Αποστολέας Θέμα: Bf-109 E3 Tamiya 1/48  (Αναγνώστηκε 2726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:50:39 πμ »
Νά και η δική μου συμμετοχή στο Battle of Britain group build...

Το κίτ είναι το γνωστό Bf-109 E3 της Tamiya Στην 1/48. Δεν είχα ξανακάνει 109άρι της tamiya (για την ακρίβεια δεν έχω ξανακάνει bf-109 γενικώς, μαστιγώστε με), και το φαίνεται να αξίζει στο ακάιραιο τα πολύ καλά σχόλια που είχα ακούσει γι'αυτο.





Σκοπεύω να κάνω το αεροπλάνο του Galland που απεικονίζεται και στο box art. Προς το παρόν έχω δουλέψει μόνο το κοκπιτ, και έκανα την πρώτη μου προπάθεια για να προσθέσω ζώνες, απο αλουμινόχαρτο και φύλλο πλαστικό.







Η συνέχεια μάλλον απο Ιούλιο, καθώς μάλλον δεν θα μπορέσω να κάνω παρα ψιλοπράγματα μέχρι το τέλος του Ιουνίου, εξεταστική γαρ...

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 11, 2011, 09:30:15 πμ »
 Ωραιο το κοκπιτ. Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια στην εξεταστικη σου.  8)


ΥΓ. Καλα ολοι Ε3 θα φτιαξουμε? :roll:

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2011, 12:44:22 πμ »
Και μενα μ'αρεσει το κοκπιτ! :wink:
Καλη συνεχεια! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 07, 2011, 01:18:21 πμ »
Προχωράω με μεγάλη καθυστέρηση, το αεροπλάνο είναι έτοιμο για βάψιμο επιτέλους...



Μια ερώτηση αν τυχόν κανεις γνωρίζει. Τι χρώμα είναι το εσωτερικό των slats και flaps; Η Tamiya το δίνει RLM65, ενώ σε πολλές κατασκευές έχω δεί να ακολουθούν το χρώμα της παραλλαγής (κατι που θα ήταν και πιο βολικό στο βάψιμο). Θα μπορούσαν να ήταν και RLM02 ίσως;

Ευχαριστώ  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 12, 2011, 01:56:48 πμ »
Λίγο πρόοδος ακόμα. Το μοντέλο ασταρώθηκε και βάφτηκε με χρώματα της Lifecolor.

Έκανα την πρώτη μου απόπειρα να κάνω post-fading με αερογράφο, και δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως είμαι και τόσο ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα... (εντάξει ίσως να είναι και πιο σωστο βέβαια τα αεροπλάνα που συμμετείχαν στη BoB να είχαν ιδιαίτερα περιορισμένες φθορές)

Ορισμένες απροσεξείες στο μασκάρισμα καθώς και και λίγο overspray τα οποία θα διορθωθούν πριν απο το επόμενο στάδιο με στεγνό πινέλο όπου γίνεται, και με αερογράφο όπου δεν γίνεται.

Φωτο:






Ερώτησις: Το λεγόμενο chippiing, ουσιαστικά είναι στεγνό πινέλο με aluminium σωστα; Πότε γίνεται συνύθως, έλεγα για πριν ή μετα απο το wash.

ΥΓ: Υπάρχει πουθενά που να μπορώ να προμηθευτώ αστάρι Hycote στη Θεσσαλονίκη;

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 04:32:29 πμ »
Συνέχεια της κατασκευής.

Διορθώθηκαν τα σφάλματα, και περάστικαν 2 χέρια παρκετίνη, χαλκομανίες, και ακόμα ένα χέρι παρκετίνη. Ορισμένα μικροπροβλήματα δεν έλειψαν όπως:

Μάλλον ήμουν ιδιαίτερα γεναιόδωρος στην παρκετίνη, και όταν στέγνωσε σε ορισμένα σημεια είχε κυλίσει και είχε κάνει καφεκίτρινα σημάδια. Επίσης ορισμένες απο τις γραμμώσεις είναι ιδιαίτερα εμφανείς παρόλο που δεν έχει γίνει wash ακόμα, φαντάζομαι πάλι λόγω της παρκετίνης.



Άγγιξα το σήμα ενω είχε μια μεγάλη σταγόνα απο το βελτιοτικό ακόμα πάνω με το ακόλουθο αποτέλεσμα, που ευτυχώς διορθώθηκε σχετικά έυκολο με πινέλο και μασκάρισμα.



Ορισμένες ακόμα φωτο. Συγνώμη για την άθλια ποιότητα, ήταν λιγάκι βιαστικές.


Έπονται wash με σκούρο καφέ, και έπειτα λιγο chipping, κάπνες κινητήρα (για αυτά τα δυο θα πάρω ιδέες για την έκταση απο τα υπόλοιπα Bf-109 του build, καθώς δεν είναι κάτι που έχω ξανακάνει, και δεν θέλω να χάσω το μέτρο αλλα και να κάνω σε λάθος σημεία, να τα πλεονεκτήματα του group build) και τέλος να τοποθετηθούν και τα παρελκόμενα.


Ερώτησις: Θα έπρεπε να περάσω ένα χέρι παρκετίνη ακόμα μετα το wash και πριν τα υπόλοιπα για να μην υπάρχει κίνδυνος να το σηκώσω;

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:19:11 πμ »
Καλημέρα,
ωραίο φαίνεται, αν και οι φωτό δεν δίνουν περιθώρια για λεπτομέρεια.
Δεν νομίζω να χρειάζεται άλλη παρκετίνη...στο τέλος εγώ κάνω ένα βερνίκι 80%matt-20%gloss και τα ασφαλίζω όλα.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 06:16:56 μμ »
Προλαβαίνω, προλαβαίνω;;

Σαν τυπικός Έλληνας, δεν θα μπορούσα παρα να ολοκληρώσω το μοντέλο στο παρα 5.

Εντάξει το μοντελάκι δεν λέει και πολλά ανάμεσα στα άλλα θηρία εδω μεσα, αλλα εγω το ευχαριστήθηκα και είναι ένα μικρό βήμα μπροστά για τα δικα μου δεδομένα.








Η συνέχεια στον ειρηνικό απ'ότι φαίνεται!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος siva

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1443
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:46:02 μμ »
Εντάξει το μοντελάκι δεν λέει και πολλά ανάμεσα στα άλλα θηρία εδω μεσα, αλλα εγω το ευχαριστήθηκα και είναι ένα μικρό βήμα μπροστά για τα δικα μου δεδομένα.

Αυτό έχει σημασία φίλε μου! :wink:

Το μοντέλο είναι μια χαρά! Να ξέρεις για το επόμενο ότι η γραμμή της ατράκτου των 109 από το κάθετο σταθερό έως και την καλύπτρα έμενε αστοκάριστη κ φαινόταν κανονικά. Το ίδιο και οι αντίστοιχες κάτω επιφάνειες.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Bf-109 E3 Tamiya 1/48
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 11:14:49 μμ »
Εμένα μου αρέσει γιατί είναι γενικά γκρίζο και έτσι δείχνει αρκούντως "κακό" χωρίς πολλά "μασκαραλίκια" κίτρινα και κόκκινα, και επιπλέον μου αρέσει που δεν έχει αυτά τα εκνευριστικά μότλ στο πλάι. Συγχαρητήρια για το ωραίο αποτέλεσμα με την πλευρά των "κακών". ::salut::

Tags: bf-109 bf 109 me-109