Αποστολέας Θέμα: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook  (Αναγνώστηκε 2148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:35:44 μμ »
Μπορεί οι πεζοναύτες να ήταν απολύτως ευχαριστημένοι με το CH-46, ή άποψη όμως του στρατού για ένα μεσαίο μεταφορικό ελικόπτερο ήταν εντελώς διαφορετική και έτσι γεννήθηκε το Chinook το οποίο προσφέρει τις υπηρεσίες σε δεκάδες αεροπορίες ακόμα και σήμερα. Στο Vietnam έκανε τα πάντα, μεταφορές, διακομιδές τραυματιών, ακόμα και έκδοση gunship φιάχτηκε δείχνοντας περίτρανα πως μία καλή σχεδίαση θα βρεί πάμπολλες χρήσεις και θα ζήσει για πολύ.

Λοιπόν, ακόμα ένα. Οσο πιο πολλά έχω έτοιμα για βάψιμο, τόσο πιο πολλές οι πιθανότητες να τελειώσουν μόλις επιστρέψω. Ή έτσι ελπίζω... Το μοντέλο είναι απλά άθλιο, μη σας ξεγελάει το όνομα του κατασκευαστή ή το ωραίο κουτί. Ότι και να έκανα η άτρακτος έκανε σκαλοπάτι, πότε από τη μια και πότε από την άλλη και στο κάτω μέρος απλά τα δύο μισά δεν έκλειναν, δείτε λίγο τις φωτογραφίες.


Στην παρακάτω φωτογραφία μπορείτε να διακρίνετε το υπερυψωμένο γαζί που κινείτε κατά μήκος της ατράκτου στο κάτω μέρος του cockpit; ΔΕΝ είναι λεπτομέρεια, είναι σημάδι από το καλούπι το οποίο διατρέχει και τα δύο μισά της ατράκτου και είναι τόσο μεγάλο σε διαστάσεις που ακόμα και η Zvezda υποβάλλει τα σέβη της. Και έχει και ένα ίδιο κάτω από τον πίσω ρότορα :twisted: Δύο ωρίτσες και μερικά τετραγωνικά μέτρα ντουκόχαρτου το εξαφάνισαν.


Με τα πολλά έκλεισε η άτρακτος. Δίνετε η δυνατότητα να γίνει η πίσω ράμπα ανοικτή αλλά δε θέλετε να ξέρετε την κατάσταση οπότε θα κλείσει. Ευτυχώς με τη ρ'αμπα κλειστή η εφαρμογή είναι αποδεκτή.


Και άρχισε άρχισε το σοβάντισμα στοκάρισμα. Να το ευχαιστιέσαι ρε παιδί μου!


Αυτά. Τώρα στεγνώνει ο στόκος και αύριο θα το πάω εδώ κοντά σε ένα φαναρτζίδικο να το τρίψω. Πάω να πιάσω λίγο τιο Skyrider να θυμηθώ πως είναι ο μοντελισμός, γιατί με το ρημάδι έχω πάρει διδακτορικό στα επιχρίσματα... Ή μήπως να ξεκινήσω εκείνο το Bronco της Academy που έχω αγοράσει πριν από 10 χρόνια;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:41:37 μμ »
με τοσα που εχεις ανοίξει... απορώ πως  χωράνε στο σπίτι...

(ο πάγκος ειναι σίγουρο οτι δεν τα χωράει ολα )   :mrgreen: :mrgreen:


θα τα τελειωσουμε.. ετσι δεν ειναι... :D

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 17, 2011, 11:09:43 μμ »
Επιτέλους ένα Σινούκ! Καλά τελειώματα :D

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2011, 11:49:04 μμ »
Είσαι απλά καταιγιστικός
Αυτό πια δεν είναι μοντελισμός... οι πληγές του Φαραώ είναι (τόσα χρέπια ταυτόχρονα?)  :mrgreen:
Εύχομαι να τελειώσει και αυτό και τα υπόλοιπα :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:51:40 πμ »
Καταιγιστικότατος θα πω και εγώ! Έτσι λοιπόν η Trumpeter.... και όπως λες το όνομα και το κουτί προδιαθέτουν για κάτι καλό. Γνώμη μου, πιάσε το Skyraider να χαλαρώσεις από τα τριψίματα των άλλων (αν και το bronco είναι επίσης πολύ ωραίο θέμα που ενδιαφέρει και εμένα πολύ). Από προσωπική εμπειρία πάντως, παίδεμα με το ένα μοντέλο, παίδεμα με το άλλο... στο τέλος έρχεται η ανάγκη για εκπαραθύρωση κάποιου.... γι' αυτό χρειάζονται και τα απροβλημάτιστα (βλέπε Skyraider Hasegawa και Α-4 Fujimi)!

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 18, 2011, 01:10:25 μμ »
Δεν μου λέτε φίλτατε: μήπως και σας έχει πιάσει μία σαδομαζοχιστική αναζήτηση του εαυτού σας;;;   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:44:47 μμ »
Ανησυχήσατε; Αδικα γιατί εδώ είμαι, δε γλυτώνετε έτσι εύκολα. Ακόμα ένα χρέπι 7ετίας, σαν το παλιό καλό κρασί. Το ένα μισό της ατράκτου είναι 1/72 και το άλλο 1/75 μάλλον , σκαλοπάτι σε όλο το μήκος της ένωσης! Λέω να του δώσω μία ευκαιρία, ποιος ξέρει, μπορεί να σταθεί πιο τυχερό αυτή τη φορά.


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 09:47:00 πμ »
Δεν μου λέτε φίλτατε: μήπως και σας έχει πιάσει μία σαδομαζοχιστική αναζήτηση του εαυτού σας;;;   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Trumpeter 1/72 CH-47A Chinook
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 03:05:40 μμ »
Ανησυχήσατε; Αδικα γιατί εδώ είμαι, δε γλυτώνετε έτσι εύκολα. Ακόμα ένα χρέπι 7ετίας, σαν το παλιό καλό κρασί. Το ένα μισό της ατράκτου είναι 1/72 και το άλλο 1/75 μάλλον , σκαλοπάτι σε όλο το μήκος της ένωσης! Λέω να του δώσω μία ευκαιρία, ποιος ξέρει, μπορεί να σταθεί πιο τυχερό αυτή τη φορά.



τόσα χρόνια θα περίμενες να εχει μαζέψει λιγο το ενα ... η να έχει ρίξει λιγο μπόι το αλλο  :mrgreen: :mrgreen:

καλό κουράγιο..  :wink:

Tags: ch-47 chinook