Αποστολέας Θέμα: Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος  (Αναγνώστηκε 5769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 07:04:33 μμ »
  Σήμερα Σταμάτη,ετοίμασα τα κομμάτια από το δεύτερο κιτ για να ξαναφτιάξω τη γάστρα.Θα βάλω το ένα μόνο σύρμα και θα κάνω τις πονταρισιές με άσπρη ατλακόλ όπως μου λες πριν βάλω τα φινιστρίνια.Θα ποστάρω φωτογραφίες να μου πείτε γνώμες και θα κολλήσω τα φινιστρίνια αργότερα. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 05:59:31 μμ »
Κάρολε ωραίο βαπόρι και πολυ ωραία κατασκευή!!! Συνέχισε γερά!!!!

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 09:36:51 μμ »
  Χρήστο σ'ευχαριστώ,σύντομα θα επανέλθω με update των εργασιών. :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 11:36:03 μμ »
  Καλησπέρα μετά από καιρό επιστρέφω με update των εργασιών στο Furutaka.Ακολουθώντας τις υποδείξεις σας καλοί φίλοι,ξαναέφτιαξα  τη γάστρα χρησιμοποιώντας το δεύτερο κιτ του πλοίου.Σταμάτη για το καλώδιο απομαγνήτισης χρησιμοποίησα αρχικά πολύ λεπτό σύρμα από καλώδιο τηλεόρασης αλλά το τελικό αποτέλεσμα δε με ικανοποιούσε.Το σύρμα μου τσάκιζε συνεχώς στην προσπάθεια να το κολλήσω και γενικώς εγώ προσωπικά δεν μπορούσα να το δουλέψω.Οπότε κατέληξα σε πολύ λεπτό ,σαν τρίχα,μήκος τεντωμένου πλαστικού από τα sprues του κιτ το οποίο μπόρεσα να το κουμαντάρω πολύ καλύτερα.Οι πονταρισιές έγιναν με λευκή ατλακόλ,όπως μου είπες και ελπίζω τώρα το τελικό αποτέλεσμα να είναι περισσότερο on scale.Παραθέτω παρακάτω και συγκριτικές φωτογραφίες του πριν και μετά.Τα φινιστρίνια ξηλώθηκαν από τη γάστρα του παλιού κιτ και τοποθετήθηκαν στου νέου,αυτή τη φορά χρησιμοποιώντας, κατόπιν συμβουλής του Νίκου, αντί κυανοακρυλικής ατλακόλ κρυσταλλιζε.Ομολογώ ότι αν και πιο χρονοβόρο το tip αυτό όντως δίνει πολύ πιο καθαρό αποτέλεσμα και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
  Η γάστρα σχεδόν ολοκληρώθηκε,τοποθετήθηκαν και photoetched κύλινδροι για τα συρματόσχοινα και τις μάνικες του πλοίου και προχωράω στα διάφορα κομμάτια της υπερκατασκευής.



  Από πλευράς υπερκατασκευής ξεκίνησα με τα πιο δύσκολα για μενα.Χρησιμοποιώντας φύλλο πλαστικού,τεντωμένα sprues και με τη βοήθεια του punch &die set βελτιώθηκε το πρυμναίο τμήμα που φέρει τα υδροπλάνα,και συγκεκριμένα ο γερανός,ο καταπέλτης και ο χώρος που ακουμπάει το δεύτερο υδροπλάνο.Συγκριτικές φωτογραφίες με τ'αντίστοιχα κομμάτια του κιτ:

 

 Μετά από αυτά θα πρέπει να έχει αυξηθεί η μυωπία μου κατά δυό βαθμούς τουλάχιστον.Στο επόμενο update θα ολοκληρώσω την υπερκατασκευή για να προχωρήσουμε στο βαφείο,ενώ παράλληλα έχω αρχίσει να δουλεύω και τη βάση για τη θάλασσα.Ευχαριστώ για το χρόνο σας κι όπως πάντα δεκτό κάθε σχόλιο - παρατήρηση. ::salut::



Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 12:27:49 πμ »
Κάρολε η μέρα με τη νύχτα τα κομμάτια πριν και αφότου τα δουλέψεις...

Για να κόβεις τα φωτοχαραγμένα βάζε τα πάνω σε σκληρή επιφάνεια, βρες κανά κομμάτι από πλακάκι ή μάρμαρο.

Κόβε με το κοπίδι και καθάριζε ότι απομένει με ένα κυρτό ψαλιδάκι για τα νύχια...

Θα τα φτιάξεις και τα δύο έτσι;

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 12:45:31 πμ »
  Νίκο η μπεζ πλάκα που βλέπεις πίσω από τις γάστρες είναι μια σαπουνοθήκη που χρησιμοποιώ σα σκληρή επιφάνεια για να κόβω τα photoetched.Το ένα από τα δύο κιτ θα προχωρήσει,το άλλο πάει για το spare box.Και κάτι άσχετο που τώρα χάζευα και ήθελα να σε ρωτήσω,flyhawk photoetched που βρίσκουμε?

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 12:48:37 πμ »
  Νίκο η μπεζ πλάκα που βλέπεις πίσω από τις γάστρες είναι μια σαπουνοθήκη που χρησιμοποιώ σα σκληρή επιφάνεια για να κόβω τα photoetched.Το ένα από τα δύο κιτ θα προχωρήσει,το άλλο πάει για το spare box.Και κάτι άσχετο που τώρα χάζευα και ήθελα να σε ρωτήσω,flyhawk photoetched που βρίσκουμε?
Κατά προτίμηση στο luckymodel από εξωτερικό, με δωρεάν μεταφορικά, ή λες και σου φέρνει ο Γρηγόρης στην Αργυρούπολη..

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 05:43:54 πμ »
Φίλε έχω την εντύπωση οτι τα φινιστρίνια είναι λίγο μεγάλα,πιστευω οτι αρκεί ένα οχι διαμπερές τρύπημα με κάποιο τρυπανάκι και είναι οκ!
Μικρή λεπτομέρεια στα πολύ ωραία που έχεις φτιάξει ,καλή συνέχεια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 03:06:39 μμ »
  Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,οδεύοντας προς το τέλος της συναρμολόγησης παραθέτω ένα μικρό update των εργασιών.Ως εδώ έχουν χρησιμοποιηθεί για την κατασκεύη φύλλο και μήκος πλαστικού,σύρμα,αλουμινόφυλλο nescafe και διάφορα photoetched από eduard,aber και white ensign.Επίσης περάστηκε η γάστρα με τα βασικά χρώματα Kure gray,Linoleum,Hull red και έγιναν ξανοίγματα αυτών ενώ θ'ακολουθήσουν διάφορα wash με λάδια και προσθήκη σκουριάς με pigments.




 Ακολουθούν το βάψιμο των 12cm αντιαεροπορικών στα οποία αντικαταστάθηκαν οι πλαστικές κάνες από μεταλλικές από οδοντιατρικές βελόνες και η χρησιμοποιήση του σετ της Aber για τα κύρια πυροβόλα,να τοποθετηθούν τα ρέλια και να ολοκληρωθεί το βάψιμο.



 Σταμάτη τρύπησα τα φινιστρίνια όπως μου επισήμανες,ελπίζω ν'αναδειχθούν στο wash.

 Όπως πάντα δεκτό κάθε σχόλιο-παρατήρηση.


Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 05:16:52 μμ »
Πολύ ωραία τα χρώματα στο ξύλινο κατάστρωμα,ωραία και η λεπτομέρεια σε υπερκατασκευές,wash και στεγνά θα αναδείξουν όλο τη λεπτομέρεια που έχεις βάλει.Καλή συνέχεια!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2611
  • Age: 51
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 06:39:58 μμ »
Καταπληκτικη κατασκευει :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Τασος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 26, 2012, 03:39:33 μμ »
  Μετά από πααααάρα πολλές ώρες δουλειάς η συμμετοχή μου για το GB:Pacific έφτασε στο τέλος.Ελπίζω μέχρι τις 30/4 να προλάβω να τελειώσω και τη βάση.Επειδή είχα καιρό να ποστάρω την πρόοδο των εργασιών παραθέτω ορισμένες φωτογραφίες από κάποια στάδια της κατασκευής και το τελικό αποτέλεσμα.Αν ολοκληρώσω εγκαίρως και τη βάση θα προσπαθήσω να βγάλω και καλύτερες φωτογραφίες.










 Ήταν το δεύτερο καράβι που έφτιαξα,και τα δύο στην 1/700 και η πρώτη φορά που δουλεύω με φωτοχαραγμένα σε οποιοδήποτε μοντέλο μου.Όπως πάντα δεκτό κάθε σχόλιο,συμβουλή,παρατήρηση για περεταίρω συζήτηση και βελτίωση των μελλοντικών κατασκευών. ::salut::


Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 26, 2012, 04:13:57 μμ »
Φίλε πολυ καλή η δουλειά σου. Μου άρεσαν ιδιαίτερα τα έχτρα που
πρόσθεσες, πιστεύω ότι είναι λίγο εκτός κλίμακας οι φασκιες στα σωστικά μέσα αλλα
το αποτέλεσμα και πάλι είναι εκπληκτικό.
Καλή συνέχεια με την βάση.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 27, 2012, 02:08:27 μμ »
 Κώστα ευχαριστώ,για το εκτός κλίμακας στις φασκιές έχεις δίκιο,ήμουνα ανάμεσα στη ταινία μασκαρίσματος και λωρίδες από αλουμινόφιλο nescafe.Τελικά προτίμησα το δεύτερο για να μου αποδώσει καλύτερα την "κούρμπα" γύρω από τις σωσίβιες λέμβους αλλά μου βγήκαν λίγο φαρδύτερες απ'ότι πρέπει.Δυστυχώς πλέον δεν έχω ούτε το χρόνο και πολύ περισσότερο το κουράγιο να το διορθώσω. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 27, 2012, 03:55:36 μμ »
Κάρολε βγάλτες τελείως τις φασκιές... Καλύτερα να μην φαίνονται...  :wink: :wink:

Θεωρώ βαρύ το weathering και λίγο εκτός κλίμακος...

Έχεις ρίξει πολύ δουλειά και στο χαλάει λίγο...  :wink:

 ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie::

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 27, 2012, 04:53:54 μμ »
Συμφωνώ και εγώ με τον Νίκο φίλε,επίσης το riging είναι χοντρό και χαλαρό.Και αυτά τα δύο είναι ικανά να χαλάσουν και το πιό ρεαλιστικό βάψιμο.
Χρησιμοποίησε πετονιά πολύ ψιλή,κλωστή ραψίματος στριφωμάτων 'η μαλλί περούκας απόκριας. ::salut::

Το rigging διορθώνεται και τώρα! ::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 29, 2012, 11:10:47 πμ »
Νίκο και Σταμάτη σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.

Νίκο τις φασκιές προσπάθησα να τις βγάλω αλλά δεδομένου ότι τις κόλλησα με κυανοακρυλική και επιταχυντή άρχισε να μου σηκώνει χρώμα και από τη λέμβο και από τη γάστρα αποκαλύπτοντας γυμνό πλαστικό,ζημιά που τα νεύρα μου δεν αντέχουν να τη διορθώσουν.
Το weathering έγινε με ψέκασμα ανοιχτότερου τόνου του βασικού σε ορισμένα σημειά της γάστρας,wash με λάδι burnt amber,στεγνό πινέλο και σκόνες mig για την απόδοση της σκουριάς.Με προβλημάτισε κι εμένα στο στάδιο του βαψίματος το αν έπεφτε βαρύ ή όχι δεδομένου κι ότι δεν υπήρχε έγχρωμη φωτογραφία του πραγματικού για να την χρησιμοποιήσω σαν οδηγό.Μετά κι από τις παρατηρήσείς σας θα προσπαθήσω να το περιορίσω στο επόμενο μοντέλο.Μάλλον το wash ήταν αυτό που υπερέβαλα εκτός αν νομίζετε κάτι άλλο οπότε μου το επισημαίνετε.

Σταμάτη το rigging έγινε με συνδυασμό λεπτού σύρματος από καλώδιο υπολογιστή πάνω στους ιστούς,τεντωμένο μήκος πλαστικού στο γερανό και όλα τα υπόλοιπα είναι τρίχα από μαύρη περούκα.Ανάμεσα στους δύο ιστούς το έκανα επίτηδες πιο χαλαρό βλέποντας κάποιες φωτογραφίες από τελειωμένα μοντέλα γιατί έτσι νόμιζα ότι είναι σωστό.πχ



Είχα κι ένα ατύχημα με τον πίσω ιστό όπου σε μια κίνηση μου την ώρα του rigging μου έσπασε και λίγο τον σουλούπωσα χωρίς όμως να φτάσω στο αποτέλεσμα που είχα πριν το ατύχημα.Αύριο που θα τελειώσω τη βάση θα προσπαθήσω σε ορισμένα σημεία λίγο να το διορθώσω.

Σε κάθε περίπτωση όλες οι παρατηρήσείς σας όπως προανέφερα ελήφθησαν υπ'όψην και θα εφαρμοσθούν στο επόμενο project που θα είναι μάλλον το Chitose,στην ίδια αγαπημένη κλίμακα,όπου χωρίς το χρονικό άγχος του GB θα ποστάρω πιο συχνά φωτογραφίες για να διορθώνονται εγκαίρως τα όποια λάθη.    ::salut::

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 29, 2012, 02:33:24 μμ »
Kάρολε όπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι άξιο συγχαρητηρίων!
Απλά για την άλλη φορά και μια και δουλευεις σε μιά πολύ δύσκολη κλίμακα!Κατά τη γνώμη μου στην πιό δύσκολη καλό θα είναι να απορίψεις τελείως το χαλκόσυρμα όσο ψιλό και να είναι για το rigging.Δεν ξέρω αν τις τρίχες από την περούκα τις έβαψες ,πιστευω οτι δεν χρειάζονται βάψιμο γιατί πολύ απλά προστήθεται πάχος και γίνεται off scale.Αν επιλέξεις μαυρες τρίχες είσαι οκ χωρίς καθόλου βάψιμο.
Επίσης στα πλοία και ιδιαιτέρως στο rigging τα πράγματα είναι πολύ νεφελώδη.Πολλοί συνάδερφοι το rigging το κάνουν στο περίπου με πολλά λάθη ,οπότε χρειάζομαστε όσο περισσότερες φωτο από το πραγματικό και λιγότερο από κατασκευές συναδέρφων,διαφορετικά επαναλλάμβάνομαι τα ίδια λάθη,εννοείτε οτι και εγώ δεν αποτελώ εξαιρεση σε αυτό.
Καλή συνέχεια φίλε !

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: IJN Heavy Cruiser Furutaka 1/700 Hasegawa τέλος
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 29, 2012, 04:44:00 μμ »
 Σταμάτη,τις τρίχες αν και μαύρες σε ορισμένα σημεία τις έβαψα γιατί μου έκαναν ασπρίλες από την κυανοακρυλική,πάντως αν το δεις από κοντά,στην επόμενη IPMS ίσως,δεν είναι τόσο τραγικό.Όσον αφορά τις φωτογραφίες του πραγματικού για πλοία του Β'ΠΠ δεν υπάρχει πολύ υλικό,το ξέρεις καλύτερα κι από μένα.Όσες φωτογραφίες του Furutaka βρήκα στο ίντερνετ και σε βιβλία ήταν ασπρόμαυρες κι από απόσταση όπου ούτε λόγος για να βγάλεις άκρη με το rigging και άλλες λεπτομέρειες γιαυτό και η αναδρομή σε τελειωμένα μοντέλα συναδέλφων.Σε κάθε περίπτωση ειλικρινά ευχαριστώ εσένα,το Νίκο και τους άλλους φίλους για τις παρατηρήσεις τους,με βοηθήσατε πολύ με πράγματα για τα πλοία που δεν ήξερα και παρά το γεγονός ότι με δυσκόλεψε αρκετά στην κατασκευή,σίγουρα θ'ασχοληθώ και μ'άλλα στο μέλλον και προσβλέπω πάλι στη βοήθεια σας.

Φιλικά Κάρολος.   ::salut::

Tags: ijn furutaka