Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για ΚΙΤ  (Αναγνώστηκε 1530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BadKarma

• Scale 1/144
  • *
Πληροφορίες για ΚΙΤ
« στις: Νοέμβριος 25, 2011, 01:18:11 μμ »
Και το μοντελλιστικό come back σκέφτομαι να το κάνω sτην 1/72 με τα παρακάτω:

1.F-5E TIGER II
2.F-5A
3.MIRAGE F1 C/G

Το F-5E θα γίνει σίγουρα 1ο. Τα άλλα παίζεται και εξαρτάται πιο θα βρω πιο εύκολα.

Θα ήθελα να μου υποδείξετε κάποια αξιόλογα ΚΙΤ για τα συγκεκριμένα Α/ΦΗ. Υπόψη ότι θα γίνουν ΟΟΒ μέχρι τουλάχιστον να ξεσκουριάσω λίγο αλλά να συγκεντρώσω και το μεγαλύτερο ποσοστό των εργαλείων που θα μου επιτρέψουν παλληκαριές. 

Το βασικότερο που με ενδιαφέρει είναι η χαραγμένη γράμμωση (φυσικά).

Ειδικά για το Mirage F1 που το θεωρώ ένα από τα πιο όμορφα Α/ΦΗ που έχουν κατασκευαστεί ίσως να με ενδιέφερε και κανένα βελτιωτικό του cockpit για να το περιποιηθώ ιδιαίτερα…
The road to success is always under construction.

Αποσυνδεδεμένος Indy

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Πληροφορίες για ΚΙΤ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 01:29:10 μμ »
Καλή επάνοδο λοιπόν!

F-5A: Το μοναδικό αξιόλογο καλούπι (πράγματι εξαιρετικό όμως) είναι το ESCI / Italeri. Δυστυχώς είναι και εξαιρετικά δυσεύρετο, οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ :wink:

Mirage F.1: Συμφωνώ ανεπιφύλακτα ότι πρόκειται για ένα από τα κομψότερα σκαριά που σχεδιάστηκαν ποτέ. Χαραγμένο κιτ υπάρχει από ESCI (κι αυτό δυσεύρετο όμως, επίσης ελαφρώς ανακριβές στο σχήμα του κώνου). Οι υπόλοιποι (Hasegawa, Airfix, Heller) δίνουν αυτό το περίεργο "μίγμα" χαραγμένων επιφανειών ελέγχου - ανάγλυφων πάνελ. Δεν είναι άσχημα κιτ, αλλά αν θέλεις χαραγμένο θα πρέπει να τα χαράξεις :twisted:

Να υποθέσω ότι έχεις ήδη 72άρι F-5E, και αν ναι, ποιο?

Φιλικά, Γιάννης
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος Jet72

• Scale 1/35
  • *
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 01:34:25 μμ »
F1 το πιο εύκολο να βρεις είναι το Revell που έχει μέσα του ανάγλυφα καλούπια της Hasegawa. Είναι από την εποχή που η Hasegawa έβγαζε καλά καλούπια αλλά ανάγλυφα...
To Heller / Αirfix είναι και αυτό αξιοπρεπές, έχοντας μειονεκτήματα του τύπου κόκπιτ, παχιά τζαμωτά, αλλά πιάνει όμορφα το γενικό σχήμα. Αν τύχει και το έχεις το φτιάχνεις, αν αγοράσεις πήγαινε για Revell. A, και στο Revell γλυτώνεις τις τσίγκινες χαλκομανίες της Hasegawa...

Αποσυνδεδεμένος BadKarma

• Scale 1/144
  • *
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 02:29:46 μμ »
Να υποθέσω ότι έχεις ήδη 72άρι F-5E, και αν ναι, ποιο?

Το έχω φτιάξει το F5 αλλά δεν θυμάμαι ποιάς εταιρίας. Μιλάμε για δεκαετία 80 τώρα...Αυτό που θυμάμαι είναι η υπερυψωμένη γράμμωση. Ποιος ξέρει πάνω από πόσους τόνους σκουπίδια βρίσκεται το καημένο...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά αλλά μου κάνει εντύπωση. Δύο τόσο σημαντικά jet, τόσες πολλές εταιρίες και να μην έχουν κατασκευαστεί κάποια αξιόλογα μοντέλα? Ειδικά σε μια τόσο δημοφιλή κλίμακα...

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις...
The road to success is always under construction.

Αποσυνδεδεμένος MicaGR

• Scale 1/48
  • *
  • Τόπος: A8hna
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 03:20:57 μμ »
Ειδικά για το Mirage F1 που το θεωρώ ένα από τα πιο όμορφα Α/ΦΗ που έχουν κατασκευαστεί ίσως να με ενδιέφερε και κανένα βελτιωτικό του cockpit για να το περιποιηθώ ιδιαίτερα…

Καλή αρχή για ότι ξεκινήσεις...

Για το Mirage F1 που έχω μια ιδιαίτερη αγάπη.. μιας και μεγάλωσα με αυτό... βελτιωτικά και για 1/72 και 1/48 υπάρχουν πλέον αρκετά!
Ένα καλό για 1/72 είναι το παρακάτω

http://www.mavdecals.co.za/product_info.php?products_id=6495&osCsid=b2891e1ffacafb820a2181e68d50e754

Αν βάλεις στο google "Mirage F1 1/72 update set" θα βρεις αρκετά!...  :wink:
[

"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
https://www.facebook.com/Vitrina.Collection

Αποσυνδεδεμένος CORSAIR II

• Scale 1/144
  • *
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 06:38:49 μμ »
 :lol:Γεια σου φιλε ειδα την αναζητηση σου για μοντελα στην 1/72.Εαν θελεις να σε εξυπηρετησω εχω στο στοκ μου και mirαge της Ηasegawa και της Εsci.Επισης εχω και F-5A της Esci.Εαν σε ενδιαφερει στειλε μου π.μ. να το κανονισουμε.Με εκτιμηση CORSAIR II. ::salut::

Tags: f-5a f-5e mirage f.1