Αποστολέας Θέμα: Αναδείξτε τα μοντέλα σας! - Τutorial φωτογράφησης και επεξεργασίας εικόνας  (Αναγνώστηκε 10196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Πάνω κάτω όλοι έχουμε μάθει να φωτογραφίζουμε τα μοντέλα μας.
Αυτό το tutorial επικεντρώνετε  περισσότερο στο στήσιμο του θέματος καθώς κ στην επεξεργασία των φωτογραφιών ώστε έχουμε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.

Για τεχνική φωτογράφησης μπορείτε να διαβάσατε το άρθρο του Raw_shooter εδώ http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,8912.msg176890.html#msg176890
αλλά και αυτό το θέμα http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,1986.0.html


Για τη φωτογράφηση έχω φτίαξει αυτο το softbox.Βοηθάει να μην έχουμε έντονες σκιές στο θέμα.Το ημιδιαφανές φύλλο είναι ριζόχαρτο.

Για την αντανάκλαση του φωτός και στα κάτω και εμπρόσθια σημεία του μοντέλου χρησιμοποιώ ανακλαστήρες

Για τη φωτογράφηση απο πάνω έχω ανοίξει το πάνω μέρος του χαρτόκουτου.

Οι ανακλαστήρες είναι από κουτιά γρήγορου φαγητού


 ::arrowred:: updated softbox:




 ::pin:: Fast tips:
  • Φωτογραφήστε με άσπρο ή μαύρο background και έπειτα στο Photoshop παίξτε με τα Levels.Σε μαύρο background Ανεβάζουμε τη χαμηλή τιμή και σε άσπρο κατεβάζουμε την υψηλή τιμή.Έτσι αφαιρούμε αυτόματα το background τονίζοντας το θέμα!
  • Κάντε crop τις εικόνες με ένα συγκεκριμένο ratio 4:3,16:9, ή 16:10 και ορίστε μικρότερο μέγεθος της εικόνας ανάλογα που θέλετε να το δημοσιεύσετε επιλέγοντας bicubic sharper. Έτσι θα έχετε καθαρό και έντονο Pixel για τη συγκεκριμένη ανάλυση.Εγώ χρησιμοποιώ Τις εξής διαστάσεις 700x525 ή 1024x768 για 4:3 και 900x563 για 16:10

  • Με τη καταγραφή εντολών μπορείτε να δημιουργήσετε Actions.Αυτά μετά ενεργοποιούνται με το πάτημα ενός κουμπιού και εκτελούν τα εφέ που έχετε καταγράψει
  • Μπορείτε να προσθέσετε πλαισια και watermarks στις φώτο σας μαζικά με την εντολή Automate->batch

ΥΓ. Για να πετύχει μια φωτογράφηση σε λευκο ή μαυρο φόντο πρεπει να παρουμε δειγμα του λευκου μπροστα στο φως. Πχ φωτιζουμε μια κενή σελίδα Α4, μια χαρτοπετσέτα ή οτιδήποτε βρίσκουμε λευκο και κάνουμε τη φωτογραφηση σε manual White balance.






Για όσους έχουν χρόνο μπορούν να δούνε το παρακάτω παράδειγμα επεξεργασίας εικόνας σε μαύρο φόντο:

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Εξαφάνιση Background - βοηθάει στο θεατή να επικεντρώσει στο θέμα.

Όταν φωτισμός που έχουμε δεν είναι αρκετός ένα Auto color μπορεί να βελτιώσει τα πράματα.



Έπειτα επιλέγουμε Levels



Θα ανεβάσουμε τη τιμή 0 που βρίσκετε στην αρχή του φάσματος στο αριστερό βελάκι



Στη τιμή 40 Δείχνει να έχει εξαφανιστεί το background

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Σμίκρυνση εικόνας και βελτίωση ευκρίνειας των Pixel

Επιλέγουμε το σε κόκκινο κύκλο εργαλείο και ορίζουμε Fixed ratio.4:3 για απλές οθόνες και 16:9 ή 16:10 για widescreens



Για να κόψουμε την εικόνα πατάμε crop



Μικραίνουμε την εικόνα στο μέγεθος που θέλουμε και άν θέλουμε βάζουμε επιπλέον εφέ για ευκρίνεια και πλαίσιο.Στο παράδειγμα μας τα έχω ήδη σε action όποτε απλά θα πατήσω F11.Oi Εντολές που θα εκτελεστούν είναι οι σε κόκκινο κύκλο



Το αποτέλεσμα θα είναι αυτό

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Προσθέστε υπογραφή στις φωτογραφίες σας.Τελικές πινελίες

Φτιάχνουμε την υπογραφή μας ενώ το καταγράφουμε σε ένα Action.Εγώ το έχω ονομάσει Amen logo 2011 και ενεργοποιείτε αν πατήσω Shift+F12



Οι φωτογραφικές αν δεν εχουν ρυθμιστεί στο natural color καθώς και οι λευκές λάμπες μπορεί να τονίσουν λίγο παραπάνω τα χρώματα.Για να μειώσουμε το φαινόμενο θα επιλέξουμε το Vibrance εφέ



Εδώ ένα -34 φέρνει την εικόνα σε πιο ρεαλιστικά επίπεδα

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Μαζική επεξεργασία φωτογραφιών.


Για την εισαγωγή πλαισίων, υπογραφών, διόρθωση χρωμάτων ή ότι άλλο θέλουμε να κάνουμε μαζικά στις φωτογραφίες του μοντέλου μας πάμε στο Batch



1. Ορίζουμε το Αction που θέλουμε να εκτελεστεί. 2.Οριζουμε το φάκελο με τις φωτογραφίες που θα επεξεργαστούν 3. Ορίζουμε προορισμό αποθήκευσης.Το καλο με τα Actions είναι ότι μπορούμε να καλέσουμε και Action μέσα από Action



Αρχικά είχα κάνει τις φωτογραφίες μου χωρίς υπογραφή και WebSite Linκ.Τις είχα αποθηκεύσει στο φάκελο Night photos.To Batch μου δημιούργησε αυτοματα αντίγραφα των φωτογραφιών αλλά με υπογραφή κτλπ στο φάκελο watermark.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Αυτά για οποιαδήποτε απορία πείτε μου. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kατατοπιστικότατος σε ευχαριστούμε πολύ!

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Πολύ χρήσιμο και ωραία παρουσίαση...
Ευχαριστούμε!  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος DaNiS

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 412
  • Age: 37
φανταστικό tutorial!
Ευχαριστούμε πολύ, θα το δοκιμάσω σίγουρα  ::salut:: ::salut::
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Έγινε sticky!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Χαίρομαι που σας άρεσε ::salut:: Αν κολλήσετε κάπου όταν το δοκιμάζετε θα ειμαι διαθέσιμος να σας βοηθήσω  :)

cat

  • Επισκέπτης
εγω εχω αυτο το fotoshop ......και δεν ταιριάζουν οι εντολές με το δικό σου... :roll:

Αποσυνδεδεμένος soka

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Age: 44
  • www.airforce.gr/
    • HELLENIC AIR FORCE PATCHES
Cool Thanks  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
 ::checklist:: Ευχαριστώ Soka  ::salut::
 ::checklist::  Cat to Εlements πρόκειτε για άλλο πρόγραμμα της adobe, αρχικά βγήκε παράλληλα με το photoshop 7 για να απλοποιήσει κάποια πράγματα για όσους ασχολούντε με τη  φωτογραφία και δεν έχει όλες τις δυνατότητες του photoshop.
Για το turorial θα χρειαστείς κάποια έκδοση του Photoshop.Από την 8 και μετά ονομάζεται Adobe Photoshop CS.Το δικό μου είναι Αdobe Photoshop CS4.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος armatistis300

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 43
Amen , πολυ καλο tutorial και σε ευχαριστουμε αλλα οπως και το κανουμε στις εκθεσεις και τους διαγωνισμους μετεχουν τα ιδια τα μοντελα και οχι οι βελτιωμενες photoshopαρισμενες φωτογραφιες τους . αυτο το λεω επειδη εχει τυχει να παρουσιαστουν μοντελα σε εκθεσεις που ηταν αγνωριστα ( ειτε προς το χειροτερο ειτε προς το καλυτερο ) σε σχεση με τις φωτογραφιες που ειχαν παρουσιαστει στο φορουμ

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Καλά ναι. :lol: Δεν είπαμε να κρύψουμε ατέλειες βάζοντας "ηλεκτρονικό" πινέλο στο μοντέλο.

Η επεξεργασία που κάνουμε  αποσκοπεί στη μεταφορά της πραγματικής μας δουλειάς σε ηλεκτρονική μορφή με το καλύτερο τρόπο.
Το να αναβάσεις τη Photo σου χωρίς να τη μικρύνεις θα δείχνει  τεράστια και αν σμικρύνετε αυτόματα από τη σελίδα θα είναι θολή.Αν βγάζεις φωτογραφία με λάμπες φθορίου το μοντέλο θα έχει πιο έντονα χρώματα.Με τις τεχνικές που σας έδειξα μπορείτε να αποφύγετε τα παραπάνω προβλήματα. Η αφαίρεση background γίνετε για λόγους αισθητικούς και στη ουσία δεν παρουσιάζει κάτι άλλο αλλά το ίδιο σε άλλες συνθήκες παρουσίασης.

Το μόνο εφέ του tutorial που μπορεί να αλλάξει την απόχρωση του μοντέλου σε σχέση με το πραγματικό είναι to auto color που τονίζει κάπως τα χρώματα ιδίως αν ή Photo είναι πολύ σκοτεινή.
Μια τέτοια παραποίηση μπορεί εύκολα να γίνει κ από τη φωτογραφική μηχανή χωρίς να το ξέρεις.Όλες οι νέες φωτογραφικές τονίζουν τα χρώματα εκτός αν επιλέξεις να μη το κάνουν.
Επίσης άλλη εντύπωση μπορεί να έχεις αν κοιτάζεις το ίδιο το μοντέλο σε ένα χώρο με το φως πολύ ψηλά και άλλη αν το κοιτάς και κάτω απο μια λάμπα.Ιδίως αν ο μοντελιστής έχει ψεκάσει το μοντέλο με  σύννεφο στο τέλος (φίλτρο) που τονίζεται όταν το μοντέλο φωτίζετε υπό γωνία ή απαλό φως και χάνεται στο έντονο γιατί δυναμώνουν τα χρώματα της παραλλαγής από κάτω και χάνεται.

Δε νομίζω όμως κάποιος να θέλει να παρουσιάσει ένα μοντέλο που έχει κάνει διαφορετικό και αν το κάνει συνήθως αναφαίρει τον όρο "καλλιτεχνική φωτογραφία".


Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Αλλα παραδείγματα / Other examples:

Αctual photo shrink-ed with bicubic sharper (original was 12mb 4000x3000 pixels)



Αfter using techinc




Αctual photo shrink-ed with bicubic sharper and cropped to 16:10 (original was 12mb 4000x3000 pixels)


After using technic


Tags: