Αποστολέας Θέμα: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger  (Αναγνώστηκε 2562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NSofras

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 21
Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:07:29 μμ »
Καλησπερα ειμαι ο Νικος 53 ετων απο Αθηνα νεο μελος απο χθες. Ασχολουμαι με τραινα  αλλα και με κατασκευες αρματων μαχης καθως και οχηματων της περιοδου του Β παγκοσμιου πολεμου. Με τα αρματα ασχολουμαι 10 χρονια αλλα με αερογραφους γυρω στον ενα χρονο. Εχω δυο Budger τον 200 εδω και εναμιση χρονο και εναν velocity αγορασμενο προ μηνος και εναν Iwata HP BCR.Το ερωτημα μου ειναι γιατι οταν ψεκαζω και οι δυο πιτσιλανε κοκκους γυρω απο το σημειο βαφης συγκεκριμενα οταν θελω να κανω ενα καμουφλαζ. Συνηθως χρησιμοποιω ακρυλικα χρωματα αλλα και σπανιοτερα σμαλτοχρωματα.Εχω κανει πολλους πειραματισμους με την αραιωση του χρωματος απο πηχτο εως τελειως αραιωμενο το αποτελεσμα το ιδιο.Απο εσας θα ηθελα να μου πειτε τι μπορει να φταιει και για να βοηθησω αραιωνω το χρωμα με 10 σταγονες ακρυλικου διαλυματος της Tamiya X20 και πιεση αερα 0,5-1 bar τα ιδια ομως μου κανει και ο velocity πιτσιλαει και αυτος και κλεινοντας δυο ερωτησεις
 :arrow: 1)ποσο αραιωμα χρειαζονται τα ακρυλικα και ποσο τα σμαλτοχρωματα
 :arrow: 2)ειναι καταλληλοι αυτοι οι αερογραφοι που προανεφερα για βαφη και καμουφλαζ αρματων και οχηματων.Σας ευχαριστω που με αντεξατε

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Budger
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:58:32 μμ »
Καλωσόρισες φίλε Νίκο!
Θα πρότεινα εκτός απ την συγκεκριμένη απορία σου,να ρίξεις και μια ματιά στο φόρουμ,να δεις τις ενότητες,και να ψάξεις και για ότι άλλο σε ενδιαφέρει!
Για το συγκεκριμένο πρόβλημα,θα διαβάσεις στις ενότητες Βάψιμο
 και Αερογραφοι & Air Compresors
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Budger
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:29:50 μμ »
Σε οτι αφορα την αραιωση ριξε μια ματια και στο παρακατω. :wink:


Spoiler (hover to show)
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος billtsig

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 128
  • Age: 28
  • Τόπος: athina
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Budger
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2011, 01:17:49 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:26:41 μμ »
Spoiler (hover to show)
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος billtsig

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 128
  • Age: 28
  • Τόπος: athina
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:33:05 μμ »

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Skylane

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 919
  • Age: 53
  • Τόπος: Κ.Πατήσια
  • Άκης IPMS 1287
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:16:05 μμ »
Φιλε Νικο καλώς ηρθες στην παρεα μας .
Απο την στιγμή που αρεωνεις πολλη το χρωμα και σου κανει το ιδιο κατι αλλο συμβαίνει .
Πρωτα - πρωτα οι αερογραφοι ειναι καθετης ροής η αναροφησης ;
Πιστευω οτι με 0,5 - 1  bar ειναι  χαμηλη η πιεση .
Εγω βαφω με 1,5 και ορισμενες περιπτωσεις και 2. με καθετης ροης δηλαδη το μπουκαλακι ειναι απο επανω στον αερογραφο.
Αν εχεις αναροφησης δηλαδη το μπουκαλακι απο κατω απο αερογραφο παλι θελει μεγαλύτερη πιεση ωστε να μπορεσει ο αερας να τραβηξει και το χρωμα.
Μετά κοιτα αν μπροστα ο αερογραφος εχει κανενα προστατευτικό για την βελόνα στο μπροστινο μερος.. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως διοτι η βελόνα ειναι απροστατευτη και αν την χτυπήσεις ή θα σπασει ή θα στραβόσει.
Εγω εχω εναν γραφοτεκ και μου εκανε το ιδιο μολις εβγαλα το προστατευτικό ολα εστρωσαν.Εχω και εναν Bager 200 αναροφησης και δουλευα με 2,5 bar.

Κοιτα και μηπως εχει μεινει και παλιά ξεραμενη μπογιά μεσα στον αερογραφο.

Αποσυνδεδεμένος billtsig

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 128
  • Age: 28
  • Τόπος: athina
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:17:49 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Skylane

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 919
  • Age: 53
  • Τόπος: Κ.Πατήσια
  • Άκης IPMS 1287
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:22:36 μμ »


Μολις θα παω σπιτι θα σου απαντησω .Δεν θυμαμε. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2011, 05:48:53 μμ »
Φιλε Νικο καλώς ηρθες στην παρεα μας .
Απο την στιγμή που αρεωνεις πολλη το χρωμα και σου κανει το ιδιο κατι αλλο συμβαίνει .
Πρωτα - πρωτα οι αερογραφοι ειναι καθετης ροής η αναροφησης ;
Πιστευω οτι με 0,5 - 1  bar ειναι  χαμηλη η πιεση .
Εγω βαφω με 1,5 και ορισμενες περιπτωσεις και 2. με καθετης ροης δηλαδη το μπουκαλακι ειναι απο επανω στον αερογραφο.
Αν εχεις αναροφησης δηλαδη το μπουκαλακι απο κατω απο αερογραφο παλι θελει μεγαλύτερη πιεση ωστε να μπορεσει ο αερας να τραβηξει και το χρωμα.
Μετά κοιτα αν μπροστα ο αερογραφος εχει κανενα προστατευτικό για την βελόνα στο μπροστινο μερος.. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως διοτι η βελόνα ειναι απροστατευτη και αν την χτυπήσεις ή θα σπασει ή θα στραβόσει.
Εγω εχω εναν γραφοτεκ και μου εκανε το ιδιο μολις εβγαλα το προστατευτικό ολα εστρωσαν.Εχω και εναν Bager 200 αναροφησης και δουλευα με 2,5 bar.

Κοιτα και μηπως εχει μεινει και παλιά ξεραμενη μπογιά μεσα στον αερογραφο.
Kαι ομως,0,5-1 bar ειναι ιδανικη πιεση ειδικα για ακρυλικα.Το 1,5-2 ειναι πολυ για τους τους περισοτερους αερογραφους.
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2011, 06:32:15 μμ »
Και εγώ βάφω με 0,8-1bar στα ακρυλικά με αερογράφο IWATA HP-CR και έχω φοβερά αποτελέσματα. Οι 10 σταγόνες που αναφέρεις είναι σχετικό πάντα σε σχέση με την ποσότητα του χρώματος στο δοχείο. Εγώ πιτσιλιές έχω όταν το χρώμα μου είναι πηχτό. Οπότε για έλεγξε την αραίωση και το μπεκ όπως είπαν και τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2011, 07:00:53 μμ »
Και επίσης (κόλπο του Κουρσάρου78) δοκίμασε να φιλτράρεις το χρώμα με ένα καλσόν πριν το αραιώσεις. Ίσως να κάνει και φίλτρο καφέ, δεν το 'χω δοκιμάσει. Μπορεί να κρατάει μεγαλύτερη ποσότητα χρωστικής και να αλλοιώνει το χρώμα.

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος NSofras

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:17:59 μμ »
Καλησπερα σε ολους.Ενα μεγαλο ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας στο προβλημα μου.Φιλε Skylane εχω κανει απειρους πειραματισμους με την αραιωση των χρωματων δυστυχως δεν τα καταφερνω και πολυ καλα ο ενας αερογραφος ειναι αναροφησης αν το ειπα σωστα ο αλλος ο velocity εχει δοχειακι απο πανω.Τους εχω δοκιμασει και με 0,5-1-1,5 αλλα και με 2bar πιτσιλανε εξισου το ιδιο μαλιστα ο Budger 200 στα 2 bar εκτος του αρματος εβαψε και τον τοιχο ο velocity στα ιδια bar ειναι πιο ηπιος και νορμαλ στη βαφη.Τωρα ασον αφορα το καθαρισμα δεν βλεπω τουλαχιστον στα αφαιρουμενα μ   ερη και στη βελονα ιχνη μπογιας οσο για το κυριο σωμα του αερογραφου δεν ξερω αν ανοιγει για να δω τι γινεται μεσα αν ξερει κανεις πως και αν ανοιγει ας μου πει.Φιλε mmaker ειδα τα βιντεακια πολυ κατατοπιστικα.φιλε nikosmeta τον iwata δεν τον εχω ανοιξει ακομα για να ξερω απο φιλο ομως που εχω δει ειναι απαιχτος .φιλε billtsig θα συμφωνησω με τα bar για τα ακρυλικα.Φιλε nasos79 θα το τολμησω και θα επανελθω.Αν ξεχασα καποιον ας με συνχωρησει βλεπετε ειναι και τα χρονια ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:37:19 μμ »
Να σε ρωτήσω κάτι; Επειδή κι εγώ κατά καιρούς έχω αντιμετωπίσει πολύ μεγάλα προβλήματα με τους διάφορους αερογράφους που είχα/έχω, θες να μας πεις πιο αναλυτικά (ή να μας δείξεις ακόμα καλύτερα) τι εννοείς "πιτσιλάει κόκκους"; Είναι το συνηθισμένο overspray που αντιμετωπίζει πολύς κόσμος με πολλούς αερογράφους ή κάτι πιο έντονο, όπως πραγματικοί κόκκοι χρώματος, ξεροί και στεγνοί, αλλά σε περιορισμένη ποσότητα; Το 'χω πάθει και αυτό με χρώμα που δεν αραίωνε με τίποτα (μεταλλικό της tamiya μετά από ΠΟΛΛΑΑΑΑ χρόνια), γι' αυτό σε ρωτάω.

Επίσης αν θες απάντησε στα εξής:

α) Υδατοπαγίδα έχεις στο κομπρεσέρ σου; Αν όχι, προσπάθησε να βρεις, η ποιότητα του αέρα έχει μεγάλη σημασία σε αυτά τα μπιχλιμπίδια.
β) Εκτός απ' το διαλυτικό της tamiya, χρησιμοποιείς κάτι άλλο; Αν όχι, πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και πάρε διαλυτικό πολυουρεθάνης ή το κατά γενική ομολογία καταπληκτικό Body 740 Acryl (αν το γράφω σωστά), που πολλοί εδώ το θεωρούν κορυφαίο (κι εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να το βρω στο Ηράκλειο).

Δοκίμασε να αραιώσεις με αυτά και θα δεις μεγάλες διαφορές στη συμπεριφορά των αερογράφων, ειδικά του badger 200, που κατά τη γνώμη μου είναι απ' τα πλέον δύστροπα εργαλεία, κι ας φαίνεται απλός και εύκολος στη χρήση.

Το σώμα του αερογράφου δεν λύνεται πολύ περισσότερο. Το πολύ-πολύ να βγάλεις το packing nut και μετά το o-ring στεγάνωσης της βελόνας. Αν δεν έχεις τις οδηγίες του badger, μπορώ να σου σκανάρω τις δικές μου (αν τις βρω βέβαια). Αν δεν υπάρχει λόγος πάντως, μην το πειράξεις αυτό. Βγάλε τη βελόνα, το μπεκ, τη σκανδάλη, καθάρισέ τον και κοίτα μία λάμπα μέσα απ' την τρύπα του σώματός του. Αν τον βλέπεις καθαρό, είναι αρκετά καθαρός. Φρόντισε να είναι καθαρή και η είσοδος του χρώματος.

Δεν έχω κάτι άλλο να πω εγώ, ελπίζω μόνο να βγάλεις άκρη.

Αποσυνδεδεμένος NSofras

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2011, 10:28:11 μμ »
Φιλε nasos79 ψεκαζω δοκιμαστικα σε ενα λευκο χαρτι βγαινει το χρωμα σε συμπαγη μορφη και γυρω απο αυτο εκατονταδες κοκκοι θα βαλω φωτογραφια αυριο ωστε να καταλαβης τι εννοω. Και με Tamiya και με καποια αλλα Ιαπωνικα ακρυλικα απο του Καλφακη τα ιδια μου κανει σε ολα.Το Τamiya X20 προς το παρον δεν ξερω καποιο αλλο αντοιστιχο.Συμφωνω πολυ ιδιορυθμος μαλλον και απαιτητικος αερογραφος δυσκολο εργαλειο βλεποντας απο τη μια ακρη του σωματος την τρυπα της βελονας σε μια λαμπα φαινεται η αλλη ακρη και θεωρητικα παντα δειχνει καθαρη το μπεκ ειναι αυτος ο δακτυλιος με τις τρυπιτσες γυρω απο την τρυπα της βελονας? αν ειναι αυτο οι τρυπιτσες φαινονται καθαρες. Οχι δεν θα πειραξω κατι που δεν ξερω.Αληθεια τι ειναι η υδατοπαγιδα δεν το εχω ξανακουσει

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2011, 10:46:45 μμ »
Το μπεκ είναι αυτή η μυτούλα απ' την άκρη της οποίας βγαίνει λίγο-λίγο η βελόνα. Το άλλο που λες με τις 3 τρύπες είναι η κεφαλή του αερογράφου. Οι οπές αυτές που είδες εκεί με φυσιολογική χρήση δεν λερώνονται καθώς ο ρόλος τους είναι να διοχετεύουν αέρα που "αγκαλιάζει" το μπεκ και βγαίνοντας προς τα έξω δημιουργεί υποπίεση και με αυτό τον τρόπο "ρουφάει" το χρώμα.
Δες εδώ: http://www.badgerairbrush.com/PDF/Model%20200NH%20Bottom%20Feed%20Instruction%20Book.pdf

Το 41-004 είναι το μπεκ. Nozzle λέγεται συνήθως, tip το βλέπω εδώ, τέλος πάντων, το ίδιο πράγμα είναι.

Βρες το διαλυτικό πολυουρεθάνης, θα βρεις την υγειά σου. Αλλά πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μάσκα όταν ψεκάζεις με αυτό! Και πρόσεχε να μη σου πέσει σε πλαστικά. Δεν είναι σαν το νίτρου, αλλά είναι πολύ δυνατό.

Υδατοπαγίδα είναι μία διάταξη που μπαίνει στην έξοδο του αέρα του κομπρεσέρ σου και κατακρατά την υγρασία που περιέχει ο αέρας και που λόγω της υψηλής πίεσης έχει υγροποιηθεί. Είναι άκρως απαραίτητο εργαλείο, ειδικά αν θες να βάψεις λεπτές δέσμες.
Μοιάζει κάπως έτσι: --> http://www.lam.gr/images/products/E_20_2.jpg
Υπάρχει και με ρυθμιστή πίεσης πάνω της καθώς και με μανόμετρο.

Μη στείλεις φωτογραφία, κατάλαβα τι εννοείς με το πιτσίλισμα, είναι το ίδιο που παθαίνω κι εγώ. Κακό χρώμα είναι το πρόβλημά σου. Θα λυθεί σε μεγάλο βαθμό με το διαλυτικό πολυουρεθάνης και επίσης θα βελτιωθεί με την υδατοπαγίδα.

Αποσυνδεδεμένος Skylane

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 919
  • Age: 53
  • Τόπος: Κ.Πατήσια
  • Άκης IPMS 1287
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 20, 2011, 07:48:38 μμ »
Τι κομπρεσερ εχεις ;


Αποσυνδεδεμένος NSofras

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Νεο μελος με προβλημα σε αερογραφους Badger
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 20, 2011, 08:42:04 μμ »
Skylane δεν γνωριζω τη μαρκα του το αγορασα μαζι με τον αερογραφο απο του Καλφακη περυσι εχει και υδατοπαγιδα σταματαει  μονο του και νομιζω οτι ειναι Ιταλικο.Παντως δεν ειναι κατι το ακριβο κοστιζε 159Ευρω
nasos79 ευχαριστω και παλι θα ψαξω να βρω το διαλυτικο

Tags: badger