Αποστολέας Θέμα: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya  (Αναγνώστηκε 22486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 25, 2011, 12:25:31 μμ »
πολύ ωραίο το έργο μεχρι τώρα.
Οσο για το φως μέσα στον κούφιο προφυλακτήρα, δυσκολεύει το έργο σου αλλά εύχομαι να τα καταφέρεις!
Πάνο σε ευχαριστώ... Όταν γυρίσω στο πάγκο μου θα το παλέψω με τους προφυλακτήρες. Ελπίζω να πάει καλά...

Να γνωστοποιήσω σε όλους στο φόρουμ αυτό ότι το συγκεκριμένο κιτ ήταν ήδη σε κράτηση από μένα αλλά τελικά, με ταχυδακτυλουργικό τρόπο θα έλεγα, κατέληξε στα χέρια του κ. Τζιαφά...
Δεν το μετανιώνω όμως!Σίγουρα πήγε στα σωστά χέρια!1000 μπράβο φίλε Γιώργο,εξαιρετική η δουλειά σου!
Καλή συνέχεια! ::salut::

Τι κύριε Τζιαφά ρε συ... Σε λίγο θα μου μιλάς στον πληθυντικό... :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Σύντομα θα έχεις τη δική σου Alpine... :wink:
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια, και όταν γυρίσω θα τα πούμε και από κοντά...
 ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 25, 2011, 10:33:16 μμ »
Γιώργο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά φίλε μου  ::sprechende_015::  Το κόλπο με την πόρτα πολύ έξυπνο και απ' οσο βλέπω απόλυτα λειτουργικό. Δύσκολη μορφή πόρτας (με το έμπροσθεν μέρος να "χώνεται" στο εσωτερικό).  Όσο για τις βάσεις των προφυλακτήρων πιστεύω οτι δεν γίνονται πιο ρεαλιστικές  8)
 Αν μπορώ να σου προτείνω μια λύση για τα "φώτα στάσης" των έμπροσθεν προφυλακτήρων, θα έλεγα την λύση που εφαρμόζουν οι "αεροπλανάδες" για τα φώτα πτήσεως. Δλδ κόβεις ενα μικρό κομμάτι (ισα να χωρά στην οπή/θέση) απο το sprue, έστω και κυλινδικό, έπειτα αρχικά με "χοντρές" και έπειτα με "ψιλές" χαρτόλιμες μέχρι να "έρθει πρόσωπο" με το σχήμα του προφυλσκτήρα. Τέλος με πολύ "ψιλή" λίμα και λίγη γυαλιστική κρέμα, τρίβεις ελαφρά μέχρι να γυαλίσει και "καθαρίσει" τελείως  :wink: :wink: Ελπίζω να σου έδωσα μια λύση  :wink:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 26, 2011, 11:34:30 πμ »
Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια...
Η ιδέα δεν ήταν δικιά μου αλλά του Ρώσου μοντελιστή (έβαλα και το σχετικό Link) και ήθελα να την εφαρμόσω. Είχα κάποιους ενδοιασμούς στην αρχή, αλλά τελικά όλα κύλησαν ομαλά. Έχω βέβαια ένα φόβο, για όταν βαφεί αλλά μέχρι τότε θα δείξει.
Για τα φώτα στάσης, μια παρόμοια ιδέα μου έστειλε και ο ramfigther με pm (σε ευχαριστώ φίλε :wink:)   ::salut:: . Ανυπομονώ να επιστρέψω στο πάγκο και να δοκιμάσω τις λύσεις που μου προτείνατε.
Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και τις ιδέες...  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 27, 2011, 08:30:32 μμ »
Πόσο καμένος μπορεί να είναι κάποιος ::dontknow::, που έπινε τα κοκτέιλ του στα μπιτσόμπαρα και σκεπτόταν πως θα φτιάξει προβολείς θέσης σε προφυλακτήρα.  :mrgreen: Η γκρίνια της κυράς ήταν αναμενόμενη, όταν εξωτερίκευσα τις σκέψεις μου… ::haushalt_001:: Οπότε μετά τις διακοπές, έκανα το καθήκον μου (βλ. επισκέφτηκα την πεθερά :twisted: :mrgreen:) και πλέον γύρισα απερίσπαστος στο πάγκο εργασίας μου, για να ασχοληθώ, με τι άλλο…, παρά τα φωτάκια θέσης.  :wink:
Προσπαθώντας να ακολουθήσω μια μίξη των τεχνικών που μου προτείνατε, έκανα αρκετές δοκιμές και τελικά κάπου κατέληξα. Το χρονικό έχει ως εξής :
Αρχικά άνοιξα τρύπες στους προφυλακτήρες και διαμόρφωσα την οπή με κυκλική λίμα. Η λούμπα εδώ ήταν, ότι έκοψα στη μέση τον έναν από τους δύο, και αναγκαστικά να τον κολλήσω και να στοκάρω τη χαρακιά. (πόσο άμπαλος μπορεί να είμαι  ::noidea::)


Μετά, σειρά είχαν τα τζαμάκια. Αρχικά έψαξα μήπως βρω κάτι έτοιμο από παλιό αεροπλάνο, αλλά δεν στάθηκα τυχερός. Στη συνέχεια προσπάθησα να τα διαμορφώσω με ζεσταμένο και τεντωμένο πλαστικό, αλλά όταν προσπαθούσα να το πλάσω στο σχήμα που ήθελα αυτό κρύωνε και γινόταν σκληρό ξανά. Τέλος ακολούθησα τη συμβουλή του Παναγιώτη, κόβοντας μια διατομή, σχεδόν στο μέγεθος που ήθελα, από το ένα ζεσταμένο και τεντωμένο μήκος διαφανούς πλαστικού. Αυτό, κολλήθηκε με μπόλικη κόλλα για διαφανή μέρη (η κόλλα έκλεισε τα κενά) και στη συνέχεια τρίφτηκε για να ακολουθήσει τη καμπύλη του προφυλακτήρα και γυαλίστηκε με αλοιφή της Tamiya. Δεν ασχολήθηκα με το λαμπάκι από πίσω, αλλά κάτι θα σκεφτώ…


Ελπίζω να σας αρέσει… Θα ακολουθήσει το βάψιμο του αμαξώματος μόλις βρω την κατάλληλη ευκαιρία…
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις πολύ χρήσιμες ιδέες σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς… ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 27, 2011, 10:22:35 μμ »
Γιώργο πιστεύω οτι τα κατάφερες (τα φώτα) πολύ καλά  :wink:  Για το λαμπάκι πιστεύω αν κάνεις μια πολύυυυ μικρή τρυπούλα στο πίσω μέρος τους (και την καθαρίσεις καλά με μια φρεζούλα) θα κάνει "σκιά" και θα μοιάζει με σφαιρική λάμπα  :wink: (Δοκίμασε το πρώτα σε μήκος διαφανούς πλαστικού)

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 28, 2011, 11:06:18 πμ »
Γιώργο πιστεύω οτι τα κατάφερες (τα φώτα) πολύ καλά  :wink:  Για το λαμπάκι πιστεύω αν κάνεις μια πολύυυυ μικρή τρυπούλα στο πίσω μέρος τους (και την καθαρίσεις καλά με μια φρεζούλα) θα κάνει "σκιά" και θα μοιάζει με σφαιρική λάμπα  :wink: (Δοκίμασε το πρώτα σε μήκος διαφανούς πλαστικού)
Σε ευχαριστώ Παναγιώτη... Για το λαμπάκι κάτι τέτοιο θα κάνω...
Με τα φώτα θέσης δεν είμαι 100% ευχαριστημένος, καθως βγήκαν λίγο πιο μικρά απο ότι έπρεπε, αλλά φοβήθηκα με το σπάσιμο του ενος προφυλακτήρα. Όσο άνοιγα την οπή, τόσο πιο ευαισθητός γινόταν. Οπότε στάματησα... Ελπίζω να μην δείχνει άσχημο πάνω στο αμάξωμα...
 ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 28, 2011, 11:53:15 πμ »
Γιωργο ωραιο φαινεται, περιμενω να τω δω πανω στο αμαξωμα :) ::salut::

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 29, 2011, 09:39:14 μμ »
Γιωργο εχουν βγει πολυ ωραια!
Καλη συνεχεια! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 29, 2011, 09:43:50 μμ »
Γιωργο ωραιο φαινεται, περιμενω να τω δω πανω στο αμαξωμα :) ::salut::
Γιωργο εχουν βγει πολυ ωραια!
Καλη συνεχεια! ::salut::
Χρήστο και Βαγγέλη σας ευχαριστώ...
Ελπίζω το επόμενο update να είναι σύντομα...  ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:01:30 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο,

Νομίζω πως το αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Άξιζε τον κόπο και την προσπάθεια που έκανες. ::icon_thumright::

Περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο update. Ποιος ξέρει τι μας περιμένει...  :mrgreen:

Καλή συνέχεια φίλε!!!

Απόστολος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 30, 2011, 06:18:02 πμ »
Δεν είχα καμμία -μα καμμία- αμφιβολία ότι θα έφτανες το πράγμα στα άκρα (κυριολεκτώ)!!!
Τη Πέμπτη μου κατέβηκε η ιδέα (αλλά δεν είχα πληκτρολόγιο να σου γράψω), κάτι παρόμοιο με την ιδέα του Παναγιώτη, να αφήσεις μια σταγόνα λειωμένου διαφανούς πλαστικού από sprue να κρυώσει στον αέρα έχοντας μόνη της πάρει σφαιρικό σχήμα.
Και έτσι όμως το πράγμα προχωράει στο δικό σου επίπεδο.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 30, 2011, 11:36:07 πμ »
Άποστολε και Σταυρο σας ευχαριαστώ πολύ για τα σχόλια. Όριστε και το επόμενο Update :
Όπως σας είχα υποσχεθεί, η Alpine μπήκε στο βαφείο… Πριν γίνει όμως αυτό, διαπίστωσα ότι μέρος της επένδυσης της πόρτας, ήταν βαμμένο στο χρώμα του αμαξώματος. Οπότε μασκάρισα αυτή τη λωρίδα, ψέκασα ένα γρήγορο semi-gloss black και ξαναμάσκαρα τη μαύρη περιοχή, ώστε να βαφτεί το γαλάζιο.


Πρωί – πρωί λοιπόν, για να αποφύγω τη ζέστη,  πήρα το TS-54 της Tamiya ανά χείρας (το οποίο έφτασε στα χέρια μου μέσω του Γιάννη-jvolume, αφού πρώτα το έλεγξε ο κ. Σταύρος . Και οι δύο δήλωσαν ενθουσιασμένοι με την απόχρωση, οπότε αισθάνομαι τυχερός που τελικά δεν παρακρατήθηκε… :mrgreen:) και ξεκίνησα ψεκάζοντας 2 mist και 1 wet coats.  Δεν ψέκασα δεύτερο wet, γιατί η θερμοκρασία περιβάλλοντος ανέβηκε, οπότε το σπρέι άρχιζε να ψεκάζει σαν texture paint. :twisted: Οπότε το άφησα… Κατά την προσφιλή μου (ίσως λίγο αιρετική :!:) τακτική, ψέκασα και 2 ελαφριά χέρια βερνίκι (TS-13), αμέσως μετά ο χρώμα (20 λεπτά διαφορά μεταξύ τους). Τα 2 ελαφριά στρώματα βερνίκι, ψεκάστηκαν για να προστατευτεί το χρώμα κατά το γυάλισμα, μιας και το αμάξωμα της Alpine, έχει τόσες ακμές που θα είναι πραγματικός εφιάλτης του γυαλίσματος. Δεν ψεκάστηκε υγρό χέρι, γιατί σύμφωνα με τον Σταύρο το χρώμα δεν ήταν ιδιαίτερα γυαλιστερό, οπότε είπα να είμαι συγκρατημένος, για να μην με κυνηγάει, όχι τίποτε άλλο…  :mrgreen:
Το βαμμένο αμάξωμα τοποθετήθηκε σε ένα κουτί και θα αφεθεί να στεγνώσει για 1 εβδομάδα περίπου, πριν το γυαλίσω.  Δεν έβγαλα άλλες φώτο γιατί το χρώμα είναι ακόμη νωπό και το φοβόμουν. Περισσότερες σύντομα…


Όσο αφορά το εξωτερικό φινίρισμα, υπήρχε ένα θέμα με τα decals του Ακρόπολις του ’70… τα οποία έπρεπε να φτιαχτούν από το μηδέν. Ευτυχώς δεν είναι πολλά, μιας και δεν είμαι κανένας μάστερ του photoshop… Οι αριθμοί συμμετοχής, όπως έχετε δει στις φωτογραφίες είναι μπλε, πράγμα που δυσχεραίνει την εύρεση σε έτοιμη καρτέλα. Οπότε τους έφτιαξα με βάση τα spare declas της 312P Spyder, που είχα ολοκληρώσει παλιότερα… :lol: Μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα και στην απόχρωση, η οποία ελπίζω να είναι αληθοφανής.  :roll: Τα Plates του αγώνα (αυτές που γράφουν IH’ Ακρόπολις) έγιναν στο χέρι. Οι διαστάσεις μετρήθηκαν από το αντίστοιχο του κιτ, ενώ τα γράμματα έγινα pixel-pixel,  μιας και δεν έβρισκα συμβατή γραμματοσειρά  :(. Τέλος η πινακίδα έγινε αφαιρώντας τα γράμματα από το μαύρο φόντο. Έτσι, όταν τυπώθηκαν στη λευκή χαλκομανία, διαμορφώθηκε το λευκό της γραμματοσειράς.
Οι εκτυπωμένες χαλκομανίες, αφού στέγνωσαν μερικές μέρες, περάστηκαν με το decal liquid της Microscale.


Από τα decals, λείπουν τα ονόματα των οδηγών, τα οποία επιμελήθηκε η κα Κατερίνα (του κ. Σταύρου :wink: :lol:), την οποία και υπερευχαριστώ… Απλά δεν τα εκτύπωσα ακόμη… :oops:
Ελπίζω να σας αρέσουν…
Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς… ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 30, 2011, 12:32:31 μμ »
Γιωρο το χρωμα εχει βγει λουκουμι!!!
Απλα για να ξερεις, το χρωμα το ειχα μπανισει κ εγω πριν το δει ο κ. Σταυρος :mrgreen:


Καταπληκτικη δουλεια με τις χαλκομανιες :D

Αποσυνδεδεμένος alex78

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 473
  • Age: 45
  • Τόπος: ....περιπλανώμενος κάπου στο Αιγαίο....
  • Βαρυ(ΠΝ)οίτηs 7
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:26:48 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο ::salut::

πραγματικά παρουσίαση σεμιναριακού επιπέδου, φοβερή η απόχρωση του χρώματος, εκπληκτική η εκτέλεση του βαψίματος,
όσο για τα decals....απλά κορυφαία σκέψη και εκτέλεση...



βαρυ(ΠΝ)οίτης 7

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 30, 2011, 05:15:02 μμ »
Μπραβο Γιωργο!!!
Φοβερο το βαψιμο!
Τελειες και οι χαλκομανιες!Αν δεν μπορεσει να φτιαξει η γυναικα μου για το ΜΙΝΙ θα χρειαστω τα φωτα σου :mrgreen:
Καλη συνεχεια φιλε! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 30, 2011, 08:15:37 μμ »
Εξαιρετικό το βάψιμο,συγχαρητήρια!Θέλει cojones να τραβάς φωτό ενώ το μοντέλο είναι ακόμα μισοστεγνωμένο!
Όσο για τις χαλκομανίες μας έβαλες τα γυαλιά πάλι!Προβλέπεται κούκλα το κιτάκι!
Καλή συνέχεια! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 30, 2011, 08:52:38 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο,

Αυτό και εάν είναι update!!! Αρχίζει να παίρνει ουσιαστικά μορφή η κατασκευή. :wink:

Χρώμα - βάψιμο εξαιρετικό, και οι χαλκομανίες "όλα τα λεφτά"  :D

Μπράβο φίλε!!!

Καλή συνέχεια.

Απόστολος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 31, 2011, 02:37:46 μμ »
Πρωί – πρωί λοιπόν, για να αποφύγω τη ζέστη,  πήρα το TS-54 της Tamiya ανά χείρας (το οποίο έφτασε στα χέρια μου μέσω του Γιάννη-jvolume, αφού πρώτα το έλεγξε ο κ. Σταύρος . Και οι δύο δήλωσαν ενθουσιασμένοι με την απόχρωση, οπότε αισθάνομαι τυχερός που τελικά δεν παρακρατήθηκε… :mrgreen:)
Στη κατάστασή σου πρέπει να γίνεται έλεγχος των υλικών που χρησιμοποιείς γιατί, ποιός ξέρει, μπορεί να αποφάσιζες ότι υπό ορισμένη γωνία και φωτισμό η αίσθηση του χρώματος χρειαζόταν βελτίωση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν ψεκάστηκε υγρό χέρι, γιατί σύμφωνα με τον Σταύρο το χρώμα δεν ήταν ιδιαίτερα γυαλιστερό, οπότε είπα να είμαι συγκρατημένος, για να μην με κυνηγάει, όχι τίποτε άλλο…  :mrgreen:
Σου έστειλα φωτό από το διαφημιστικό προσπέκτους της Alpine του 1969. Εσύ αποφασίζεις :!:
Όσο αφορά το εξωτερικό φινίρισμα, υπήρχε ένα θέμα με τα decals του Ακρόπολις του ’70… τα οποία έπρεπε να φτιαχτούν από το μηδέν. Ευτυχώς δεν είναι πολλά, μιας και δεν είμαι κανένας μάστερ του photoshop… Οι αριθμοί συμμετοχής, όπως έχετε δει στις φωτογραφίες είναι μπλε, πράγμα που δυσχεραίνει την εύρεση σε έτοιμη καρτέλα. Οπότε τους έφτιαξα με βάση τα spare declas της 312P Spyder, που είχα ολοκληρώσει παλιότερα… :lol: Μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα και στην απόχρωση, η οποία ελπίζω να είναι αληθοφανής.  :roll: Τα Plates του αγώνα (αυτές που γράφουν IH’ Ακρόπολις) έγιναν στο χέρι. Οι διαστάσεις μετρήθηκαν από το αντίστοιχο του κιτ, ενώ τα γράμματα έγινα pixel-pixel,  μιας και δεν έβρισκα συμβατή γραμματοσειρά  :(. Τέλος η πινακίδα έγινε αφαιρώντας τα γράμματα από το μαύρο φόντο. Έτσι, όταν τυπώθηκαν στη λευκή χαλκομανία, διαμορφώθηκε το λευκό της γραμματοσειράς.
Από τα decals, λείπουν τα ονόματα των οδηγών, τα οποία επιμελήθηκε η κα Κατερίνα (του κ. Σταύρου :wink: :lol:), την οποία και υπερευχαριστώ… Απλά δεν τα εκτύπωσα ακόμη… :oops:
Ελπίζω να σας αρέσουν…
Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς… ::salut::

Γι' αυτό το θέμα έχεις pm.

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 31, 2011, 11:07:46 μμ »
Παίδες σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια και την υποστήριξη... Ειλικρινά είναι η κινητήριος δύναμη μου...

Απλα για να ξερεις, το χρωμα το ειχα μπανισει κ εγω πριν το δει ο κ. Σταυρος :mrgreen:
Άντε κάνε group στο φάτσαβook... "είδα και εγώ το χρώμα της alpine του Γιώργη"  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Κάλα ρε σεις, τόσο καλά παιδιά είστε όλοι... Κανένας δε το οικειοποιήθηκε?  :mrgreen:  Εγώ θα το είχα βουτήξει... Λέτε να φταίνε οι Ιταλικές προτιμήσεις μου...  :twisted: :mrgreen: :mrgreen:

πραγματικά παρουσίαση σεμιναριακού επιπέδου, φοβερή η απόχρωση του χρώματος, εκπληκτική η εκτέλεση του βαψίματος,
όσο για τα decals....απλά κορυφαία σκέψη και εκτέλεση...
Άλεξ σε ευχαριστώ αλλά το βάψιμο ήθελε πολύ ακόμη για να γίνει εκπληκτικού επιπέδου... Το έκανα λίγο βιαστικά και δεν με ¨έπεισε - ευχαρίστησε¨, αλλά ελπιζω να το "φέρω" στο γυάλισμα...

Εξαιρετικό το βάψιμο,συγχαρητήρια!Θέλει cojones να τραβάς φωτό ενώ το μοντέλο είναι ακόμα μισοστεγνωμένο!
Η μεγάλη δόση βλακείας... Αλλά σε ευχαριστώ που είδες το ποτήρι μισογεμάτο... :wink: :mrgreen:

Αυτό και εάν είναι update!!! Αρχίζει να παίρνει ουσιαστικά μορφή η κατασκευή. :wink:
Ναι και αφού χάρηκα είπα να δείξω την πρόοδο στην αραβωνιάρα... Τώρα ότι το καπάκι βρέθηκε στο πάτωμα είναι περιττό σχόλιο νομίζω... ευτυχώς χωρίς απώλειες...

Σου έστειλα φωτό από το διαφημιστικό προσπέκτους της Alpine του 1969. Εσύ αποφασίζεις :!:
Δηλαδή δεν θα με κυνηγάς...  :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Γι' αυτό το θέμα έχεις pm.
Τι να πω ρε φίλε μου... αισθάνομαι καταϋποχρεωμένος... Σε ευχαριστώ...

Καλή εβδομάδα σε όλους  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Serperoth

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Τόπος: Zuffenhausen
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 01, 2011, 11:13:46 μμ »
Πόσο γυαλίζουν Γιώργο?



Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 01, 2011, 11:35:58 μμ »
Πόσο γυαλίζουν Γιώργο?

Τι εννοείς ακριβώς φίλε μου?
Η διαδικασία γυαλίσματος θα ξεκινήσει σε μια εβδομάδα από το βάψιμο... Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη...  :wink:
Ο Σταύρος μου επισήμανε ότι δεν ήταν πολύ γυαλιστερές, οπότε μου πρότεινε το γυάλισμα να γίνει 1-2 επίπεδα χαμηλότερο, από ότι π.χ. εδώ  : http://postimage.org/image/35r2cbpms/ , για λόγους αληθοφάνειας... Αν κάτι χάνω και δεν είναι σαφές, πες μου να το διασαφηνίσουμε...
Spoiler (hover to show)
ΥΓ. Η φώτο πολύ καλή   :wink:
 ::salut:: ::salut::

Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 02, 2011, 10:21:57 πμ »
Το παρεξήγησες αγαπητέ μου :lol:
Θέλουμε να βεβαιωθούμε ότι δεν θα σε πιάσει η ...μανία και ο ενθουσιασμός να το γυαλίσεις τόσο ώστε να καθρεφτίζεσαι πάνω του.
Αυτό και μόνο :oops: :oops:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 02, 2011, 11:07:25 πμ »
Το παρεξήγησες αγαπητέ μου :lol:
Θέλουμε να βεβαιωθούμε ότι δεν θα σε πιάσει η ...μανία και ο ενθουσιασμός να το γυαλίσεις τόσο ώστε να καθρεφτίζεσαι πάνω του.
Αυτό και μόνο :oops: :oops:
Απλά νόμιζα ότι η ερώτηση, ήταν εισαγωγή για την φώτο "reference" γυαλάδας  και είπα, αρχικώς, να απαντήσω σοβαρά  :wink: :mrgreen:
Spoiler (hover to show)

Πόσο γυαλίζουν Γιώργο?
Κωνσταντίνε, είσαι με Εμάς (τους μανιακούς :wink: :mrgreen:) ή τους Άλλους (τους σεβάσμιους  :wink: :mrgreen:) :?: Πάρε θέση... (Όπως κατάλαβες ψάχνω συμμάχους, για το ενδεχόμενο ότι θα παρασυρθώ και κάποιος θα με κυνηγάει...)

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 02, 2011, 09:07:08 μμ »
Περιμένοντας το αμάξωμα να στεγνώσει, ώστε να το γυαλίσω, άρχισα να ασχολούμαι με τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου… Οι πρώτες εργασίες αφορούν το εσωτερικό και συγκεκριμένα των πίνακα οργάνων. Η φωτογραφία αναφοράς είναι η ακόλουθη και δίπλα σας δείχνω το σημείο εκκίνησης, όπως το δίνει η Tamiya.


Αρχικά διαχωρίστηκαν το χρονόμετρο με το Terratrip, καθώς το πρώτο το έδινε πολύ χοντρό ενώ το άλλο πολύ λεπτό.  :? Για το δεύτερο, έκοψα ένα κομμάτι φύλλο πλαστικού ώστε να το φέρω στο επίπεδο που δείχνουν οι φώτο αναφοράς μου. Η βάση του χρονομέτρου έγινε επίσης με φύλλο πλαστικού, με κατάλληλα στρογυλλεμένες άκρες και 5 τρύπες στις άκρες για τις βίδες του.
Στις φώτο έβλεπα ένα σκιάδιο πάνω από τα όργανα του συνοδηγού, το όποιο πρόσθεσα μιας και σκέφτηκα ότι αν δεν το έβαζαν στο συνήθως «καυτό» Ακρόπολις, που θα το έβαζαν? Λογικό?  :mrgreen:
Στο πίνακα τώρα προστέθηκε η μίζα (αργότερα έβαλα πάνω στην τρυπίτσα για να αναπαραστήσω την υποδοχή του κλειδιού, μια βίδα pe, αλλά δεν φαίνεται στις φώτο :() και έγινα κάποιες τρύπες για του διάφορους διακόπτες. Με βάση την φώτο αναφοράς μου, πρόσθεσα αυτούς τους διακόπτες από πλαστικό, μεταλλικές rivets και pe κομμάτια, από το spare box.


Ακολούθως ασχολήθηκα με το λαμπάκι ανάγνωσης του συνοδηγού (διαδικασία την οποία αφιερώνω στον Σταύρο :wink: :lol:). Αρχικά έφτιαξα και κόλλησα τη βάση του, ανοίγοντας μια τρύπα για να το τοποθετήσω… Το κυρίως σώμα είναι σύρμα τυλιγμένο με χαλκόσυρμα και στο πάνω τμήμα του πρόσθεσα ένα κυλινδρικό τμήμα πλαστικού. Το σύνολο ασταρώθηκε…


Ο πίνακας βάφτηκε με semi gloss black, σπασμένο με δύο-τρεις σταγόνες mat. Κολλήθηκαν τα decals των οργάνων και περάστηκαν με γυαλιστερό βερνίκι, για να αναπαραστήσει το τζαμάκι τους. Προστέθηκε επίσης ένα κόκκινο λαμπάκι!!! :mrgreen: (ζεσταμένο και τεντωμένο διαφανές πλαστικό, βαμμένο με clear red). Τέλος βάφτηκαν κάποιες μικρολεπτομέρειες και έγινε ένα ελαφρύ weathering.  Sorry για τη φώτο, αλλά όλες οι προσπάθειες ήταν αποτυχημένες. Όταν είναι 100% έτοιμος, θα βγάλω καλύτερες :oops: :oops:


Ελπίζω να σας αρέσει…
Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς… ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 02, 2011, 09:44:05 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο,

Εξαιρετική δουλειά!!! Οι δε λεπτομέρειες που πρόσθεσες είναι όλα τα λεφτά.

Ένα μεγάλο Μπράβο!!! ::icon_thumright::

Καλή συνέχεια φίλε.

Απόστολος ::salut::

Tags: