Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?  (Αναγνώστηκε 22150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« στις: Ιούνιος 14, 2006, 05:22:35 μμ »
Χάριν στη νέα τεχνολογία που ακούει στο όνομα ψηφιακή φωτογραφία, και το διαδίκτυο,
μπορούμε να μοιραζόμαστε φωτογραφίες των μοντέλων μας, που με τόσο κόπο ολοκληρώσαμε.
Το πώς θα τις ανεβάσουμε στο δίκτυο το εξαντλήσαμε. Το πώς θα τις τραβήξουμε με μία φωτομηχανή ?
Σε αυτό το στάδιο υπάρχουν δύο περιπτώσεις,
1. Απαθανατίζεις το μοντέλο σου με όλη την λεπτομέρεια του και το άψογο βάψιμο,
    και ο παρατηρητής νομίζει ότι βλέπει το original.
2. Λόγο άγνοιας στην τέχνη της φωτογραφίας έχεις καταφέρει να θάψεις το μοντέλο σου
    είτε γιατί η φωτογραφία σου είναι θολοί ή το μοντέλο γυαλίζει σαν να το πέρασες Future. κλπ
Θέτω λοιπών το ερώτημα της σωστής τεχνικής φωτογράφησης μοντέλων.
α. Ποια είναι τα βασικά μέσα που πρέπει να διαθέτη ένας μοντελιστής για σωστές φωτογραφίες.
β. Πως θα πετύχεις τον σωστό φωτισμό του μοντέλου.
γ. Τι πρέπει να προσέξεις στις ρυθμίσεις της φωτομηχανής (διάφραγμα, ταχύτητα κλπ)
δ. Πως μπορεί κάποιος να φτιάξει εύκολα ένα studio υπό κλίμακα βέβαια για την φωτογράφηση.
ε. Χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία με πρόγραμμα σε Η/Υ, και εάν ναι ποιό και πώς.

Και γενικά ότι προτάσεις, παρατηρήσεις, κατευθύνσεις έχετε, να τις συζητήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Brutalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1635
  • Age: 46
  • Τόπος: Aθήνα, Ζωγράφου
  • Αθήνα, Ζωγράφου
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2006, 07:41:54 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον και καυστικό θέμα για όλους εμάς τους αρχάριους φωτογράφους. Εγώ μέχρι στιγμής λόγω κυρίως της έλλειψης σωστού και επαρκούς τεχνιτού φωτισμού, περιορίζομαι σε ημερήσιες λήψεις με ότι αυτό συνεπάγεται. Παρ'όλο που δείχνει απολύτως σωστά τις αποχρώσεις το φυσικό φως, δεν προσδίδει τη ζωντάνια και τις πολλαπλές πηγές φωτός (με αποτέλεσμα να μην έχουμε σχεδόν καθόλου ανεπιθύμητες σκιές και σκοτεινά σημεία). Σαν φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιώ την Kodak CX-7530, η οποία δεν διαθέτει χειροκίνητες λειτουργίες.

Ο Crow είναι ένας από τους πλέον έμπειρους και καταρτισμένους φωτογράφους, και σίγουρα θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του εν ολίγης.  :D
Ανδρέας Αποστολόπουλος

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2006, 08:03:02 μμ »
Crow, δώσε τα φώτα σου στο λαό...
Εγώ πάντως συνιστώ και τη χρήση τριπόδου αν υπάρχει... (τσάμπα με λένε εξαπτέρυγο; :lol: )

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2006, 09:23:18 μμ »
Όποιος έχει όρεξη και μεράκι να ασχοληθεί έστω και λόγω μοντελισμού,στο να τραβάει λίγο πιο σωστές φωτογραφίες,μπορεί να δει και να διαβάσει για πολλά ακόμη περισσότερα πάνω στο θέμα "φωτογραφίζω" στο site www.dpgr.gr
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Corto

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1725
  • Τόπος: San Mateo, CA
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2006, 09:53:38 μμ »
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2006, 09:02:23 πμ »
Πιστευω οτι το παραπανω link παρεχει τις απαραιτητες πληροφοριες για να βγαλουμε ευκολα αποδεκτες φωτογραφιες των μοντελων μας.Το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται ενα τριποδο και παραπανω απο 1 πηγες φωτισμου.Αποφευγουμε την χρηση φλας και αν η μηχανη μας διαθετει δυνατοτητα ρυθμισης της τιμης διαφραγματος επιλεγουμε την μεγαλυτερη δυνατη (πχ f 16-22).Καντε καποιες δοκιμες και ανεβαστε το αποτελεσμα για να δουμε τι προβλημα υπαρχει και να βρεθει η λυση.Α!και κατι ακομα.ΜΗΝ ριχνετε το φως κατευθειαν πανω στο μοντελο ειδικα απο κοντινη αποσταση.Περιμενω αποτελεσματα! :D
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2006, 01:36:13 πμ »
Αρχίζω να αισθάνομαι πολύ μειονεκτικά, μόνο εγώ και δύο συνάδελφοι δε ξέρουμε να βγάζουμε σωστές φωτογραφίες?
Τέλος πάντων εγώ το βιολί μου.
@ mmaker πολύ ωραία ιστοσελίδα, πρέπει όμως να φιλτράρω πολλά θέματα για να καταλήξω στα λίγα που θέλω.
@ Crow έχω την Canon PowerShot A75 3.2 mpixels,
Σήμερα αναβάθμισα την κάρτα μνήμης και αγόρασα και ένα τρίποδα, περίπου 50 ευρώ μέχρι στιγμής.
Αύριο θα αρχίσω τη κατασκευή του mini studio, να είναι καλά ο corto με την υπόδειξη του link. Για το φωτισμό δε ξέρω θα παίξω.
Έχω βρεί μια αναφορά για μοντελιστική φωτογράφηση σε ξενόγλωσσο site, θα προσπαθήσω να το μεταφράσω παράλληλα με τα αποτελέσματα που θα έχω και με το δικό μου πείραμα.

Θα θέλατε να ανεβάσετε φώτο του mini studio σας?

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2006, 06:35:56 μμ »
Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας σε μία φωτογραφική μηχανή που έχει τη δυνατότητα επιλογής διαφράγματος, είναι να βάλει κάποιος όπως σωστά αναφέρθηκε μεγάλο διάφραγμα. Μεγάλο διάφραγμα σημαίνει μεγάλο βάθος πεδίου, όμως με το μεγάλο διάφραγμα περνάει ελάχιστο φως, άρα οπωσδήποτε θα πρέπει να επιλέξουμε αργή ταχύτητα στο κλείστρο της μηχανής. Αυτό συνεπάγεται ότι το κλείστρο θα μείνει για αρκετή ώρα ανοιχτό, με αποτέλεσμα αν δεν υπάρχει διαθέσιμο τρίποδο να βγει κουνημένη η φωτογραφία μας.
Μεγάλο βάθος πεδίου σημαίνει ότι εστιάζουμε για παράδειγμα τους τροχούς ενός άρματος μάχης και στην φωτογραφία θα βγούν net (καθαροί) όλοι οι τροχοί. Εάν χρησιμοποιούσαμε μικρό βάθος πεδίου, έχοντας για παράδειγμα το διάφραγμα στο 2.8, ή στο 3.0 κτλ, θα ήταν καθαρός ο ένας τροχός και οι υπόλοιποι θα ήταν θολοί. Μόλις βρω λίγο χρόνο, θα τραβίξω μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ.  :wink:
Σε όλες τις ψηφιακές μηχανές υπάρχει μία λειτουργία που απεικονίζεται είτε με ένα πράσινο κουτάκι, είτε με ένα πράσινο βελάκι. Σε αυτή την επιλογή η μηχανή υπολογίζει μόνη της το φως και προσπαθεί να προσαρμοστεί αυτόματα και να βγάλει όσο το δυνατό πιο σωστή φωτογραφία. Αυτό όμως δεν γίνεται πάντα και ειδικά όταν φωτογραφίζουμε ένα μοντέλο. Οπότε καλό θα ήταν να δουλεύετε την ψηφιακή σας στο Manual όπου θα ρυθμίζετε εσείς την ταχύτητα και το διάφραγμα.

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2006, 10:39:32 πμ »
Πάρα πολύ ωραία, ALEX_SSGTi περιμένουμε τις φώτο και τα φώτα σου,
Αυτό με τα παραδείγματα είναι πολύ εύστοχο και νομίζω σε εμάς τους άσχετους
με την φωτογραφική μηχανή θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε κάποιες έννοιες
και επιτέλους να ξεκολλήσουμε από το auto της μηχανής.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2006, 11:47:10 πμ »
Να τι περίπου εννοεί ο Άλεξ!
Σε αυτή την φωτό φαίνεται πιο καθαρά το σασί στο πίσω μέρος,καθώς και ότι είναι σχετικά σκοτεινή λόγω σχετικά ανεβασμένου διαφράγματος,


Σ αυτήν εδώ όμως,έχει χαμηλό διάφραγμα με συνέπεια να θολώσει το πίσω μέρος,και είναι και πιο φωτισμένη!

Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2006, 11:54:02 πμ »
Αλέξη περιμένουμε και τα δικά σου φώτα...

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2006, 04:05:42 μμ »
Σε αυτές τις δύο φωτό βλέπετε τη διαφορά με μικρό και μεγάλο διάφραγμα.




Δυστυχώς δεν είχα τρίποδο μαζί μου και έτσι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω αργή ταχύτητα.


Στο M1 στήριξα τη μηχανή πρόχειρα πάνω σε μία καρέκλα και κατάφερα να χρησιμοποιήσω αργή ταχύτητα και μεγάλο διάφραγμα.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2006, 04:07:04 μμ »
Περιμένουμε με αγωνία φώτος σου απ' όλα τα μοντέλα σου!!!!

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2006, 02:00:34 πμ »
Σαφέστατα καθώς το πρώτο δείγμα είναι εξαιρετικό...

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 03:08:44 πμ »
 Λοιπόν φίλοι μου....πρώτα απ' όλα ο σωστός φωτισμός. Αφού ακουμπήσουμε το μοντέλο μας σε μία επιφάνεια, φωτίζουμε το θέμα μας με λάμπες πυράκτώσεως (όπως τα λαμπατέρ των γραφείων) απο αριστερά και δεξιά, σε απόσταση περι των 20 εκ. απο το θέμα. Καλό είναι μπροστά απο την λάμπα να κολλήσουμε με χαρτοταινία μια άσπρη κόλλα χαρτί, για να "μαλακώσει" το φώς και να απαλύνει τις σκιές πάνω στο θέμα μας. Τώρα πίσω απο το θέμα σωστό είναι να βάλουμε ενα τρίτο όμοιο λαμπατέρ που να "κτυπά" το θέμα υπο γωνία ώστε να "γράψει" το περίγραμμα του θέματος μας. Στην μηχανή ανάβουμε το φλάς στην θέση fill in ή αν δεν υπάρχει αυτή η λειτουργεία το βάζουμε στο flash και οχι στο auto ή red eyes. Εάν η μηχανή παίρνει πρόσθετο φλάς (δλδ έχει "παπουτσάκι") τότε το πρόσθετο φλάς μας το βάζουμε υπο γωνία. Έαν τα περιμετρικά φώτα μας "χτυπούν" απο ψηλά, τότε μπροστά απο το έκθεμα βάζουμε ενα κομμάτι άσπρη κόλλα χαρτί, για να αντανακλάσει το πίπτων φώς.
 Αυτά με το φώς. Τώρα ο φακός μας. Εάν έχουμε μηχανή dslr που αλλάζουν οι φακοί τοποθετούμε εναν καλό macro φακό. Εάν όμως έχουμε compact μηχανή με το fix φακό της, τότε βάζουμε την macro λειτουργεία. Ολοι μα όλοι οι φακοί, ακόμα και οι πιό ακριβοί, έχουν μια min focus απόσταση. Στο τεχνικό φυλλάδιο της μηχανής ή του φακού το λέει. Συνήθως είναι απο 10cm και πάνω για macro. Αυτές με εστίαση στο 1cm  είναι πολύ σπάνιες. Στο πρόγραμμα βάζουμε το multisgment για εστίαση (συνήθως είναι ενας σταυρός πολλών σημείων) και αυτό για να μην θολώσει το βάθος και νετάρει το μπροστά μέρος.
 Τώρα έτσι με αυτά και στο auto να βάλεις θα πάρεις καλά αποτελέσματα. Στα προγράμματα προτεραιότητας διαφράγματος ή ταχύτητας πρέπει να ξέρεις λίγο απο φωτογραφία και θεωρία φωτεινότητας κτλ. Αν πχ ανεβάσεις την ταχύτητα 1/500, 1/1000 "μπαίνει" λιγότερο φώς απο το φακό = οχι κουνημένες φώτο λόγω μεγάλης ταχύτητας αλλά σκοτεινές, οπότε αναιβάζεις τα stops. Χαμηλή ταχύτητα 1/30, 20'' σημαίνει πολύ φώς και καμμένες φώτο ή κουνημένες.
 Πάντως πάντα απαραίτητο είναι το τρίποδο για σίγουρα αποτελέσματα.
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι, πάντως οτι απορίες έχετε και μπορώ να βοηθήσω...ελεύθερα  :)
            φιλικά Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 06:13:26 πμ »
χρησιμοτατες πληροφοριες Πανο :wink: ευχαριστουμε :twisted:

Αποσυνδεδεμένος STARFIGHTER

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1808
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθηνα
  • Ελληνικη Ομαδα Διασωσης Αττικης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 08:38:26 πμ »
...η λυση του να βγαλεις τησ φωτο σε εξωτερικο χωρο..πχ μπαλκονι η ταρατσα,βοηθαει καθολου?
ΧΑΙΔΕΜΕΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
πατησια/αθηνα

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 11:00:08 πμ »
 Φίλε starfighter, το φώς της ημέρας είναι πολύ "σκληρό" και δημιουργεί πολύ έντονες σκιές ("χαραμάδες"). Ιδιαίτερα το άμεσο ηλιακό φώς, δλδ το φώς του ήλιου είναι τρομερά δυνατό!!!!
 Ένα ακόμα κολπάκι είναι το εξής, ποτέ μην βάζετε ανοιχτό φόντο...ΠΟΤΕ..., αυτό τρελαίνει τον αισθητήρα φωτός της μηχανής σας (φωτόμετρο) και σαν αποτέλεσμα ο φόντος "καίγεται" και το θέμα μας βγαίνει σκούρο. Η μηχανή δεν μπορεί να "συλάβει" την έντονη διαφορά φωτεινότητας σε μια φωτογραφία. Βάλτε λοιπόν σκούρο φόντο...ΟΧΙ ΜΑΥΡΟ...όμως γιατί έχουμε το αντίστροφο αποτέλεσμα, και βγάλτε άνετα  8)
 Μπορείτε για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα να κόψετε ενα κομμάτι χαρτόνι γκρί, σαν τα οπισθόφυλλα στα μπλόκ, και να το βάλετε μπροστά στο θέμα σας σαν να φωτογραφίζετε το χαρτόνι. Προσοχή όμως το χαρτόνι να εφάπτεται του θέματος για να μην αλλάξει η εστίαση του φακού. Πατάτε έπειτα το πλήκτρο για φωτογράφηση μέχρι την μέση της διαδρομής, εκεί που νετάρει ο φακός και κάνει εναν ήχο η μηχανή, κρατώντας σταθερά το πλήκτρο εκεί απομακρύνετε το χαρτόνι και πατήστε τέρμα το πλήκτρο για την φώτο. Θα δείτε διαφορά στα χρώματα  :)
 Για πολύ καλύτερα αποτελέσματα, όσοι θέλουν, αγοράζουν ενα πολωτικό κυκλικό φίλτρο (circular polarizer) και το τοποθετούν μπροστά απο το φακό τους. Τί μαγικά κάνει αυτό....α) Τονώνει κατά 90% τα χρώμματα (απίστευτα χρώμματα), β) Εξαφανίζει όλες τις ανεπιθύμητες γυαλάδες και αντανακλάσεις του φωτός, γ) Οτι υπάρχει πίσω απο γυαλί ή άλλη διαφάνεια αποτυπώνεται τέλεια (π.χ. εσωτερικό με κλειστή καλύπτρα ή οδηγός πίσω απο παμπρίζ).
 Ωχχχ σας ζάλισα πάλι.....sorry  :oops:
    φιλικά Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος CNCman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2203
  • Age: 54
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Der Panzerfahrer
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 11:05:55 πμ »
Και πόσο κοστήζει αυτό το φίλτρο?
Δεν υπάρχει η λέξη " ΑΔΥΝΑΤΟΝ " στο λεξιλόγιό μου και το εννοώ!
Βασίλης μόνον για του φίλους.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 11:07:46 πμ »
 Για την φωτογράφηση στην βεράντα φίλε μου, μια πιθανή λύση είναι η εξής : Τοποθέτησε το μοντέλο σου με τον ήλιο πίσω ΑΛΛΑ ΟΧΙ μέσα στο κάδρο σου, θα σου την κάψει την φώτο, μπροστά και κάτω απο το μοντέλο, και εκτός βεβαίως κάδρου, τοποθέτησε ενα φύλλο άσπρο χαρτιού σε γωνία ώστε η ανάκλαση του φωτός να φωτίζει το μπροστά μέρος του, σε σκοτεινή μέρα βάλε αλουμινόχαρτο ακόμα, φλάς απαραίτητα στο fill in ή flash ΟΧΙ όμως στο auto ή red eyes, και δοκίμαζε συνέχεια μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Θέλει προσπάθειες όμως αυτή ή τεχνική.... 8)
          φιλικά Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 11:12:12 πμ »
 Εξαρτάται της διαμέτρου του, ανάλογα του φακού σου. Εγώ έχω ένα στα 58mm της Hoya περί των 15 ευρώ. Για τον καλό μου τον φακό 82mm έχω της Cokin (ίσως τα καλύτερα) 60ευρώ. Στο Media Markt έχει μικρούς μαγνητικούς για compact μηχανές με 26 ευρώ νομίζω. Στο εξωτερικό περιβάλλον και οχι φωτο studio απαραίτητο και το skylight. Πολύ πιό φτήνο του πολωτικού, με 11 ευρώ ενα σχετικά μικρής διαμέτρου.
          Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 03:32:27 μμ »
Πάρα πολύ καλές και αναλυτικές πληροφορίες.  :shock:
Ερώτηση, τι λάμπες προτείνεις και πόσα Watt?
Θα είναι όλες το ίδιο ή η πίσω λάμπα άλλα Watt?
Έχεις φτιάξει τέτοιο mini studio, εάν ναι θα μπορέσεις να μας το φωτογραφίσεις?
Εάν όχι, μήπως κάποιος συνάδελφος να μας το σχεδιάσει σε 3D πρόγραμμα?
Και γενικά Παναγιώτη μερικές φωτογραφίες από το πώς φωτογραφίζεις ένα μοντέλο σου,
μαζί με τα παρελκυόμενα που αναφέρεις.
Σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου ε, και που είσαι ακόμα.

Αντε κάνε ένα ωραίο άρθρο με φώτος να το βάλει  ο admin στις τεχνικές για φώτο.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 03:36:35 μμ »
 Λοιπόν φίλε μου, σωστές οι ερωτήσεις σου  :wink:, οι πλαινές λάμπες να μην είναι πάνω απο 40watt αλλά ή πίσω σίγουρα 100watt αν φωτίζει απο κάτω ή 60watt αν φωτίζει απο οριζόντια και πάνω. Τέτοιο studio έχω στο εργαστήριο μου και έχω φωτογραφία του καθώς και πληθώρα φωτογραφιών απο μοντέλα μου.....το μόνο όμως είναι δεν ξέρω να ανεβάζω φώτος στο

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 03:41:07 μμ »
....ΜΑ ΤΙ ΚΑΝΩ::::: τί έλεγα..ναι μόνο που δεν ξέρω να ανεβάζω φώτος στο site  :oops: :oops:....Βασικά μπορώ και να δείξω σε όσους είναι Θεσ/νίκη και θέλουν  :wink: Οπότε υπόσχομαι αναλυτικό άρθρο με πολλές φώτο και σχέδια καθώς και δείγματα (να μάθω πώς ανεβάζω πρώτα φώτο  :oops: :oops: :cry:). Μην ανησυχείτε είναι πολύ εύκολο και θα το μάθουμε μαζί  :wink:
                      φιλικά Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Φωτογραφίζοντας τα μοντέλα μας… ΠΩΣ ?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 03:43:40 μμ »
Eυκολη λυση για να ανεβαζετε τις Φωτο σας στο Forum.

http://www.modelclub.gr/forums/index.php?topic=5.0
http://www.modelclub.gr/forums/index.php?topic=9.0

Tags: