Αποστολέας Θέμα: Humbrol Satin & Matt cote  (Αναγνώστηκε 1554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stefanos_92

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Age: 31
  • Τόπος: Περιστέρι - Αθήνα
Humbrol Satin & Matt cote
« στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 02:15:06 μμ »
Αγαπητοί συμφορουμήτες έχω αυτά τα 2 βερνίκια της Humbrol και παρατήρησα ότι στο πάτο έχουν ένα περίεργο "κατακάθι".
Είναι φυσιολογικό αυτό?


Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Humbrol Satin & Matt cote
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 02:16:57 μμ »
Ναι,φυσιολογικο ειναι. Ετσι γινεται αλωστε σε ολα τα χρωματα. Ανακατεψε πολυ καλα και εισαι ετοιμος!
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Humbrol Satin & Matt cote
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 02:22:00 μμ »
Ανακατεψε πολυ καλα

Να το ξαναπούμε: ΠΟΛΥ καλά. Όταν θα νομίζεις ότι είσαι έτοιμος θα το ξανακάνεις από την αρχή το ανακάτεμα. Και τότε θα γίνει το θαύμα, θα στρώνει, θα ματτάρει, θα παίζει καλά. Αλλιώς είναι απλά συνθετική μαρμελάδα  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Stefanos_92

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Age: 31
  • Τόπος: Περιστέρι - Αθήνα
Απ: Humbrol Satin & Matt cote
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 02:32:37 μμ »
Μα δεν ανακατευεται!Δεν λεει να ξεκολησει από κει που είναι!τελως πάντων...ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και θα δοκιμάσω πάλι την τύχη μου!  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Humbrol Satin & Matt cote
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 02:39:18 μμ »
Στα χρώματα της συγκεκριμένης εταιρίας ένας καλός τρόπος για να μαλακώσει το πέτρωμα που έχουν μέσα τους  είναι να τα βάλεις για λίγο ( 5 λεπτά αρκούν) σε αναμένο καλοριφέρ.

Εχοντας αφαιρεσει το καπάκι βεβαίως για να μην γίνει καμιά... έκρηξη!!!  :mrgreen:

Δεν ξέρω όμως εάν το ίδιο κόλπο πιάνει και στα βερνίκια...

 ::salut::



type less model more

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Humbrol Satin & Matt cote
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 05:28:31 μμ »
Guderian for the win!
Καλοριφέρ ή σεσουάρ μαλλιών. Και για παραπάνω από 5 λεπτά αν θες, δεν του κάνει κακό. Άνοιξε το καπάκι, ώστε να φεύγουν οι αναθυμιάσεις κατά τη θέρμανση, αλλά μην το αφαιρέσεις εντελώς, ώστε να μην στεγνώνει γρήγορα. Και θα δεις μετά πόσο εύκολα θα ανακατευτεί.

Αν θες μπορείς να ρίξεις και μερικά ΒΒ σφαιρίδια μέσα. Αν βρεις χάλκινα, προτίμησέ τα λόγω βάρους. Εγώ σε ένα παλιό είχα βάλει μολυβένια βλήματα αεροβόλου, αλλά μετά από καιρό παρατήρησα ρινίσματα και έτσι το πέταξα, για να μην ξεκάνω τον αερογράφο μου. Τα χάλκινα πιστεύω θα σου κάνουν καλύτερη δουλειά.

Tags: βερνικι