Αποστολέας Θέμα: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72  (Αναγνώστηκε 2384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:20:50 μμ »
Καλησπερα παιδια!!! Ειπα κι εγω μετα απο καιρο περιπλανησης σε ρολο θεατη στο φορουμ να ανεβασω ενα πετουμενο θεματακι.... :roll:
Το αεροπλανο ειναι 72αρι της Ιταλερι και μπορω να πω οτι μεταλαιπωρησε πολυ απο αποψη εφαρμογης.  :twisted:Μετα απο πολυ πολυ στοκαρισμα και ατελειωτο τριψιμο λοιπον, ηρθε η ωρα του βαψιματος με χρωματα της γκουνζε και κανοντας στο τελος τα βασικα, δηλαδη λιγο wash στη γραμμωση και μερικες φθορες ισα ισα, γιατι η εμπειρια μου ειναι μικρη και δεν ηθελα να  χαλασω το κιτ και να γινει καρναβαλι. :oops: Αυτα, ελπιζω να σας αρεσει, θα ηθελα γενικοτερα να μου δωσετε συμβουλες για να βελτιωσω τις τεχνικες και πανω απο ολα τα σχολια ελευθερα και η κριτικη να ειναι σκληρη!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:24:32 πμ »
Δε ξέρω τι θα πουν οι καθαρόαιμοι αεροπλάνάδες (καθότι κι εγώ περιστασιακός αεροπλανάς είμαι ::glossa:: :mrgreen:), αλλά μου αρέσει πάρα πολύ γενικότερα :!:
Spoiler (hover to show)

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:28:01 πμ »
Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου!!  :D
Ναι εχεις δικιο, αλλα εκανε "σκαλοπατι" σε αρκετα σημεια ειδικα στο ρυγχος λογο κακης εφαρμογης! Υπηρχε τροπος να μην χρειαστει τοσο τριψιμο και να διορθωθει διαφορετικια?? :oops:

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:28:21 πμ »
Θα συμφωνίσω με τον Μάνο, οι γραμμώσεις ήθελαν χάραγμα ξανά. Πάντως είναι όμορφο. ;)

Αποσυνδεδεμένος Palanadine

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 666
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθηνα
  • Παναγιώτης-Δημήτριος Γρηγορίου
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:33:38 πμ »
 Πρώτα πρώτα μπράβο που έκανες το μεγάλο βήμα κι από αναγνώστης έγινες κατασκευαστής!

 Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες, ήθελε λίγο παραπάνω προσοχή στις ενώσεις και στην αποκατάσταση της χαμένης γράμμωσης.

 ΑΛΛΆ

 Αν αναλογιστούμε οτι είναι η πρώτη σου δουλειά, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Συνέχισε με όρεξη και σύντομα θα είναι άψογα τα μοντέλα σου.
"We cannot direct the winds, but we can adjust the sails"


Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:40:08 πμ »
Σας ευχαριστω αλλα θελω να κανω μια ερωτηση. Τι ταινια χρησιμοποιειται σαν "οδηγος"για στην επαναχαραξη των χαμενων γραμμωσεων??

Αποσυνδεδεμένος Palanadine

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 666
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθηνα
  • Παναγιώτης-Δημήτριος Γρηγορίου
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:09:35 πμ »
Σας ευχαριστω αλλα θελω να κανω μια ερωτηση. Τι ταινια χρησιμοποιειται σαν "οδηγος"για στην επαναχαραξη των χαμενων γραμμωσεων??

 Ή βάζεις μερικές στρώσης ταινίας μασκαρίσματος τη μια πάνω στην άλλη και μετά κόβεις ευθεία με χάρακα ως οδηγό, ώστε να έχεις μια 'παχιά' ταινία, ή αγοράζεις εξαρχής μια δυνατή και σχετικά σκληρή ταινία και τη χρησιμοποιείς ως έχει.

 Για το θέμα των γραμμώσεων καθαυτό: προσωπικά προσέχω να μην βάλω πολύ στόκο, καθαρίζω προσεκτικά τη γράμμωση με μια ακονισμένη οδοντογλυφίδα πριν στεγνώσει ο στόκος, και κατά το τρίψιμο, ελέγχω συχνά μην εξαφανιστεί η γράμμωση, και αν χρειάζεται, εμβαθύνω περνώντας πάνω της κάποιο χαρακτικό εργαλείο, ώστε να συνεχίσω το τρίψιμο (σχετικά) άφοβα. Έτσι γλιτώνω σε μεγάλο βαθμό την όλη διαδικασία με οδηγούς και ταινίες -> πιο πολύ τα χρησιμοποιώ για διόρθωση τυχόν εξαρχής λανθασμένης γράμμωσης του κιτ.
"We cannot direct the winds, but we can adjust the sails"


Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:13:48 πμ »
Σ ευχαριστω πολυ φιλε Paladine για τις συμβουλες, εισαι κατατοπιστικοτατος!!! να σαι καλα!!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:57:37 πμ »
Τα προβληματακια στα ειπαν τα παιδια παραπανω.
Το μοντελο σου γενικα ειναι πολυ ομορφο!Καλη αρχη με τα επομενα! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 58
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 11:55:53 πμ »
...Τι ταινια χρησιμοποιειται σαν "οδηγος"για στην επαναχαραξη των χαμενων γραμμωσεων??

Για να εξειδικεύσω την απάντηση του φίλου Palanadine, συνήθως χρησιμοποιείται κάποια ταινία που χρησιμοποιείται για ετικέττες (λ.χ. DYMO TAPE), με "μηχανάκια" σαν το παρακάτω:


Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:27:31 μμ »
Που μπορω να βρω αυτη τη ταινια φιλε gpav??? Δωσε μου τα φωτα σου παρακαλω!!  8)

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:37:30 μμ »
Φιλε labros87 σ ευχαριστω παρα πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 58
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 02:21:58 μμ »
Πιστεύω ότι θα τις βρείς εύκολα στα περισσότερα βιβλιοπωλεία. Αν όχι στα συνοικιακά, τουλάχιστον στα κεντρικότερα/μεγαλύτερα.
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 02:36:05 μμ »
Thanks φιλε!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 58
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 02:42:36 μμ »
Να 'σαι καλά!  Καλές ...χαράξεις!  :D
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 07:14:38 μμ »
Πολυ ομορφο το μικρο και αν λαβουμε υποψιν πως ειναι η αρχη σου τοτε σιγουρα πας για μεγαλα πραγματα...μπραβο σου πολυ καλη δουλεια..μια μονο παρατηρησουλα εκτος των γραμμωσεων που ανεφεραν οι παραπανω ισως να ηθελε και λιγη περισσοτερη προσοχη  στο μασκαρισμα της καλυπτρας  σαν να μου φαινεται πως  θαμπωσε λιγακι ..ισως με ξεγελαει και η φωτο βεβαια,,κατα τα αλλα αψογος φιλε μου περιμενουμε και τα επομενα  μπραβο και παλι   ::salut::

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:53:13 πμ »
Πολυ ομορφο το μικρο και αν λαβουμε υποψιν πως ειναι η αρχη σου τοτε σιγουρα πας για μεγαλα πραγματα...μπραβο σου πολυ καλη δουλεια..μια μονο παρατηρησουλα εκτος των γραμμωσεων που ανεφεραν οι παραπανω ισως να ηθελε και λιγη περισσοτερη προσοχη  στο μασκαρισμα της καλυπτρας  σαν να μου φαινεται πως  θαμπωσε λιγακι ..ισως με ξεγελαει και η φωτο βεβαια,,κατα τα αλλα αψογος φιλε μου περιμενουμε και τα επομενα  μπραβο και παλι   ::salut::

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια!! Το κιτ το πηρα χωρις κουτι χυμα και η καλυπτρα ηταν εκτεθημενη γι αυτο ειναι και αρκετα θολη οπως λες, σωστα παρατηρησες! παντως λαθακια στο μασκαρισμα λογικα εγιναν γιατι ηταν η πρωτη φορα που μασκαρα καλυπτρα και μπορω να πω οτι μου βγηκαν τα ματια με το κοπιδι για να τη καλυψω ολη με ταινια εκει που χειαζεται... εχει και πολλα σιδερα το αλεξινεμο βλεπεις χαχαχαχα.. παντως οκ, την ευχαριστηθηκα την κατασκευη και νομιζω πως αυτο μετραει!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος bvs

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Age: 54
  • Τόπος: Σαμος
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 04:01:53 μμ »
Φίλε μου συγχαρητήρια,
αν και θεωρητικά έχω μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα (έχω "σκοτώσει" καμιά 40αριά 72άρια) το δικό σου αποτέλεσμα είναι πολύ ανώτερο.Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά από αυτό το κιτ είναι ότι αν δεν έτρωγα 
τουλάχιστο την μισή φωλιά του συστήματος προσγείωσης οι πτέρυγες δεν κλείναν με την καμία.
Πολύ καλό το αποτέλεσμα και αν είσαι ακόμα στην αρχή θα δούμε από εσένα μεγάλα πράγματα. 

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 F-4 Trop Italeri στην 1/72
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 06:45:24 μμ »
Φίλε μου συγχαρητήρια,
αν και θεωρητικά έχω μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα (έχω "σκοτώσει" καμιά 40αριά 72άρια) το δικό σου αποτέλεσμα είναι πολύ ανώτερο.Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά από αυτό το κιτ είναι ότι αν δεν έτρωγα 
τουλάχιστο την μισή φωλιά του συστήματος προσγείωσης οι πτέρυγες δεν κλείναν με την καμία.
Πολύ καλό το αποτέλεσμα και αν είσαι ακόμα στην αρχή θα δούμε από εσένα μεγάλα πράγματα.

Φιλε μου καλησπερα καταρχην και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!! Οντως, αυτο το κιτ της ιταλερι ειναι απαραδεκτο απο αποψη εφαρμογης και ηθελε πολυ προεργασια και διορωματα για να βγαλεις ενα επιθυμητο αποτελεσμα..Τιποτα δεν καθοταν σωστα.. :evil:  Και παλι να σαι καλα για τα καλα σου λογια να εισαι καλα!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: bf-109 bf 109 me-109