Αποστολέας Θέμα: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya  (Αναγνώστηκε 22474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 08, 2011, 12:50:52 πμ »
Γιωργο ελπιζω να σε βοηθησει λιγακι!! Το κιτ δεν ειναι της υπερλεπτομερειας αλλα κατι γινεται :)
http://hotfile.com/dl/123410629/4a28a0d/Alpine.rar.html

Καλο ξημερωμα ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 08, 2011, 07:36:25 μμ »
Πολύ δυναμικό ξεκίνημα Γιώργο  :wink: καλή συνέχεια  :wink:
Σε ευχαριστώ φίλε μου...  :wink:

Γιωργο ελπιζω να σε βοηθησει λιγακι!! Το κιτ δεν ειναι της υπερλεπτομερειας αλλα κατι γινεται :)
http://hotfile.com/dl/123410629/4a28a0d/Alpine.rar.html
Καλο ξημερωμα ::salut::
Χρηστάρα σε ευχαριστώ για τον κόπο... Κάποιες είναι πολύ χρήσιμες...
Η ποιότητα του diecast, δεν συγκρίνεται με την Lancia που μου είχες δείξει... Σωστά?

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 08, 2011, 08:12:27 μμ »
Γιώργο έχεις pm

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 12, 2011, 11:00:30 πμ »
Στο προηγούμενο update, έλεγα ότι ξεκίνησα την Alpine επειδή ήμασταν ζεστοί με το GB… 8) Πλέον οι εργασίες γίνονται υπό καύσωνα και πλέον δεν ευθύνεται το GB για αυτό…
Παρόλα αυτά… οι εργασίες συνεχίζονται με σταθερό ρυθμό…
Αρχικά προσπάθησαν να απαλείψω κάποια σημάδια από το καλουπάρισμα. Επειδή το καπό του κινητήρα θα είναι ανοικτό έπρεπε να γίνουν εργασίες στο εσωτερικό του. Επίσης  η ανοικτή πόρτα δίνει επιπλέον πρόσβαση στο εσωτερικό και για αυτό εξαφάνισα τα ανάγλυφα γράμματα της Tamiya.  Τέλος οι δοκιμές εφαρμογής του εσωτερικού, με οδήγησαν στη προσθήκη ενός φιλέτου από φύλλο πλαστικό στο σημείο που η πλαϊνή επένδυση εφάπτεται με το θόλο των τροχών. Το πρόβλημα εδώ δεν είναι της Tamiya, αλλά οφείλετε σε λάθος δική μου μέτρηση, όταν τοποθέτησα το συγκεκριμένο τμήμα στο μαρσπιέ της πόρτας.


Μετά από διαδοχικά τριψίματα, τα προς επεξεργασία τμήματα ασταρώθηκαν…


Στη συνέχεια ξαναέπιασα το αμάξωμα… και συγκεκριμένα ασχολήθηκα με την πίσω εισαγωγή του κινητήρα, που στο πραγματικό δείχνει κάπως έτσι…


Για να ξεκινήσει αυτή η διαδικασία, πρώτα αποχρωμίωσα τα σχετικά τμήματα (μαζί με κάποια ακόμη  ::glossa:: ) και έγινε μια δοκιμαστική εφαρμογή, αλλά το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιούσε, συγκρίνοντας το πάντα με την πραγματική… 


Οπότε αποφάσισα να παροπλίσω τα τμήματα των εισαγωγών αέρα του κινητήρα, που δίνει η Tamiya. Τα τμήματα αντικατάστασης κόπηκαν από φύλλο πλαστικού, κολλήθηκαν στη θέση τους και στοκαρίστηκαν… Για τις ράβδους των εισαγωγών θα χρησιμοποιήσω μεταλλικές ράβδους και θα τοποθετηθούν μετά το βάψιμο...


Πολλούς γύρους τρίψιμο αργότερα  :twisted: (κυρίως στα σημεία των εισαγωγών αέρα και του μαρσπιέ της πόρτας) , αστάρωσα το αμάξωμα.  :)


Αυτά προς το παρόν… Στη συνέχεια θα ασχοληθώ με την πόρτα και τον μηχανισμό ανοίγματος της. Αλλά μέχρι τότε εύχομαι καλή συνέχεια σε όσους ξεκίνησαν τις κατασκευές στο GB και καλή αρχή σε όσους σκοπεύουν να ξεκινήσουν σύντομα…
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς…  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 12, 2011, 12:28:09 μμ »
Μπράβο ρε Γιώργο,χαρά στο κουράγιο σου με τέτοια ζέστη!Υπολόγισε οτι θα πρέπει να τις φας τις μεταλλικές ράβδους στην άκρη ώστε να κάνουν εγκοπή,αν και ήδη είμαι σίγουρος οτι το έχεις κάνει κιόλας!Ζήλεψα τόσο που λέω να ανέβω και εγώ να συνεχίσω το δικό μου! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 12, 2011, 01:11:47 μμ »
η δεύτερη σημειώθηκε στο δημοφιλέστατο Γύρο της Κορσικής το 1980. Εκεί οδήγησε την 911 SC της Αlmeras με τόσο ενθουσιώδη τρόπο, που μετά το τέλος του αγώνα υποχρέωσε τους συμπατριώτες του να τον σηκώσουν στα χέρια και να τον ανεβάσουν στην οροφή της Porsche.

Τη βρήκα μπροστά μου και δεν άντεξα. Πειράζει γιατρέ μου :?:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 12, 2011, 01:34:17 μμ »
Μπράβο ρε Γιώργο,χαρά στο κουράγιο σου με τέτοια ζέστη!Υπολόγισε οτι θα πρέπει να τις φας τις μεταλλικές ράβδους στην άκρη ώστε να κάνουν εγκοπή,αν και ήδη είμαι σίγουρος οτι το έχεις κάνει κιόλας!Ζήλεψα τόσο που λέω να ανέβω και εγώ να συνεχίσω το δικό μου! ::salut::
Σε ευχαριστώ φίλε μου... Το θέμα με τις μεταλλικές ράβδους, είναι εαν υπήρχαν στο Ακρόπολις τους '70... Το ψάχνει ο αφανής ήρωας της κατασκευής (ευχαριστώ για όλα Σταύρο) και θα δούμε τι θα πρέπει να κάνουμε. Ούτως ή αλλιώς οι ράβδοι θα μπούνε (αν) στο τέλος. Για αυτό έγινε άλλωστε η συγκεκριμένη μετακατασκεύη, ώστε να είναι ανεξάρτητο το βάψιμο, απο τις ράβδους. Η επιλογή της tamiya δεν βοηθούσε σε κάτι τέτοιο...


η δεύτερη σημειώθηκε στο δημοφιλέστατο Γύρο της Κορσικής το 1980. Εκεί οδήγησε την 911 SC της Αlmeras με τόσο ενθουσιώδη τρόπο, που μετά το τέλος του αγώνα υποχρέωσε τους συμπατριώτες του να τον σηκώσουν στα χέρια και να τον ανεβάσουν στην οροφή της Porsche.
Τη βρήκα μπροστά μου και δεν άντεξα. Πειράζει γιατρέ μου :?:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Αν δεν μου ποστάρεις ένα σκαθάρι  :twisted: σε κάθε θέμα μου δεν μπορείς... Ακόμη και όταν κάνω κάτι μη Ιταλικό... Σε λίγο, θα μου αρέσει κιόλας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ωραία και σπάνια φώτο παρεμπίπτοντος. Ότι πρέπει για διοραματάκι  :wink:
 ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 12, 2011, 03:00:47 μμ »
Γιωργο, ομορφο αποτελεσμα μεχρι στιγμης :D

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 12, 2011, 04:24:30 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 12, 2011, 07:11:26 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε μου... Το θέμα με τις μεταλλικές ράβδους, είναι εαν υπήρχαν στο Ακρόπολις τους '70... Το ψάχνει ο αφανής ήρωας της κατασκευής (ευχαριστώ για όλα Σταύρο) και θα δούμε τι θα πρέπει να κάνουμε. Ούτως ή αλλιώς οι ράβδοι θα μπούνε (αν) στο τέλος. Για αυτό έγινε άλλωστε η συγκεκριμένη μετακατασκεύη, ώστε να είναι ανεξάρτητο το βάψιμο, απο τις ράβδους. Η επιλογή της tamiya δεν βοηθούσε σε κάτι τέτοιο...

Λοιπόν βρίσκω φωτό χωρίς ράβδους (το αποκλείω για Ακρόπολις), με μία ράβδο ματ και με τρεις ματ ή χρώμιο. Ταυτοποίηση για το Νο 2 του Γάλλου δεν μπορώ να κάνω διότι δεν γράφουν οι λεζάντες.  :evil: :evil: :evil:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 12, 2011, 07:32:40 μμ »
Γιωργο, ομορφο αποτελεσμα μεχρι στιγμης :D
Σε ευχαριστώ φίλε μου...

(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)
Πολύ χρήσιμες... Thanks!

Λοιπόν βρίσκω φωτό χωρίς ράβδους (το αποκλείω για Ακρόπολις), με μία ράβδο ματ και με τρεις ματ ή χρώμιο. Ταυτοποίηση για το Νο 2 του Γάλλου δεν μπορώ να κάνω διότι δεν γράφουν οι λεζάντες.  :evil: :evil: :evil:
Αναφέρεσαι στο τι ράβδους είχε το αυτοκίνητο του Therier  στο Ακρόπολις του 1970, έτσι δεν είναι... Νομίζω ότι όλα τα "εργοστασιακά" Αlpine θα ήρθαν στην Ελλάδα με την ίδια διάταξη στις εισαγωγές... Λογικό δεν είναι... Ποικιλίες το 1970 :?: Τώρα στη πορεία, τι έμενε πάνω στο αυτοκίνητο  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: μετά από κανα δύο Ακροπολικές ειδικές, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
Μια λύση είναι να τις κάνω By the Βοοκ  :wink: Τέσσερις σε χρώμιο ή μαύρο... Τι λέτε... Όποιος έχει καμιά ιδέα...
ΥΓ. Με μία ράβδο εγώ δεν βρήκα ούτε μια φώτο γιατρέ μου  :mrgreen: Έχω να μάθω πολλά ακόμη...  ::glossa::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::


Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 12, 2011, 11:58:40 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο,

Τυχεράκια το αστάρωσες εσύ, πόσο ζηλεύω (με την καλή έννοια)...

Καλή συνέχεια στο κουκλάκι σου. :wink:

Απόστολος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 13, 2011, 12:09:22 πμ »
Σε ευχαριστώ φίλε μου...

Τυχεράκια το αστάρωσες εσύ, πόσο ζηλεύω (με την καλή έννοια)...
Έχω ακόμη την πόρτα απο το εξωτερικό...  :mrgreen: :mrgreen: και μάλλον θα θέλει αρκετούς  ::gyros:: τρίψιμο  :lol:
Με τα έσω, δεν τα έχω ασχοληθεί ακόμη... Αλλά δεν έχει και πολλά να κάνεις... Όπως είδες, για μια φορά κι εγώ, έκοψα τα βελτιωτικά και κάνω τα βασικά μόνο...  :oops: :roll:
Εσένα, το RS, σίγουρα έχει περισσότερη δουλειά φίλε...
Καλό βράδυ  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:19:59 πμ »
&feature=related
Γιώργο απ' οσο μπορώ να διακρίνω μάλλον είχαν γρίλλιες ala Tamiya  (5:45 / 7:48) :roll: :roll:


edit
Ουπςςςςς 2:07 γρίλλιες γιοκ  :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 14, 2011, 05:40:09 μμ »
Γιώργο απ' οσο μπορώ να διακρίνω μάλλον είχαν γρίλλιες ala Tamiya  (5:45 / 7:48) :roll: :roll:

edit
Ουπςςςςς 2:07 γρίλλιες γιοκ  :roll: :roll:
Παναγιώτη από ότι έχω καταλάβει, από μελέτη φωτογραφιών, όλες οι μεταγενέστερες Alpine, όπως αυτές του 1973, δεν είχα ράβδους στην εισαγωγή... Η ίδια η εισαγωγή δείχνει λίγο μεγαλύτερη...
Σε ευχαριστώ πολύ (και όλους όσους χάνουν το χρόνο τους για την αφεντιά μου) για το ψάξιμο και το ωραίο βιντεάκι.
Για τις πρώτες (1970-71), οι διατάξεις ποικίλουν. Όποιος μπορεί να βρει μια φώτο, που να δείχνει το αυτοκίνητο από πίσω ή απο πάνω, θα μας έλυνε τα χέρια... Αλλιώς θα πάω, μάλλον, στην λύση με τις 4 ράβδους...

Και μιας και έγιναν της μόδας στο GB, οι φωτογραφίες τύπου φάντασμα... παραθέτω κι εγώ μία της Alpine  :wink:  :mrgreen: :


 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 17, 2011, 01:22:39 πμ »
Επιτελους επιασες ενα αυτοκινητο της προκοπης !! :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πολυ καλη δουλεια μεχρι ωρας!!
Καλη συνεχεια με τη Γαλλιδουλα! ::salut::


Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 17, 2011, 07:57:36 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου Βαγγέλη...  :wink:

Επιτελους επιασες ενα αυτοκινητο της προκοπης !! :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άσε με έχουν φάει τα Γαλλικά...Και να φανταστείς στην 308 έλεγα : "Γάλλοι οδηγοί - Γαλλική ομάδα - Γαλλικό χρώμα - Γαλλικός Αγώνας" .... Πόσο πιο κοντά να φτάσω σε κάτι Γαλλικό  :?: :!: Αμ δε... Υπήρχαν και χειρότερα και μάλιστα σύντομα... Θα την ξεπετάξω, να μου φύγει η ρετσινιά..., γιατί έτσι όπως με καταντήσατε στον επόμενο gp F1, θα κραδαίνω σημαία με διαμάντι αντί το όρθιο άλογο...  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:05:38 πμ »
Οι εργασίες στην Alpine συνεχίστηκαν, αφού εκμεταλλευόμενος μια απρόοπτη καθυστέρηση στις προγραμματιζόμενες μίνι διακοπές, που μετατέθηκαν για το υπόλοιπο της εβδομάδος, είπα να ασχοληθώ λίγο… Βασικά κόλλησα με την πάρτη της (είμαι πολύ άσχημα γιατρέ μου  ::glossa:: :lol:) και έπεσα με τα μούτρα στη δουλειά…
Το πρώτο σετ εργασιών αφορά τις πόρτες και την επένδυση αυτών. Πρώτη δουλειά, η αφαίρεση της ανάγλυφης μανιβέλας για τα παράθυρα, για να αντικατασταθούν με άλλες από φύλλο και μήκη πλαστικού (θα φτιαχτούν αργότερα).


Στη συνέχεια, σειρά είχε η λεπτομέρεια στο εσωτερικό της πόρτας, στα σημεία που αυτή κόπηκε από το αμάξωμα. Αυτή έγινε με εποξικό στόκο, και στη συνέχεια «καπακώθηκε» με την επένδυση. Το αστάρι ανέδειξε τα προβλήματα που και τα σημεία που χρίζουν βελτίωσης. Τέλος προστέθηκε ένα πηχάκι φύλο πλαστικού, για να καλύψει το κενό της ένωσης μαρσιπιέ με πάτωμα.


Ακολούθησε ο μηχανισμός ανοίγματος της πόρτας. Το σχήμα της πόρτας και η δέσμευση μου να άνω κάτι απλό, κατέληξα στην υλοποίηση μιας ιδέας ενός Ρώσου μοντελιστή (για όσους θυμούνται από το φετινό AFMOTY : http://www.automotiveforums.com/vbulletin/showthread.php?t=979322&highlight=open+doors)
Το μόνο πονηρό σημείο είναι, η τάση του πάνω μέρους της πόρτας να πετάει προς το εξωτερικό του αυτοκινήτου, φεύγοντας από τη θέση της. Αυτό λύθηκε με κατάλληλο ανεπαίσθητο λύγισμα του μεταλλικού στοιχείου, πάνω στο οποίο στηρίζεται η πόρτα. Οι δοκιμές ανοίγοκλεισίματος ήταν επιτύχεις και το μόνο που μένει είναι η προσθήκη των μεντεσέδων και ενός ελάσματος που θα αναπαριστά τον βραχίονα ανοίγματος της πραγματικής. Αυτό όμως, απλά θα είναι αισθητική προσθήκη και δεν θα αποτελεί δομικό στοιχείο του μηχανισμού.


Τελευταία εργασία για σήμερα, αφορά τους εμπρός προφυλακτήρες. Τρυπήθηκαν στα σημεία που μπαίνουν οι βίδες συγκράτησης και περάστηκαν rivets 0,7mm, για μεγαλύτερη αληθοφάνεια. Αντίστοιχα τρυπήθηκε το αμάξωμα στα κατάλληλα σημεία ώστε να περάσουν τα rivets. Η δοκιμαστική τοποθέτηση τους, αποκαλύπτει το σώμα του rivets πίσω από τον προφυλακτήρα, όπως συμβαίνει και στη πραγματική.  ::glossa:: :wink:


Μελετώντας καλύτερα τον προφυλακτήρα διαπίστωσα ότι η έκδοση που έτρεξε στο Ακρόπολις του ’70, είχε ενσωματωμένα φωτάκια, κάτι που δεν δίνει η Tamiya.  Σκέφτηκα να τους τρυπήσω, αλλά μετά με προβλημάτισε πως θα αναπαραστήσω το τζάμι, οπότε ζητάω τις ιδέες σας. Αν βάλω φύλλο ζελατίνας πως θα το κολλήσω να εφάπτεται στην καμπύλη του προφυλακτήρα :?: Άλλες λύσεις?


Προτάσεις ευπρόσδεκτες. Αναμένω με αγωνία τις συμβουλές σας.
Ελπίζω να μη σας κούρασα… :oops:
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς… ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:33:19 πμ »
Γιώργο θα πρότεινα ζεσταμένο και τεντωμένο πλαστικό από τα διάφανα μέρη, το οποίο ζεστό μπορεί πάρει την στρογγυλάδα που θες!!! Τρίψιμο και τρύπημα με ψηλό τρυπανακι, ώστε να βαφτεί μέσα η τρύπα για την ψευδαίσθηση της λάμπας!!! Τεχνική που χρησιμοποιείτε για τα φώτα πλοηγήσεις των αεροσκαφών και όχι μονό!!!
Spoiler (hover to show)
Μπελαλίδικη τεχνική αλλά νομίζω το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει!!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:44:39 πμ »
Γιώργο θα πρότεινα ζεσταμένο και τεντωμένο πλαστικό από τα διάφανα μέρη, το οποίο ζεστό μπορεί πάρει την στρογγυλάδα που θες!!! Τρίψιμο και τρύπημα με ψηλό τρυπανακι, ώστε να βαφτεί μέσα η τρύπα για την ψευδαίσθηση της λάμπας!!! Τεχνική που χρησιμοποιείτε για τα φώτα πλοηγήσεις των αεροσκαφών και όχι μονό!!!
Spoiler (hover to show)
Μπελαλίδικη τεχνική αλλά νομίζω το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει!!! :wink: ::salut::

Συμφωνώ με τον Δημήτρη, και για να βοηθήσω λίγο παραπάνω εάν το φως είναι στρογγυλό σαν λάμπα (από τη φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω  :oops:), φτιάχνεις μία θηλιά με συρματάκι ψιλό και κάπως ανθεκτικό. Για τη διάμετρο της θηλιάς κανονίζεις αναλόγως του μεγέθους που θες να έχει το φως. Μετά ζεσταίνεις κομμάτι από διάφανο πλαίσιο κοντά σε φλόγα κεριού. Μόλις το πλαστικό γίνει ελαστικό το πρεσάρεις στη θηλιά. Μετά το κόβεις, και το διαμορφώνεις όπως θέλεις. :wink:

Εξαιρετική δουλειά Γιώργο μέχρι τώρα, και πολύ μερακλίδικη. Μπράβο φίλε::icon_thumright::

Καλή συνέχεια!!!

Απόστολος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:55:53 πμ »
Γιωργο πολυ καλη δουλεια, μπραβο!!!

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:37:34 πμ »
Γιωργο φοβερη η δουλεια που εχεις κανει με την πορτα.
Δεν εχω επιχειρησει ποτε να κανω κατι παρομοιο και ομολογω οτι το αποτελεσμα ειναι ακρως εντυπωσιακο!
Φερεσαι στο Γαλλικο μωρο οπως πρεπει,με στοργη και προδερμ. :lol: :lol:
Καλη συνεχεια φιλε! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:58:18 πμ »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, την υποστήριξη και τις υποδείξεις σχετικά με το φως στο προφυλακτήρα... Όλες πολύ χρήσιμες... θα κάνω τις δοκιμές μου και θα δούμε τι θα βγει...
Βρήκα μια καλύτερη φώτο του συγκεκριμένου σημείου, που αποσαφηνίζει λίγο την κατάσταση :


Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά…   ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος natna

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 362
  • Τόπος: Χαλκιδική - Καβάλα
  • Πάνος - Pashion for model cars!
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 20, 2011, 11:49:47 πμ »
πολύ ωραίο το έργο μεχρι τώρα.

Οσο για το φως μέσα στον κούφιο προφυλακτήρα, δυσκολεύει το έργο σου αλλά εύχομαι να τα καταφέρεις!


Tόσα πολλά ωραία μοντέλα... Τόσο τεμπέλης εγώ...

Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 25, 2011, 12:26:56 πμ »
Να γνωστοποιήσω σε όλους στο φόρουμ αυτό ότι το συγκεκριμένο κιτ ήταν ήδη σε κράτηση από μένα αλλά τελικά, με ταχυδακτυλουργικό τρόπο θα έλεγα, κατέληξε στα χέρια του κ. Τζιαφά...
Δεν το μετανιώνω όμως!Σίγουρα πήγε στα σωστά χέρια!1000 μπράβο φίλε Γιώργο,εξαιρετική η δουλειά σου!
Καλή συνέχεια! ::salut::

Tags: