Αποστολέας Θέμα: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund  (Αναγνώστηκε 5584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« στις: Οκτώβριος 02, 2011, 12:56:40 πμ »
Panther της Herman Goring Division
του Per Olav Lund

Ελεύθερη μετάφραση -Προσαρμογή:Πέτρος Μήτρου


ΣΗΜ. το άρθρο δημοσιεύεται κατόπιν έγκρισης της διαχείρισης του φόρουμ


Ένα μικρό διόραμα με ένα κατεστραμμένο  Panther της Herman Goring Division, στην Ανατολική Πρωσία το 1945. Το Panther θα κατασκευαστεί με βάση φωτογραφίες ενός συγκεκριμένου άρματος.



Το μοντέλο είναι το Panther A της Dragon, το zimmerit  της Cavalier, οι ερπύστριες της WW2 Production, τα photo etched της Aber και θα προστεθεί εσωτερικό του Verlinden, από το οποίο βέβαια λίγο θα φαίνεται στο τέλος.
Θα προστεθούν μερικές φιγούρες και ένα κάρο της  Masterbox, που θα το σέρνει ένα βόδι της MK35






Έχω τοποθετήσει το άρμα  σε ένα κομμάτι της τελικής βάσης, μια και θα είναι έτσι ευκολότερο να συνδυάσω το χιόνι και τη τέφρα με το έδαφος  κατά τη διάρκεια του βαψίματος και της παλαίωσης. Αυτό το τμήμα θα συνδυαστεί με το υπόλοιπο τμήμα της βάσης αργότερα.

Το έδαφος έγινε με Sculpamold 70% , γύψο 30%  και σκούρο ακρυλικό χρώμα για είναι εύκολο το βάψιμο στη συνέχεια







Η άμμος, οι μικρές πέτρες , τα κομμάτια ριζών, ξύλου και  τα φύλλα «πασπαλίστηκαν» στην ακόμα  υγρή επιφάνεια του εδάφους. Αφότου η βάση στεγνώσει θα βαφτεί  με διάφορα γήινα χρώματα και το περισσότερο μέρος της θα καλυφθεί τελικά με ένα λεπτό στρώμα χιονιού.






Μερικές φωτογραφίες του κάρου. Αντικατέστησα το πλαστικό  πάτωμα και τα πλαϊνά με  basswood έτσι ώστε η παλαίωση να είναι ευκολότερη.
Δεν  λάσπωσα ακόμα το κάρο εκτός από τις ρόδες. Σκέφτηκα επίσης την προσθήκη ενός ξύλινου αγάλματος Αγίου, κατάλληλου για το σκοπό ( ταφή)





Η φιγούρα στο κάρο σκεπάστηκε με zeltbahn κατασκευασμένο από Magic Sculp.
Για την παραλλαγή του zeltbahn χρησιμοποιήθηκαν decals της Meister Cronicle, μιας ιαπωνικής εταιρίας. Ήταν λίγο δύσκολο να τοποθετηθούν σωστά, αλλά με μεγάλη ποσότητα Micro-sol/set όλα πήγαν καλά. Το zeltbahn περάστηκε με ένα στρώμα ματ βερνικιού και θα ακολουθήσει διακριτικό «βρώμισμα» .
Τα κουμπιά γίνανε  από φύλλο αλουμινίου με ένα punch and die set και κατόπιν μια βελόνα χρησιμοποιήθηκε για τις τρύπες στα κουμπιά






Ξεκίνησε η παλαίωση στον Πάνθηρα, με ένα μίγμα πολλών τεχνικών όπως της λακ, washes, τσίπινγκ, ακόμη και χιόνι!









Το βόδι, στο οποίο απλά τροποποίησα ελαφρά τη θέση του κεφαλιού, βάφτηκε με ακρυλικά, λάδια, αερογράφο, σκόνες Mig και washes.






Προχωράμε στις φιγούρες. Η όρθια είναι μια τροποποιημένη φιγούρα της Hornet (του Μοντγκόμερυ) και η καθιστή μια ελαφρώς τροποποιημένη φιγούρα της Bodi. Το σακάκι και το καπέλο έγιναν με Magic Sculp.




Μια ελαφρώς τροποποιημένη φιγούρα Bravo 6 προστέθηκε και η όλη κατασκευή έφτασε στο τέλος της.
Tο χιόνι είναι Andrea, αναμεμειγμένο με νερό και ατλακολ και η χλόη είναι της Silflor.
Ελπίζω να σας αρέσει









Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 09:49:43 πμ »
Είναι κοινό τοις πάσι ότι είμαι "Ολαφικός" μέχρι κόκκαλο, αλλά πείτε μου εγώ φταίω;

Για αυτό να μου επιτρέψετε να φλυαρήσω λίγο κάνοντας και μια αναδρομή. Kάποτε πριν μερικά χρόνια, λίγο μετά την εποχή των "πρωτοπόρων και ιερών τεράτων" τύπου Paine, Verlinden κλπ και πριν την εμφάνιση της σχολής των Ισπανών ακόμα, για τους λίγο πιο παλιούς και πιο "ψαγμένους" υπήρχε ένας μοντελιστής και πάλι καταγωγής από τον βορρά, που άκουγε στο όνομα Mirko Bayerl. Η δουλειά του τότε, τουλάχιστον σε μένα, είχε προκαλέσει σοκ τόσο από άποψη προσέγγισης, νεωτερισμού, τεχνοτροπίας όσο και τελικής απόδοσης του ρεαλισμού που είναι και ο σκοπός μας στο hobby μας.

Θεωρώ λοιπόν ότι ο αγαπητός κύριος Olav (κατά την ταπεινή προσωπική μου γνώμη  πάντα) είναι άξιος διάδοχος και συνεχιστής αυτής της Σκανδιναβικής σχολής και αυτή τη στιγμή είναι ΜΟΝΟΣ του σε άλλη κατηγορία συμπεριλαμβανομένων ακόμα και όλων των "μεγαλύτερων" και πιο πολυδιαφημισμένων ονομάτων συναδέλφων του.

Για να μην κουράζω άλλο, κλείνω γράφοντας μόνο ότι τα έργα του (για μένα πάντα) αποτελούν καλλιτεχνήματα, κάτι σαν τρισδιάστατους πίνακες ζωγραφικής.


Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:01:27 πμ »
Νίκο

συμφωνώ με ότι λες

και να υπογραμμίσω κἀτι

ο Ολαβ κάνει διοράματα-κάτι που απαιτεί ιδέα, σκηνοθεσία, φιγούρες, ἀρματα, ρεαλισμό και σκηνικό

ειναι ελάχιστοι διεθνώς που κάνουν όλα αυτά

ο Mirko έκανε μόνο άρματα, όπως και ο MIG και ο Rinaldi

ο άλλος μεγάλος στην ίδια κατηγορία είναι ο Spencer Pollard και μερικοί των Low Countries

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:18:27 πμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου Πέτρο. Δική μου παράλειψη να μην τονίσω το ότι είναι από τους ελάχιστους που στήνει όλα τα δημιουργήματά του σε διοράματα ΚΑΙ γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο τον θεωρώ ως τον πιο ολοκληρωμένο μοντελιστή αυτή τη στιγμή.

Και φυσικά ο Pollard ακολουθεί και αυτός κατά πόδας αλλά επέτρεψέ μου και πάλι να δείξω προτίμηση στο Σκανδιναβικό άρωμα.  :D

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:01:14 πμ »
πιστεύω ότι το μεγάλο "ατού" του εν λόγω καλλιτέχνη, τον οποιο θεωρώ μοναδικό
είναι ότι έχει πάντα πρωτότυπες ιδέες
ή/και πρωτότυπο τρόπο να παρουσιάζει και το πιο συνηθισμένο "σκηνικό"
(όπως το συγκεκριμένο: "άρμα σε βάση με μερικές φιγούρες και κάτι μικρότερο για να γεμισει ο χωρος της βάσης", το πιο συνηθισμένο κόνσεπτ αλλά βλέπουμε το ξεχωριστό αποτέλεσμα.)
επίσης προσέχει και την παραμικρή λεπτομέρεια στα διοράματα του
τα οποία μετά την πρώτη εξαιρετική εντύπωση που προκαλούν στο θεατή,
"αποκαλύπτουν" την ιστορία τους και προκαλούν το θεατή να τα παρατηρεί για να "ανακαλύπτει"
τις μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ
μακάρι τα "κονέ" σας να τον φέρουν του χρόνου στην Αθήνα
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:44:31 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα ότι ο Lund είναι αυτή τη στιγμή σε ένα κορυφαίο επίπεδο δημιουργίας διοραμάτων και αυτό που τον κάνει να ξεχωρίζει από τους άλλους της ίδιας κατηγορίας είναι ότι δεν μεταλλάσσεται. Δηλαδή ξεκίνησε με top class διοράματα και έχει μείνει ακόμα και σήμερα σε αυτά αυστηρά.
Μαζί του και ο Γερμανός Volker Bembenek που δείχνει να ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία.
Στην ίδια πίστα κατά καιρούς έχουν παρελάσει όλα τα μεγάλα ονόματα (Duglas Lee, Marijn Van Gils, Mig, Pollard) αλλά όλοι αυτοί μοιάζουν περαστικοί μιας και συνεχώς λοξοκοιτάνε και σε άλλα είδη μοντελισμού (φιγούρες, άρματα, αεροπλάνα).

Πάντως για τον τίτλο του πιο ολοκληρωμένου μοντελιστή (αν αυτό σημαίνει top class δημιουργίες και ευελιξία ανάμεσα στα είδη μοντελισμού) εγώ θα ψήφιζα Pollard. Έχετε δει φαντάζομαι αεροπλάνα του ::eusa_wall::

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 03:14:38 μμ »
πράγματι ο Pollard είναι ALL AROUND παίκτης - άρματα, αεροπλάνα, πολιτικά οχήματα

ελπίζουμε ότι θα έχουμε και συνεργασία αυτού με το MC

Αποσυνδεδεμένος tony PRO

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 555
  • Age: 35
  • Τόπος: Kρήτη
  • models modes!
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:46:52 πμ »
Σκηνογράφος ο τύπος, πείθουν πολύ τα έργα του.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος petranlost

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 336
  • Age: 43
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Panther της Herman Goring Division του Per Olav Lund
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 08:10:09 μμ »
Το χιόνι πως το έχει κάνει τόσο ρεαλιστικό?

Tags: