Αποστολέας Θέμα: EF-2000 Typhoon 1/48 Splinter 100%Τελος!  (Αναγνώστηκε 10129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
EF-2000 Typhoon 1/48 Splinter 100%Τελος!
« στις: Νοέμβριος 02, 2011, 12:28:01 πμ »

Μετα το αγνωστο και μη πραγματικο MIG-37 περναμε σε ενα πολυ γνωστο ,απολυτα πραγματικο και θεωρητικα ικανοτατο μαχητικο.... το γνωστο σε ολους EUROFIGHTER... θα χρησιμοποιηθει το κιτ της Italeri
μια κατασκευη ΟΟΒ και μονη προσθηκη τα φωτοχαραγμενα της Eduard  για κοκπιτ(γιατι απλα η Italeri ξεχασε πως υπαρχει και αυτο στο αεροσκαφος) και καποιες ψιλολεπτομερειες εξωτερικα...αρχισαν καποιες εργασιες...και συντομα που θα τελειωσει ενα μερος απο τιν ψιλαδουρα του κοκπιτ λογω φωτοχαραγμενων θα ανεβασω να τις δειτε ... ::salut::


Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 12:44:57 πμ »
Καλή συνέχεια Βασίλη, πρόσεξε τα εξείς:

- Το κιτ αναπαριστά πρωτότυπο κι όχι αεροπλάνο παραγωγής
- Η εισαγωγή θέλει πολύ προσοχή γιατί δεν εφαρμόζει καλά εως καθόλου.
- Αν κάνεις το αερόφρενο της ράχης κλειστό, πρόσεξε γιατί κάθεται χαμηλότερα από ότι πρέπει με αποτέλεσμα να μην ευθυγραμμίζονται οι επιφάνειες.
- Οι δεξαμενές είναι λάθος
- Τα αυτοκόλλητα είναι από τα πρωτότυπα και όχι αεροσκάφη παραγωγής
- Δεν μπαίνει το pitot στα αεροσκάφη παραγωγής, μόνο σε πειραματικά
- Τα χρώματα που δίνει το κιτ είναι για τα πρωτότυπα

Ελπίζω να μην σου έκανα την καρδιά περιβόλι...  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 12:52:28 πμ »
Καλή αρχή Βασίλη.
Σωστα τα λέει ο GTdeath ιδίως για το αερόφρενο.Προτείνω να το αφήσεις ανοιχτό.
Το βασικό πρόβλημα ειναι στα πλαινά της εξαγωγης που δεν έχει το πέταλο σε πλαστικό αλλά σε decal  :roll:

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος FANTOMAS......

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 845
  • Age: 48
  • Τόπος: καρδιτσα
  • Φωτοπουλος Νεκταριος
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:49:59 πμ »
καλη αρχη και απο εμενα βασιλη
Φωτοπουλος Νεκταριος

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:57:38 μμ »
Αρη - GTdeath και FANTOMA   ,,,Παιδια ευχαριστω πολυ....φιλε μου gtdeath13 οχι περιβολι μου την εκανες την καρδια ολοκληρο κηπο ,μην πω χωραφι  :D αλλα θα το παλεψω..οσο για την εισαγωγη οντως  ειναι αλλου για αλλου και βοηθα παναγια μαζι..για το αεροφρενο ελεγα να το αφησω κλειστο για να μην χαλαει την γραμμη του αεροσκαφους αλλα με αυτα που ακουω για να γλιτωσω την ταλαιπωρια μαλλον θα γινει ανοιχτο...θα δειξει οταν  φτασω εκει..δεξαμενες ελεγα να μην του φορεσω αλλα και αυτο θα αποφασιστει αργοτερα...τα αυτοκολλητα πιθανον να χρησιμοποιησω αυτα που εχει μιας που δεν εχω αλλη καρτελα σχετικη...το pitot δεν θα το εβαζα ετσι κι αλλιως γιατι κατι με χαλαει στο συγκεκριμενο(δεν του παει,,του χαλαει την μουρη νομιζω) οσο για την παραλλαγη θα δω στο τελος τι θα κανω..καθε προταση ευπροσδεκτη,,,και πιο πολυ σκεφτομουνα για γερμανικο...οπως και να εχει βλεπωντας και κανωντας..στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο τελος για το πεταλο της εξαγωγης κατι πρεπει να σκεφτω οταν ερθει η ωρα,δεν θυμαμαι αν το εχει η καρτελα της eduard.. μη μπει decal  κριμα απ τον θεο δηλαδη.....ευχαριστω και παλι γιατι πραγματικα δεν ηξερα πως το συγκεκριμενο κιτ αφορα πρωτοτυπο και οχι αεροσκαφος παραγωγης.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 04:23:26 μμ »
Καλη αρχη Βασιλη!
Θα παιδευτεις αλλα σιγουρα θα δουμε κατι πολυ καλο απ'τα χερια σου! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 11:11:29 πμ »
Ευχαριστω πολυ Λαμπρο το παλευω ασχημα το θεμα..συντομα οι πρωτες φωτος  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 11:32:11 πμ »
Πάντως για το συγκεκριμένο αφος τα πρωτότυπα ήταν συνήθως πολύ πιο θεαματικά από τα μονότονα γκρι αεροσκάφη παραγωγής. Οπότε γιατί όχι;

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 10:22:44 μμ »
Kαλη αρχη κι'απο μενα βασιλη.Βγαλε καμμια φωτο με την προοδο της κατασκευης. ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 10:31:15 μμ »
Μπορείς να το κάνεις και what if... Παραλλαγή σουκόι και ρώσικα όπλα!!!  :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 11:49:21 μμ »
Jet72  και Γιωργο σας ευχαριστω...οι πρωτες φωτος δυστυχως δεν θα ειναι καλης ποιοτητος γιατι τα επαιξε η μηχανη μου  :(.Gtdeath δεν το σκεφτηκα για what-if  αν και γενικα ειμαι δεν ειμαι και πολυ fan ομως ολα εξεταζονται ειδικα αν εχεις να κανεις με ρωσικες παραλλαγες που τα ρωσακια ειναι αδυναμια μου..δεν εχω καταληξει ακομη θα δουμε στο τελος..προς το παρον τριβωωωω..ατιμη εισαγωγη  :)λογικα αυριο θα εχω μια δυο φωτος της αρχης και λιγης προοδου (δυστυχως ομως κακης ποιοτητοσ) οι επομενες ομως θα ειναι  μια χαρα το υποσχομαι

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 ITALERI
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 12:04:49 πμ »
Δες τι έκανα εγώ στο δικό μου... http://modelclub.gr/forums/index.php/topic,14838.50.html

για έμπνευση...  :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE No 1
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:37:02 μμ »
Φιλε μου Gtdeath αυτο ομολογω πως δεν το ειχα δει τρελη παραλλαγη..αγνωριστο εγινε  :lol: ας φτασω με το καλο στο βαψιμο  και κατι θα σκεφτουμε ολοι μαζι  :lol:
Λοιπον εδω ειναι οι πρωτες φωτος απο το προτζεκτ οπως θα δειτε οσο γινεται βεβαια με την ποιοτητα των φωτο ,εγιναν οι πρωτες εργασιες κατα τις προσταγες της eduard  αφαιρεθηκαν τα πρωτα περιττα κομματια και εγινε ενα πρωτο dry fit  για να δουμε που παταμε και στην συνεχεια με υπομονη τριψιμο..λιγα καντηλια και λιγη κολλα ενωθηκαν κανονικα τα δυο μισα της ατρακτου και κολληθηκε ο πινακας και τα οργανα στο κοκπιτ... βαψιμο εγινε μονο στην μπανιερα του κοκπιτ  (το καθισμα αργει λιγακι ακομη )προς  το παρον ...αλλα εντος ολιγων ημερων θα ερθει και επομενο update  με βαμενο κοκπιτ και κολλημενες τις πτερηγες στην ατρακτο  και σιγα σιγα παιρνει σχημα το πετουμενο,,παρατηρησεις  και φασκελα ευροσδεκτα...συγγνωμη για την κακη ποιοτητα των φωτο (ειναι απο κινητο)αλλα απο αυριο και μετα οσες φωτος ανεβαζω θα ειναι απο την ψηδιακη μου που θα την εχω αυριο στα χερια μου... ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE No1
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:35:44 πμ »
Βασιλη παρα τις οχι καλες φωτο φαινεται να εχει γινει πολυ καλη δουλεια μεσα στο κοκπιτ!Συνεχισε το ετσι κι'αν αποφασισεις να το κανεις what if εχω μια τρελλη ιδεα!! ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE No1
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 02:19:13 πμ »
Ωραίος Βασίλη περιμένουμε για update.
μπορεί να σε κούρασε λιγάκι το κόψιμο του πλαστικού αλλά σε γλίτωσε από άπειρο τρίψιμο μιας και τώρα είναι ένα κομμάτι.


θυμάμαι έκοβα με νυστέρι να έρθει στα ίσα του πριν στοκάρω

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE No1
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:43:20 μμ »
Ωραιο το κοκπιτ Βασιλη!
Περιμενουμε τη συνεχεια! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος FANTOMAS......

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 845
  • Age: 48
  • Τόπος: καρδιτσα
  • Φωτοπουλος Νεκταριος
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE No1
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 03:25:18 μμ »
συμφωνο με το λαμπρο πολυ ομορφο το κοκπιτ περιμενουμε με αγωνια τη συνεχεια ::salut:: ::salut::
Φωτοπουλος Νεκταριος

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE No1
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:30:17 μμ »
Γιωργο-Αρη-Λαμπρο και Fantoma σας ευχαριστω πολυ χαιρομαι που σας αρεσει εως εδω αν και λιγα φαινονται λογω της κακης ποιοτητας των φωτο...Αρη πραγματι γλιτωσα λιγακι απο το τριψιμο του πλαστικου κοβωντας με την μια το κομματι που επρεπε ωστε να μπει στην θεση του το φωτοχαραγμενο που  ευτυχως  καθησε με την μια  στα μετρα του χωρις ταλαιπωρια.. και με εσπρωξε στο να κολλησω και τα υπολοιπα κομματια απο φωτοχαραγμενα του πινακα οργανων...επανερχομαι εκτος απροοπτου αυριο με νεες φωτος και πιο σωστες  σε ποιοτητα ..ευχαριστω και παλι  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE 2
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 11:22:54 μμ »
Επιστροφη σημερα με λιγη προοδο και οπως σας ειχα υποσχεθει με καλυτερες φωτος που δειχνουν την δουλεια που εχει γινει στο κοκπιτ αλλα και στις εισαγωγες που  με ταλαιπωρησαναρκετα .το βαψιμο στο κοκπιτ δεν εχει ολοκληρωθει  θελει ενα χερακι ακομη  και κατι λιγες λεπτομερειες ,οπως φυσικα  να βαφτει και το HUD...Παντως μεχρι στιγμης αν εξαιρεσουμε την κακη εφαρμογη των εισαγωγων τα υπολοιπα κολησαν μεταξυ τους και ενωθηκαν σχετικα ευκολα χωρις πολυ κοπο..μεχρι στιγμης τουλαχιστον..... :Dερωτησεις αποριες και πανω απο ολα παρατηρησεις και επισημανσεις  οπως παντα ευπροσδεκτες ::salut::


Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE 2
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 11:34:57 μμ »
Μια χαρά το πας Βασίλη... Πρόσεξε το κενό στο χείλος της πτέρυγας δεξιά κοντά στο μπροστινό σημείο ένωσης με την άτρακτο. Την ράχη γιατί την ξύρισες;

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE 2
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 11:33:59 πμ »
Εχεις δικιο φιλε μου gtdeath.. θα διορθωθει αμεσα. το σημειο στην ενωση μπροστα δεξια,,οσο για την ραχη την ετριψα απο κεκτημενη ταχυτητα..με το πολυ τριψε τριψε απο τις εισαγωγες μου εμεινε η φορα που πηρα και ετριβα οτι εβρισκα μπροστα μου  :D...μετα θυμηθηκα πως το συγεκριμενο κομματι καλυπτεται......χαιρομαι που σου αρεσε μεχρι εδω... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος vendetta007

  • War is not about who is right, it's about who is left.
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Age: 31
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE 2
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 07:32:07 μμ »
Κατι μου λεει οτι η κατασκευη θα ειναι απεριγραπτα απιθανη!!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE 2
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 08:00:08 μμ »
Τωρα που ανεβασες και τις καθαρες φωτογραφιες,οντως βλεπω οτι εγινε φοβερη δουλεια!Προσεκτικη τοποθετηση των φωτοχαραγμενων και ιδιαιτερα στα προβαμμενα τα οποια δε σηκωνουν λαθη.Μπραβο πολυ ωραιο. ::salut:: ::salut::Υ.Γ.Επειδη ειναι πολυ καθαρα μπορεις να κανεις ενα πολυ απαλο γουος με μαυρο.
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE 2
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 08:45:35 μμ »
Vendetta007 και Γιωργο σας ευχαριτω παρα πολυ..χαιρομαι που σας αρεσει μεχρι εδω...Γιωργο κι εγω αυτο σκεφτομουνα για τα πολυ καθαρα φωτοχραγμενα,να τα ριξω λιγακι ενα τονο κατω με λιγο wash  να μην ειναι τοσο πολυ του κουτιου...ευχαριστω και παλι παιδες

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: EUROFIGHTER EF-2000 Typhoon 1/48 UPDATE 3 Καθισμα κ.λ.π.
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 09:15:38 μμ »
Μετα απο απουσια αρκετων ημερων.. λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων ,, επιστρεφω με ενα μικρο update  σε οτι αφορα το καθισμα,,λιγο απο εξαγωγες  και λιγακι απο το αεροσκαφος οπου εχει γινει μια μικρη προοδος σε οτι αφορα το κλειστο αεροφρενο που οπως αποδειχθηκε....κλειστο καθεται πιο χαμηλα απο την υπολοιπη ραχη του αεροσκαφους,,με μια μικρη προσθηκη εσωτερικα  καταφερα να την φερω στα ισα και να φαινεται ενα κομματι με την υπολοιπη ραχη..παλι καλα που εκατσε γιατι ανοιχτο το αεροφρενο δεν μου αρεσει καθολου στο συγκεκριμενο αεροσκαφος,,του χαλαει την γραμμη,,,οσο για την προσθηκη που μπηκε εσωτερικα.. ηταν εμνευση στιγμης  και εγινε απο γοπα τσιγαρου... :lol:ακολουθουν οι φωτος απο ,,καθισμα  που εχει τελειωσει,,,,απο εξαγωγες που μπηκαν  καποια φωτοχαραγμενα αλλα ακομη δεν εχουν  τελειωσει σε οτι αφορα το  βαψιμο εσωτερικα και εξωτερικα,,,αν και δυστυχως οταν μπαινουν τα ακροφυσια οπως θα δειτε και στις φωτος λιγα πραγματα φαινονται απο την βελτιωση των φωτοχαραγμενων,,και τελος μια δυο φωτος απο το αεροσκαφος για να δειτε τι καλο μπορει να προσςφερει μια γοπα  μεσα σε ενα αεροφρενο  :DΣυντομα κοντα σας και παλι  ::salut::




Tags: ef 2000 eurofighter