Modelclub.gr Φόρουμ

Avro 504 N/O (Αναγνώστηκε 3714 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

g_kandylakis

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
Avro 504 N/O
Ιούλιος 02, 2011, 09:04:51 μμ
Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζοντας ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα, που αφορά όμως κατασκευή μοντέλου (http://www.modelclub.gr/forums/index.php?topic=18362.0), ανοίγω ένα καινούργιο θέμα για τον συγκεκριμένο τύπο.

Αφορμή είναι η αναζήτηση σχεδίων 3 όψεων, για την κατασκευή μοντέλου, αλλά και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή φωτογραφία μπορεί να βοηθήσει στην κατεύθυνση αυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
#1 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 03, 2011, 09:13:58 μμ

Μία φωτογραφία που βρήκα στο περιοδικό "ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ" Τεύχος 6/98. Εάν τίθενται ζητήματα copyright, να την αποσύρω...
Έχει ενδιαφέρον διότι αποτελεί ένδειξη πως ο τύπος ήταν σε υπηρεσία τον Απρίλιο του 1941, και μάλιστα με χρώματα παραλλαγής!

Corto

• *
  • Scale 1/35
#2 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 03, 2011, 09:40:23 μμ
Καλησπέρα Γιώργο - τα επισυναπτόμενα είναι για 504K αλλα ίσως βοηθήσουν:
http://freercplans.com/details.php?image_id=81
http://freercplans.com/img-avro504k-2-3v-82.htm
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Ηλιας

• *
  • Scale 1/48
  • modelclub.gr
#3 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 03, 2011, 10:58:54 μμ
Καλησπερα και απο εμενα!
Εχω σκαναρει και στελνω τα μοναδικα σχεδια που εχω για το Avro-504N.
Ελπιζω να φανουν χρησιμα.

http://imageshack.us/photo/my-images/696/avro504n1.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/830/avro504n2.jpg/

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#4 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 03, 2011, 11:32:46 μμ
Τα παραπάνω σχέδια του Ian Stair έχω και εγώ, σε γενικές γραμμές και διαστάσεις φαίνονται καλά!

..και το σηματάκι της avro, φιλοτεχνημένο απο την σύζυγο (...τα καταφέρνει με τα σχεδιαστικά προγράμματα), πιστεύω να φανεί χρήσιμο σε όσους θελήσουν να το τυπώσουν σε decal.

"Με την βοήθειαν του Θεού, τας ευχάς του Βασιλέως μας και εν ονόματι του Δικαίου, πλέω μεθ' ορμής ακαθέκτου και με την πεποίθησιν της νίκης κατά του εχθρού του Γένους."   

g_kandylakis

• *
  • Scale 1/144
#5 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 12:11:58 πμ
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν, είτε εδώ είτε μέσω PM. Αντίστοιχες ευχαρτιστίες θα στείλω και κατ'ίδίαν...
Σε συνδυασμό με την ίδια ερώτηση σε ξένο αερομοντελιστικό forum, βρέθηκα ξαφνικά με δύο set σχεδίων...
Τα σχέδια του Ian Stair είναι ως συνήθως πολύ καλά και μαζί με αυτά που βρήκα και επισυνάπτω, αποτελούν ένα πλήρες σημείο εκκίνησης.

Τώρα το μόνο που έμεινε είναι να ξεκινήσω τα κατασκευαστικά σχέδια και βέβαια το ίδιο το μοντέλο  :lol:
Γιώργος

Ηλιας

• *
  • Scale 1/48
  • modelclub.gr
#6 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 01:37:56 πμ
Αντε με το καλο να ξεκινησεις!
Πολυ ενδιαφερον θεμα μαζι με τον διαδοχο του το Avro Tutor.
Σε τι κλιμακα θα ασχοληθεις?
Δυστηχως δεν υπαρχει σε 1/48.Μονο με μετασκευη απο 504Κ.

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#7 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 07:25:11 μμ
Μιάς και τα σχέδια βρέθηκαν, προς βοήθεια του Γιώργου αλλά και όσων φίλων προσπαθήσουν την κατασκευή - μετατροπή, ορίστε και μερικές φωτογραφίες.

Avro 504 O σε δοκιμές στο Hamble το 1925 (φωτό μέσω Μ.Παπαδάκη)

Avro 504 O σε Ελληνικό νησί, προσέξτε το κασόνι πάνω στον πλωτήρα για την αποβίβαση του πληρώματος

δύο φωτογραφίες απο το αρχείο του Πολεμικού Μουσείου, προσέξτε στην δεύτερη την διαφορετική αρίθμηση των αεροσκαφών με πρόθεμα Ε. Χαρακτηριστική λεπτομέρεια η άγκυρα με το σχοινί τυλιγμένα στο strut του πλωτήρα.

"Με την βοήθειαν του Θεού, τας ευχάς του Βασιλέως μας και εν ονόματι του Δικαίου, πλέω μεθ' ορμής ακαθέκτου και με την πεποίθησιν της νίκης κατά του εχθρού του Γένους."   

g_kandylakis

• *
  • Scale 1/144
#8 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 07:33:50 μμ
Φασούλι το φασούλι...

Άλλη μια καινούργια φωτογραφία για μένα... Η δέυτερη στο Humble...

Ας βάλω με τη σειρά μου και ένα λιθαράκι:

Ίδιο αεροπλάνο, ίδια τοποθεσία, ίδια περίσταση, όμως εν πτήσει:

Ηλία, το μοντέλο θα γίνει μάλλον σε κλίμακα 1:20. Και προτού μπερδευτείς παραπάνω, ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις...
http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=16428.0

Γιώργος

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#9 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 07:38:20 μμ
Δύο φωτογραφίες απο το αρχείο Μοσχοβίνου, τοποθετημένες χρονικά το 1928. Στο 504Ο, διακρίνεται ύστερος τύπος πλωτήρα...

...ο οποίος και διαφέρει εντελώς απο τον πρώιμο:

Ηλιας

• *
  • Scale 1/48
  • modelclub.gr
#10 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 07:49:14 μμ
Φασούλι το φασούλι...

Άλλη μια καινούργια φωτογραφία για μένα... Η δέυτερη στο Humble...

Ας βάλω με τη σειρά μου και ένα λιθαράκι:

Ίδιο αεροπλάνο, ίδια τοποθεσία, ίδια περίσταση, όμως εν πτήσει:

Ηλία, το μοντέλο θα γίνει μάλλον σε κλίμακα 1:20. Και προτού μπερδευτείς παραπάνω, ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις...
http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=16428.0

Γιώργος

Οκ καταλαβα!
Καλη επιτυχια!

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#11 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 08:06:07 μμ
Με την βοήθεια του Άρη Πολύζου, ο οποίος ταξίδεψε μέχρι το Oslo και το Μουσείο Αεροπορίας στο Gardemoen, απολαύστε ένα walkaround ενός τέλεια αναπαλαιομένου δανέζικου Avro 504 N.

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#12 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 08:17:04 μμ
...συνέχεια:

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#13 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 08:23:00 μμ
..τέλος:

Γιώργο καλή συνέχεια στην κατασκευή, εύχομαι να το φτιάξεις υδροπλάνο  ::salut::

Ηλιας

• *
  • Scale 1/48
  • modelclub.gr
#14 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 08:38:51 μμ
Tελειες φωτογραφιες!
Δεν ηξερα καν οτι σωζεται αυτος ο τυπος του Avro.
Ευχαριστουμε Παυλο...και Αρη φυσικα.

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#15 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 08:49:57 μμ
Το αεροπλάνο πλέον μεταφέρθηκε, ήρθε ποιό κοντά μας !
Πλέον για να το απολαύσετε δεν πρέπει να ξενιτευτείτε στην Νορβηγία, αρκεί να ταξιδέψετε μέχρι το Veteranflysambling Lufthavnsvej Stauning (Stauning Airport) ...στην Δανία  :mrgreen:

g_kandylakis

• *
  • Scale 1/144
#16 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 10:35:41 μμ
Εντάξει, τώρα ούτε δικαιολογία δεν υπάρχει...

Εξαιρετικές φωτογραφίες !!!

Ευχαριστώ και στους δύο...

Γιώργος

ΥΓ και εγώ για υδροπλάνο τείνω...

Theios Nontas

• *
  • Scale 1/48
#17 Απ: Avro 504 N/O
Ιούλιος 04, 2011, 10:42:56 μμ
Πολύ ωραίες φωτο, ευχαριστούμε.
Εκ πρώτης όψεως το Δανέζικο έχει διαφορές με το Ελληνικό στο σύστημα προσγείωσης και στη εξάτμιση.

g_kandylakis

• *
  • Scale 1/144
#18 Απ: Avro 504 N/O
Νοέμβριος 20, 2015, 09:25:12 μμ
Γενικά είμαι αργός στις κατασκευές και στις σχετικές αποφάσεις.

Από τότε που έγραψα τελευταία φορά στο θέμα πέρασε αρκετός καιρός, ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου να ξεκινήσω σιγά-σιγά.

Η απόφασή μου είναι για ένα μοντέλο του Ε-139 ως υδροπλάνο. Έχω ήδη ξεκινήσει τα σχέδια και την προσαρμογή τους.

Αναρρωτιώμουν όμως μήπως έχει προκύψει τίποτα καινούργιο από τότε... Ψάχνω ειδικά οτιδήποτε μπορεί να έχει σχέση με τους πλωτήρες. Για το υπόλοιπο αεροπλάνο οι εξαιρετικές fωτογραφίες του δανέζικου μας καλύπτουν πλήρως. Και φυσικά οποιαδήποτε καινούργια φωτογραφία άλλου είναι ευπρόσδεκτη...

Και για να ρίξω και λίγο λάδι στη φωτιά, να και κάτι που βρήκα πρόσφατα και που ομολογώ δεν είχα δει ως τώρα...

Γιώργος

Theios Nontas

• *
  • Scale 1/48
#19 Απ: Avro 504 N/O
Νοέμβριος 23, 2015, 09:50:56 μμ
Δοκιμάστηκε κάποιο απο τα Ελληνικά με υδρόψυκτο κινητήρα λοιπόν...
Τι κινητήρας είναι? hispano-suiza μήπως?

Για τους πλωτήρες: -ήταν οι ίδιοι στα 504/DH9/Velos?
-ποιος τους κατασκεύαζε, οι εταιρείες που έφτιαχναν τα αεροσκάφη ή κάποιος ανεξάρτητος?
-υπάρχουν σχέδια?  :)

Οποιος βρει τις απαντήσεις κερδίζει γαλοπούλα για τα Χριστούγεννα  :mrgreen:

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#20 Απ: Avro 504 N/O
Νοέμβριος 23, 2015, 10:16:50 μμ
Ενδιαφέρουσα φωτογραφία. Είναι σίγουρα ελληνικό;
 Σχέδια για πλωτήρες του Avro 504L (αμφίβια έκδοση του Κ) έχω, παρατηρώ όμως διαφορές στο σχήμα, κυρίως, της πρύμνης αυτών. Είναι απο άρθρο του JM Bruce σε Windsock International (Volume 14, No1, Jan/Feb1998) εάν δεν το έχεις μπορώ να σου στείλω ένα scanning.

g_kandylakis

• *
  • Scale 1/144
#21 Απ: Avro 504 N/O
Νοέμβριος 25, 2015, 12:35:20 πμ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πριν λίγες μέρες είδα τη φωτογραφία στο ebay. Το ανέφερε ως ελληνικό αεροπλάνο:

http://www.ebay.com/itm/Greek-Navy-Avro-504N-E13-Vintage-Photograph-/272045836558?hash=item3f5732090e:g:koAAAOSwlV9WR2ny

Λίγο αφού το ανέβασα εδώ, ξεφύλιζα το βιβλίο "Avro aircraft since 1908", του A.J. Jackson (Putnam) και ξαφνικά βλέπω την ίδια φωτογραφία. Μόνο που ο τύπος αναφέρεται ως Avro 552 και το αεροπλάνο της Αργεντινής ! Άνθρακες ο θησαυρός...

Στις ερωτήσεις του θείου Νώντα:

- οι πλωτήρες σίγουρα διαφορετικοί σε κάθε τύπο που αναφέρεις.
- άγνωστο ποιός τους κατασκεύαζε, υποθέτω όμως προέρχονταν από κάθε εταιρεία, όχι όπως π.χ. η EDO στην Αμερική
- αυτό ψάχνω και εγώ, σχέδια...και φωτογραφίες... Και δίνω γαλοπούλα και εγώ

Παύλο, τα σχέδια που αναφέρεις τα έχω (μήπως μου τα έστειλες τότε?). Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως μια αρχή.

Θα στείλω ερωτήματα σε επαφές στην Αγγλία για τυχόν βοήθεια. Αλλά θα χρειαζόμουν σίγουρα επιπλέον φωτογραφίες από ελληνικά.

Γιώργος

Παύλος Τσέκας

• *
  • Scale 1/72
  • IPMS 706
#22 Απ: Avro 504 N/O
Νοέμβριος 30, 2015, 10:19:53 μμ
Γιώργο,  φαντάζομαι πως σε ενδιαφέρουν οι πρώιμοι  πλωτήρες.  Δές μερικές φωτό απο ελληνικά και λατινοαμερικάνικα αφη μήπως και βοηθήσουν σε συνδυασμό με τα σχέδια.

Υ.Γ Δε θέλω γαλοπούλα  :mrgreen: