Αποστολέας Θέμα: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.  (Αναγνώστηκε 7868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:16:01 πμ »
MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
Ελεύθερη μετάφραση-Προσαρμογή : Πέτρος Μήτρου


Από τότε που με τον  Adam αναπτύξαμε αυτή την τεχνική πριν μερικά χρόνια, διάβασα …εκατομμύρια σχόλια για την τεχνική αυτή σε φόρουμ, στο διαδίκτυο και σε περιοδικά.

Φαίνεται ότι τώρα ο καθένας γνωρίζει τα πάντα για αυτή τη τεχνική.
Μερικοί λένε ότι η τεχνική είναι αληθινή τέχνη, άλλος λέει ότι είναι "shit" και μη ρεαλιστική, άλλος λέει πως είναι ανύπαρκτη. Φυσικά υπάρχουν και πολλά έξυπνα σχόλια για την λογική του φωτίσματος, για τρισδιάστατα παιχνίδια στον υπολογιστή και πολλά άλλα ουσιαστικά.

Όλες αυτές οι διαμάχες, σχόλια και συζητήσεις με αφήνουν αδιάφορο,  επειδή είναι δύσκολο να εξηγήσει κανείς σε ολόκληρο τον κόσμο τη τεχνική ή γιατί αναπτύχθηκε. Και φυσικά καθένας αποφασίζει τι θα κάνει.

Το ΜΟΝΟ σημαντικό πράγμα είναι ότι όσοι έχουν χρησιμοποιήσει τη τεχνική με καλά αποτελέσματα, αισθάνονται ευχαριστημένοι από αυτό που έκαναν και αυτό είναι όλο. Και εγώ αισθάνομαι ευτυχής όταν βλέπω άλλους να χρησιμοποιούν άλλες τεχνικές και τεχνοτροπίες.

Καθένας επιλέγει τα «εργαλεία» του για να βάψει τα μοντέλα του. Μερικοί χρησιμοποιούν το dry brush, άλλοι το preshading, άλλοι μόνο ακρυλικά χρώματα και άλλοι το modulation.

Το σημαντικό είναι να απολαμβάνουμε τα μοντέλα  μας και το χόμπι μας. Υπάρχουν πολλές διαμάχες και πολλοί πόλεμοι στον κόσμο μας και δεν θέλουμε περισσότερα «σκουπίδια» στον κήπο μας.

Θέλουμε να φθάσουμε σπίτι μας, να κάτσουμε στο πάγκο εργασίας μας με ένα ποτό και να απολαύσουμε το χόμπι μας! Οπότε δεν με απασχολεί  τι σκέφτονται  άλλοι για το πως πρέπει να είναι ο μοντελισμός. Σήμερα θα βάψω το μοντέλο μου με  modulation και αύριο θα βάψω ένα άλλο μοντέλο με τις κλασικές τεχνικές.


Είναι το modulation  ρεαλιστικό;

Φυσικά….ΟΧΙ ! Είναι μια ερμηνεία της πραγματικότητας και χρησιμοποιούμε το φως, τις σκιές και την αντίθεση ως τρόπο απόδοσης. Στην πραγματικότητα, όλα τα πλαστικά μοντέλα είναι μη πραγματικά, γιατί  ακριβώς είναι πλαστικά!
Και η λάσπη που προσθέτουμε στα άρματα μας είναι ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΣ, δεν είναι λάσπη, αλλά χρώμα με γύψο.

Διασκεδάζω όταν ακούω κάποιον να λέει: «Το μοντέλο μου είναι πολύ ρεαλιστικό, επειδή το έβαψα με το πραγματικό χρώμα από το εργοστάσιο»!!!
Θεέ μου, πόσο ανόητο πράγμα! Χρησιμοποιεί το πραγματικό χρώμα του άρματος πάνω σε πλαστικό,  ΠΛΑΣΤΙΚΟ !!!!

Άρα… που βρίσκεται  η πραγματικότητα;
Η πραγματικότητα είναι στα πραγματικά άρματα και τα υπόλοιπα είναι αναπαραγωγές, αντίγραφα, ρέπλικες του πραγματικού.

Αλλά το ίδιο ανόητο είναι όταν ακούω τον ίδιο που έβαψε το άρμα του με το πραγματικό χρώμα από το εργοστάσιο να αισθάνεται υπερήφανος για τα πολύ ρεαλιστικά τσιπ που έκανε στο άρμα του με το πινέλο !!!
 
Αν θέλει το ρεαλισμό, γιατί δεν κατασκευάζει το μοντέλο του από χάλυβα, να το βάψει  με το πραγματικό χρώμα και έπειτα να το βγάλει στο δρόμο με νερό και λάσπη, να διασχίσει κάποιο δάσος και να έχει ρεαλιστική λάσπη και γρατσουνιές, σωστά;

Αγαπητοί αναγνώστες….εάν διαβάσατε αυτό το άρθρο, ξεχάστε το ρεαλισμό και διασκεδάστε με το χόμπι σας, επειδή, ακόμα κι αν βρούμε το πραγματικό χρώμα από το εργοστάσιο για το άρμα μας, πάντα θα βρεθεί ένας κριτής σε ένα διαγωνισμό που θα μας πει ότι αυτό το χρώμα είναι λάθος!

Τέλος, θα επιθυμούσα να προσθέσω ότι για μένα, ο μοντελισμός είναι όπως μια ταινία του Hollywood: Επιθυμώ να την απολαύσω, θέλω να διασκεδάσω και θέλω το ζήσω το όνειρο κατά τη διάρκεια των 90 ή 120 λεπτών. Αυτό με κάνει ευτυχισμένο. Αλλά εάν ένα μοντέλο δεν με κάνει ευτυχισμένο, ακόμα κι αν είναι έξοχα ρεαλιστικό, τότε δεν έχει αξία για μένα. Είναι απλά ΒΑΡΕΤΟ!






Αποσυνδεδεμένος Corto

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1725
  • Τόπος: San Mateo, CA
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:38:07 πμ »
Η ωραιότερη τεχνική (φιλοσοφία) που έχω διαβάσει ποτε! Ευχαριστούμε παιδιά που φιλοξενείτε αυτές τις καλλιτεχνικές προσωπικότητες στο φόρουμ μας. ::salut::
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 02:32:56 πμ »
 μια ειλικρινής άπάντηση  για ένα αμφιλεγόμενο θέμα

Αποσυνδεδεμένος jogiav

  • ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1456
  • Age: 57
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Innocence is no excuse
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 07:37:04 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο, τα εκφραστικά μέσα του καθένα είναι (ή θα πρέπει να είναι) προσωπική υπόθεση και πάντοτε σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους άλλους όχι.
Γιάννης Γιαβάσης


Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:29:00 πμ »
Αν και συμφωνώ με τις γενικές γραμμές του κειμένου,  με ξενίζει το παρακάτω κομμάτι:
Παράθεση
Στην πραγματικότητα, όλα τα πλαστικά μοντέλα είναι μη πραγματικά, γιατί  ακριβώς είναι πλαστικά!
Και η λάσπη που προσθέτουμε στα άρματα μας είναι ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΣ, δεν είναι λάσπη, αλλά χρώμα με γύψο.
Διασκεδάζω όταν ακούω κάποιον να λέει: «Το μοντέλο μου είναι πολύ ρεαλιστικό, επειδή το έβαψα με το πραγματικό χρώμα από το εργοστάσιο»!!!
Θεέ μου, πόσο ανόητο πράγμα! Χρησιμοποιεί το πραγματικό χρώμα του άρματος πάνω σε πλαστικό,  ΠΛΑΣΤΙΚΟ !!!!
Άρα… που βρίσκεται  η πραγματικότητα;
Η πραγματικότητα είναι στα πραγματικά άρματα και τα υπόλοιπα είναι αναπαραγωγές, αντίγραφα, ρέπλικες του πραγματικού.
Αλλά το ίδιο ανόητο είναι όταν ακούω τον ίδιο που έβαψε το άρμα του με το πραγματικό χρώμα από το εργοστάσιο να αισθάνεται υπερήφανος για τα πολύ ρεαλιστικά τσιπ που έκανε στο άρμα του με το πινέλο !!!
Αν θέλει το ρεαλισμό, γιατί δεν κατασκευάζει το μοντέλο του από χάλυβα, να το βάψει  με το πραγματικό χρώμα και έπειτα να το βγάλει στο δρόμο με νερό και λάσπη, να διασχίσει κάποιο δάσος και να έχει ρεαλιστική λάσπη και γρατσουνιές, σωστά;
Πιστεύω ότι πρόκειται για μια μηδενιστική, αφελής προσέγγιση, που σίγουρα δεν ταιριάζει σε έναν καλλιτέχνη (όπως ο ίδιος ο MIG, αυτοπορσδιορίζεται).
Ο μηδενισμός, η  απόλυτα ρεαλιστική απόδωση του ορισμού, "μοντελισμός", έρχεται να απογυμνώσει το αγαπημένο μας χόμπυ, απο ότιδήποτε το κάνει ενδιαφέρον: την ιστορική αναζήτηση, την προσπάθεια απόδωσης, όσο το δυνατόν γίνεται πιστότερα του σχήματος, των χρωμάτων κ.λ.π.
Ναι τα μοντέλα είναι απο πλαστικό. Ναι τα γδαρσίματα, είναι χρώμα πάνω στο χρώμα, ναι οι σκόνες και οι λάσπες είναι γύψος, αλλά αυτό τι σημαίνει? ότι στο όνομα της αληθοφάνειας και της παραδοχής ότι είναι παιχνίδια, δεν πρέπει να γίνονται? ή δεν πρέπει να παλεύουμε για ένα ποιό ρεαλιστικό αποτέλεσμα?
Απλά πιστεύω, ότι οι masters, θα πρέπει να αποδέχονται λίγο περισσότερο την κριτική, για τις τεχνικές που λανσάρουν, θα πρέπει πραγματικά να αποδέχονται ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις και δεν θα πρέπει να χύνουν την καρδάρα με το γάλα, κάθε φορά, που κάποιος τος αντιτάσει κάτι διαφορετικό σε ότι πιστεύουν.

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:11:43 πμ »
Αν και συμφωνώ με τις γενικές γραμμές του κειμένου,  με ξενίζει το παρακάτω κομμάτι:Πιστεύω ότι πρόκειται για μια μηδενιστική, αφελής προσέγγιση, που σίγουρα δεν ταιριάζει σε έναν καλλιτέχνη (όπως ο ίδιος ο MIG, αυτοπορσδιορίζεται).
Ο μηδενισμός, η  απόλυτα ρεαλιστική απόδωση του ορισμού, "μοντελισμός", έρχεται να απογυμνώσει το αγαπημένο μας χόμπυ, απο ότιδήποτε το κάνει ενδιαφέρον: την ιστορική αναζήτηση, την προσπάθεια απόδωσης, όσο το δυνατόν γίνεται πιστότερα του σχήματος, των χρωμάτων κ.λ.π.
Ναι τα μοντέλα είναι απο πλαστικό. Ναι τα γδαρσίματα, είναι χρώμα πάνω στο χρώμα, ναι οι σκόνες και οι λάσπες είναι γύψος, αλλά αυτό τι σημαίνει? ότι στο όνομα της αληθοφάνειας και της παραδοχής ότι είναι παιχνίδια, δεν πρέπει να γίνονται? ή δεν πρέπει να παλεύουμε για ένα ποιό ρεαλιστικό αποτέλεσμα?
Απλά πιστεύω, ότι οι masters, θα πρέπει να αποδέχονται λίγο περισσότερο την κριτική, για τις τεχνικές που λανσάρουν, θα πρέπει πραγματικά να αποδέχονται ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις και δεν θα πρέπει να χύνουν την καρδάρα με το γάλα, κάθε φορά, που κάποιος τος αντιτάσει κάτι διαφορετικό σε ότι πιστεύουν.

Έτσι ακριβώς... Μέσ'το μυαλό μου είσαι! ::salut::

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:21:02 πμ »
δε νομιζω να είναι αυτό το πνεύμα των λόγων του καλλιτέχνη.
το νοημα που θέλει να περασει (κατα τη γνωμη μου) είναι πολύ απλούστερο.
"μοντελαρετε οπως σας ευχαριστεί, μη δινοντας πολλή βάση στα διάφορα μοντελιστικά δόγματα που κατα καιρούς κυκλοφορούν γιατί απλά πρόκειται για κατασκευή/βαψιμο πλαστικων μοντέλων"
και αυτη είναι η αλήθεια.
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:51:11 πμ »
Ερώτηση:
(Δε ξερω αν ειναι εντος θεματος αλλα θα την κανω)
Σε ενα διαγωνισμο κατεβαινουν δυο king Tiger late  κατασκευαστικα αψογα και τα δυο ιδια.
Το 1ο εχει βαψιμο με modulation αψογα αποδομενο συμφωνα με τα μοντερβνα στανταρτς, τσιπινγκ, τεχνικη παλαιωση, λασπες σκονες και όλα τα καλα,  αλλα στα σηματα και στην αριθμιση του αρματος εχει κανει λαθος και αναπαριστα ενα ΚΤ της μεραρχιας Nord η οποια δεν ειχε ποτε king tiger.
To 2ο κατασκευαστικα ειναι και αυτο αψογο, εχει σωστη παραλλαγη, σωστα χρωματα, σωστα σηματα και αριθμηση, αλλα βαμενο με μερικα απλα απλα washakia και υποτυπωδες σκονισμα.

Ποιο απο τα δυο νικαει??
Το 1ο αψογο απο ολες τις πλευρες αλλα με μη ρεαλιστικα τα  σηματα και πολυπολοκο βαψιμο,
 ή το 2ο αψογο απο ολες τις πλευρες, ιστορικα αληθες αλλα πολυ απλο βαψιμο????

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:53:10 πμ »
δε νομιζω να είναι αυτό το πνεύμα των λόγων του καλλιτέχνη.
το νοημα που θέλει να περασει (κατα τη γνωμη μου) είναι πολύ απλούστερο.
"μοντελαρετε οπως σας ευχαριστεί, μη δινοντας πολλή βάση στα διάφορα μοντελιστικά δόγματα που κατα καιρούς κυκλοφορούν γιατί απλά πρόκειται για κατασκευή/βαψιμο πλαστικων μοντέλων"
και αυτη είναι η αλήθεια.
 ::salut::
Σ.Σ.

Θα συμφωνήσω με τους Voroshilov και Wildcat.Σα να παλιμπαιδίζει ο Μιχάλης!
Η αλήθεια του πλαστικού κιτ είναι κάτι που δεν έχει θέση στον πάγκο μου.Εγώ και πολλοί άλλοι,μοντελάρουμε βλέποντας το μοντέλο που φτιάχνουμε ως μικρογραφία του πραγματικού.ΟΚ,σίγουρα είναι από πλαστικό,αλλά η όλη απόλαυση είναι να κάνεις το πλαστικό να δείχνει χάλυβας,αλουμίνιο,δέρμα,ξύλο,γδαρμένο,βρεγμένο,σκουριασμένο,λαδωμένο κλπ.
Αλλωστε,μην ξεχνάμε οτι και ο ίδιος - ο Mιχάλης - έγινε διάσημος και πλούσιος κυκλοφορώντας ένα σωρό υλικά,από πως να κάνεις την τέλεια σκουριά στην - πλαστική,τότε - εξάτμιση ,μέχρι πως να κάνεις κουτσουλιές από κρυολογημένο κολιμπρί πάνω στις θωρακίσεις των -πλαστικών,τότε- Sherman!

Σίγουρα ο τρόπος και η φιλοσοφία βάση της οποίας μοντελάρει ο καθένας,είναι προσωπική του υπόθεση και σεβαστή απόλυτα,αλλά τέτοια λόγια από τον Μιχάλη θα έλεγα οτι με βάζουν σε σκέψεις οτι κάποιο καινούργιο υλικό θα σκέφτεται να λανσάρει....

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:55:38 πμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 10:04:17 πμ »
δε νομιζω να είναι αυτό το πνεύμα των λόγων του καλλιτέχνη.
το νοημα που θέλει να περασει (κατα τη γνωμη μου) είναι πολύ απλούστερο.
"μοντελαρετε οπως σας ευχαριστεί, μη δινοντας πολλή βάση στα διάφορα μοντελιστικά δόγματα που κατα καιρούς κυκλοφορούν γιατί απλά πρόκειται για κατασκευή/βαψιμο πλαστικων μοντέλων"
και αυτη είναι η αλήθεια.
 ::salut::
Σ.Σ.

Aυτο ακριβως,εγω θα αφαιρουσα το "..γιατί απλά πρόκειται για κατασκευή/βαψιμο πλαστικων μοντέλων" κ θα ελεγα οτι λεει καθαρα για την υποκειμενικοτητα της κρισης,κ εγω νομιζω οτι δεν υπαρχει ο ορος "αντικειμενικο"στον μοντελισμο!
Να'στε καλα παιδια ωραιο θεμα ανοιξατε!!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:24:25 πμ »
Δεν πειράζει που είμαι αεροπλανάς νομίζω...

Όταν τα δικά μου μοντέλα ήταν σαν παιχνίδια του Jumbo, τα μοντέλα του Τσώνου μου φάνταζαν ως ταλαιπωρημένοι μαχητές που αν άγγιζα την εξαγωγή της τουρμπίνας τους μάλλον θα καιγόμουν.

Η διαφορά μεταξύ των δύο ήταν (και είναι και θα είναι) για μένα ο δρόμος από το παιχνίδι στην τέχνη, την τεχνική και την απόλαυση του χόμπυ. Ή αλλιώς είναι ο λόγος για τον οποίο που και που αξίζει να χάσω και μία ώρα ύπνο.



Ποιός όμως θα με βοηθήσει να καταλάβω τί είναι modulation?  :roll:

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:40:44 πμ »
Χμμμμμ ξανά ενα απο τα μεγάλα "θέματα" του μοντελλισμού και της τέχνης γενικά.....
 Σαν έκφραση οτι "είναι πλαστικό άρα καμμία σχέση με το πραγματικό", θα διαφωνήσω  :!: Τί πάει να πεί αυτό  :?: και μάλιστα απο κάποιον ο οποίος έχει σπουδάσει Καλές Τέχνες  :roll: :roll:  Δλδ πίνακες μεγάλων ζωγράφων είναι "κουκουρούκου"  :?: :?: Και αντε με απεικονίσεις Αγίων ή της Παναγίας, θα πεί κάποιος οτι δεν τους έχει δεί, οι πίνακες προσώπων (υπαρκτών)  :?: :?: Δλδ η "Σφαγή της Χίου" ή η "Μόνα Λίζα" είναι απλά καμβάς και μπογιές  :?: :?:
 Οσο αφορά την "μανιέρα" (τρόπος έκφρασης και απόδοσης), ΝΑΙ συμφωνώ οτι δεν υπάρχει "η πεπατημένη" και ο "ενας και μοναδικός τρόπος"  :!: :!: Απίθανα έργα τέχνης μ' τελείως διαφορετικές τεχνικές, σκέψη απόδοσης, υλικά κτλ.....
 Τώρα όσον αφορά το θέμα του μοντελλισμού. Ολα τ' αντικείμενα τ' αντιλαμβανόμαστε χάρη του φωτός, αυτό που βλέπουμε δλδ είναι η αντανάκλαση του φωτός που φτάνει στα μάτια μας. Κάποιοι καλλιτέχνες παρατήρησαν οτι υπάρχει μια κλιμάκωση της σκιάς άρα και της απόχρωσης του χρώματος και έτσι αντιλαμβανόμαστε τον όγκο του αντικειμένου. Ο "παππούς" Βερλίντεν σκέφτηκε το "απλό", σκιά = κλίμακα το γκρί, έτσι έκανε drybrushing και wash χωρίς όμως να κλιμακώνει το ίδιο το χρώμα. Ο Miguel, λόγω σπουδών και γνώσης, "προχώρησε" λίγο παραπάνω το θέμα κλιμάκωση και πλέον το εφάρμοσε στο ίδιο το χρώμα και προέκυψε το modulation. Τεχνική που εφάρμοσαν οι ρεαλιστές ζωγράφοι εδώ χρόνια στους πίνακες τους.
 Αύριο, μεθαύριο μια νέα τεχνική (μανιέρα) θα εφαρμοστεί απο κάποιον και θα γίνει "μόδα"......Προσωπικά πιστεύω οτι όλες οι τεχνικές και ολα τα υλικά είναι χρήσιμα στον μοντελλισμό, απλά πρέπει να προσπαθούμε συνέχεια ώστε να τις εφαρμόζουμε όσο το καλύτερο δυνατό

Αποσυνδεδεμένος Κ. Καριωτέλλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 417
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:41:50 πμ »
εγω νομιζω οτι απλα ο ισπανος φιλος και καταξιωμενος μοντελιστης η καλιτεχνης, οπως θελετε πεστε το, κανει μια καινουργια προταση βαψιματος. απο το αρθρο που διαβασα αποδιδει χρωματικα τα μοντελα του με ενα διαφορετικο  τροπο. δουλευει σκιες και προσδιοριζει το φως  στις τεχνικες που οι περισσοτεροι απο σας γνωριζουν και πολυ καλα μαλιστα. απ οτι μπορω να καταλαβω το καινουργιο στοιχειο που εχει αναπτυξει και παρουσιαζει ειναι το εικαστικο και δεν ειναι κακο ουτε λαθος. φυσικα κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει το συγκεκριμενο τροπο, ο καθενας εχει τον δικο του. αξιζει ομως το κοπο καποιος να τον μελετησει, ισως να τον δοκιμασει κι ολας, [δεν ειναι και ευκολο, πρεπει να πω], και επι τη ευκαιρια να τον ρωτησει.   Ας μην ειμαστε απολυτοι, σχεδον αφοριστικοι εως καχυποπτοι στο καινουργιο, ειναι εμποδιο στη προοδο και στην εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:59:33 πμ »
Color Modulation uses different tones throughout the models painting and weathering

Μήπως είναι κάτι σαν αυτό;

Πινελάτο όπως πάντα, με παίξιμο στους τόνους των χρωμάτων μέσω dry-brushing. Γενικά "φωτίζω" τα σημεία όπου υπάρχουν κούρμπες και έτσι προσθέτω πλασματικά φως στο μοντέλο. Όπως θα έκανε ένας ζωγράφος στον καμβά του για να δείξει το θέμα πιο 3-D... Ελπίζω να είμαι κατανοητός, ε;

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:24:06 μμ »
Γιάννη μέσα είσαι  :lol:
πολλές φορές και απο πολύ παλαιότερα
κάναμε / εφαρμόζαμε όλοι κάποιες "τεχνικές" ή "κολπάκια" που μας εξυπηρετούσαν
ή έφερναν το επιθυμητό αποτέλεσμα,
τα οποία κάποιοι άλλοι αργότερα αποφάσισαν και "βάφτισαν" με συγκεκριμένο όνομα
κάποιοι αρχισαν και να μαλώνουν μεταξυ τους ποιος το πρωτοανακάλυψε
και άρχισαν να βγάζουν λεφτά από αυτά,
με "ειδικά" πανάκριβα υλικά, βιντεοταινίες κλπ.

πχ. λέμε για pigments, fixers κλπ. και νομιζουν οι περισσότεροι ότι είναι κάτι που ανακαλύφθηκε ...πρόσφατα απο κάποιους - ονόματα δε λεμε.
προσωπικά θυμάμαι το 1984-85 ισως και λιγο πιο παλιά,
το Μπ.Δρίζο να μου δείχνει "σκονίσματα" με σκόνες αγιογραφίας (Pigments δηλαδή αλλά ...πάμφθηνα) αραιωμένες σε κρυσταλιζέ "ατλακόλ". (θυμάστε τις ¨Μνήμες"  :?: είναι σχεδόν εξολοκλήρου βαμμενες με Tamiya - δεν υπηρχαν αλλα ακρυλικα τότε - και σκόνες αγιογραφίας)

συμφωνώ πάντως με τον Κ.Κ.
χρεάζεται να ψάχνουμε, να δοκιμάζουμε, να πειραματισόμαστε, προκειμένου να βελτιώνουμε τις ικανότητες μας και το αποτέλεσμα των κόπων μας

 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:59:32 μμ »



Ποιο απο τα δυο νικαει??
Το 1ο αψογο απο ολες τις πλευρες αλλα με μη ρεαλιστικα τα  σηματα και πολυπολοκο βαψιμο,
 ή το 2ο αψογο απο ολες τις πλευρες, ιστορικα αληθες αλλα πολυ απλο βαψιμο????

δεν προκύπτει ότι αμφισβητεί το ιστορικά αληθές του μοντέλου
για βάψιμο μιλάει

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:13:50 μμ »
............ δουλευει σκιες και προσδιοριζει το φως  στις τεχνικες που οι περισσοτεροι απο σας γνωριζουν και πολυ καλα μαλιστα. απ οτι μπορω να καταλαβω το καινουργιο στοιχειο που εχει αναπτυξει και παρουσιαζει ειναι το εικαστικο και δεν ειναι κακο ουτε λαθος. φυσικα κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει το συγκεκριμενο τροπο, ο καθενας εχει τον δικο του. αξιζει ομως το κοπο καποιος να τον μελετησει, ισως να τον δοκιμασει κι ολας, [δεν ειναι και ευκολο, πρεπει να πω], και επι τη ευκαιρια να τον ρωτησει.   Ας μην ειμαστε απολυτοι, σχεδον αφοριστικοι εως καχυποπτοι στο καινουργιο, ειναι εμποδιο στη προοδο και στην εξελιξη.

Κώστα
Η άποψη μου είναι οτι πρώτα οι figure painters εφάρμοσαν τέτοιες τεχνικές -ειδικά με το φωτισμό - και οι αρματάδες τις ...έκλεψαν και τις εφαρμόζουν στα άρματα

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:44:27 μμ »
Προσωπικές απόψεις.

- Είναι πρακτικά αδύνατο να μπει το θέμα της ιστορικής ακρίβειας στην κρίση των εκθέσεων. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί, παραθέτω τουλάχιτον έναν στην επόμενη φωτογραφία:



και την επόμενη φορά που θα βάψω τα καπάκια των καυσίμων κόκκινα σε USN αεροσκάφος να δω τι θα λένε οι ιστοριοδίφες... Να μη σας πω για εκείνο το διθέσιο A6M? που έφιαξαν οι τεχνικοί στη Rabaul από τα κομμάτια των βομβαρδισμένων αεροσκαφών που σάπιζαν στο αεροδρόμιό τους.

- Νομίζω πως οι αρματάδες (συγγνώμη για το διαχωρισμό...) τελικά έπεσαν σε μία τεράστια τρύπα ανάλογη με τα fashion victims του πραγματικού κόσμου. Φιάχνεις άρμα; Πρέπει να κάνεις τα 10-12 βήματα που απαιτούνται γιατί τα είπε ο Lavochkin, ο Μig, o Hispano-Suiza ή και εγώ δεν ξέρω ποιος άλλος. Εχω βάψει μερικά άρματα και ολοι μου έχουν πει πως από βάψιμο είναι αποδεκτό και δεν έχω κάνει σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ από τις σύγχρονες επιταγές της μοντελομόδας, απλά έχω εφαρμόσει κάποια φωτίσματα που θα έκανα και σε οποιοδήποτε μοντέλο αεροσκάφους, wash, άντε και τίποτα λάδια. Θα μου πεις χάλια είναι τα μοντέλα σου, και θα συμφωνήσω αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τις τεχνικές αλλά με την κουλαμάρα μου. Επίσης οι διάφοροι evangelists του αρματικού χώρου, ίσως και για λόγους πωλησιακής πολιτικής, αλλάζουν ονόματα τεχνικών γνωστών από "αιώνες" και ακούγονται θεοί ενώ μιλάνε απλά για φωτίσματα ή ένα απλό wash. Και η μόδα καλά κρατεί και φυσικά οι πωλήσεις πάνε ακόμα πιο καλά...

Αυτά, τα είπα και ξαλάφρωσα! Βαράτε με τώρα όλοι μαζύ...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος lewton

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 200
  • Age: 42
  • Τόπος: Πειραιας - Κορυδαλλος
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:30:03 μμ »
Οι αποψεις σε τετοιου ειδους θεματα ειναι παντα υποκειμενικες. Ο καθενας οπως την βρισκει....
Αλλος γουσταρει ρεαλισμο και ιστορικη ακριβεια, αλλος προτιμα πιο εικαστικες προσεγγισεις και αλλος απλα μουτζουρωνει. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχει τι αρεσει στον καθενα.
Στο κατω κατω ειναι χομπυ και μοναδικος σκοπος του χομπυ ειναι να ευχαριστει αυτον που το κανει και οχι αυτον που το κρινει. Καλα κανει και το κρινει - λεει την αποψη του -  αλλα μεχρι εκει.

Φυσικα και ειναι καλο να λεγονται αυτες οι αποψεις σε μια μοντελιστικη συζητηση αλλα πιστευω πως ειναι τελειως λαθος η συζητηση να μετατρεπεται σε αντιπαραθεση για το ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο.
Βασικα δεν ειναι λαθος... ειναι εντελως ατοπο!

Τωρα βεβαια οταν μιλαμε για περιπτωσεις διαγωνισμων και εκθεσεων... ε τι να κανουμε εκει αναγκαστικα παιζεις με τους κανονες του εκαστοτε παιχνιδιου. Αλλιως καθεσαι σπιτι σου και διοργανωνεις μια εκθεση για παρτυ σου!  Και σε βραβευεις...:mrgreen:



Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:33:11 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 50
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 05:51:26 μμ »
Εμενα η τοποθετηση του Μιχαλακη με βρισκει απολυτα συμφωνο.......
Παιδια ενα χομπυ ειναι και τιποτα παραπανω.Αλοι φτιαχνουν καλα μοντελα αλλοι μετρια αλλοι μοντελα που δεν βλεπονται......η ουσια ειναι μια ....ολοι γουσταρουν αυτο που κανουν......και δεν νομιζω να διαφωνει κανεις με αυτο.

Τωρα το που θελει ο καθενας να φτασει ....σε επιπεδο εννοω.....αυτο ειναι αποκλειστικα δικο του θεμα.
Η αληθεια ειναι πως οταν μπαινει στο τραπεζι το οικονομικο τα πραγματα πλεον ξεφευγουν και εκει δεν μιλαμε πλεον για χομπυ...
Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι για ποιο λογο κανει αυτην την τοποθετηση...θα συμφωνησω δηλαδη με τον Mastora........θα δουμε στο μελλον ετσι και αλλιως σε λιγες μερες θα ειναι κοντα μας.
THANKS FOR ALL "GIO"


Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:59:32 μμ »
my 2 cents worthy opinion...
Σωστά όλα τα παραπάνω,αλλά σίγουρα με βρίσκουν σύμφωνο τα τα όσα ανέφερε ο Voroshiλοv,ο Μαστορας και ο Raw.
Επίσης έχω την εντύπωση πώς φάσκει και αντιφάσκει κρίνοντας από κάποια πόστ που διάβασα με κριτικές του,να αναζητεί επίμονα να "αγγίξει την τελειότητα" -εννοώ να γίνει όσο το δυνατό πιο ρεαλιστικό γίνεται (βλ. πυροβόλο diana) προωθώντας συνάμα τα νέα υλικά του.
Προβληματίζομαι με αυτό...
Θέλουμε να φθάσουμε σπίτι μας, να κάτσουμε στο πάγκο εργασίας μας με ένα ποτό και να απολαύσουμε το χόμπι μας! Οπότε δεν με απασχολεί  τι σκέφτονται  άλλοι για το πως πρέπει να είναι ο μοντελισμός. Σήμερα θα βάψω το μοντέλο μου με  modulation και αύριο θα βάψω ένα άλλο μοντέλο με τις κλασικές τεχνικές.
Αυτό θα ήταν το ιδανικό...
Tη στιγμή όμως που ο άνθρωπος το έχει ως βιοποριστικό επάγγελμα,το βλέπει εμπορικά το θέμα κατεπέκταση (δε το κατακρίνω,καλά κάνει) λανσάρει στην αγορά τα κατα τα άλλα "εξωτικά υλικά",τη στιγμή όμως που οι ίδιες τεχνικές όπως προανέφεραν φίλοι,προυπήρξαν και συνεχίζουν-βλ.ξηρά παστέλ αντί μιγκοσκόνες,- άντε καλά τα πρώτα έχουν λάδι μέσα...
Καταλήγοντας στο...
Αγαπητοί αναγνώστες….εάν διαβάσατε αυτό το άρθρο, ξεχάστε το ρεαλισμό και διασκεδάστε με το χόμπι σας, επειδή, ακόμα κι αν βρούμε το πραγματικό χρώμα από το εργοστάσιο για το άρμα μας, πάντα θα βρεθεί ένας κριτής σε ένα διαγωνισμό που θα μας πει ότι αυτό το χρώμα είναι λάθος!
Τελικά επαγγελματίας,υπέρμαχος της ρεαλιστικότητας ή απλά χομπίστας;Χωρίς βέβαια το ένα να καταργεί το άλλο...

Όσον αφορά διαγωνισμούς και κριτές,όλα είναι υποκειμενικά και εξαρτόνται από 1002 άλλους παράγοντες.
Κυρίως ανάλογα τις προτιμήσεις και τα γούστα του εκάστοτε κριτή.
Για την ιστορία και μόνον, φαινόμενα όπως να βραβεύεται στις ιδιοκατασκευές άρμα γνωστής εταιρίας που απλά του είχαν φορτώσει 50 σετ βελτιωτικά όπως φωτοέτσια πάνω του,μεταλλικές ερπύστριες,κάνες, δε ξέρω κι εγώ τι άλλο,εντελώς άβαφο για να τονίζεται η δουλειά του (αμέσως -30πόντους,δε βάζω μέσα και τη πρωτοτυπία του θέματος...που σημαίνει ότι ακόμη και τα υπόλοιπα να είναι άψογα,μάξιμουμ φτάνει 70 πόντους) να βραβεύεται με χρυσό μετάλιο,επειδή είναι γνωστού συλλόγου και δημιουργού (ΚΜΚ Βέλγιο... :roll:);

Εκεί εύλογα αναρωτιέται κανείς,αλλά δεν αποθαρρύνεται και δε σταματάει να κάνει αυτό που του/μας αρέσει.
Εμείς ας κάνουμε αυτό που ξέρουμε καλύτερα,κι ας αφήσουμε απ'έξω θέματα που σαν αποτέλεσμα έχουν να βρισκόμαστε σε αντιπαράθεση,χωρίζοντάς μας σε οπαδούς ή μη κάποιων.Δε βλέπω το νόημα δηλ...


Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:57:25 μμ »
Υπάρχει -τουλάχιστο στη Euro- ειδική κατηγορία

CLASS 14b Converted/Scratch Built Military Vehicles, Fully Finished but Unpainted
Guillermo Marti Pujol    T13 B2    G
Guillermo Marti Pujol    KMm8 1935    S
Dick Francis    HEMMT Tactical Fire Fighting    B
Dick Francis    Depanneur Char LeClerc    B
Sander Van Der Does    Marder III    HC


δεν είμαι βέβαιος αν και σε άλλες εκθέσεις ισχύει το ίδιο και τη σκοπιμότητα   :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: MODULATION ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:14:21 μμ »
Aπό πέρυσι ή φέτος φαντάζομαι προστέθηκε Πέτρο.Το 2009 υπήρχε μόνο CLASS 14 Converted/Scratch Built Military Vehicles και το παραπάνω δεν ανήκε σε καμία από τις δύο.Αν θυμάσαι είχε γίνει θέμα και στο ml

Tags: