ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ > Φιγούρες

Ξεκινώντας τις φιγούρες

(1/6) > >>

mystras:
Για να γίνω ένας ολοκληρωμένος μοντελιστής(μετά από δεκάδες αεροσκάφη , 3 άρματα , 1 ξύλινο ιστιοφόρο, ) αποφάσισα να ασχοληθώ με τις φιγούρες .
Σαν αρχάριος λοιπόν  :oops:      θέλω να ρωτήσω τους παλιούς , τα εξής:
1. Βαφοντας με ακρυλικά , μπορεί να γίνει blending των χρωμάτων και πως αφου στεγνώνουν γρήγορα?
2. Το υπόστρωμα είναι λευκό και το flesh το βάφουμε (με λάδια ή ακρυλικά και συνεχίζουμε ...) ή είναι π.χ. flesh enamel και απλώς ξεκινάμε τη διαδικασία στη συνέχεια με λάδια (σκιές , highlights ,κ.ο.κ).
3.Βάφοντας με λάδια ,  : εκτελούμε μαζί όλες τις σκιές  κα όλα τα highlights ή εναλλάξ  ?
                                           πόσο χρώμα βάζουμε και πόσο αραιωμένο πρέπει να είναι το λάδι?
                                           πόσος χρόνος πρέπει να μένει ενδιάμεσα σε κάθε step?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο άρθρο με αυτές τις λεπτομέρειες  :? :?

mmaker:

--- Παράθεση από: Nikos Zorotheos στις Αύγουστος 03, 2006, 12:02:14 πμ ---Για να γίνω ένας ολοκληρωμένος μοντελιστής(μετά από δεκάδες αεροσκάφη , 3 άρματα , 1 ξύλινο ιστιοφόρο, ) αποφάσισα να ασχοληθώ με τις φιγούρες .
1. Βαφοντας με ακρυλικά , μπορεί να γίνει blending των χρωμάτων και πως αφου στεγνώνουν γρήγορα?
--- Τέλος παράθεσης ---
Στην ουσία με ακρυλικά δουλεύεις με διαφορετικό τρόπο.δουλεύεις με αραιωμένα χρώματα,προσθέτοντας σε στρώματα διαφορετικής τονικότητας,καλύπτοντας κάθε φορά διαφορετικές επιφάνειες,δημιουργώντας έτσι παρόμοιο εφέ με το βασικό χρώμα που έχει σκιές στις εσοχές και highlights στα ανάγλυφα και ανώτερα σημεία.

--- Παράθεση ---2.  ... ή είναι π.χ. flesh enamel και απλώς ξεκινάμε τη διαδικασία στη συνέχεια με λάδια (σκιές , highlights ,κ.ο.κ).
--- Τέλος παράθεσης ---
Σωστά!
Με λάδια,χρειάζετε το βασικό χρώμα σε σμάλτο ή ακρυλικό!

--- Παράθεση ---3.Βάφοντας με λάδια ,  : εκτελούμε μαζί όλες τις σκιές  κα όλα τα highlights ή εναλλάξ  ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο άρθρο με αυτές τις λεπτομέρειες  :? :?

--- Τέλος παράθεσης ---
Στην ουσία μετά το βασικό σου χρώμα και αφού έχει στεγνώσει,περνάς(πάντα αδιάλυτα τα λάδια)ένα χέρι λάδι σε σκουρότερο τόνο.
Δεν βάφεις με πολύ χρώμα,απλά βάζεις μια ποσότητα,που την απλώνεις μέχρι να μην μπορεί να απλωθεί περαιτέρω.
Στην συνέχεια με το ίδιο πινέλο και στο τέλος με ένα καθαρό,που θα σκουπίζεις επανελημένα σε χαρτί κουζίνας,
θα "σκουπίζεις" στην ουσία το χρώμα,αφήνοντας ένα λεπτό φιλμ χρώματος σε όλη την επιφάνεια,και ένα παχύτερο στις εσοχές,εμφανίζοντας έτσι την πρώτη σκιά!
Και εδώ ξεκινάει το πιο βασικό σημείο που χαρακτηρίζει τα λάδια.
Το λεπτό φιλμ λαδιού που έχει τώρα η επιφάνεια,λόγω της ιδιότητας του λαδιού να αργεί να στεγνώσει,βοηθάει στην μετέπειτα δουλειά μας.
Αν θες περισσότερες σκιές,βάζεις μικρές γραμμούλες και κουκίδες σκουρότερου χρώματος και δουλεύεις με άλλο πινέλο την περιοχή με μικρές κινήσεις,αναμιγνύοντας στην ουσία το σκουρότερο χρώμα με το -ακόμη νωπό- φίλμ της πρώτης σκιάς.
Η ιδιότητα λοιπόν των λαδιών να αργούν να στεγνώσουν,συν το ότι αναμιγνύονται εξαιρετικά μεταξύ τους,βοηθούν στο εφέ που θέλουμε να αποδώσουμε.
Στα σημεία λοιπόν που σβήνει ο ένας τόνος στον άλλον,θα ανμιχθούν αυτοί,δίνοντας έναν ενδιάμεσο τόνο!
Με τον ίδιο τρόπο,δουλεύεις με ανοιχτότερους τόνους,για τα highlights!
Οι σκιές και τα ξανοίγματα τώρα, μπορούν να γίνουν είτε εναλλάξ είτε μαζί.
Όσο για τον χρόνο ανάμεσα σε κάθε διαδικασία,καλό είναι να γίνουν όλες οι σκιές και ξανοίγματα απευθείας,πριν στεγνώσουν τα λάδια.Βέβαια έχεις πολλή ώρα στην διάθεση σου,για να δουλέψεις με ηρεμία...

meko:

--- Παράθεση από: Nikos Zorotheos στις Αύγουστος 03, 2006, 12:02:14 πμ ---Για να γίνω ένας ολοκληρωμένος μοντελιστής(μετά από δεκάδες αεροσκάφη , 3 άρματα , 1 ξύλινο ιστιοφόρο, ) αποφάσισα να ασχοληθώ με τις φιγούρες .
2. Το υπόστρωμα είναι λευκό και το flesh το βάφουμε (με λάδια ή ακρυλικά και συνεχίζουμε ...) ή είναι π.χ. flesh enamel και απλώς ξεκινάμε τη διαδικασία στη συνέχεια με λάδια (σκιές , highlights ,κ.ο.κ).
3.Βάφοντας με λάδια ,  : εκτελούμε μαζί όλες τις σκιές  κα όλα τα highlights ή εναλλάξ  ?

--- Τέλος παράθεσης ---

Νίκο και έγω ανήκω στους αρχάριους. Οι απαντήσεις του Γιώργου είναι πολύ σωστές και περιεκτικές. Τα παιδιά στο forum είναι καλλιτέχνες και θα σου απαντήσουν όποια απορία. Εγω δεν τολμώ ακόμα γιατί είμαι ακόμα στην αρχή  :)

Kisifer:
Φίλε Νίκο, στην πρώτη σου ερώτηση δεν μπορώ να απαντήσω μιας και βάφω μόνο με Λάδια. Οπότε πάω αμέσως στην δεύτερη ερώτηση.
Προσωπικά πριν βάψω το πρόσωπο με λάδια, περνάω ένα ή δύο λεπτά στρώματα με το flesh της Humbrol. To αφήνω να στεγνώσει πολύ καλά, ίσως και μια μέρα, και μετά πλακώνω τα λάδια και τα ξύδια.
στην τελευταία σου ερώτηση, η τεχνική που χρεισιμοποιώ είναι η εξής: Κάνω ένα βασικό μείγμα απο Burnt Sienna, yellow ochre και Titanium white. Η αναλογία είναι περίπου 2:3:5. Αύτό το μείγμα το απλώνω πάρα πολύ καλά στο πρόσωπο, έτσι ώστε να μείνει ένα πολύ λεπτό στρώμα αυτού.
Στη συνέχεια έχοντας σκέτο Burnt Sienna στο πινέλο περνάω τις σκιές μου. Ανάλογα την σκίαση, η ποσότητα που έχω στο πινέλο είναι ανάλογη. Προσοχή εδώ γιατί αν βάλεις περισσότερο το λάδι θα χτίσει. Μόλις βάλω τις σκιές μου εκεί που πρέπει με ένα καθαρό πινέλο χτυπάω ελαφρά τα σημεία όπου σκιά και βασικό χρώμα ενώνονται, κάνοντας έτσι το blending μου. Για τα φώτα εφαρμόζω ακριβώς το ίδιο, μόνο που το Burnt Sienna αντικαθηστά το Titanium white.
Είναι μια ψιλοπολύπλοκη τεχνική η οποία θέλη αρκετή εξάσκηση, τόσο στο blending, όσο και στις ποσότητες λαδιού που φορτώνεις το πινέλο.
Όταν λοιπον τελιώσω με όλα, "ψήνω" τα βαμμένα κομμάτια στο ειδικό κουτί που έχω φτιάξει (ντυμένο με αλουμινόχαρτο,εσωτερικό, ξύλινο κουτί με μία λάμπα 60W στην οροφή) για πάνω από μία ώρα.
Τέλος βγάζω τα κομμάτια και βλέπω αν χρειάζεται να προσθέσω σε κάποια σημεία σκιές ή φώτα. Αν ναι, τότε με πολύ λίγο χρωματάκι πάνω στο πινέλο μου, τονίζω τα σημεία που θέλω.
Αυτά τα λίγα για την ώρα. Αν έχεις κάποιες απορίες, εδώ είμαστε να τα πούμε.

Ξενοφών

Περικλής:
Νικο σε συνεχεια του φιλου Ξενοφών συμβουλη. Και εγω βαφω μονο με λαδια αλλα αρχικο θποστρωμα χρησιμοποιω λευκο ή ανοιχτο γκρι, ετσι μπορω να βρω και να δω πιο ευκολα μιροατέλεις πριν ξεκινησω το βαζιμο. Ακολουθουν 2-3 χέρια Flesh (ακρυλικο) με διαφορα τουλαχιστον μισης ωρας με συσταση οπως ειναι το γαλα, για να μην χτισουν. Τα κρυλικα τα αραιωνω με οινοπνευμα. Αφου στεγνψσει το τελευταιο χερι ακολουθουν τα λαδια. Ακολουθω την ιδια τακτικη με τον Ξενοφών αλλα χρησιμοποιω την δικη μου παλετα χρωματων (tint Flesh, Mars Yellow, Titanium White 6:1:1) για πιο σκουρες επιδερμιδες προσθετω ars Brown.

Ελπιζω να σε βοηθεισα φιλε μου... θελει εξασκηση και πρακτικη....

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση