαι ότι το κύριο θέμα θα είναι το άρμα ή το αεροπλάνο keep ::painting::

Αποσυνδεδεμένος Christosjager

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 585
  • Age: 50
  • Τόπος: AΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
  • Χρήστος Παναγιωτόπουλος
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:17:36 μμ »
Η τεχνική βαψίματος είναι η ίδια με ότι και αν βάφεις (ακρυλικά,λάδια κτλ). Στα ακρυλικά βάφεις πιο γρήγορα (είναι συνήθεια) γιατί στεγνώνουν γρήγορα ενώ με τα λάδια έχεις πολύ χρόνο! Εδώ μάλλον χρειάζεσαι αυτοσχέδιο φουρνάκι για να καις το λάδι και να στεγνώνει πιο γρήγορα.Όλα τα χρώματα είναι καλά από όλες τις εταιρείες,όταν βάφεις με λάδια καλό είναι να περνάς ένα υπόστρωμα ακρυλικό για θέμα χρόνου,φαντάσου μία φιγούρα ασταρωμένη άσπρη να θες να βάψεις πχ ένα ρούχο κόκκινο,για να το κάνεις μόνο με λάδια θα βάφεις καμιά εβδομάδα μόνο για το βασικό.Τεχνική "σκούπισμα" ξέχνα τη,είναι μία τεχνική για να ψιλοφαίνεται φωτοσκιασμένη μία φιγούρα και να συνοδεύσει ένα μοντέλο,αλλά έτσι χάνει και το μοντέλο και η φιγούρα,πρέπει ένα ωραία βαμμένο μοντέλο να συνοδεύεται από εξίσου ωραία-ες φιγούρα-ες. Συμβουλή; ρωτάτε,πειραματιστείτε,διαβάστε,δείτε και το βασικότερο έστω για μία φορά στη ζωή σας επισκεφτείτε μία διεθνή έκθεση όπου παρουσιάζονται μοντέλα πλαισιωμένα από φιγούρες από μοντελισταράδες πολλών χωρών.Καθίστε με τις ώρες και κοιτάτε τα μοντέλα,όταν γυρίσετε πίσω θα βάφετε καλύτερα,νόμος.

Αποσυνδεδεμένος Panos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 316
  • Age: 48
  • Knowledge talks, wisdom listens.
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 11:53:13 μμ »
 Μια -5 :mrgreen: γρήγορες ερώτησεις !  ::Help2:: 
Πρόσφατα ξεκίνησα προπόνηση στις φιγούρες... διάβασα πολλές τεχνικές, άρθρα, βιβλία κ.τ.λ. και έχω μπερδευτεί.... δεν βγάζω άκρη!
Με τα πολλά-λίγα κράτησα τα βασικά και προσάρμοσα τα υπόλοιπα στα μέτρα μου (πιστεύω)! Και η ερώτηση?????  παρατήρησα ότι βάφοντας με αερογράφο (τα βασικά χρώματα και τα wash) σε συνδυασμό με στεγνό πινέλο τα highlights βγάζω αποτελέσματα που δεν τα "παλεύω" με το πινέλο του στυλ feathering, glaze, κ.τ.λ. ! Χρησιμοποιείται εσείς τον αερογράφο? Αν ναι πως? και που? Υπάρχει διαφορά στην τεχνική στις μικρότερες κλίμακες?

 Η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής:
 ::arrowred:: 1. Βάψιμο φιγούρας με μαύρο
 ::arrowred:: 2. ψέκασμα (νέφος) λευκού
 ::arrowred:: 3. ψέκασμα  (νέφος) βασικού
 ::arrowred:: 4. στεγνό πινέλο βασικού 
 ::arrowred:: 5.  στεγνό πινέλο βασικού + λευκού
 ::arrowred:: 6. wash με αερογράφο (αραιωμένο βασικό + μαύρο ή λάδια)
 ::arrowred:: 7. διορθώσεις!   
Η Κλίμακα είναι 1/48 και ακρυλικά  χρώματα για μονόχρωμες παραλλαγές και όχι πρόσωπα (πακέτο ακόμα τα παλεύω  :oops:)
 Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη!!! Ευχαριστώ προκαταβολικά  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 12:03:57 πμ »

... παρατήρησα ότι βάφοντας με αερογράφο (τα βασικά χρώματα και τα wash) σε συνδυασμό με στεγνό πινέλο τα highlights βγάζω αποτελέσματα που δεν τα "παλεύω" με το πινέλο του στυλ feathering, glaze, κ.τ.λ. !

είμαι πραγματικά περίεργος να δω φωτο από τα αποτελέσματα αυτής της τεχνικής

 ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:52:58 πμ »
για δωσε καμια φωτο να δουμε!!! :wink:

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Tips για φιγούρες
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2010, 07:29:42 μμ »
Χρησιμοποιώ Vallejo χρώματα για το βάψιμο φιγούρων. Όμως τα χρώματα στην επιφάνεια που χρησιμοποιώ (πλακάκι) στεγνώνουν γρήγορα. Αραιώνω με νερό 1:1.

Υπάρχει κάποια συμβουλή από τους έμπειρους της φιγούρας έτσι ώστε να κρατάνε περισσότερη ώρα :?:
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

Αποσυνδεδεμένος Αμομφαρετος

  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/72
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Age: 52
  • Τόπος: Καβάλα
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2010, 07:54:47 μμ »
Γιωργο καλησπερα λοιπον για να κρατα περισσοτερο παρε κουπακι μικρο πλαστικο η οτι αλλο να ναι σε υλικο και βαλε μεσα ενα μικρο κομματι vetex(μην κλεψεις της γυναικας σου!!!) το οποιο θα ειναι βρεγμενο απο πανω θα βαλεις ενα κομματι ρυζοχαρτο και πανω εκει θα δουλευεις τα χρωματα.Αραιωμενα με χλιαρο νερο .Επισης η vallejo εχει βγαλει και retarding στην ιδια συσκευασια με τα μπουκαλια χρωματων.Καθυστερει το στεγνωμα.Εγω δεν το προτιμω δουλευω το καθε ανοιγμα το ενα πισω απο το αλλο.Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

Μπαμπης.
Μέλος συλλόγου μοντελιστών Καβάλας

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2010, 08:33:56 μμ »
Εγώ με τα ακρυλικά, για παλετα χρησιμοποιώ κατι τετοιο.


salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 12, 2010, 09:04:31 μμ »
εγώ αυτή τη στιγμή στην φιγούρα που δουλεύω διατηρώ τα βασικά χρώματα εδώ και 3 εβδομάδες σε μεγάλες θήκες φακών επαφής (άν είσαι μύωψ), επίσης υπάρχουν και ειδικά κουτάκια που τα έχω βρεί σε καταστήματα καλλιτεχνίας  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 12, 2010, 09:11:51 μμ »
εγώ αυτή τη στιγμή στην φιγούρα που δουλεύω διατηρώ τα βασικά χρώματα εδώ και 3 εβδομάδες σε μεγάλες θήκες φακών επαφής (άν είσαι μύωψ), επίσης υπάρχουν και ειδικά κουτάκια που τα έχω βρεί σε καταστήματα καλλιτεχνίας  ::icon_thumright::

Πόση ποσότητα έχεις φτιάξει;
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 12, 2010, 09:13:00 μμ »
Εγώ με τα ακρυλικά, για παλετα χρησιμοποιώ κατι τετοιο.



Το ναϋλον που χρησιμοποιείς, είναι αυτό που χρησιμοποιούν στην κουζίνα οι γυναίκες;
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 12, 2010, 09:22:23 μμ »
εγώ αυτή τη στιγμή στην φιγούρα που δουλεύω διατηρώ τα βασικά χρώματα εδώ και 3 εβδομάδες σε μεγάλες θήκες φακών επαφής (άν είσαι μύωψ), επίσης υπάρχουν και ειδικά κουτάκια που τα έχω βρεί σε καταστήματα καλλιτεχνίας  ::icon_thumright::

Πόση ποσότητα έχεις φτιάξει;

τί εννοείς ποσότητα;...θα σου πώ πώς δουλεύω εγώ, όταν λέω βασικό συνήθως αποτελείται απο 3 χρώματα σε κάποιες δόσεις το καθένα, επειδή μπορεί να φωτίσω και να σκιάσω και στο τέλος να θέλω κάποιο έξτρα φώτισμα ή σκίαση (όπως θέλω τώρα) κρατάω το βασικό για αρκετό καιρό μέσα στον φακό επαφής -κλειστό με λίγο νερό, χωρίς ανακάτεμα- το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσω ακόμα και μετά την ολοκλήρωση της φιγούρας άν δέν είμαι ικανοποιημένος απο το τελικό αποτέλεσμα , αυτό το κάνω σχεδόν για κάθε βασικό χρώμα  και σους φακούς βρήκα πολύ καλό τρόπο διατήρησης του χρώματος.

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 12, 2010, 09:25:57 μμ »
εγώ αυτή τη στιγμή στην φιγούρα που δουλεύω διατηρώ τα βασικά χρώματα εδώ και 3 εβδομάδες σε μεγάλες θήκες φακών επαφής (άν είσαι μύωψ), επίσης υπάρχουν και ειδικά κουτάκια που τα έχω βρεί σε καταστήματα καλλιτεχνίας  ::icon_thumright::

Πόση ποσότητα έχεις φτιάξει;

τί εννοείς ποσότητα;...θα σου πώ πώς δουλεύω εγώ, όταν λέω βασικό συνήθως αποτελείται απο 3 χρώματα σε κάποιες δόσεις το καθένα, επειδή μπορεί να φωτίσω και να σκιάσω και στο τέλος να θέλω κάποιο έξτρα φώτισμα ή σκίαση (όπως θέλω τώρα) κρατάω το βασικό για αρκετό καιρό μέσα στον φακό επαφής -κλειστό με λίγο νερό, χωρίς ανακάτεμα- το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσω ακόμα και μετά την ολοκλήρωση της φιγούρας άν δέν είμαι ικανοποιημένος απο το τελικό αποτέλεσμα , αυτό το κάνω σχεδόν για κάθε βασικό χρώμα  και σους φακούς βρήκα πολύ καλό τρόπο διατήρησης του χρώματος.

Ρωτάω πόση ποσότητα έχεις φτιάξει και διατηρείς; 10 σταγόνες; γεμίζεις τη θήκη των φακών;
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 12, 2010, 09:30:28 μμ »
Εγώ με τα ακρυλικά, για παλετα χρησιμοποιώ κατι τετοιο.



Το ναϋλον που χρησιμοποιείς, είναι αυτό που χρησιμοποιούν στην κουζίνα οι γυναίκες;
Το ναυλον έιναι η μεμβράνη που τιλιγουμε τα σαντουιτς κλπ.
Βέβαια, αυτό δεν τα διατηρει για πολυ χρονο απλα έχουν μια μικρη υγρασία. Νομίζω οτι έιναι καλύτερο το ριζοχαρτο που ειπε ο Αμομφαρετος ή χαρτί κουζίνας.

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 12, 2010, 09:30:40 μμ »
εγώ αυτή τη στιγμή στην φιγούρα που δουλεύω διατηρώ τα βασικά χρώματα εδώ και 3 εβδομάδες σε μεγάλες θήκες φακών επαφής (άν είσαι μύωψ), επίσης υπάρχουν και ειδικά κουτάκια που τα έχω βρεί σε καταστήματα καλλιτεχνίας  ::icon_thumright::

Πόση ποσότητα έχεις φτιάξει;

τί εννοείς ποσότητα;...θα σου πώ πώς δουλεύω εγώ, όταν λέω βασικό συνήθως αποτελείται απο 3 χρώματα σε κάποιες δόσεις το καθένα, επειδή μπορεί να φωτίσω και να σκιάσω και στο τέλος να θέλω κάποιο έξτρα φώτισμα ή σκίαση (όπως θέλω τώρα) κρατάω το βασικό για αρκετό καιρό μέσα στον φακό επαφής -κλειστό με λίγο νερό, χωρίς ανακάτεμα- το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσω ακόμα και μετά την ολοκλήρωση της φιγούρας άν δέν είμαι ικανοποιημένος απο το τελικό αποτέλεσμα , αυτό το κάνω σχεδόν για κάθε βασικό χρώμα  και σους φακούς βρήκα πολύ καλό τρόπο διατήρησης του χρώματος.

Ρωτάω πόση ποσότητα έχεις φτιάξει και διατηρείς; 10 σταγόνες; γεμίζεις τη θήκη των φακών;

ανάλογα τί θέλεις να βάψεις....άν έχω μεγάλη επιφάνεια ναι -τέσπα έτσι δουλεύω εγώ, άλλος μπορεί να κάνει διαφορετικά πράγματα-  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος ogyon

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 123
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 13, 2010, 08:50:14 μμ »
χωρις να θελω να spoil-αρω την κουβεντα και κυριως το φορουμ,κυριως μιας και εδω μεσα υπαρχει κοσμος που βαφει εκπληκτικα μινιατουρες, οφειλω πρωτον να σου ομολογησω οτι τις τεχνικες που ξερεις απο τα σκαφη κλπ απλα δεν τις λαμβανεις υποψιν, μιας και μιλας για ενα καινουργιο ειδος μοντελισμο για πολλους λογους, 2 εκ των οποιων οι ελαχιστες επιφανειες που εχεις να βαψεις καθως και το οτι ειναι υφασματα και δερματα, αντι για μεταλλο, και δευτερον να σε καλεσω να επισκεφτεις το παρακατω site στο οποιο αρθρογραφουν καποιοι απο τους μεγαλυτερους και πιο βραβευμενους ανθρωπους του κοσμου στον τομεα αυτον..

http://www.coolminiornot.com/

δινω και 2 παραδειγματα


Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 08:24:15 μμ »
Να ρωτήσω κάτι; Γιατί όταν βάφονται φιγούρες με λάδι, το λάδι είναι αδιάλυτο;;(το τονίζουν όλοι...) Δε δουλεύεται πιό εύκολο διαλυμένο; Δεν είναι τόσο παχύρρευστο και έχεις πολύ χρόνο να το δουλέψεις....

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2013, 12:35:35 πμ »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα κ επειδή από την αναζήτηση δεν βρήκα κάτι θα ήθελα την βοήθειά σας....

 ::arrowred:: από ένα σερφάρισμα που έκανα στα αντίστοιχα site των Pegaso & Andrea παρατήρησα

ότι στης Pegaso είναι στάνταρ τα εξής:               1/32  :arrow: 54 mm
                                                                            1/24  :arrow: 75 mm
                                                                            1/20  :arrow: 90 mm

ενώ σε αυτό της Andrea                                      1/18  :arrow: 90 mm
                                                                            1/14  :arrow: 120 mm
                                                                            1/32  :arrow: 54 mm  &  1/30  :arrow: 54mm
                                                                            δεν δίνει κλίμακα για τα 70 mm

Ερώτηση   :arrow: Μπορούμε να συνδιάσουμε πχ 2 90άρες - της Pegaso κ της Andrea  ή δύο 35άρες

ομοιώς μια από Pegaso κ μια από την Andrea ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας κ ελπίζω να μην σας κούρασα

Αν είναι σε λάθος topic ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά.

Ευχαριστώ πολύ.....

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: Ξεκινώντας τις φιγούρες
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2013, 01:53:58 πμ »
οι κλίμακες Θάνο είναι όπως γράφεις 1/32 ~ 54mm 1/35 ~ 50mm 1/24 ~ 75mm

όμως μή σκάς με τις κλίμακες γιατί πχ. στα 54 χιλιοστά γίνεται το έλα να δείς, η κατηγορία είναι γενική κάποια φιγούρα μπορεί να είναι 52 ή 56 χιλιοστών και να δίνεται ώς 54άρα. Συγκεκριμένα και απο Andrea που ανέφερες έναν SS που πήρα ήταν γύρω στα 48mm όμως έγραφε 54mm....συνήθως όμως γίνεται συνδιασμός ή η διαφορά είναι αμελητέα
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Tags: