Αποστολέας Θέμα: Italeri 1/72 Jagdpanzer IV Sd.kfz. 162  (Αναγνώστηκε 2218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtets

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Italeri 1/72 Jagdpanzer IV Sd.kfz. 162
« στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:59:53 πμ »
Σας το παρουσιαζω τελειωμενο γιατι η παλια μου μηχανη μας αφησε χρονους μεσα στις γιορτες.Προχθες λοιπον αγορασα μια καινουρια και ιδου.Το κιτ ειναι της Italeri,κατασκευαστηκε ουσιαστικα απο το κουτι με ελαχιστες παρεμβασεις,μεσα στις γιορτες και στεκει μεσα στη βιτρινα περιμενοντας το Τ-34 που τελειωνει κι αυτο αυτες τις μερες.

Και για να μην μας λενε οτι δεν μας εχει μεινει ουτε ευρω ιδου η αφεντια μου με διευρο :mrgreen: :mrgreen:

Ασχετα ομως με το μοντελο νομιζω οτι η ποιοτητα των φωτογραφιων εχει βελτιωθει αισθητα.Λεω εγω τωρα :roll:

Ευχαριστω για το χρονο σας και καλη μερα να εχουμε ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

• Scale 1/24
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Italeri 1/72 jagdpanzer IV sd.kfz. 162
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 11:17:11 πμ »
Με τέτοιο βάψιμο, άνετα το πασάρεις για 35άρι. Εξαιρετικό!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος philio

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Italeri 1/72 jagdpanzer IV sd.kfz. 162
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 12:11:53 μμ »
Καταπληκτικό βάψιμο φίλε και άψογες φθορές, μπράβο.
Όσο για τις φωτό...πολύ καλή ποιότητα.
Άντε να δούμε και το επόμενο  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

• Scale 1/35
  • *
Απ: Italeri 1/72 Jagdpanzer IV Sd.kfz. 162
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 04:13:52 μμ »
Πραγματικα το βαψιμο ειναι super   :wink:  Μονη ενσταση το πυροβολο που μου φαινεται καπως...στραβο  :? Εκτος αν ειναι θεμα φωτο...  :roll:

::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtets

• Scale 1/35
  • *
  • Γιώργος Τέτσιος
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 05:13:01 μμ »
Με τέτοιο βάψιμο, άνετα το πασάρεις για 35άρι. Εξαιρετικό!
Γιωργαρε να σαι καλα.Το μοντελο ειναι σαν κι εμενα,που ειμαι 67 κιλα αλλα ανετα με περνας για 110 :mrgreen: :mrgreen: ::salut::

Καταπληκτικό βάψιμο φίλε και άψογες φθορές, μπράβο.
Όσο για τις φωτό...πολύ καλή ποιότητα.
Άντε να δούμε και το επόμενο  ::salut::

Φιλιππε ευχαριστω.Χαιρομαι που σου αρεσε.Χαιρομαι επισης που σου αρεσε η ποιοτητα των φωτο γιατι αφου το κατεχεις το θεμα και το ξερω,παει να πει πως δεν πεταξα τα λεφτα μου.Οχι οτι εδωσα και πολλα βεβαια :mrgreen: ::salut:: ::salut::.

Πραγματικα το βαψιμο ειναι super   :wink:  Μονη ενσταση το πυροβολο που μου φαινεται καπως...στραβο  :? Εκτος αν ειναι θεμα φωτο...  :roll:

Τωρα τι να σου πω.Μου εβαλες την ιδεα και μου φαινονται ολα στραβα. :)Τωρα ειμαι στη δουλεια θα το κοιταξω αργοτερα στο σπιτι.Παντως στην προτελευταια φωτο που φαινεται το μοντελο απο πανω και μπροστα εχεις δικιο οτι φαινεται στραβο.Βασικα φαινεται κρεμασμενο σαν του γαιδάρου την ψ...ή :mrgreen: :mrgreen:.Ενταξει τοσο πολυ δεν ειναι θα το ειχα δει,αλλα θα το ελεγξω ομως οπως και να χει.Σε ευχαριστω ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jagdpanther

• Scale 1/48
  • *
  • Τόπος: Θεσ/νικη
  • Για τους φιλους RED DRAGON
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 07:26:21 μμ »
Φιλε gtets ωραιο το βαψιμο και οι φθορες. Αν ειχες αλλαξει τις πλαινες ποδιες με πιο λεπτες, κατι ευκολο πιστευω, θα ειχες πολυ καλυτερη αληθοφανεια μια και της Italeri ειναι εκτος κλιμακας. Σαφως στην μικρη κλιμακα δεν υπαρχει λεπτομερια  εχει και το κιτ  λαθη ουτος η αλλως, ( τι να πεις  ) απλα οι ποδιες  ειναι μεγαλες επιφανειες.
Η καννη οπως την βλεπω εγω δεν ειναι στραβη, αλλα ο φλογοκρυπτης ειναι......δεν ειναι οπως θαπρεπε, και ειναι στραβος.
Θα προτεινα να τον κοψεις γιατι αρκετα δεν ειχαν οποτε θα εισαι και ιστορικα σωστος.
Zimmerit ειχαν τα περισσοτερα απο αυτα, αλλα κι ετσι ειναι ωραιο. Αν και με νουμερα και σταυρους θα ειναι πιστευω ( προσωπικη αποψη )  πιο ωραιο.  ::salut::
Πραβινος Δημητριος
Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:01:09 μμ »
Προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι 72αρι.
Απιστευτο βαψιμο για την κλιμακα, μπραβο.
Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

• Scale 1/35
  • *
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:15:59 μμ »
Βασικα φαινεται κρεμασμενο σαν του γαιδάρου την ψ...ή :mrgreen: :mrgreen:.Ενταξει τοσο πολυ δεν ειναι θα το ειχα δει,αλλα θα το ελεγξω ομως οπως και να χει.

::lol18::  ::lol18::  ::lol18::

Αποσυνδεδεμένος siva

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:09:53 μμ »
Προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι 72αρι.
Απιστευτο βαψιμο για την κλιμακα, μπραβο.

Ακριβώς αυτό! Μπράβο ρε Γιώργαρε! Εξαιρετική δουλειά!  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

• Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:14:02 μμ »
Μπράβο Γιώργο !...πολύ καλό αποτέλεσμα !... :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:46:03 μμ »
Το βάψιμο όντως είναι πολύ καλό. Μπράβο Γιώργο!!!!!

Θα συμφωνήσω όμως με τον Jagdapanther για τις ποδιές και το πυροβόλο. Μια μεταλλική κάννη θα προσέθετε πολύ στην αληθοφάνεια του μοντέλου (αφού αυτή της ESCI είναι για  ::cry2::. Τις ποδιές (.....εντάξει, την επόμενη φορά  :mrgreen:) να τις αλλάξεις, είτε από άλλες που θα κάνεις από φύλλο πλαστικού, είτε θα πρέπει να τις τρίψεις "λοξά" (στις άκρες) ώστε να δημιουργήσεις την ψευδαίσθηση ότι είναι λεπτές. Και οι δύο μέθοδοι είναι πολύ εύκολες στην εφαρμογή τους (προσωπικά, θα προτιμούσα την πρώτη).

Σίγουρα πάντως έχουμε άλλο ένα ωραίο μοντέλο στη σωστή κλίμακα  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

• ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 03:08:48 πμ »
Άπαιχτο το βάψιμο, τα ξανοίγματα, το chipping κτλ. Γιώργο :!:
Ωραία δουλειά :wink:

Και το κυριότερο στη σωστή κλίμακα :twisted:

ΜΚΧ

Αποσυνδεδεμένος nino1969

• Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:44:11 πμ »
Γιώργη η δουλειά που έχεις κάνει στο βάψιμο είναι κατηγορία MASTER και όντως δύσκολα πείθεται κάποιος ότι είναι 72αράκι. Θα ήμουν τρισευτυχισμένος αν μπορούσα να πετύχω τέτοιο αποτέλεσμα σε τόσο δύσκολο χρώμα. Οι ποδιές όντως έχριζαν αντικατάστασης λόγω πάχους, το οποίο μπορεί και τώρα να γίνει αν έχεις το κουράγιο να ξανασχοληθείς.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

• Scale 1/24
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:59:20 πμ »
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο και επειδή προσφάτως είχα μία εμπειρία με το θέμα, η αλλαγή των πλαϊνών με νεσκαφεδόφυλλο είναι τελικά εύκολη δουλειά και προσθέτει πολύ στην αληθοφάνεια. Ορμα τους Γιώργο! Ειδικά αφού έχεις και τα πλαστικά για pattern για να κόψεις το αλουμίνιο...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gtets

• Scale 1/35
  • *
  • Γιώργος Τέτσιος
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 11:07:09 πμ »
Παιδια χιλια ευχαριστω για τα καλα σας λογια ειλικρινα.Χαιρομαι πολυ που σας αρεσε το βαψιμο.Ας πιασουμε και τα κατασκευαστικα

Στραβη κανη ::arrowred::Τελικα το κοιταξα χθες βραδυ.Η κανη ειναι ενταξει αλλα ο φλογοκρυπτης ειναι οντως τοποθετημενος με μια κλιση προς τα κατω(ηταν ξεχωριστο κομματι αρα δεν ειναι θεμα της εταιρειας αλλα δικο μου λαθος).Βεβαια μιλαμε για τετοια μεγεθη που αν δεν το επισημαινατε δεν θα το εβλεπα ποτε.(Τελικα η καινορια φωτογραφικη ισως να μην ειναι και τοσο καλη.Δεν κρυβει τιποτα :mrgreen:).Ειναι ευκολο να διορθωθει πιστευω αλλα κι αν δεν τα καταφερω θα κανω αυτο που λεει ο Δημητρης.Θα την κοψω να παει στην ευχη.Μια ετοιμη κανη βεβαια που λεει ο αλλος Δημητρης θα ηταν ακομη καλυτερα αλλα δεν το σκεφτηκα να ειμαι ειλικρινης.

zimmerit ::arrowred::Δημητρη εχεις δικιο ηταν θα φαινοταν πιο ωραιο με zimmerit αλλα ειναι το τριτο 72αρι που φτιαχνω και να πω την αληθεια,αφου υπηρχαν και χωρις,με βολεψε :)

ποδιες ::arrowred::Συνηθως δεν κατεβαζω μοντελο απο τη βιτρινα,αλλα τωρα για να μου το λετε ολοι αρχιζω και μπαινω σε σκεψεις. :?.Την επομενη φορα παντως σιγουρα θα το κανω.

Ειλικρινα παντως ευχαριστω για το χρονο που αφιερωνετε  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

• Scale 1/48
  • *
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 11:34:00 πμ »
gtets
Πρώτον μην αγχώνεσαι με το φλογοκρύπτη - στο δικό μου που προσπάθησα να το επιδιορθώσω, μετά από δύο αποτυχίες, τον έκοψα...
Δεν είναι όμως λάθος αυτό - υπήρχαν άρματα και χωρίς τον φλογοκρύπτη...
Αυτό το καλό έχει η 1/72 - συγχωρεί λάθη...

Δεύτερον, δοκίμασα να κάνω μόνος μου zimmerit  στο αντίστοιχο κιτ της Matchbox (εκεί έχει το μακρύκανο πυροβόλο) - το αποτέλεσμα ήταν απαίσιο με όλους τους τρόπους που δοκίμασα... Το μόνο πιστεύω ότι θα λειτουργήσει στην 1/72 είναι ένα πολύ λεπτό εργαλείο χάραξης...

Τρίτον, υπάρχει ένα κόλπο για να μειώσεις το πάχος στο μάτι  σε κομμάτια όπως τα φτερά και οι ποδιές - να το τρίψεις στα άκρα και σταδιακά για μερικά χιλιοστά προς τα μέσα. Δεν ξέρω για τους άλλους συναγωνιστές, αλλά έχω δοκιμάσει να φτιάξω ποδιά από καφεδόφυλλο και δεν το βρήκα ωραίο...

Πάντως τα τα ξανοίγματα και το chipping είναι εξαίσια - ιδιαίτερα το δεύτερο...

Αποσυνδεδεμένος gtets

• Scale 1/35
  • *
  • Γιώργος Τέτσιος
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 09:17:01 πμ »
Καλημερα.Νομιζω οτι θα μου φανουνε χρησιμες ολες αυτες οι συμβουλες.Σ ευχαριστω πολυ ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

• Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:30:36 μμ »
Πάρα πολύ ωραίο βάψιμο και εδώ Γιώργο! Αν αλλάξεις και τις ποδιές, θα γίνει ακόμα καλύτερο το τελικό αποτέλεσμα! ;)

Αποσυνδεδεμένος DIM57

• Scale 1/35
  • *
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 07:12:10 πμ »
ισχυει και εδω οτι εγραψα για το Τ34 και την κλιμακα (το αθλημα στις μικρες κλιμακες αρχισε να....δυσκολευει και να γινεται πολυ απαιτητικο μετα απο τετοια βαψιματα)
Γιωργο μπραβο και παλι  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtets

• Scale 1/35
  • *
  • Γιώργος Τέτσιος
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:14:40 πμ »
Πάρα πολύ ωραίο βάψιμο και εδώ Γιώργο! Αν αλλάξεις και τις ποδιές, θα γίνει ακόμα καλύτερο το τελικό αποτέλεσμα! ;)

Μεσιε Αλεξις μερσι μποκου.Για τις ποδιες θα δουμε το σκεφτομαι ακομη :mrgreen: ::salut:: ::salut::
ισχυει και εδω οτι εγραψα για το Τ34 και την κλιμακα (το αθλημα στις μικρες κλιμακες αρχισε να....δυσκολευει και να γινεται πολυ απαιτητικο μετα απο τετοια βαψιματα)
Γιωργο μπραβο και παλι  ::salut::
Παντα ηταν δυσκολο το αθλημα στην κλιμακα Δημητρη.Οι παραδοσιακοι σεσυμασμενοι 72αρηδες ειναι μοντελιστικα τερατα.Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου ::salut:: ::salut:: ::salut::