Ψηφοφορία

Ασταρώνετε τα μοντέλα σας; Με τι και γιατί;

Ναι, με ειδικά χρώματα (Humbrol Primer, Gunze υγρό στόκο κτλ).
47 (61%)
Ναι, με κανονικά χρώματα σε γκρι τόνο.
10 (13%)
Όχι, δεν χρειάζεται.
11 (14.3%)
Όχι, βαριέμαι.
5 (6.5%)
Αστάρωμα; Τί είναι αυτό;
2 (2.6%)
Άλλο
2 (2.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 76

Αποστολέας Θέμα: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;  (Αναγνώστηκε 5827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« στις: Ιούνιος 18, 2011, 12:56:26 μμ »
Καλησπέρα σας.

Επειδή υπάρχουν πολλές απόψεις τις οποίες διαβάζω και εδώ στο φόρουμ και σε παλιότερα περιοδικά του χώρου, αλλά και σε άρθρα στο Internet, μου δημιουργήθηκε η απορία σε τι ποσοστό ασταρώνουμε τα μοντέλα μας πριν το βάψιμο, και σκέφτηκα να κάνω ένα δημοψήφισμα...
Και επειδή ένα ναι ή ένα όχι σίγουρα δεν είναι αρκετό για να βγάλεις άποψη, όποιος θέλει ας τεκμηριώσει τον λόγο που ασταρώνει ή όχι τα μοντέλα του και με τι υλικά (άλλη μια καλή απορία εδώ... υπάρχουν τόσα είδη).

Νομίζω ένα θέμα με τις απόψεις μαζεμένες θα βοηθήσει και στο μέλλον νέους/ες μοντελιστές/στριες.

Καλό καλοκαίρι και καλά μοντελαρίσματα ανάμεσα στα μπάνια
Γιώργος
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2011, 01:17:20 μμ »
Ναι...   με Vallejo ή Humbrol.
Θεωρώ πως η έξτρα πρόσφυση και η ομοιόμορφη επιφάνεια εφαρμογής, που παρέχει στα χρώματα που ακολουθούν, είναι ζωτικής σημασίας :wink:

Καλό Καλοκαίρι :!:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2011, 02:13:22 μμ »
Οσο ειχα ασταρι Hycote ασταρωνα παντα!
Τωρα εχω βρει ενα σπρει για καγκελα.Θελει πολυ προσοχη γιατι αφηνει κοκους αλλα εχω βρει καταλληλη βαλβιδα για το συγκκριμενο σπρει και μου λυθηκαν τα χερια! :wink:
Μιας και βαφω με πινελο το ασταρι με βοηθαει στο να πιανει το χρωμα καλυτερα και με λιγοτερα χερια. :wink:

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2011, 03:56:01 μμ »
Όχι δεν ασταρώνω. Νομίζω πως δέν χρειάζεται, εάν πλύνει κανείς καλά τα κομμάτια ή το μοντέλο με υγρό πιάτων,τα σμάλτα "πιάνουν" μιά χαρά πάνω στο πλαστικό.
Μόνες περιπτώσεις να ασταρώσω, είναι να έχω να κάνω με μεταλλικό μοντέλο (πχ φιγούρες),ή όταν το χρώμα του πλαστικού είναι πολύ...ιδιότροπο, κόκκινο ή κίτρινο ας πούμε...ή εάν προκειται να βάψω με κόκκινο ή κίτρινο...ή να έχουν γίνει τρελλές τροποποιήσεις με ετερόκλητα υλικά (μεταλλικά κομμάτια, ρητίνες κ.τ.λ.)
Όμως αυτό δεν είναι το σύνηθες ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2011, 04:41:43 μμ »
Ναι, ασταρώνω ΠΑΝΤΑ. Κυρίως με Hycote ή και με άλλα ακρυλικά χρώματα για πλαστικά αυτοκινήτων. Χρησιμοποιώ κυρίως χρώμα γκρι ή και μαύρο.
Το κάνω κυρίως για έλεγχο των ατελειών του κολλήματος ή του στοκαρίσματος, αλλά και για καλύτερη πρόσφυση του χρώματος. Στην περίπτωση δε που έχω ξεκινήσει ασταρώνοντας με μαύρο, βοηθάει πολύ στο όλο μετέπειτα βάψιμο αποτελώντας πολύ καλή βάση για preshading κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:26:07 μμ »
Συμφωνώ 100% με την  αιτιολόγηση του nino. Alclad primers σε γκρι, λευκό και μαύρο.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:36:51 μμ »
Παλιότερα αστάρωνα είτε με σπρέυ της Vallejo, είτε με 1200 υγρό στόκο σε σπρέυ της Gunze. Μετά ανακάλυψα τα σπρέυ της Humbrol και μου λύθηκαν (εντελώς :mrgreen:) τα χέρια. Τελευταία κάποιοι φίλοι μου μίλησαν με πολύ καλά λόγια για τα καινούργια αστάρια της Vallejo, αλλά εγώ δεν τα έχω δοκιμάσει.

Όσο για τους λόγους ασταρώματος, τόσο ο Μάνος (Blitz-X), όσο και ο Νίκος (Nino 1969),με κάλυψαν απόλυτα!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:18:21 μμ »
Τα ίδια με τον nino κάνω και εγώ, ασταρώνω πάντα. (εξάλλου αυτός μ΄ έμαθε τα βασικά πριν μερικά χρονάκια  :wink: )

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Κυπραίος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1460
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • KEEP YOUR FRIENDS CLOSE,BUT YOUR ENEMIES CLOSER
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:25:13 μμ »
το ιδιο και εγω με τα παιδια παραπανω.Στα εργαλεια υπαρχει hycote και ασταρι της tamiya
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΣΑΙ ΛΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΓΑΛΕΡΑ

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2011, 09:07:48 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Ροΐδης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2560
  • Age: 43
  • Τόπος: Μυτιλήνη να βρώ την ηρεμία μου...
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2011, 09:48:00 μμ »
Κυρίως με gunze χρώματα σε γκρί τόνους...Οι λόγοι που το κάνω συμπίπτουν με τους λόγους που επικαλέστηκαν και τα παιδιά παραπάνω  :wink:


edit : Χρησιμοποιούσα Hycote,ωστόσο το συγκεκριμένο υλικό άφηνε μία ''σαγρέ'' (κόκκοι) επιφάνεια και είχα πρόβλημα με τα gloss φινιρίσματα (μάλλον δε το χρησιμοποίησα σωστά το πιθανότερο)  ::salut::
IPMS 1188

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2011, 12:19:39 πμ »
Ενδιαφέρουσες απόψεις και ακόμα πιο ενδιαφέροντα τα υλικά για το αστάρωμα.
Προσωπικά χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος το σπρέι της Humbrol αλλά το άτιμο είναι ακριβούτσικο και φτάνει για 1-2 μοντέλα. Έτσι καταντάει ασύμφορο.
Από πλευράς χρόνου βέβαια είναι άψογο γιατί καλύπτει άμεσα, στεγνώνει στην αφή πολύ γρήγορα, οπότε και μπορείς να μεταφέρεις το μοντέλο σε προστατευμένο περιβάλλον για να στεγνώσει εντελώς, και έχει τέλεια πρόσφυση.
Τελευταία αγόρασα το #1 (Primer) της Humbrol σε σμάλτο που σίγουρα θα κρατάει περισσότερο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.  Δεν ξέρω αν είναι ίδια σύνθεση με το σπρέι καθώς το σπρέι αναγράφει πάνω "Acrylic"...

Πριν 20 χρόνια που ασχολούμουν δεν είχα ασταρώσει ποτέ μοντέλο... Κάτι είχε πάρει το αυτί μου για αστάρι αλλά δεν ήξερα τι είναι, και δεν ρώτησα...
Μέχρι στιγμής, μετά την επιστροφή μου, έχω ασταρώσει ότι μοντέλο έχω φτιάξει με εξαίρεση το Β767 το οποίο το έβαψα κατευθείαν μιας και το πλαστικό ήταν ήδη άγριο και σε γκρι χρώμα!
Από αυτά που έχω ασταρώσει, τα περισσότερα είναι με το σπρέι της Humbrol.  Το Zero είναι εξαίρεση και ασταρώθηκε με το 75 Γκρι της Revell.  Μια ακόμα εξαίρεση το BAE146-100 το οποίο δήθεν αστάρωσα με το γκρι primer της Model Master (acrylic) αλλά σηκώθηκε μαζί με το χρώμα κατά το μασκάρισμα...

Το #1 σμάλτου της Humbrol το έχει δοκιμάσει κανείς;  Γνώμες;

Γιώργος
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Nuclear

  • He exists in a world beyond your world. What we only fantasize... he does. He lives a life where nothing is beyond him... nothing is beyond him...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 481
  • Age: 40
  • Τόπος: Λευκωσία - Κύπρος (Καταγωγή - Πύργος Ηλείας - Ελλάδα)
  • Afterlife Computer Graphics
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 19, 2011, 12:51:35 πμ »
Διαβάστε αυτό το άρθρο και θα καταλάβετε πολλά σχετικά με τα χρώματα, το αστάρωμα και τους διαλύτες.

http://www.swannysmodels.com/Alclad.html

Μέχρι τώρα δεν αστάρωνα ποτέ. Αλλά μετά που διάβασα αυτο το άρθρο κατάλαβα πολλά και πλέον ξέρω πως και γιατί να ασταρώνω και ποια σειρα να ακολουθώ στο βάψιμο για καλύτερο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2011, 04:57:07 μμ »
Σχεδόν ποτέ. Χρησιμοποιώ ακρυλικά της Gunze και Tamiya. Τα διαλύω τα μεν Gunze με το δικό τους acrylic thinner ενω τα Tamiya με το δικό τους lacquer thinner γιατί διαλύονται καλύτερα και εξαφανίζεται το φαινόμενο της «φλούδας πορτοκαλιού» στα gloss της χρώματα. Ασταρώνω με gloss black, ή mat, ή  semigloss της Tamiya όταν χρησιμοποιήσω alclad. Θα ασταρώσω επίσης με κάποιο γκρι της Gunze ή  Tamiya όταν χρησιμοποώ ετερόκλητα υλικά (πλαστικό, ρητίνη, photoetched). Κάποτε που θέλησα να δουλέψω τα Vallejo, είδα ότι αυτά θέλουν οπωσδήποτε αστάρωμα γιατί το μασκάρισμα τα «σήκωνε» αν δεν υπήρχε primer από κάτω. Το δικό τους ήταν πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 22, 2011, 10:37:55 πμ »
Και ναι και όχι!

Ναι όταν χρησιμοποιώ βελτιωτικά ( Photoetch,ρητίνες) ή τοποθετώ σκράτς μεταλλικά ( πχ λαβές θυρίδας σε άρμα). Στην προκειμένη περίπτωση το αστάρωμα γίνεται είτε με Ηycote (γκρί ή κόκκινο) ή με μαύρο Vallejo σπρει. Το μαύρο όντως δημιουργεί φοβερό Preshading. Ειδικά κάτω από το Dunkelgelb  είναι μανάρι!!!
Οχι όταν φτιάχνω ένα απλό άρμα( αν και πλέον όλοι όλο κατι έξτρα δίνουν 8))

Σχεδόν ποτέ σε αεροπλάνα. Προτιμώ ενα αχνό χέρι πρώτο χρώμα πριν το βασικό το οποίο παλι μπορεί να εμφανίσει κενά που καλύπτονται ανάλογα με την περίπτωση (sprue, στόκος, κυανοακρυλική). Πιστεύω ότι στα ιπτάμενα με τις χαραγμένες επιφάνειες τυχόν χρήση ασταριού εγκυμονεί τον κίνδυνο να "κτίσει" και να χαθεί η λεπτομέρεια.

 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:16:44 μμ »
Δεν ασταρώνω τιποτα...
θεωρω οτι δεν χρειαζεται εκτος αν το πλαστικο ειναι περιοεργο σε υφη και χρωμα τοτε περνας ενα υποστρωμα ώστε να σιγουρέψεις την αποχρωση που θα εχει ως τελικο φινιρισμα.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Συνδεδεμένος alex78

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 473
  • Age: 45
  • Τόπος: ....περιπλανώμενος κάπου στο Αιγαίο....
  • Βαρυ(ΠΝ)οίτηs 7
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 04, 2011, 05:46:20 μμ »
Επειδή ακόμα δέν έχω αερογράφο όλα μου τα βαψίματα (4 κίτ δλδ, όχι και τίποτα σπουδαίο) γίνονται με πινέλο και spray,

ασταρώνω με Hubrol αν και τελευταία φορά δοκίμασα Vajexo,

πιστύω έτσι οτι πετυχαίνεις πολύ καλή επικαλυπτικότητα του χρώματος,

βέβαια δέν γνωρίζω άν στο ψέκασμα με αερογράφο είναι απαραίτητο..

και δύο απορίες με την ευκαιρία αν μου επιτρέπετε

α)  πότε χρησιμοποιούμε άσπρο,πότε γκρί και πότε μαύρο αστάρι (έχει να κάνει με τον τονισμό του χρώματος που θα ακολουθήσει..) :?:

β) το hykote είναι αστάρι, υπάρχει στην Ελλάδα (μοντελομάγαζα ή χρωματοπωλεία) ή πλέον μόνο στο εξωτερικό :?:


η βοήθεια σας πολύτιμη
ευχαριστώ για το χρόνο σας ::salut::
βαρυ(ΠΝ)οίτης 7

Συνδεδεμένος alex78

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 473
  • Age: 45
  • Τόπος: ....περιπλανώμενος κάπου στο Αιγαίο....
  • Βαρυ(ΠΝ)οίτηs 7
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:46:44 πμ »
Spoiler (hover to show)
βαρυ(ΠΝ)οίτης 7

Αποσυνδεδεμένος spyros molinaris

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 48
  • Τόπος: κερκυρα
  • I.P.M.S. 258
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:58:48 πμ »
αλεξη
δεν ειμαι και ο ειδηκος επι του θεματος αλλα θα σου πω τη γινεται.
τα παρακατω ειναι προσωπικη αποψη,και αν καποιος συναδελφος μπορει να τοποθετηθει καλυτερα για να σε βοηθησει, μπορει να μας πει. :wink:

το θεμα του ασταροματος πανω σε ενα μοντελο ειναι καθαρα στο χερι του καθε μοντελιστη,,αλλοι το κανουν ,και αλλοι οχι.
τωρα υπαρχει και το εξης θεμα.αν η επιφανεια του μοντελου μας εχει καπως παραξενη υφη στο πλαστικο,η εχει δεχτει καποιες γδαρσιες
καλο ειναι να ασταρωνεις γιατι τις περισοτερες φορες καλυπτονται ολα αυτα ειδηκα αν επιμεινεις σε αυτα τα σημεια ,και ταυτοχρονα το ασταρι θα κανει μια λεια επιφανεια ετοιμη
για βαψημο,ανεξαρτητα απο το ειδος του χρωματος που θα χρισημοποιησεις πανω του,ακρυλικο/enamel.
καλο ειναι παντα να ασταρωνεις ολα τα ριτηνενια κομματια αφου πριν τα εχεις πλυνει με σαπουναδα.
αν θα βαφεις με αερογραφο το στρωμα του χρωματος ειναι λεπτο και βεβαια δειχνει και το παραμικρο πανω στην επιφανεια,αλλα αφου βαφεις με πινελο
πιστευω οτι λογο περασματων του χρωματος γινεται αρκετα χοντρο και απο μονο του το χρωμα μπορει να καλυψει και καποιες ψηλες γδαρσιες πανω στην επιφανεια του μοντελου.αν εχεις περασει και ασταρι σε μικρες κλιμακες μπορει να χασεις ακομα και λεπτομεριες απο το παχος ασταριου και χρωματος,στην περιπτωση πινελου.
για την αποχρωση του ασταριου τωρα θα σου προτεινα να χρισημοποιεις το γκρι ,ειναι σαν αποχρωση αρκετα καλη βαση ,και ταυτοχρονα μπορει να σου
δειξει και καποια μικρα κενα που θα εχουν ξεφυγει στο στοκαρησμα.
για το λευκο αν εχεις δυσκολα χρωματα που απαιτουν αρκετα περασματα θα βοηθησει αρκετα να δειξει η αποχρωση.για το μαυρο  ::dontknow::
δεν εχω χρισημοποιησει ποτε και δεν ξερω τη αποτελεσμα θα εχεις.
το hycote μπορεις να το βρεις σε μαγαζια, η παραγκελια.

πιστευω να βοηθησα ::salut:: ::salut::

Συνδεδεμένος alex78

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 473
  • Age: 45
  • Τόπος: ....περιπλανώμενος κάπου στο Αιγαίο....
  • Βαρυ(ΠΝ)οίτηs 7
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 06, 2011, 02:36:01 πμ »
Σπύρο καλησπέρα, καταρχάς σ΄ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση και βοήθεια σου ::salut::

μπορείς να μου εξηγήσεις ποιές κατά την γνώμη σου θεωρείς ''δύσκολές'' εταιρείες σε καλούπι και ύφη πλαστικού :?:

αυτό που αναφέρεις για τήν καταστροφή τής λεπτομέρειας απο το αστάρωμα, όντως μου έχει συμβεί, παρολο που ψέκαζα απο μεγάλη απόσταση με το spray. :(

δλδ άσπρο αστάρι μόνο γιά λευκό,κίτρινο,κόκκινο εννοείς :?:

βαρυ(ΠΝ)οίτης 7

Αποσυνδεδεμένος spyros molinaris

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 48
  • Τόπος: κερκυρα
  • I.P.M.S. 258
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 06, 2011, 02:57:51 πμ »
Σπύρο καλησπέρα, καταρχάς σ΄ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση και βοήθεια σου ::salut::

μπορείς να μου εξηγήσεις ποιές κατά την γνώμη σου θεωρείς ''δύσκολές'' εταιρείες σε καλούπι και ύφη πλαστικού :?:

αυτό που αναφέρεις για τήν καταστροφή τής λεπτομέρειας απο το αστάρωμα, όντως μου έχει συμβεί, παρολο που ψέκαζα απο μεγάλη απόσταση με το spray. :(

δλδ άσπρο αστάρι μόνο γιά λευκό,κίτρινο,κόκκινο εννοείς :?:


στο θεμα των εταιριων δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω αλεξη γιατι δεν εχω και μεγαλη επαφη με κιτ απο εταιριες (δεν εχω φτιαξει ενα μοντελο απο την καθε εταιρια)
αρα καλο θα ηταν να μας πει καποιος συναδελφος.η αληθεια ειναι ειναι οτι καποιες δεν εχουν και πολυ καλη εφαρμογη απο οτι εχω διαβασει στο φορουμ.
παντα χριαζεται λογος στοκος και μπορει να δεις και σημαδια απο τα καλουπια.
το spray εχει το μειονεκτημα οτι δεν μπορεις να το ελενξεις στο θεμα του ψεκασμου,πατας και βγαζει αρκετο,με τον αερογραφο μπορεις να εχεις καλυτερα αποτελεσματα
πιο ελενχομενα ολα.
για το ασπρο ναι σε τετοια χρωματα ,αλλα παντα με επιφυλαξη στο γραφω,μπορει με το γκρι ασταρι σε αυτα τα χρωματα να καλυπτει καλυτερα απο το ασπρο ασταρι
παιζουν ρολο και τα χρωματα απο την καθε εταιρια.θελει λιγο ψαξημο και πειραματισμο με τις αραιωσεις των χρωματων.
παντα δοκιμαζεις σε αλλη επιφανεια πριν εφαρμοσεις πανω στο μοντελο σου.

Συνδεδεμένος alex78

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 473
  • Age: 45
  • Τόπος: ....περιπλανώμενος κάπου στο Αιγαίο....
  • Βαρυ(ΠΝ)οίτηs 7
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 06, 2011, 03:05:55 πμ »
Ευελπιστώ μέχρι τέλος του έτους ν'αξιωθώ ν'αγοράσω αερογράφο...

ευχαριστώ γιά το χρόνο σου ::salut::
βαρυ(ΠΝ)οίτης 7

Αποσυνδεδεμένος αρματιστης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 11, 2011, 05:11:08 μμ »
ασταρωμα; τι ειναι αυτο;  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
 για εξηγηστε να μαθω κι εγω.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 11, 2011, 05:20:20 μμ »
ασταρωμα; τι ειναι αυτο;  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
 για εξηγηστε να μαθω κι εγω.
 ::salut::

υπαρχει μια λειτουργια πανω δεξια που λεει "Αναζητηση" ... εαν εισαι στην κεντρικη σελιδα και βαλεις εκει μεσα "ασταρι" και πατησεις αναζητηση σου βγαζει παρα πολλα τοπικ που εχουν ασχοληθει με το θεμα αυτα...
π.χ. τα 6 πρωτα....
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,17944.0/highlight,ασταρι.html
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,16776.0/highlight,ασταρι.html
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,17740.0/highlight,ασταρι.html
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,5638.0/highlight,ασταρι.html
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,8899.0/highlight,ασταρι.html
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,11827.0/highlight,ασταρι.html

βοηθάει πάρα πολυ οταν εχεις απορίες ..

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Ασταρώνετε τα μοντέλα σας;
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:42:33 μμ »
Τελευταία αγόρασα το #1 (Primer) της Humbrol σε σμάλτο που σίγουρα θα κρατάει περισσότερο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.  Δεν ξέρω αν είναι ίδια σύνθεση με το σπρέι καθώς το σπρέι αναγράφει πάνω "Acrylic"...

Το #1 σμάλτου της Humbrol το έχει δοκιμάσει κανείς;  Γνώμες;

Λοιπόν... Δοκίμασα με αερογράφο το #1 της Humbrol. Παρατηρήσεις:
1. Καλό γενικά στρώσιμο με τον αερογράφο και με πίεση κοντά στα 12psi.  Το είχα αραιώσει περίπου 50-50 με το διαλυτικό της Humbrol.  Δεν είχα μπουκώματα γενικά.
2. Αργεί ΠΟΛΥ τα στεγνώσει... Ενώ το σπρέι έχει στεγνώσει στο άγγιγμα σε 20λεπτά και 2ο χέρι σου λέει σε 40 λεπτά, αυτό είναι τώρα κοντά 48 ώρες και δεν έχει στεγνώσει εντελώς.
Στην αφή το αισθάνεσαι στεγνό αλλά δεν δίνει την αίσθηση του 100% στεγνού ακόμα.
3. 3ml + 3ml διαλυτικό έφτασαν ίσα ίσα να καλύψουν 90% ενός Α320 1/44 και ενός F14 1/72...
4. Είναι άγριο στην αφή, όπως ακριβώς και το σπρέι.
5. Δεν χτίζει εύκολα (ευτυχώς) εν αντιθέσει με το σπρέι
6. Βρωμάει... όπως όλα τα σμάλτα άλλωστε.  Και το σπρέι βρωμάει αλλά εκείνο γράφει πάνω "Acrylic"... Περίεργο.

Γιώργος
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Tags: ΑΣΤΑΡΙ primer