Αποστολέας Θέμα: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?  (Αναγνώστηκε 7158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:38:04 μμ »
Ωραία η νοσταλγική κουβέντα μας, αλλά ας σκεφτούμε και .....μεσοπρόθεσμα  ::glossa:: ::glossa:: Πόσα μοντέλα αυτοκινήτων rally, group B, WRC υπάρχουν διαθέσιμα στην ελληνική αγορά  και πόσο κοστίζει κατά μέσο όρο η απόκτησή ενός από αυτά με επιπρόσθετο κόστος την προμήθεια χαλκομανιών από το εξωτερικό  :?: Για όσους δεν έχουν απόθεμα σχετικών μοντέλων, το κόστος συμμετοχής μπορεί να φθάσει τα 50 ευρώ.
Για αυτό είπαμε να μην είναι υποχρεωτικά τα decals για το ακρόπολης... Αν κάποιος δεν θέλει να προμηθευτεί, φτιάχνει το αυτοκίνητο μόνο με τα σήματα των χορηγών και των οδηγών, χωρίς τα διακριτικά του αγώνα.
Οπότε το κόστος μπορεί να είναι από τα 20-25 €. Επίσης στις αγγελίες του forum, από ότι είδα, υπάρχουν από κάποια μέλη και φθηνότερες επιλογές.
Επίσης τα rally της Heller είναι φθηνότερα και αρκετά καλά. Τέλος λέμε να πάμε για όλες τις κλίμακες (1/20, 124, 1/32, 1/43)...
Πως το βλέπεις έτσι  :?:  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:39:15 μμ »
Ωραία η νοσταλγική κουβέντα μας, αλλά ας σκεφτούμε και .....μεσοπρόθεσμα  ::glossa:: ::glossa:: Πόσα μοντέλα αυτοκινήτων rally, group B, WRC υπάρχουν διαθέσιμα στην ελληνική αγορά  και πόσο κοστίζει κατά μέσο όρο η απόκτησή ενός από αυτά με επιπρόσθετο κόστος την προμήθεια χαλκομανιών από το εξωτερικό  :?: Για όσους δεν έχουν απόθεμα σχετικών μοντέλων, το κόστος συμμετοχής μπορεί να φθάσει τα 50 ευρώ.
Δεν έχεις άδικο, αλλά το ποσό και πάλι δεν είναι τεράστιο. Μπορεί οι μέρες να είναι δύσκολες, αλλά για το χόμπυ, 50EUR μάλλον δεν είναι ζόρικο να βρεθούν...

Να βάλω ένα quizz για να γελάσουμε :lol: :lol:

Τη πρώτη νίκη αυτ/του WRC στο WRC  :!: πέτυχε το Impreza στο Monte Carlo του 1997. Ο οδηγός είχε συνοδηγό την πρώην της Mouton. Σας λέει τίποτε το όνομά του?
Παρακαλώ να αποφύγετε σχόλια και παραλληλισμούς :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Piero Liatti με συνοδηγό την κα Fabrizia Pons. Σωστά;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:43:24 μμ »
Να βάλω ένα quizz για να γελάσουμε :lol: :lol:

Τη πρώτη νίκη αυτ/του WRC στο WRC  :!: πέτυχε το Impreza στο Monte Carlo του 1997. Ο οδηγός είχε συνοδηγό την πρώην της Mouton. Σας λέει τίποτε το όνομά του?
Παρακαλώ να αποφύγετε σχόλια και παραλληλισμούς :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Piero Liatti με συνοδηγό την κα Fabrizia Pons. Σωστά;

Πολύ σωστά. Καμμία σχέση με εμένα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:47:09 μμ »
Φίλε Γιώργο καλημέρα.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λές. Εγώ εννοούσα αυτοκίνητα προδιαγραφών WRC που καθιερώθηκαν από το 97 και μετά.
Στην γενικευμένη του μορφή το WRC περιλαμβάνει σαφώς αυτοκίνητα από το 73 και μετά.

Να βάλω ένα quizz για να γελάσουμε :lol: :lol:

Τη πρώτη νίκη αυτ/του WRC στο WRC  :!: πέτυχε το Impreza στο Monte Carlo του 1997. Ο οδηγός είχε συνοδηγό την πρώην της Mouton. Σας λέει τίποτε το όνομά του?
Παρακαλώ να αποφύγετε σχόλια και παραλληλισμούς :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Και εγω που νόμιζα οτι είναι ο Stavro Liatti!!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:50:47 μμ »
Να βάλω ένα quizz για να γελάσουμε :lol: :lol:

Τη πρώτη νίκη αυτ/του WRC στο WRC  :!: πέτυχε το Impreza στο Monte Carlo του 1997. Ο οδηγός είχε συνοδηγό την πρώην της Mouton. Σας λέει τίποτε το όνομά του?
Παρακαλώ να αποφύγετε σχόλια και παραλληλισμούς :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Piero Liatti με συνοδηγό την κα Fabrizia Pons. Σωστά;

Πολύ σωστά. Καμμία σχέση με εμένα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Βρε το Λιατέϊκο επιτυχίες ::glossa::

Ούτε το είχα προσέξει το όνομά σου!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:57:06 μμ »
Βρε το Λιατέϊκο επιτυχίες ::glossa::

Ούτε το είχα προσέξει το όνομά σου!

Δεν θέλω σχόλια, δεν θέλω σχόλια :roll: :roll: :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Α.Β.

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1556
  • Age: 56
  • Τόπος: Μαρούσι
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:22:41 μμ »
Διαβάζοντας τα ποσταρίσματα περί Ακρόπολις (Rallye of Greece, Rallye of Gods), μου γεννήθηκε η απορία εαν τυχόν υπάρχει λίστα με τα αυτοκίνητα που έχουν συμμετάσχει σε αυτό, από την έναρξη του θεσμού έως σήμερα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στις πρωτοκλασσάτες συμμετοχές, αλλά κ για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που εχουν συμμετάσχει. Π.χ θυμάμαι renault 4L, Polski 500, skoda, volvo, starlet

Γιάννο ξέχασες αυτό  ::arrowred:: [imgt]http://www.wartburgcars.de/tl_files/Bilder/80er%20teil%202/wkruegelschenk13.jpg[/imgt]  [imgt]http://www.wartburgcars.de/tl_files/Bilder/Bilder%2080er%20Teil%203/Athen%20Acropolis%20Rallye%201.jpg[/imgt]  [imgt]http://www.wartburgcars.de/tl_files/Bilder/Bilder%2080er%20Teil%203/Athen%20Acropolis%20Rallye%202.jpg[/imgt]  [imgt]http://www.wartburgcars.de/tl_files/Bilder/Bilder%2080er/heimbuergerweitz3.jpg[/imgt]  [imgt]http://www.wartburgcars.de/tl_files/Bilder/Bilder%2080er/kdkruegelheitzmann5.jpg[/imgt]
 ::arrowred::http://www.wartburgcars.de/index.php?id=2
μου είχε κάνει εντύπωση (δεν θυμάμαι πια χρονιά 1985 νομίζω) τερματίσανε όλα όσα είχανε εκκινήσει τέσσερα νομίζω.......

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:45:29 μμ »
Διαβάζοντας τα ποσταρίσματα περί Ακρόπολις (Rallye of Greece, Rallye of Gods), μου γεννήθηκε η απορία εαν τυχόν υπάρχει λίστα με τα αυτοκίνητα που έχουν συμμετάσχει σε αυτό, από την έναρξη του θεσμού έως σήμερα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στις πρωτοκλασσάτες συμμετοχές, αλλά κ για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που εχουν συμμετάσχει. Π.χ θυμάμαι renault 4L, Polski 500, skoda, volvo, starlet

Υπάρχει αρχείο από το 1968 αλλά θέλει βουτιά στο ...υπόγειο

Προς το παρον σε βολεύει αυτό?

http://www.rallybase.nl/index.php?type=rally&rallytype=Gre


Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 24, 2011, 04:50:36 μμ »
Ερώτηση κύριοι: Για έναν νέο τόσο στον μοντελισμό όσο και στο forum υπάρχει θέση στο GB? Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, και θέλω να συμμετέχω, αλλά δεν θέλω να σας μαγαρίσω το πρώτο αυτοκινητιστικό GB, γρουσουζιά θα είναι. Επίσης δεν έχω ιδέα από ράλλυ και ούτε σκαμπάζω ιδιαίτερα από μηχανολογικά κλπ, αλλά μου αρέσει να τα βλέπω, εξ ου και ο ενθουσιασμός με την προοπτική του GB. Τέλος με μια γρήγορη ματιά στην σελίδα της wikipedia για [wiki=]WRC 2011[/wiki] φαίνεται πως όλα τα αυτοκίνητα είναι τα Citroën DS3, Ford Fiesta RS, Mini John Cooper Works S2000, Škoda Fabia S2000, Fiat Abarth Grande Punto S2000, Subaru Impreza WRX STΙ, και Mitsubishi Lancer Evo X και ΙΧ. Σαν πολύ λίγα δεν είναι ρε παιδιά; Ή δεν κατάλαβα εγώ κάτι; Θα φτιάξουμε όλοι τα ίδια 8 αυτοκίνητα με διαφορετικά decals;
Πάντως όπως και να'χει εγώ μέσα είμαι (αν δεν πειράζει να υπάρχει και μια συμμετοχή με ψιλογ****νο αυτοκίνητο -το πολύ πολύ να το κάνω μετά από τρακάρισμα  :lol:).


Φίλε stingray καλησπέρα

Η χαρά της συμμετοχής είναι αυτό που μετράει περισσότερο.Θα χαρούμε πολύ να σε δούμε στην παρέα μας. Το αποτέλεσμα περνάει σε δεύτερη μοίρα.
Οπότε δε χρειάζεται να σε αγχώνει κάτι. Σε οτιδήποτε θέμα καταλήξουμε θα ανεβάσουμε λίστα με κιτ που μπορούν να συμμετάσχουν, οπότε βλέπεις και αποφασίζεις τι σου αρέσει να φτιάξεις.

Καλό απόγευμα
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Α.Β.

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1556
  • Age: 56
  • Τόπος: Μαρούσι
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 24, 2011, 05:07:21 μμ »
Μπορούμε να συζητάμε για μέρες εδώ παραθέτοντας επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου θέματος,όμως καλό είναι ο ηθικός αυτουργός λαμβάνοντας υπόψιν του όσα αναφέρθηκαν εδώ να βγάλει μια απόφαση,όπως έκανε και με το weekwnd build....... :wink:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 24, 2011, 05:35:21 μμ »
Μπορούμε να συζητάμε για μέρες εδώ παραθέτοντας επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου θέματος,όμως καλό είναι ο ηθικός αυτουργός λαμβάνοντας υπόψιν του όσα αναφέρθηκαν εδώ να βγάλει μια απόφαση,όπως έκανε και με το weekwnd build....... :wink:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Φίλε μου, το weekend build ήταν μια ιδέα της στιγμής που υλοποιήθηκε με τη συμπαράσταση όλων όσων συμμετείχαν και σχολίασαν...
Εδώ είναι πιο σοβαρά τα πράγματα και ο ρόλος μου είναι υποστηρικτικός... Εξάλλου, ήταν ιδέα του Γιάννη...
Από ότι ξέρω και φαντάζομαι, θα ληφθούν υπόψη οι απόψεις που εκτέθηκαν εδώ και θα βγει μια μέση λύση και η σχετική δημοσίευση με τη σύμφωνη γνώμη της διαχείρισης.
'Ότι και να είναι το θέμα πάντως, θα το υποστηρίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε ::salut::  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 24, 2011, 05:39:37 μμ »
Μπορούμε να συζητάμε για μέρες εδώ παραθέτοντας επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου θέματος,όμως καλό είναι ο ηθικός αυτουργός λαμβάνοντας υπόψιν του όσα αναφέρθηκαν εδώ να βγάλει μια απόφαση,όπως έκανε και με το weekwnd build....... :wink:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Φίλε μου, το weekend build ήταν μια ιδέα της στιγμής που υλοποιήθηκε με τη συμπαράσταση όλων όσων συμμετείχαν και σχολίασαν...
Εδώ είναι πιο σοβαρά τα πράγματα και ο ρόλος μου είναι υποστηρικτικός... Εξάλλου, ήταν ιδέα του Γιάννη...
Από ότι ξέρω και φαντάζομαι, θα ληφθούν υπόψη οι απόψεις που εκτέθηκαν εδώ και θα βγει μια μέση λύση και η σχετική δημοσίευση με τη σύμφωνη γνώμη της διαχείρισης.
'Ότι και να είναι το θέμα πάντως, θα το υποστηρίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε ::salut::  ::salut::


Θα συμφωνησω κ με τους δυο σας απλα το θεμα ειναι να παρουμε μια αποφαση συντομα για να ξεκινησουν κ οι εργασιες διοτι εχουμε χρονικο περιορισμο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 24, 2011, 06:11:23 μμ »
Μπορούμε να συζητάμε για μέρες εδώ παραθέτοντας επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου θέματος,όμως καλό είναι ο ηθικός αυτουργός λαμβάνοντας υπόψιν του όσα αναφέρθηκαν εδώ να βγάλει μια απόφαση,όπως έκανε και με το weekwnd build....... :wink:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Φίλε μου, το weekend build ήταν μια ιδέα της στιγμής που υλοποιήθηκε με τη συμπαράσταση όλων όσων συμμετείχαν και σχολίασαν...
Εδώ είναι πιο σοβαρά τα πράγματα και ο ρόλος μου είναι υποστηρικτικός... Εξάλλου, ήταν ιδέα του Γιάννη...
Από ότι ξέρω και φαντάζομαι, θα ληφθούν υπόψη οι απόψεις που εκτέθηκαν εδώ και θα βγει μια μέση λύση και η σχετική δημοσίευση με τη σύμφωνη γνώμη της διαχείρισης.
'Ότι και να είναι το θέμα πάντως, θα το υποστηρίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε ::salut::  ::salut::


Θα συμφωνησω κ με τους δυο σας απλα το θεμα ειναι να παρουμε μια αποφαση συντομα για να ξεκινησουν κ οι εργασιες διοτι εχουμε χρονικο περιορισμο ::salut::


Το θέμα έχει δρομολογηθεί και σύντομα θα έχουμε ανακοινώσεις από την διαχείριση.
Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας στην κουβέντα και τα σχόλιά σας.
Καλή επιτυχία στο πρώτο μας GB και περιμένω με χαρά τις συμμετοχές σας. ::salut:: ::salut::
Καλό απόγευμα σε όλους
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος ΣΠΥΡΙΔΩΝ

  • IPMS 709
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ ΒΥΡΩΝΑΣ
  • Αλεξανδρής Σπύρος
Απ: Μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο αυτοκινητιστικό Group Build?
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 30, 2011, 08:33:57 μμ »
Γράφω πώτη φορά γιαυτό συνχωρέστε με αν είμαι σε λάθος post.
 Aπλά η ιδέα για ένα θέμα από rally ακρόπολις είναι όντως καλή ιδέα. Εγώ θα ήθελα όμως να σκεφτήτε άν υπάρχει δυνατότητα για ένα ίδιο progect με παλιές μοτοσυκλέτες. Μία ιδέα, απλώς μιά ιδέα.  ευχαριστώ
http://www.bikeexif.com/wp-content/uploads/2009/02/vincent_black_shadow.jpg

Tags: